ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2011
ÎNSCRIS: 20.05.10
JUN-2011
single

Un hotel bun

In ultima clipa mi-am facut rezervare la Days Inn pe Connecticut Ave in Washington. L-am ales pe criteriul pret si localizare langa metrou.

Un hotel linistit, la 5 minute de metrou, spre NV, cu 180$/ 2 nopti, fara masa. Hotelul e ok. Nu se fumeaza (poti fuma afara in fata hotelului), nu are frigider in camera: doar masinarie cu gheata pe coridor de unde poti sa-ti iei in camera (intr-un bol pe care l-am gasit in camera si nu stiam initial pentru ce e) pentru a o consuma sau pentru a raci o bere. Hotelul nu are restaurant, ai reducere la un restaurant langa hotel, dar nu merita. Reducerea e de 10% si bacsisul pe care il dai de regula in SUA e de 15-20%, iar mancarea nu e foarte buna.

Legat de bacsis: regula in SUA e sa dai 15-20% (exista si cartele cu preturi calculate dinainte in functie de nota de plata ca sa nu te mai chinui sa calculezi!), indiferent cum platesti cash sau cu cardul. La orice bar sau restaurant trebuie sa lasi ceva. Cand platesti cu cardul, vine chelnerul cu nota de plata si cu extrasul de la POS si pe bon ai un rand cu puncte-puncte pe care scrii tu de mana cat vrei sa-i dai si totalul, apoi el se duce la casa si incaseaza din card diferenta. Daca dai doar 10% nu ti-a placut, iar ca sa nu dai nimic e de neconceput. Daca vrei insa sa-ti dai intalnire cu ospatarita poti sa dai cash cat vrei tu si mai stai de vorba!

Pe drum de la hotel spre statia de metrou ai un Starbucks pentru cafea si sandvici.

Personalul amabil, check-in mai devreme decat m-am asteptat (adica inainte de ora 12). Camera curata, placuta, cu un pat mare. Liniste si te simti in siguranta pentru ca e o zona ok. Atentie, se taxeaza seiful din camera - chiar daca nu l-ai folosit - dar aste e regula!

Merita de pus pe lista pentru cei care nu au prea multi bani.

Trimis de delia58 in 07.07.11 00:11:51
Validat / Publicat: 07.07.11 06:47:11
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 1852 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (delia58); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul Days Inn si restaurantul de langa el

Darklocks CONS. ONORIFIC AFA / AMERICA DE NORD
[07.07.11 10:39:01]

Delia, felicitari pentru toate review-urile despre SUA. Le-am citit cu mare placere, am apreciat bogatia de amanunte, si ma bucur ca ai avut o vacanta placuta.

As vrea sa fac o completare (si sa te contrazic) legat de costul safe-urilor la hotel. Eu nu imi amintesc sa fi platit vreo taxa la nici un hotel la care am stat de-a lungul anilor (si nu au fost putine), desi am folosit safe-ul des. In general NU se plateste in plus. Dar este posibil ca unele hoteluri in orase frecventate de oameni de afaceri si politicieni (Washington, NY, etc.) sa faca exceptie de la regula.

Din experienta mea, in SUA sunt POSIBILE urmatoarele costuri in plus fata de pretul cazarii la hotel (inca o data, cu unele exceptii): Internet (desi mai nou tendinta este sa fie oferit gratuit, chiar si de catre hotelurile care inainte percepeau taxe), parcare (mai ales la hotelurile mari, mai de lux, sau situate in centrul oraselor), mic dejun (cu precizarea anterioara), ziar in camera dimineata (la cerere), minibar, sticle de apa lasate in camere (de obicei au o eticheta care spune cat costa, la hotelurile scumpe), si evident taxa de vanzare (ca TVA in Rom). Restul este inclus in pretul camerei.

Aceste costuri suplimentare le gasiti pe website-urile hotelurilor, deci nu ar trebui sa aveti surprize la nota de plata

Darklocks