ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2011

Extrem de nemulțumit
Foarte nemulțumit

Dezamagitor

puncte pozitive:

camere curate, se schimba lenjeria si prosoapele zilnic, dotari rezonabile: aer conditionat, balcon, tv cablu (se prinde tvr international), frigider, uscator de par, dus, piscina.

aleile sunt pietruite si plina de verdeata, iti da impresia ca te plimbi prin parc

puncte negative:

a durat 4 ore ca sa ne cazeze, am sosit la 9.30 si am primit camera la 13.30

mancarea la micul dejun este foarte proasta, ti se da oua fierte tari si branza, gem la cutiute, cafeaua si ceiaul sunt de foarte proasta calitate

sucurile neacidulate gratuite sunt din concentrate de slaba calitate, bauturile sunt botezate, la romani ne dadeau sa bem din pahare de plastic refolosibile, la olandezi le punea berea in pahar de sticla tuborg

toboganul cu apa functioneaza doar o ora pe zi, intre 11-12 si e mare inghesuiala

nu prinzi sezlong la piscina decat daca vii la ora 8.00

daca ai camera cu vedere la piscina nu poti dormi decat dupa ora 12 noaptea, in rest dau boxele la mixim si e mare galagie

animatia e de amatori, acelasi program ptr copii in fiecare zi de ajungi sa il inveti pe dinafara

mancarea de la pranz o refoloseau a doua zi, adica ouale deveneau salata de oua, brocoli fiert devenea tocana, salamul se baga in salate cu maioneza, etc

in general mancarea este multa dar de slaba calitate, cred ca se cumpara ce e mai ieftin

prajiturile sunt de casa facute din gris si faina, doar o zi am mancat baclavale

fructele sunt aduse aproape de expirare, doar pepenele este taiat proaspat

nu vezi o omleta, nu vezi un suc natural de portocale, nu vezi o friptura de pui

folosesc multa soia in mancare (ex; mazare cu soia, legume cu soia, fasole verede cu soia)

excursiile pe care vi le ofera agentia sunt mai scumpe cu 3 pana la 10 eur de persoana fata de cele care le puteti lua de la agentiile din centru, exact aceleasi conditii... asa ca nu va grabiti, faceti mai intai un drum la bazar

locatia este la marginea orasului, nu aveti in jur nici o atractie. ca sa mergeti in oras trebuie sa luati dolmus-ul sau taxiul

atentie la cumparaturi. schimbati euro la o casa de schimb sau la kipa, altfel la magazine turcii va pacalesc si va dau doar 2 lire turcesti pe un euro, fata de 2.3 cat e normal

nu mergeti in excursia gratuita a agentiei. e timp pierdut, va duce doar la magazine scumpe

daca mergeti la adaland luati-va apa si mancare, inauntru totul este foarte scump

Trimis de danielm in 04.07.11 11:26:31
Validat / Publicat: 04.07.11 12:17:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3686 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danielm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

mbrandusa [12.07.11 19:42:17] »

ASI DORII SA AFLU SI EU MAI MULTE DESPRE PALAJA, E DEPARTE DE HOTEL, E CURATA?

danielm [13.07.11 08:24:59] »

Plaja este la 5-10 min de mers pe jos. este destul de lunga, dar foarte ingusta si plina de pietroaie... da, pietroaie, nu pietris... ! plus ca erau valuri foarte mari cand am fost eu de te tranteau peste pietre.

am preferat sa stam la piscina care este de nota 10... pacat ca nu functioneaza toboganul tot timpul...

lauradiva* [21.07.11 23:56:31] »

as dori sa vad mai multe poze, cu camerele de la hotel si sa stiu estimativ pretul excursiilor optionale daca ati fost si unde se merita sa mergi. multumesc

danielm [22.07.11 08:34:35] »

poze nu am, dar pot sa va garantez ca in privinta camerelor totul este ok.

incercati sa obtineti camere cu numerele 2xx sau 3xx, deoarece acestea sunt aproape de piscina si au vedere frumoasa... cele cu 4xx, 5xx sau 6xx sunt intr-un pavilion cu 3 etaje care este amplasat mai in spate si nu sunt asa atractive ca cele enumerate anterior. camerele au toate aer conditionat, balcon, terasa, termopan, tv cablu, frigider, uscator de par, cabina dus.

ce nu veti gasi plase de tantari, asa ca luati-va de acasa aparat... nu veti gasi nici fier de calcat...

ca si excursii va recomand: pamukkale, plimbarea cu vaporasul si aqua land-ul... eu m-am limitat la astea trei deoarece am stat doar 7 zile si vroaim sa ma si bronzez la piscina... (repet, o piscina foarte frumoasa...)...

atentie! luati dolmusul (e vorba de maxi taxi) pana in centru (va costa cam 1 euro si 25 centi, adica 2.5 lire turcesti) si gasiti in bazar agentii de turism care va ofera aceleasi excursii mult mai ieftin decat agentia care vine la hotel (nu am voie sa ii scriu numele...)

va recomand de asemenea o vizita in bazar si daca dispuneti de bani si o seara turceasca (am auzit ca e superb)...

lauradiva* [25.07.11 21:48:50] »

multumesc mult pt informatii, in apropierea hotelului sunt ceva distractii? sau este inconjurat de alte hoteluri... din poze pare cam ,,singuratic''. dolmusurile se iau din fata hotelului sau tb mers pe jos si cat fac pana in centru? e mult de mers? ms mult

danielm [26.07.11 11:24:23] »

in apropierea hotelului nu prea sunt distractii... e un restaurant peste drum, dar noi ne aprovizonam de la un chiosc aflat pe coltul strazii... (inghetata, apa plata, sucuri, bere, aparat de tantai, etc)... este un hotel mare de 5* in apropiere care are si sauna, masaj destul de scumpe ca si pret, dar extraordinar de binevenit (ma refer la masaj)...

dolmusul se poate lua de oriunde... mai mult, cand trec oe langa tine soferii turci de dolmus te clacsoneaza ei; nu vii cu noi? ...

de mers pe jos pana in centru nu as recomanda... e destul de departe si e prea mare caldura... ptr 6 lei de persoana, nu se merita...

in general distractiile sunt putine si costa: aqua landul, seara turceasca, bazarul, restaurantele...

mbrandusa [30.07.11 21:07:40] »

Tocmai m-am intors de la Pgale Beach si pot sa spun ca a fost grozav. Oricat asi vrea sa caut ceva ce asi putea reprosa vis a vii de acest hotel nu am gasit. Drumul cu autocarul e foarte lung, dar opririle sunt dese si ai timp suficient sa mananci, sa te speli si sa te dezmortesi. Odata ajuns la hotel in jur de ora 10 intri la all inclusiv si pot sa bei sau sa ma nanci inainte sa te cazaze, putin dupa ora 13, in functie de cum se termina curatenia. Noi am avut camera 224, cu vederea spre piscina, la doar doi pasi de piscina si restaurant, o camera de trei locuri, suficient de mare. Curatenia se face zilnic, iar prosoapele se schimba odata la doua zile si in tot hotelul este curat si servirea desavaesita. Plaja este foarte aproape max 5min de hotel si ai sezlonguri si umbrele gratis, doar prosoape trebuie luate din camera. Animatia de la piscina este in fiecare zi alta si se ocupa atat de copii cat si de adulti organizand jocuri de polo, diverse concursuri si alte chestii, iar daca vrei liniste te poti relaxa la malul marii, unde nu auzi ca la noi vanzatorii ambulanti. In privinta mancarii nu pot critica, in fiecare zi se da carne de pui si vitel, de doua ori au dat peste, legume gatite la cuptor la discretie, spaghete cu altfel de sos zilnic, orez, de cateva ori cartofi prajiti. Dulciurile sunt bune, dar cam prea dulci pt gustul meu, iar baclava doar odata am mancat. In rest au prajituri din gris, din taitei (f gustoase), budinci, creme de zahar ars si fructe. Pot sa spun ca doar intr-o zi nu a fost carne de pui, dar era de miel, de vita, si toata gatita foarte bine, cun tot felul de sosuri. Eu recomand sa incercati si supele, care mie personal i-au placut. In oras am fost doar de doua ori cu dolmusul care te ia si te la unde vrei, dar nu mai tarziu de 23. recomand, de asemenea excursiile la Efes si Pamucale si pt curajosi Adaland si scubadiving. Noi le-am incercat pe toate si nu regret nimic. Daca va hotariti pt excursii luati apa si suc cu voi, la restaurantele unde se ia pranzul bauturile sunt contra cost, o sticla de cola de 200ml este 2euro. Eu recomand Pigale cu toata caldura pt noi a fost un concediu f reusit

webmaster [30.07.11 21:11:43] »

@mbrandusa: era mult mai bine sa fi folosesit linkul ADAUGA IMPRESII NOI -- notele tale pe care le-ai fi putut da cu aceasta ocazie ar fi condus la o medie generala mai rezentativa a acestei destinatii...

Daca vrei, copiaza textul scris si reincarca-l ca REVIEW DISTINCT - vezi imediat mai jos, "ADAUGA IMPRESII NOI"

danielm [31.07.11 15:55:25] »

"Animatia de la piscina este in fiecare zi alta si se ocupa atat de copii cat si de adulti organizand jocuri de polo, diverse concursuri si alte chestii, "... eu nu am spus ca nu exista, da, dar este amatorism pur,

"in fiecare zi se da carne de pui si vitel, de doua ori au dat peste, legume gatite la cuptor la discretie, spaghete cu altfel de sos zilnic, orez, de cateva ori cartofi prajiti. " eu am fost in iunie si credeam ca astia nu stiu sa gateasca peste, ca nu am vazut macar o hamsie... cat despre pui, probabil atunci ii cresteau...

nu stiu cum v-au placut budincile, erau din cele ce cumperi la plic la magazin si la faci cu lapte acasa... la fel si supele... eu aveam pretentii de hotel, nu de pensiune de 3 margarete...

observ ca nu ati pomenit de sucurile necarbinatate, sau nu ati servit? sunt cele cum erau dupa revolutie la noii, din acele de la dozator tip TEK, pline de coloranti si ingredienti sintetici...

daca v-a placut atat, mai mergeti, eu unul nu ma mai vedeti pe acolo...

mbrandusa [31.07.11 23:23:43] »

Cred ca asteptarile nu vi-au fost de 3stele. In grupul nostru de romani era un grup care venea si a doua oara si spuneau ca a fost la fel de bine.

Despre budinci nu am spus ca mi-au placut, prajiturile cu taitei mi-au placut, budincile nu le-am gustat, dar pui a fost zilnic si gatit in diverse feluri.

Si daca va plangeti de stele inseamna ca nu ati fost la noi la hoteluri de 3 stele. Eu voi merge si la anul.

Animatia era ok, deoarece in concediu asta si astepti, distractie nu profesionisti ca atunci mergi la teatru, la muzeu si in alte asemenea locuri

danielm, lauradiva*, mbrandusa
Alte impresii din această RUBRICĂPigale Beach Club Hotel: