ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2011
JUN-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 12 [ani]

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Frumos

Anul acesta am ales un concediu la Mallorca in orasul Magaluf. Totul a fost foarte curat.

Am plecat cu avionul de la Cluj wizz-air. Am inchiriat o masina cand am ajuns acolo 180 euro 8 zile cu rezervorul plin, am stat la un hotel de 2 stele curat, prosoapele tot la 2 zile erau schimbate in schimb galagie in fiecare zi dimineata la ora 5-6 cand se intorceau englezii de la discoteca.

Am vizitat torent de pareis (ceva superb serpentine)

Preturile foarte mici de ex. 200 g sunca la lidl 1 euro rosii 0.80 euro.

A fost foarte frumos la anul ma duc la costa brava.

Trimis de robertooo in 06.07.11 10:13:54
Validat / Publicat: 06.07.11 10:57:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: tenerife, costa adeje ian. 2009 si costa de silencio iulie 2010

VIZUALIZĂRI: 2426 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (robertooo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[06.07.11 10:27:46]

@robertoo: din moment ce ati avut cazarea la un ALT HOTEL, nu e firesc ca impresiile (si mai ales notele) acordate de tine sa fie adunate la celelalte stranse pana acum de hotelul Atlalntic Park; spune-ne te rog cum se numea hotelul la care ai stat, ii vom defini o rubrica noua pe site si vom muta acolo reveiw-ul si pozele tale.

[06.07.11 10:49:25]

SOL Y VERA

[06.07.11 10:55:10]

Multumesc

Mutat la rubrica "Sol y Vera Apartamentos [Magaluf]", proaspat creata pt acest review.

georgiana
    [06.07.11 12:07:07]

Poate iti faci timp si ne povestesti si noua intr-un alt review despre pestera. Si eu ma fost in insula Palma de Mallorca, dar doar pentru o zi si am vizitat capitala. Dar erau excursii optionale si la aceasta pestera unde ai tu poze.

Despre plaje ce ne poti spune? Care ti-a placut cel mai mult? Dar despre preturi, in general? Ai vizitat castelul care domina cu privirea intreg portul si orasul Mallorca?

[06.07.11 12:13:29]

Pestera se viziteaza doar la ore fixe si numai cu grupul este frumoasa despre plaje ce sa spun in afara de curatenie apa calda 24 grade in iunie, tomberoane din 20 in 20 de metri dusuri

Marian Preda
    [06.07.11 15:51:18]

Salut Robert!

Te rog, sa nu fi atat de succint cu aceasta insula binecuvantata!

VREAU sa edifici detalii despre catedrala LA SOU (atractia insulelor Balleare, asezata maiestuos langa port), Castelul Almudia, baile arabe, Acvariul de langa Palma (cu un habitat marin fabulos - al doilea din Europa), Castelul Bellver - cu o impresinanta panorama a intregului golf al capitalei -, despre Manacor (locul de origine al marelui si celebrului tenismen, Rafael Nadal -si oras de perle de cultura), Inca (cu o industrie de pielarie), Valldemosa si La Granja -orase idilice ce-si datoreaza renumele datorita in mare parte lui Frederick Chopin si George Sand, care au petrecut aici faimoasa ,,Iarna a discordiei''; Porto Cristo, un superb orasel cu maluri stancoase si grote, care pe langa marea atractie ,,Cuevas del drach'' (pestera explorata si de marele nostru speolog, Emil Racovita) a fost o destinatie ce tinea drept pavaza legendarilor corsari, in vremurile bune ale pirateriei din Marea Mediterana.

Cap de Formentor (oras port, ce asigura maurilor in drumul lor spre noi cuceriri-un avanpost), Soller (cu acel trenulet ce ,,mangaie'' orasul), Andratx, Cap de Mar -statiuni exclusiviste... etc... etc...

DE ASEMENEA in Megalluf (statiune bilingva, dupa parerea mea, deoarece se vorbeste doar in spaniola si engleza) se afla Marineland si Western Park!

,,Vorbeste-ne'' despre omniprezentul turcoaz al apei deosebit de limpede-cu pesti ce defilau pe langa tine-, despre plaja de un nisip, demn sa-l strecori intr-o clepsidra-atat de ,,fainos'' este...

Despre gastronomia insulei, almendra (lichior tipic mallorcan), tunel si nelipsita sangria...

Shopping-ul din Palma recunoscut international (Factory Outlet), unde se gasesc produse de diferite branduri, la preturi accesibile...

Iarta-mi disertatia, dar cu un sejur in asemenea insula, trebuie sa fi mai prolific!

Vacante frumoase, prietene!

[06.07.11 20:08:06]

Insula este foarte frumoasa dar unde am fost eu in Magaluf nu e de mers cu copii mici, foarte mare galagie.

ovidium
    [13.07.11 18:53:07]

Salutari.

Te rog sa-mi spui cum ai procedat pentru rent-a-car in magalluf. Preturi, daca ai facut rezervare pe loc sau inainte si de unde ai inchiriat tu masina. Merg acolo peste 3 zile si chiar ma intereseaza mult asta.

Mersi!!!

Marian Preda
    [13.07.11 20:14:33]

Ovidiu!

In Mallorca, rent-a car (inchirierea de masini), se face si pe loc (daca are tipul de masina dorit de tine) sau intr-adevar cu rezervare!

Cele mai frecvente -si mai ieftine- sunt masinile Fiat Punto (28 euro/zi), Ford (de la 32 euro/zi, in sus, depinde de marca), s. a. m. d. pretul creste in functie de alegerea facuta.

Aceasta oferta poate sa varieze foarte usor, de la statiune la statiune!

MARE ATENTIE la asigurarea masinii alese, este un lucru deosebit de important in aceasta tara, care in feeria concediului binemeritat, uitam acest ,,amanunt'' pretios!...

Vacante frumoase... si te asteptam cu impresiile tale!

georgiana, Marian Preda, ovidium, robertooo

• pagină generată în 0.04216194152832 sec