ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2011
ÎNSCRIS: 28.02.08
JUN-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 8 si 5

Traseu Bucuresti - Zlatograd - Xanti - Thassos

Am fost pe traseul povestit atat de bine de "ionescunic"! Multumim!

Am plecat pe la 12 noaptea din Bucuresti si la 10.00 dimineata eram in fata vilei din Skala Potamia. Ca timp am facut cam tot cat prin Ormenio, dar numarul de kilometri si economia de benzina fac alegerea acestui drum mult mai avantajoasa decat vechiul traseu.

Copiii au rezistat foarte bine pe serpentine. Am fost doua masini cu 4 copii si nici-unul nu a avut probleme. Au fost incatnati de peisajele din Grecia. In Bulgaria au dormit. Cum am trecut vama, a trebuit sa oprim destul de brusc. In fata noastra, o broasca testoasa destul de mare trecea soseaua :)

Echipaj de politie in Bulgaria am vazut unul singur la dus si doua la intoarcere, dar n-au avut treaba cu noi. In rest doar sosele relativ ok. Daca mergeti in weekend e si mai bine pentru ca nu sunt tir-uri pe Stara Zagora. In timpul saptamanii puteti nimeri vre-o coloana sau vre-un grabit care depaseste aiurea, fara sa se asigure.

Cat despre cat de frumos e in insula, voi scrie un alt subiect. E suficient sa va spun ce m-au intrebat copiii: "Daca invatam limba greaca, putem sa ne mutam in Grecia? "

Trimis de anya in 05.07.11 10:16:23
Validat / Publicat: 05.07.11 12:22:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Athena, Creta, Santorini, Hidra, Poros, Eghina

VIZUALIZĂRI: 10137 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anya); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.07.11 11:38:43]

Am retras notele pentru servicii si cazare, acestea se acorda doar in cazul unitatilor de cazare.

[12.07.11 17:06:19]

Va rog sa-mi spuneti daca la vama se solicita actele masinii deoarece a mea este pe numele tatalui si am o procura in lb romana.

cu multumiri,

Adi Filip

[13.07.11 08:40:53]

In afara de pasapoarte, am dat doar talonul masinii. La noi masina era de serviciu si avea sotul meu o caruta de acte, dar nu ne-a intrebat nimeni de ele.

Atentie la bulgari cand cumparati vigneta. La prima benzinarie dupa vama va vor cere 6 euro si vor incerca sa va dea doar o hartie care confirma plata taxei. Daca mergeti la oricare alta benxinarie, taxa e 5 euro. Neaparat sa fiti atenti sa primiti si abtibildul de pus in parbriz!

[16.07.11 16:07:14]

Merg în Thasos în 29 iulie 2011, dacă este cineva disponibil pt a: face traseul împreună mă poate contacta pe ***@gmail.com. Noi plecăm din Brasov, probabil în jur de 4 dimineaţa. Traseul este (pe Bulgaria): Ruse - Nova Zagora - Slivegrad - Grecia, zice-se că e drumul cu cele mai puţine serpentine.

Mersi de informaţii celor care au postat aici, foarte utile.

[16.07.11 16:12:30]

@molcom: iti recomand sectiunea "Rendez-vous turistic", e mult mai potrivita pentru acestt tip de schimb de informatii. Vezi de exemplu sectiunea Grecia / iulie - click aici

Pe de alta parte, in aceasta sectiune ("impresii") nu sunt admise adrese de mail publicate in clar (se pot transmite doar prin mesaje persoanle)

[19.07.11 10:13:53]

As mai avea o intrebare cu referire la taxa de drum. Se achita vreo taxa gen vigneta in grecia?

Cu multumiri,

Adi

[19.07.11 10:25:44]

La greci noi nu am platit niciodata nimic si nici nu ne-au intrebat la vama. La Bulgari, cand iesi din tara lor te verifica daca ai taxa de drum.

[20.07.11 20:59:06]

Taxa de drum în Bulgaria pe câte zile este disponibilă? Or fi având pe 7 zile? Am văzut în comentarii că ar costă vreo 6€... ? ! ?

motaneata
[20.07.11 21:16:10]

@molcom,

vigneta la bulgari este minimum pentru 7 zile si costa 5 EURO. Apoi este pentru o luna si costa 13 EURO. Daca nu gasesti la ghiseul din vama, atunci trebuie sa cumperi de la o benzinarie. Numai ca acolo, daca platesti in EURO, poti deveni victima cursului de schimb arbitrar al benzinariei. De exemplu, la prima benzilarie din Ruse ti se socoteste un curs "hotie pe fata" si iti cer 7,8, sau 10 EURO pentru vigneta de 7 zile. Daca esti nevoit sa cumperi vigneta de la benzinarie, atunci este bine sa ai la tine LEVA (7 zile=10 leva) sau sa platesti cu cardul (in lei). Oricum, este bine sa eviti prima benzinarie, de incredere sunt SHELL si LUKOIL (2 km dupa SHELL) - ambele la iesirea din Ruse.

[21.07.11 08:36:40]

Si neaparat sa fiti atenti sa va dea si abtibildul de parbriz. Vor incerca sa "uite" si sa va dea doar chitanta ca ati platit, iar vigneta o mai vand odata. Toata minunea asta se intampla la Russe. La intoarcere am oprit la un OMV si au fost foarte corecti.

tibipop
[26.07.11 21:11:50]

O intrebare am. E cineva informat cit se sta in vama la Giurgiu??? Am inteles din presa ca multe ore din cauza lucrarilor la pod. Pe unde e mai bine de trecut in cazul asta?

motaneata
[26.07.11 22:22:27]

@tibipop, acum 3 zile s-a intors fiica mea din Grecia. A stat o ora la pod. Era sambata seara, intre orele 20.00-21.00. Se lucreaza pe un sens (la bulgari). Bineinteles, nu puteau sa faca lucrarea decat in varf de sezon! E bine insa ca se lucreaza si seara, poate vor termina repede.

Intrebare retorica: oare ce fac ai nostri cu banii incasati ca taxa de pod la Giurgiu? (pt. cei care nu stiu: podul de la Giurgiu este in ultimul hal, rosturile de dilatare s-au transformat in cratere!) Unde merg acesti bani? Nu ar trebui folositi pentru reabilitarea podului? Sau se folosesc pentru... plata personalului care incaseaza taxa?

tibipop
[27.07.11 08:24:57]

Multumesc mult pentru raspuns. Noi plecand din Iasi, o sa ne oprim la motelul acela Prietenia, am mai stat odata acolo. Deci ne gandim ca daca iesim dimineata pe la 4 sau 5 poate este mai ok. Am cautat alte variante de iesire din tara dar se lungeste foarte tare drumul si s-ar putea sa consumam ma mult timp si benzina.

Multumim

[02.08.11 12:28:45]

[@motaneata]: pot spune ca a avut noroc ca a stat doar o ora... tot sambata seara (ora 22) m-am intors si eu si am stat 3 ore sa trec podul.

[06.08.11 11:56:52]

Se pare ca am fost foarte norocos la podul de la Ruse, am stat cred ca in jur de 10 minute, asta fiind vineri, orele 16:00, pe sensul dinspre BUlgaria spre Romania. Pe sensul dinspre Romania spre Bulgaria era coada sa zic de asteptat cam o ora, estimativ.

Drumul spre Thasos a fost foarte liber, traseul a fost Ruse-Veliko Tarnovo-Stagora Zagora-Dimitrovgrad-Harmanli-Svilengrad-Grecia.

Traseul facut de igo8 pe Bulgaria e praf, prin Simionovgrad (un oras micut si foarte ciudat, cu drumuri ff nasoale) te ameteste, nu mai stie ruta, hartile fiind ffff proaste pe Bulgaria.

Nu au fost politai pe drum, care sa stea la panda ca politaii romani. Ma rog, cateva echipaje erau, insa nu la panda jenant ca ai nostri, pur si simplu stateau sa nu fie probleme pe drumurile nationale, n-am avut chiar nici cea mai mica problema cu ei.

Traseul prin Zlatograd, mi-a zis un roman care a venit in Grecia pe acolo, este plin de serpentine pe 200 Km, ceea ce pe mine ma face sa ma bucur ca n-am luat-o pe Zlatograd.

La intoarcere am luat-o pe Gabrovo si nu am facut bine, 25 de Km de serpentine mult mai stranse decat pe Predeal si aceleasi probleme cu GPSul iGO8, te ghideaza pe drumuri pe care la final iti zice "reconfigurare traseu", nu mai stie pe unde este, groaznic, atunci cand esti in necunoscut...

anya, molcom, motaneata, sadadifelippe, tibipop
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre Thassos: