ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2011
DIN: Frumuşani [CL]
ÎNSCRIS: 03.03.08
JUN-2011
single

Nu aş fi ratat-o pentru nimic în lume!

... şi nu regret niciun eurocent din cât m-au costat intrarea, parcarea şi suvenirurile!!!

Păcat că iubi are teamă de locurile înguste şi de unde n-ai voie să ieşi cum ţi-e voia şi a fost nevoită să piardă vremea pe lângă, vreo oră jumate, cât am vizitat eu această minune a naturii.

Nu am practic ce să adaug din punct de vedere "tehnic" la acest capitol, mai ales după ce a scris colegul Costi un articol şi despre acest loc, voi încerca doar să rememorez împreună cu voi experienţa avută acolo, în adâncul întunecos şi umed al muntelui.

Am ajuns acolo pe la "fără zece" şi am reuşit să iau bilet (plata tot cu cardul, fără probleme) ca să prind 'intrarea' care tocmai urma. La staţia de trenuleţ era cam coadă, mă gândeam că va trebui să mai stau o tură... Când colo, nici vorbă! A putut intra toată lumea, evident, după pozele oficiale de rigoare. Am urcat pe o băncuţă a trenuleţului şi am aşteptat (foarte puţin) până s-a umplut şi am pornit cu avânt spre inima muntelui. Prin tuneluri înguste şi scunde apoi prin săli mari şi luminate mai mult sau mai puţin puternic înaintam tot mai iute (la ieşire, am avut timp să zăresc pe un perete al uneia dintre acestea că acolo s-a ţinut al nu ştiu câtelea congres internaţional de speologie prin anii '60 din veacul trecut. E vorba despre sala luminată cu candelabre de cristal şi cu marele drapel sloven arborat pe un catarg). De multe ori mi-am plecat capul, văzând tavanul cum vine tot mai aproape de şapca mea...

Ah! nu uitaţi! deşi sunt avertismente peste tot că în interior e o temperatură de 8-10 grade Celsius, am văzut o grămadă de turişti foarte slab echipaţi. Din fericire, cum eu pornisem să fac un concediu mai mult pe le munte, am avut de unde alege cu ce să ma îmbrac mai gros (şi tot mi-au cam îngheţat urechile). Pentru cei care chiar nu au cu ce... se închiriază un soi de mantale de postav, cu 3,50 euro.

După aproximativ 8 minute care par o veşnicie, timp în care trenuleţul face vreo 5 km, am fost debarcaţi şi împărţiţi pe grupe după limba pe care o preferăm s-o auzim vorbită de către ghizi: slovenă, italiană, germană şi engleză. Ghida noastră (am ales engleza) ne-a preluat şi cu mult avânt ne-a condus pe culoarele şi sălile ce se vizitează pe jos, făcând şi vreo 3 opriri în locuri prestabilite, unde ne prezenta la microfon ce vedeam acolo şi ce urma să mai străbatem. Toată această plimbare a durat cam o oră, timp în care am parcurs practic o spirală din sala unde am debarcat din trenuleţ şi până la "sala de concert" (o sală enormă, unde se termină şi vizita pedestră, cu o reverberaţie a sunetului de vreo 6 secunde) coborând cumva aproape de punctul de unde porniserăm. Acolo este şi un mic vivarium cu câteva exemplare din batracianul lor vestit, dar -evident! şi un nelipsit magazin cu amintiri. Acolo am mai luat un magnet pentru frigiderul deja plin (nu ştiţi pe cineva care vinde unul cu suprafaţă mai mare de lipit magneţi pe el?) cu astfel de suveniruri 'turistice' de acasă.

Apoi iar în vagonete şi, aproape prin aceleaşi tuneluri, am revenit la ieşire.

Cam îngheţat, plin de umezeală, dar cu încă o amintire de neuitat!

Punctul cel mai palpitant al excursiei a fost când, la un moment dat, s-au stins brusc toate luminile, fără niciun avertisment sau vreo explicaţie ulterioară. Nu ştiu dacă a fost ceva regizat sau doar o mică pană, dar pentru cineva cu probleme ar fi putut fi o încercare destul de dură...

Nu o rataţi, dacă vreodată reveniţi din vacanţe prin Slovenia către casă! E un ocol de maximum 3 ore de la drumul normal, dar aşa cum am spus încă de la început, merită cu prisosinţă!

Trimis de Dragoș_MD in 04.07.11 15:18:50
Validat / Publicat: 04.07.11 18:47:37
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SLOVENIA

VIZUALIZĂRI: 3203 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pestera Postojna - ne apropiem, parcarea e la 2 paşi. Excelentă semnalizarea rutieră până la 'locul faptei'; bravo lor!
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 22 voturi)

Alina Morar [04.07.11 20:25:05] »

Si eu am vazut putin din Slovenia sapt trecuta, nu aceasta pestera desi imi doresc sa ajung, dar am vizitat putin centrul Ljubljanei si zona Bled... e fantastica... lacul Bled e cel mai frumos lac de acest gen, pe care l-am vazut vreodata. Am fost si la mult laudatul Hallstatt din Austria si acesta mi-a placut mult, dar ca si Bled...

Sper sa-mi pun in ordine toate treburile si problemele si sa pot incepe si eu sa scriu despre concediu.

Da' zi-mi o chestie. Am vazut ca ai fost foarte activ in aceasta vacanta, cum a fost, a fost obositor? Asa ma intreaba pe mine toata lumea.

Eu le raspund ca plec obosita si vin acasa mai obosita... dar imi place! N-as putea sa stau doar intr-un loc.

Dragoș_MD [04.07.11 21:21:08] »

Eu am avut parte şi de alergătură, dar şi de relaxare (mai ales la plajă în Italia). Iar condusul pe distanţe lungi oriunde cu excepţia României este chiar o plăcere...

De data asta eu mă simt parcă mai relaxat şi cu bateriile mai pline la întoarcere.

dorgo [04.07.11 22:07:21] »

@Dragos... cred ca-n acesta pestera locuieste Alien I+II+III+IV, n-ai vazut, n-a disparut nici un turist in timpul vizitei?

Dragoș_MD [04.07.11 22:27:16] »

@dorgo, nu ştiu; dar am impresia că au ieşit chiar mai mulţi decât au intrat. Doar că unii erau foarte păroşi şi erau îmbrăcaţi tare ciudat...

iulianic [20.09.11 16:30:58] »

Dragos, cred ca parosii imbracati ciudat care au iesit din pestera sunt preistoricii care au stat pititi acolo cateva mii de ani. Ma intreb: ce parere au despre ceea ce au gasit la suprafata?

Altfel, am o remarca. Si eu am fost la Postojna in iunie anul acesta, mai exact 29.06.2011, a doua oara (prima oara in septembrie anul anterior). A doua oara am intrat numai pentru ca s-o fac pe sora mea sa intre. Spunea: "Eu pesteri am mai vazut. Nu ma pot impresiona stalactitele, stalagmitele... " Inauntru, era muta de admiratie.

Pozele pe care le-am facut in pestera - desi frumoase in felul lor - nu ma multumesc din punct de vedere tehnic si de aceea am avut retinere in a le atasa aici.

Dragoș_MD [20.09.11 17:58:01] »

@iulianic... ai fost exact cu o zi înaintea noastră!

Nici eu nu-s foarte încântat de calitatea pozelor mele, dar am încercat totuşi să aleg măcar setul acesta, ca să le fac poftă şi altora să meargă acolo.

webmaster13 [20.09.11 18:05:12] »

Uf, scapasem aceste impresii!!

Dar mai bine mai tarziu...

Sper sa placa melodia postata!

ileanaxperta* [20.09.11 18:54:06] »

Si eu AmFostAcolo!! de 2 ori si as merge de cate ori as avea ocazia. Imi plac foarte mult pesterile, le gasesc o lume cu totul alta decat lumea noastra... terestra (pt. multi extra-terestra... ). Lumea subterana are farmecul ei aparte si chiar daca sunt multi care zic: ei, si asta e tot o pestera oarecare, asa cum mi s-a spus si mie cand am povestit ca am vizitat Postojna de doua ori. Totusi nu este deloc asa, nu?!... fiecare are minunatiile ei si este unica, in felul sau.

Si eu am scris despre Pestera Postojna aici: click aici si am facut niste poze care pe mine ma incanta de cate ori le vad. .

Port si azi tricoul desenat haios cu micul "fioros" amarat, Proteus Anguinus, cantand la chitara si mereu imi aminteste de acest loc deosebit din Slovenia, nu prea departe de noi...

Apropos de magneti: si eu le-am spus copiilor ca in curand va trebui sa ne luam al doilea frigider, caci altfel riscam sa ne punem tigai si oale pe toti peretii pt. a ne "imortaliza" toti magnetii... ) (n-am gasit alta rima...

Dragoș_MD [21.09.11 00:54:23] »

Web13, există acolo la staţia de trenuleţ spre ieşire, o sală unde se ţin şi concerte (v. P25). Crezi că ai putea găsi vreo înregistrare chiar de la faţa locului? Nu de alta, da' să nu fie cu bănat, mie melodia actuală nu-mi spune mare lucru...

gdon [24.11.11 20:56:34] »

@dorgo: Alien in nici un caz, dar, cu siguranta goa'uld-zii (Star Gate)! E drept, aici sunt inofensivi, n-au intrat in ceafa nici unui turist!

Dragoș_MD [24.11.11 22:23:58] »

Mi-am adus aminte... doream o muzică mai potrivită: am găsit eu între timp o arie celebră, în interpretarea Operei din Ljubljana - una dintre instituţiile muzicale care au dat numeroase concerte şi în această peşteră.

http://youtu. be/7VNYNDQgixc

Mi se ridică păru' pe ceafă închipuindu-mi cum ar suna în imensa sală de acolo...

Alina Morar, dorgo, gdon, ileanaxperta*, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂPeştera Postojna:

• pagină generată în 0.06767201423645 sec