ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2011
ÎNSCRIS: 19.05.11
JUL-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 6 ani - 4 ani

Dupa 20 de ani...

Dupa aproape 20 de ani am revenit in Slanic Moldova. Nu pentru ca nu as fi dorit acest fapt, ci doar pentru ca posibilitatile si oportunitatile de deplasare in aceasta locatie ne-au fost potrivnice pina nu demult.

Am regasit un Slanic usor schimbat, in care s-a construit destul de mult. Chiar inainte de intrare, un pic mai sus de Piata, sau ma rog, ceea ce local se numea piata - trei tarabe, o crasma, o cizmarie si un aprozar - care nu s-au schimbat decit cu exceptia cizamariei (a murit cel ce era cizmarul urbei, Petrica Taina, pe care l-am tinut minte datorita calitatii prestatiilor sale) si, in parcul de peste drum de aceasta a rasarit o cladire - hotel pensiune.

Si de la intersectia de la intrarea in statiune (zona fostei baze sportive) am sesizat ceva modificari. Terenul de sport a disparut de mult lasand loc, in capatul dinspre statia de autobuz, unei sali de sport polivalente. Pe partea dreapta au disparut vilele cu balcoane din lemn, cu cerdacuri largi, pensionari cu rufe intinse si au rasarit trei hoteluri noi si atragatoare.

Parcul a ramas acelasi. Ingrijit, cochet, curat. Pe o alee din laterala cazinoului fiinteaza "aleea cu amintiri si suveniruri". Cele mai atragatoare produse s-au dovedit a fi sticlutele cu sirop de brad sau din muguri de brad.

Zona izvoarelor este, si dupa 20 de ani, neschimbata si stirnitoare de interes din partea trecatorilor, dornici sa verifice gustul apei, sa se deplaseze spre capatul de traseu - aflat la vreo 2-3 km - popasul camping. Ici si colo, cite un turist lipsit de civilizatie a marcat trecerea sa pe acolo pictand cite un nume, o data si "uitand" cite un ambalaj pe marginea potecii, desi cosurile existau.

Nici la pastravarie activitatea nu era deosebita, semn ca si in acest loc criza a muscat din initiativa locala. La final de traseu, la camping poti gasi atat inca un lot de tarabe cu suveniruri (majoritatea made in china) cit si loc in care sa bei un suc, sa servesti un mic, sa bei o bere sau un suc. Asta inainte de a porni inapoi spre statiune, gandindu-te, dupa o asa plimbare, la o ciorba buna.

Ca si trasee exista citeva, marcate cu grad de dificultate mediu sau ridicat pe care insa, in acel moment, nu le-am mai putut parcurge din lipsa de timp dar si din cauza copiilor, inca mici si care nu ar face fata fizic unui asemenea traseu. Dar promitem sa revenim, cu placere!

Ca si observatie, exista o sumedenie de pensiuni si gazde atat in Slanic, cit si in Cerdac, o localitate ce acum e legata de Slanic Moldova. Iar preturile, ca peste tot, difera.

Trimis de Sebastianf in 05.07.11 08:45:12
Validat / Publicat: 05.07.11 09:59:38

VIZUALIZĂRI: 1975 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sebastianf); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Spre Cascada, in zona Pastravarie peisajul este interesant si cam abrupt.

[05.07.11 09:05:37]

Fiind un review despre statiune, am retras notele acordate pentru servicii, cazare si masa.

Aceste note se acorda doar in cazul unitatilor de cazare.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Slănic Moldova: