ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2011
DIN: Brașov
ÎNSCRIS: 12.04.08
JUN-2011

Smile Aqua Park - distractie si relaxare pentru orice varsta

După ce am citit pe site multe impresii despre Park Aventura şi despre Paradisul Acvatic, m-am gândit că ar fi util să vă prezint şi noul Aqua Park deschis în oraşul nostru. De fapt, parcul a fost deschis în 2008, dar din păcate a funcţionat doar in acel an, iar în iunie anul acesta a fost redeschis sub numele de Smile Aqua Park.

Situat în cartierul Noua din Braşov, pe strada Prunului mai exact, parcul poate fi uşor găsit de către cei care vin dinspre Bucureşti: după ce treceţi podul de la intrarea în oraş, la primul sens giratoriu faceţi stânga, şi urmăriţi indicatorul ZOO. La un moment dat drumul spre Aqua Park face dreapta, veţi vedea indicatoarele.

Coordonatele GPS sunt următoarele N 45.617077° E 25.637562°

Smile Aqua Park are o suprafaţă de 40.000 mp, are cele mai înalte tobogane din ţară şi designul barurilor este unicat în România (cel puţin asta am citit în presa locală). Capacitatea parcului este de aproximativ 4.000 de persoane şi veţi găsi aici în jur de 1.500 de şezlonguri.

Odată ajunşi la Aqua Park nu trebuie să vă faceţi griji că nu aveţi unde lăsa maşina, veţi găsi amenajată o parcare mare, singurul lucru neplăcut este că nu există locuri la umbră, iar maşina va sta în soare toată ziua.

Parcul este deschis de luni până duminică, între orele 9-19, iar preţul pentru o zi este de 30 lei de luni până vineri şi 40 de lei sâmbăta şi duminica. Copiii sub 1,30 m beneficiază de intrare gratuită, bineînţeles însoţiţi de un adult.

Un lucru important de menţionat este faptul că este interzis accesul în parc cu mâncare şi băutură, la poartă există cineva care verifică genţile.

Imediat după intrare veţi găsi vestiarele cu dulapuri, pe stânga sunt cele pentru bărbaţi şi pe dreapta cele pentru femei.

Pentru că suprafaţa parcului este mare, iar şezlongurile sunt dispuse peste tot, trebuie să alegeţi un loc care să fie cât mai aproape de piscina care vă interesează.

Din loc în loc există atât toalete, care au fost foarte curate pe tot parcursul zilei, cât şi duşuri.

Piscinele În cadrul parcului există mai multe piscine, pentru toate gusturile şi pentru toate vârstele:

- piscina de relaxare, cu o adâncime de aproximativ 1,60 m, care are o suprafaţă mare şi în care veţi găsi şi un bar foarte frumos amenajat

- piscina pentru copii, unde cei mici vor găsi tobogane pe măsura lor

- River- o piscină de relaxare care înconjoară parcul şi în care apa este antrenată să curgă pe întreg perimetrul în aproximativ o oră... Aici este interzis înotul, aceasta piscină poate fi folosită doar pentru plimbarea cu colacul. Dacă vreţi să înotaţi, în timpul plimbării vă puteţi opri la una din piscine, din River aveţi acces la toate.

- piscinele de la fiecare grup de tobogane

Apa din piscine este foarte curată, se filtrează la 3 ore în piscinele pentru adulţi şi la fiecare oră în piscina pentru copii.

Atunci când am fost eu, am văzut un afiş la restaurant, pe care scria că temperatura apei este de 24 de grade.

Toboganele reprezintă punctul de atracţie al parcului şi sunt grupate astfel:

-toboganele pentru copiii sub 1,30m, sunt 4 la număr şi le veţi găsi la piscina destinată copiilor.

-3 toboganele pentru colaci, dintre care unul sub forma de tub (Black Hole)

-3 tobogane kamikaze, care din păcate erau închise când am fost eu, aşa că nu am putut să le încerc.

-un tobogan multipistă, despre care am citit că ar fi cea mai înaltă multipistă din ţară, pe care se pot da simultan 5 persoane.

Nu trebuie să vă faceţi griji pentru siguranţa voastră, la toate piscinele există mulţi salvamari, atât băieţi cât şi fete, care supraveghează atent întreaga activitate. Salvamarii sunt atât jos, lângă piscine, cât şi sus la fiecare tobogan.

La toboganul negru, cel în forma de tub, salvamarul îţi tine colacul până verifică dacă stai bine pe el, apoi îţi dă drumul să pleci.Acest tobogan cu siguranţă nu trebuie ratat, aici este întuneric complet, cobori cu viteză, nu ştii în ce parte urmează curba, abia la sfarşit, chiar înainte de aterizare vezi o rază de lumină.

La multipistă trebuie ca toate cele 5 persoane să se aşeze deodată, însă poţi să te dai pe tobogan doar atunci când fluieră salvamarul, adică atunci cînd au ieşit din bazin toate persoanele din seria precedentă. Pe acest tobogan cobori cu viteză mare, dar nu trebuie să vă faceţi probleme la aterizare, pentru că fundul piscinei este cauciucat, deci nu există riscul de accident.

Colacii pentru tobogane sau pentru plimbarea pe River îi găsiţi lângă piscina de la toboganele pentru colaci. Există două feluri de colaci, galbeni, pentru o persoană şi albastri, pentru două persoane.

Restaurante şi baruri

Restaurantul principal-de tip fast food- este amplasat între piscina de relaxare şi cea de copii. Acesta nu este mare, înăuntru veţi găsi doar 3-4 mese, dar are o terasă frumoasă şi destul spaţioasă, unde puteţi servi masa. În interiorul restaurantului există şi un bar.

Barbeque, este un loc amenajat în partea din spate a parcului, şi are o terasă mare, care este acoperită. Aici puteţi servi mici, cârnăciori, grătar de porc şi de pui.

Barul din apă, pe care îl găsiţi în piscina de relaxare, este excelent amenajat, circular şi ai acces la el atât de pe uscat cât şi din apă. Bineînteles că în apă aveţi scaune înalte, de bar, pe care puteţi sta să savuraţi ceva de băut.

Barurile terestre, sunt amenajate din loc în loc, aici veţi găsi cafea, apă, suc şi bere.

Preţurile la mâncare şi băutură sunt acceptabile, o să scriu ce am reţinut, poate interesează pe cineva.

- apă plată 0,5l – 3,5 lei

- apă minerală 0,5 l – 4 lei

- suc 0,5 l – 4 lei

- bere 5-6 lei

- cafea expreso (foarte bună) – 4,5 lei

- sandwich (mare) cu snitel de pui sau cu grătar de pui sau porc, cartofi prăjiţi şi salată – 7,5 lei

- ceafă de porc la grătar – 5 lei

- mici - 2 lei

- cîrnăciori – 3 lei

- cartofi prăjiţi – 3 lei

- salată de varză – 2 lei

- ciorbe- 6-8 lei

- tochitură – 7 lei

- cafe frappe – 6 lei

Alte posibilitati de distracţie În cadrul parcului există 4 terenuri de fotbal şi o scenă pentru concerte.

Pe tot parcursul zilei parcul răsună de muzică bună, ceea ce creează o atmosferă de vacanţă şi de bună dispoziţie. La un moment dat a venit şi un DJ şi a organizat un spectacol de karaoke la care au participat doar copiii, care ne-au încântat cu cântecelele lor.

Concluzie vă recomand din tot sufletul să petreceţi o zi aici dacă ajungeţi în Braşov, veţi găsi un parc acvatic frumos amenajat, cu piscine excelente, cu tobogane care îi vor încânta deopotrivă atât pe adulţi cât şi pe copii. Eu m-am simţit excelent, am inotat, m-am dat pe tobogane (deşi atunci când am plecat de acasă eram convinsă că nu voi face asta) şi abia aştept să revin. Totuşi v-aş sfătui să încercaţi să ajungeţi cât mai devreme, pentru că spre prânz parcul a început să se aglomereze şi nu mai poţi fi sigur că găseşti şezlong acolo unde doreşti.

Dacă doriţi puteţi consulta click aici şi pagina de web a Aqua Park-ului

Oricum, vă aştept cu drag şi vă doresc distracţie plăcută!

Trimis de Cris in 06.07.11 12:29:56
Validat / Publicat: 06.07.11 13:32:15

VIZUALIZĂRI: 41598 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cris); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P31 Smile Aqua Park

luciaoradea
[06.07.11 14:08:06]

Felicitari, foarte bine scris si multe detalii! E un lucru bun sa ai un astfel de aquapark in oras. Noi trebuie sa mergem pana la vecinii unguri, la Debrecen pentru asa ceva...

Era atat de putina lume in aquapark cum deduc din poze?

Si inca ceva-am citit ca la poarta e cineva care verifica sa nu se duca mancare si bautura in aquapark- chiar fac asa ceva? Sa caute in genti? Mi se pare foarte urat, nu mi s-a intamplat nicaieri asa ceva...

[06.07.11 14:17:39]

@luciaoradea, in primul rand, multumesc frumos, ma bucur ca ti-a placut.

Pozele sunt facute dimineata, cand inca nu era prea multa lume, spre pranz s-a aglomerat un pic mai tare, dar oricum nu s-a umplut la intreaga capacitate. Insa noi am fost in timpul saptamanii, nu stiu cum este in week-end.

Despre cautatul in geanta nu stiu ce sa-ti spun, noua nu ne-au verificat geanta, dar fata mea a fost cu o zi inainte, impreuna cu niste prieteni si la ei s-au uitat in genti. Atunci cand am ajuns noi, era o doamna la poarta si se certa cu ei pentru ca nu o lasau sa intre cu mancare si ma gandesc ca din cauza asta noi nu am mai fost verificati

ionescunic
[06.07.11 19:04:27]

Foarte bun review, ma bucur ca ti-ai facut timp sa scrii despre acest loc, care am inteles ca ti-a placut foarte mult!

[07.07.11 07:37:01]

@ionescunic, multumesc mult, intr-adevar mi-a placut foarte mult acolo si abia astept sa revin, asta daca mai vine vara si pe la Brasov, pentru ca nu am mai vazut soarele de mult.

[21.05.15 13:08:33]

Mutat în rubrica "Aquapark Smile, BRAȘOV" (nou-creată pe sait)

[22.05.15 06:38:40]

@webmasterX - Este ok.