ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2011
ÎNSCRIS: 03.03.08
JUN-2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Un camping unde mi-am reîncărcat bateriile...

"Tra te e il mare" - Laura Pausini

Am ajuns acolo spre seară, după un drum de vreo 700 km, venind dinspre Germania, prin Austria. Un drum superb, mai ales traversarea munţilor prin vreo 20 de tuneluri, dar şi peisajele dintre acestea... Dar despre asta, în curând, mai detaliat.

La recepţie ne întâmpină o fătucă, o întreb dacă au loc de un cort şi o tărăboanţă, iar când îmi confirmă, nu mai puteam de bucurie. Chiar visasem să stau cu cortul pe o insulă! Mai ales în laguna Veneţiei... Formalităţi sumare (o copie după fiecare CI şi gata), după care patronul, aflat şi el acolo se oferă amabil să ne conducă spre un loc unde el considera că o să ne placă să ne instalăm temporar căsuţa noastră (cuibuşor de nebunii, dar nici despre astea nu vă voi povesti aici!). Omul urcă pe bicicletă, noi în maşină şi îl urmăm. După vreo maximum 200 de metri, omul descalecă şi ne spune "Aici puteţi să staţi pe orice loc doriţi, veţi avea o vedere superbă spre apus în fiecare seară"... Bucuros nevoie mare că avem şi priză (atenţie! în Europa la camping este un alt soi de ştecher decât cel folosit de noi în gospodărie! dar aici, se oferă - gratuit - un adaptor) şi mai ales că investiţia făcută la campingul din Viena (în curând!) într-un adaptor mai adevărat nu a fost inutilă, mulţumit şi de numărul mare de arbori care ziua ofereau destulă umbră şi răcoare încât să poţi sta măcar pe şezlong afară, ne apucăm de treabă. In doi timpi şi mult mai multe mişcări, cortul e ridicat, patul făcut, bagajele desfăcute şi noi pornim în explorarea insulei.

Ei, să nu credeţi că eram singuri acolo, asemeni unor Robinsoni moderni! Nici vorbă!!! Erau multe rulote, "recreational vehicles", mobile homes şi alte asemenea, unde îşi pierdeau vara destul de mulţi clienţi. Majoritatea italieni, dar şi vorbitori de germană (nemţi şi austrieci), cum regiunea Friuli a fost mulţi ani sub ocupaţie austriacă. Cu căţel, cu... nepoţel, oamenii ăştia stau acolo de primăvara până toamna. Unii vin doar în week-end-uri, iar vecinii le au între timp grijă de bunuri. E o atmosferă idilică de sat de pe la noi. Toată lumea se salută când se întâlneşte pe alei, la bar sau pe plajă. Oamenii intră uşor în vorbă şi sunt prietenoşi.

Aşa cum spuneam, există acolo un bar, unde pentru doar un euro soţia patronului vă oferă o cafea excelentă (de parcă ar putea fi şi altfel, în Italia!), dar tot acolo puteţi lua şi o îngheţată sau... ceva mai 'tare'. Selecţia era destul de variată, dar din păcate neinteresantă pentru pocăitul de mine. :))

Alături au şi un mic 'Negozio' (magazin) cu de toate pentru toţi (mâncare, accesorii de camping, băuturi răcoritoare (şi mai puţin), articole de igienă personală etc.)

La duşuri şi spălător este apă caldă permanent (normal, nu?), există şi o maşină de spălat (la fiecare grup sanitar din cele 2 de pe insulă) care pentru 4 euro vă poate scăpa de corvoada spălării hainelor murdare.

Pe plaja micuţă (dar mai mult decât suficientă pentru câţi amatori erau când am poposit noi acolo) erau şi umbrele şi şezlonguri de închiriat, iar la piscină se putea sta pe alte şezlonguri, gratuit. Piscina nu era prea mare (doar vreo 40 mp) dar foarte curată şi cam neaglomerată.

La intrarea pe drumul privat ce duce acolo, era şi un restaurant/bar/pizzerie unde puteţi merge să luaţi o masă caldă. Asta dacă nu decideţi să gătiţi în regie proprie...

Noi am mâncat acolo odată (excelente pizze!), altă dată am dat o fugă până în apropiere, la Aquileia, Iar dimineţile ce găseam prin lada frigorifică. Şi cafeaua cea bună de la bar...

Din păcate, norii ne-au ajuns şi aici, aşa că în dimineaţa celei de-a patra zile am decis că e mai bine să pornim la drum şi să facem o oprire intermediară în Slovenia. Dar despre asta, tot aşa... mai târziu!

A fost foarte frumos şi îmi doresc să mai merg acolo.

Recomand locul nostalgicilor şi chiar familiilor de tineri nonconformişti, cu copii mici (apa din lagună e destul de mică pe o distanţă relativ mare, mai ales la maree înaltă). Deşi se spune că periodic se organizează petreceri, nu cred că le-ar plăcea unor tineri dornici de distracţie şi gălăgie. Este exact opusul!

Trimis de Dragoș_MD in 03.07.11 20:33:02
    Validat / Publicat: 04.07.11 00:51:06
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3141 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Afişul de la intersecţia unde începe drumul lor spre insulă.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 22 voturi)

[04.07.11 08:00:28]

Vad ca ai ales aceasta varianta de a sta in campinguri. Cum v-ati simtit?

A fost cald? Eu stau in camping doar la munte unde e foarte bine si la amiaz nu e foarte cald.

Astept sa vad pe unde ati mai umblat.

[04.07.11 08:40:16]

Noi ne-am simţit foarte bine. A fost cald, că doar de aia am mers la mare, nu? Dacă te referi însă strict la căldura din cort, asta dura cam de pe la 9 dimineaţa până pe la 6 seara. Noaptea se dormea însă foarte bine.

Singurul neajuns au fost ţânţarii, dar o bombă cu Autan a rezolvat şi aspectul ăsta.

La amiază eram zilnic la plajă, că pentru asta am mers acolo; aveam un umbrar pe care îl puneam şi pe el la umbra unor copaci şi nu am suferit deloc din cauza arşiţei.

După prânz, căldura antrena mirosul de răşină de pin care, amestecat cu cel de nisip fierbinte şi cu cel al lagunei creau un parfum deosebit...

Dimineaţa şi seara eram mângâiaţi de o adiere de vânt (ba chiar în noaptea dinaintea plecării a fost chiar o vijelie!) care reuşea să mai domolească din efectele razelor solare.

[04.07.11 08:52:32]

No, ma bucur. Si eu am stat in niste campinguri foarte frumoase, doar timp sa am sa va arat.

Noi, adica tu, eu si altii care au mai fost plecati acum in concediu, sa ne consideram norocosi! Eu am avut o vreme foarte frumoasa, doar in ultimele 2 zile a fost naspa. La Cluj cat timp am fost plecati, tot vreme urata a fost.

Dar cei care sunt acum plecati in concediu?

[04.07.11 09:18:41]

Laura Alice Rossella Pausini (nascuta in data de 16 Mai 1974, in Solarolo, o localitate in apropiera orasului Ravenna, ) este denumita si regina muzicii pop din Italia.

s-a facut remarcata in 1993 cand a castigat marele premiu al festivalului de muzica Sanremo cu melodia " La Solitudine", inevitabil a urmat semnarea unui contract cu Warner Music Italy si la interval de 1 an a aparut si primul album intitulat simplu "Laura Pausini" care a avut un succes rasunator in Italia. De atunci a vandut 70.000.000 de discuri in lumea toata!

Sper sa placa melodia postata, se poate schimba!

[04.07.11 09:22:36]

Eh, dacă nu era vremea asta, nici nu ajungeam noi în Italia! Planul era pentru Austria (ştii că mă interesam de campinguri în zona alpină, aveam câteva şi pe lângă Salzburg)... Da' ne-am reprofilat pe drum. Nici măcar Slovenia nu era în plan!

Dar cu ocazia asta, datorită acestei vremi mai capricioase, am mai văzut şi noi locuri inedite.

Una peste alta, a fost o călătorie interesantă şi plină de informaţie turistică.

WM13, e o melodie foarte bună. Şi mie îmi place (cum cântă!) L.P.

[04.07.11 09:31:20]

Si in Austria nu ati stat?

[04.07.11 09:37:59]

Ba da, la Viena, însă doar jumate (sau chiar ceva mai puţin) decât era prevăzut iniţial ca durată totală. Ai răbdare să îmi revin, că spun tot!

georgiana
    [04.07.11 10:43:52]

Excelent, deja te invidiez!

Am vazut pozele si mi-ar place si mie. Stiam unde e Grado, parca era si o cetate in apropiere?

Si eu am stat o noapte in Italia, in 2007 intr-un camping, la Gemona si mi-a placut atmosfera.

Deci 28 de euro pe noapte? Ce sa zic nu e nici ieftin, nici scump... dar merita. Astept si continuarea...

Dar cum ai ajuns acolo? Ti-a fost recomandat ce cineva, de pe internet sau pur si simplu ai pus degetul pe harta?

[04.07.11 10:57:25]

@Georgiana - nu, preţul este de 26 de euro pe noapte, pentru 2 adulţi, cort/rulotă/etc. + maşină, acces la toate facilităţile enumerate (am uitat doar de locul de joacă pt. copii), curent 230V/10A, toate taxele incluse. Eu spun că este un preţ mai mult decât rezonabil, la condiţiile oferite! La un hotel de 3-4 stele poţi să ai 'norocul' să fie mai scump şi să nu ai tot ce găseşti aici!

Am ajuns acolo din întâmplare, căutând pe internet cazare la campinguri în acea zonă (Sabbiadoro, Grado, Trieste) şi m-a fascinat poziţia sa deosebită. Cu toate că erau şi variante mai atrăgătoare ca aspect şi/sau servicii, am ales acest loc cu convingerea că mă voi simţi perfect. Şi nu m-am înşelat.

cathzel
    [04.07.11 14:52:02]

Cred ca a fost minunat!!! In urma cu cativa ani si noi mergeam cu cortul prin Europa. Cred ca acum mi s-a redeschis apetitul, si poate la anul vom vizita si noi laguna... O vara frumoasa tuturor.

Alina Morar, cathzel, georgiana