ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2011
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 05.07.11
JUL-2011

Ibiza, San Antonio

Acum 2 saptamani, intr o vineri, vorbeam impreuna cu prietena mea ca ar fi cazul sa plecam prin afara, ca nu am mai plecat impreuna in strainatate de mult timp. Dupa 10 minute de discutat am ajuns la concluzia ca vrem ceva cu plaja, am eliminat varianta Turcia, Grecia, deoarece nu suntem adeptii conceptului de "all inclusive", ne am gandit la Sardinia dar am citit ca este extrem de scump, si pana la urma am venit cu concluzia: 2 zile Barcelona si 5 Ibiza, un loc unde sincer am auzit ca nu este bine sa te duci cu prietena, un loc al depravarii, dar, am zis: ... acum asta e riscam banii si sa vedem ce o sa iasa...

Totul a fost facut si planificat de pe o zi pe alta, din cauza joburilor oe care le avem nu ne putem permite sa ne planificam din timp o deplasare ceva. Biletele de avion pt doua persoane dus intors=760 euro (bucuresti- barcelona - wizz air 550 euro + extra loc pt picioare, si barcelona - ibiza 210 euro cu compania vueling, care are zboruri catre ibiza aproape din ora in ora).

Cazarea, clasic- booking.com, 2nopti in Barcelona =200euro hoteluri de 3 stele, localizare central, iar in Ibiza, San antonio cazarea la: Casa Maria 5 nopti 250 euro, adica 50e pe noapte + micul dejun, locatie centrala, langa port, langa zona plina cu terase, la 7 min de cafe del mar.

Camera este ok, un fel de studio, are baie, aer conditionat (8e pe zi), un aragaz mic, oale, chiuveta, balcon, iar la ultimul etaj al cladirii poti merge la piscina, intrarea gratis.

Nu am vrut sa luam zboruri in aceeasi zi deorece este riscant... mai ales cu wizz/blue air. O data ce am aterizat in Ibiza, in aeroport este plin de promoteri care stau la standuri si fac reclama la cele mai tari cluburi de acolo, si poti lua bilete ceva mai ieftine cu 10-15 euro fata de pretul de la intrare in club. Insula este destul de mare, si are 2 orase importante: Ibiza town despre care s a mai scrisnpe aici, si unde sunt f multi italieni si e ceva mai pasnica atmosfera si cel de al doilea San antonio care este plin de englezi, americani, si mult mai agitat, mult mai depravat.

Am luat autobuzul de la aeroport pana in San antonio pretul unui bilet este de 4 euro, si f important, cand platesti biletul, nu accepta bacnote mai mari de 20 de euro. Am ajuns in 30 de min, sunt cam 25-30de km de la aeroport pana in oras. Ne am cazat si plecat repede spre "Cafe del mar" unloc care trebuie vizitat. Este o terasa pe malul marii de unde poti admira un apus superb. Scaunele sunt de proasta calitate si incomode, mese micute, muzica house mixata, deci nu ceva chill la ce ne asteptam... am luat o sangria la 1,5 L - 25 de euro... daca mergi cateva sute de metrii mai in fata e ceva mai ieftin ex. 17 euro.

Asa ca, nu se merita de stat prea mult pe acolo, doar asa in trecere. In schimb lumea este super high, toata lumea e pusa pe distractie, in cateva minute nici nu ti dai seama cum faci schimb de numere cu ei, si va purtati ca si cum a ti fi prieteni de o viata. Ne am imprietenit f bine cu barmanul de la hotel un don juan autentic, care ne a luat intr o seara pe o plaja pustie impreuna cu niste prieteni de ai lui si au cantat flamenco live... toata seara pana dimineata, dimineata care in ibiza inseamna 8,9. Cluburile, nu au nici o legatura cu ce exista pe la noi, la ei nu se pune accent pe cum arata, sa aibe niste ornamente chinezesti sa ti ia ochii cum se poarta la noi, ci ei investesc bani in sonorizare si va spun, se aude demential, nu ca la noi, si investesc in tot felul de lasere, lumini.

Intrarea in club cam 35 -70 de euro pe noapte dar canta numai numai dj tari: armin van buuren, david guetta, a fost intr o seara chiar si snoop dog. Asa ca pentru o seara de club in 2 intrare + taxi =100euro, disco bus, cel ce te duce la cluburi nu prea il intalnesti, asa ca stai in statiile de taxi si imparti cheltuiala cu cine mai merge in directia ta, cam 60 euro dus - intors pana la club (cluburile sunt cam la 25 km de San antonio) asa ca... impartit la 4 ar veni 15 euro de persoana.

Bauturile sunt scumpe, un pahar de vodca cu cola 15 euro, din care nu intelegi nimic, asa ca ori alcool cumparat si baut inainte ori alte prostii care sunt cu 40% mai ieftine decat la noi pe piata.

Lumea se duce in club in slapi de plaja, tricouri lejere, adica la cum ersu imbracati nu i ar fi lasat nici in dumars la noi :)) cluburile le stiti, amnesia, privilege, space, pacha.

Oricum este o depravare totala, nu o sa intelegeti pana nu o sa ajungeti acolo, este f dubios sunt sanse sa nu va placa, e iadul pe pamant... daca sunteti genu bamboo, gaga, bellagio, fratelli, mai bine stati acasa, si va pregatiti camasa alba pt iesitul in club la impresionat, daca nu sunteti asa si cautati sa va distrugeti sanatatea, creierii, si sa vedeti atmosfera adevarata de club... atunci nu ezitati!!!

Mancarea, este ok daca stii unde sa te duci, sa mananci super si civilizat la pret. De exemplu la am intrat la burger king sa vad preturi si un meniu costa 8 euro, iar eu am mancat la o terasa pe malul marii un calamar la gratar cu 9 euro. Un restaurant f bun este "es robustes", au meniul zile, care difera in fiecare zi, si poti opta intre 2 variante de meniul zilei, pret 11 euro, este un restaurant care este frecventat de localnici in tot timpul anului.

Intr una din zile am facut o excursie cu vaporul pe o insula, Formentera. Vaporul pleaca din port in fiecare zi la ora 10:30, face 2 ore pana in formentera si pleaca la ora 5 spre San antonio, si costa 35 euro dus intors de persoana.

O data ce cobori din vapor trebuie sa inchiriezi un mijloc de transport (bicicleta-7 euro, atv 35 euro, scuter 17 euro, masina 60euro), noi am luat bicicleta, si mergi din port cam 3 km pana dai de niste plaje incredibile si o apa ca in caraibe!!! exista locuri special amenajate unde poti sa ti lasi bicileta, masina, si sunt pazite, existe cineva acolo care sa te indrume ce sa faci.

In San antonio nu exista plaja ok, daca vrei sa dai peste plaje frumoase tre sa le gasesti, sa mergi cu masina, si dupa pe jos10 15 minute dar dai peste ceva super frumos gen: cala salada (google it). In rest fiecare de ce bafta are in ibiza, eu am dat peste niste oameni deosebiti, am fost in. cluburi, pe plaje, singuri, senzatii noi...

M- am indragostit de locul ala si vreau sa plec din nou in sptembrie macar un weekend, dar sa zicem ca nu aveti norocul meu sa dati peste oameni care muncesc acolo si stiu mersul ff bine, atunci nu exista decat solutia sa va anturati pe strada plaja, este f simplu, toata lumea merge pt asta acolo, asa ca... decat sa va luati anul asta nu stu ce iphone 5, sau vreti sa va schimbati masina, mai bine duceti va in Ibiza, nu conteaza cum, singur, cu prietena, cu prietenii, . este ceva deosebit.

Este primul meu post pe net, nu ma pricep la asta, sper ca nu am fost in balarii, dar poate va citii cineva ce am scris pe aici si il va ajuts, si asta e tot ce conteaza. ma gasiti pe mail pt alte intrebari!

Trimis de alexsacalu in 06.07.11 01:30:46
Validat / Publicat: 06.07.11 08:55:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: barcelona

VIZUALIZĂRI: 12847 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexsacalu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster77 [06.07.11 08:55:00] »

Mutat la rubrica "Descopera Ibiza" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

webmaster [06.07.11 09:31:42] »

Utile recomandarile, bun review & bun venit in comunitatea AmFostAcolo to alexsacalu

sirbuvio [18.12.11 15:34:18] »

Prietene Alex,

Foarte bun postul tau, foarte util, detaliat. Mersi mult (ma bate un gind de ceva vreme), mersi ca ti-ai pierdut timpul sa descrii, ca ai avut rabdarea sa pui atitea amanunte. Cu siguranta te mai intreb!

Se merita de inchiriat masina pt o sapatamina?

Ceau, Vio

alexsacalu [18.12.11 19:54:32] »

@sirbuvio: salut, dupa ce am scris reviewul am mai fost dupa o luna inca o data in ibiza ) si am descoperit mai multe locuri, mai misto, in fine cat despre masina nu mi am luat de pe net, nu am luat din aeroport, ci din san antonio, stii foarte bine, ca la mancare: te duci in centru e mai scump, te duci cateva strazi mai spre periferie e mai ieftin. Am gasit destul de greu ceva convenabil plus ca nu am vrut sa las depozit, sa ti dau exemplu: am vrut initial un fiat 500 cabrio (60e pe zi) +200e depozit, jeep rubicon cabrio (90e pe zi) +200e depozit, eu nu am putut sa inchiriez masina cabrio ca trebuia sa am peste 30 de ani (nu stiu ce regula e asta...) asa ca am luat un opel corsa model nou diesel 1.3motor cu 30 de euro pe zi + 8 euro asigurare fulllllll, iti da masina cu plinul facut si tre' sa o aduci la fel, nu tre' sa lasi depozit!!! oricum ti as sugera o masina ceva mai puternica pt ca au zone de munte cu pante destul de abrupte si la motoru de 1.3 am avut ceva emotii la urcare )) sper ca te a ajutat cat de cat ce ti am zis.

bafta!

sirbuvio [18.12.11 22:59:14] »

Mersi! Mai am pina ma hotarasc, pt mai/iunie... Sa am la ce ma gindi pina atunci!

Ceau

alexsacalu, sirbuvio