ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2011
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 26.05.11
MAR-2011

Cheers Bar & Restaurant - 'Where everybody knows your name'

Plimbandu-ne pe stradutele superbe ale orasului Boston intr-o seara si nefiind hotarati unde sa servim masa, ne-am gandit sa incercam restaurantul Cheers din Faneuil Hall Marketplace.

Faneuil Hall Marketplace este prima "piata" urbana, amplasata in centru, downtown Boston si include foarte multe magazine si restaurante. Voi scrie un review separat despre Faneuil Hall pentru ca sunt foarte multe de spus.

Restaurantul Cheers din Faneuil Hall este o replica a restaurantului original Cheers Beacon Hill situat pe Beacon Street. Exteriorul pub-ului original este cunoscut international prin intermediul serialului Cheers care a rulat si la noi, interiorul barului insa nu a fost filmat.

In schimb, Cheers din Faneuil Hall deschis in august 2001 a preluat interiorul din serialul Cheers, pentru a avea o popularitate ridicata.

La intrarea in pub esti intampinat de o domnisoara care te intreaba daca ai sau nu ai rezervare si apoi daca vrei sa ramai la bar sa servesti ceva de baut sau daca vrei sa mananci. Daca nu ai rezervare si vrei sa mananci, asa cum intentionam noi, te conduce la o masa la subsol. Barul e construit pe doua niveluri (parter si demisol). La parter este barul rotund sau oval, cateva mese inalte si alte cateva mese clasice pentru a servi o gustare. La demisol, nu foarte mare, este un bar mai mic si cateva mese unde se poate servi ceva de mancare. Barul este frumos decorat la interior, cu multe tablouri reprezentand fie scene din film, fie actorii din film in diverse ipostaze. Mesele sunt din lemn, clasice. Ne-am asezat la masa si imediat a venit cineva sa ne dea meniul.

Meniul destul de diversificat includea aperitive (chicken fingers, quessadilla, cos cu cartofi prajiti, inele de ceapa, mozzarela sticks, nachos, aripioare, calamari crocanti), salate de vreo cinci feluri, supe, sandvisuri, burgeri, feluri principale de mancare.

Preturile nu sunt mici, dar nici mari, medii pentru un bar/restaurant in Boston.

Am ales la aperitiv calamari prajiti crocanti, apoi o supa de rosii si o portie de somon cu legume. De baut, un fel de limonada roz cu multa multa gheata asa cum pun americanii in toate bauturile (desi afara era groaznic de frig).

Mancarea nu a ajuns chiar repede pentru ca era foarte aglomerat si aveau in derulare in partea de sus o mare petrecere, galagie si nebunie mare. Dar intr-un final a ajuns, bauturile ne-au fost servite imediat.

Supa de rosii, servita la cana (puteai sa alegi cana sau castronas) initial am crezut ca a fost varsata de chelnerita deoarece daduse pe afara, pe farfurie si cana parea murdara de supa, dar apoi am vazut ca la fel era servita si celorlalti clienti. Mi-am dat seama ca umplu cana cu polonicul pana da pe afara. La supa, in loc de paine serveau o punguta cu un fel de biscuiti crocanti, foarte gustosi.

Somonul cu legume a fost deasemenea delicios. Nota de plata a venit rapid, imediat dupa ce am cerut-o.

Atmosfera in bar era placuta, jos liniste, numai bine cat sa poti manca linistit, sus petrecere si galagie, muzica si atmosfera de distractie daca vrei sa te simti bine intr-o seara la un bar.

Pentru ca ne-a placut si era foarte aproape, la 5-10 min, de hotelul Omni Parker House, unde am stat (am scris despre el aici click aici) am revenit si in alta seara. Prima data cand am fost ochisem niste burgeri imensi la niste clienti de la masa alaturata si am ramas cu gandul la ei, asa ca a doua oara am comandat doua portii, prima un Giant Norm Burger (marcat cu Norm's favourite in meniu) si cealalta portie Bacon Bleu Burger (burger cu bacon si blue cheese). Fiecare portie era evident insotita de cartofi prajiti.

De baut, tot limonada, dar de data asta am cerut fara gheata.

Mancarea a venit rapid a doua oara. Burgerii erau imensi, nu i-am putut manca in intregime, trebuia sa fii foarte infometat sa ii poti manca. Nota de plata a venit la fel ca si prima data, foarte rapid, nu a fost nevoie sa asteptam. Daca nu aveai cash puteai plati si cu cardul.

La iesire din bar, in partea stanga, tot in subsol se coboara pe niste scari si este un magazin de suveniruri de unde poti cumpara tot felul de obiecte inscriptionate cu titlul Cheers, tricouri, imbracaminte, magneti de frigider, halbe de bere, pahare si multe multe altele.

Noua ne-a placut si ne-am simtit bine aici, e o atmosfera placuta, vine multa lume. Barul e frecventat nu numai de turisti, ci si de localnici care obisnuiesc sa isi organizeze aici diverse petreceri, aniversari. Daca esti grabit poti comanda mancarea pentru acasa si o pregatesc si ti-o dau la pachet. Chiar cand am plecat noi intr-o seara, chelneritele aranjau mesele pentru o petrecere. Barul are si un site, daca vreti sa vedeti poze originale sau meniul si preturile: click aici

Daca ajungeti in Boston, puteti trece pe aici sau puteti merge chiar la barul original de pe strada Beacon, la nr. 85.

Trimis de cintus in 06.07.11 11:20:10
Validat / Publicat: 06.07.11 12:27:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD. A mai fost în/la: Orlando (Florida), New York

VIZUALIZĂRI: 3003 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cintus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Portia de calamari crocanti, foarte picanti dar foarte buni, serviti cu doua tipuri de sos si limonada roz (pink limonade)

[06.07.11 11:57:09]

@webmaster

Se poate sa adaugam acest video?

Multumesc,

[06.07.11 12:16:29]

Ok, am atasat clipul!

[06.07.11 12:24:40]

@webmaster13

Perfect! Multumesc mult!

[06.07.11 12:31:02]

Mi-ar place si mie, MULT, o asemenea experienta -- sa iei masa in legendarul 'Cheers'; am fost / sunt un mare fan al serialului.

alessiachrys
[06.07.11 13:39:49]

oare de ce sunt americanii grasi? ... cu un asemenea burger nu ai cum sa fii fotomodel...

[06.07.11 13:46:43]

@alessiachrys

Da ai dreptate, clar nu ai nicio sansa sa fii fotomodel daca mananci in fiecare zi asemenea burgeri mai ales daca sunt si buni. Chiar in prima zi cand am fost aici la mesele alaturate unde am vazut burgerii mancau niste domnisoare care erau departe de silueta de fotomodel .

Desi in state sunt multe restaurante cu mancare foarte buna si sanatoasa, chiar ai de unde alege mancaruri excelente, totusi sunt mult mai scumpe. Cele mai ieftine mancaruri sunt cele de tip fast food... si probabil ca de aici vine si problema de greutate.

luciaoradea
[08.07.11 11:20:31]

Am ajuns si eu la review-ul tau cu ceva intarziere, insa l-am citit cu multa placere... si pofta, mai ales dupa descrierea meniului...

[08.07.11 11:25:43]

@luciaoradea

Multumesc frumos! Intr-adevar si eu acum cand recitesc meniul mi se face o poftaa... mai ales acum ca se apropie si pauza de masa!

alessiachrys, cintus, luciaoradea
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Boston: