ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2011
ÎNSCRIS: 16.03.10
JUN-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 9 & 2 [ani]

Cipru, taram romanesc?

am hotarat sa nu mai plec cu masina in concediu, din cauza celui mic care are foarte multa energie si nu mai putem face un drum prea lung intr-un spatiu atat de restrans precum masina.

avionul inclus in pachetele oferite de agentiile de voiaj ajunge la 2-300 de euro de persoana ceea ce pentru mine (4 persoane) depasea bugetul alocat.

am inceput sa caut o destinatie accesibila la companiile lowcost si am gasit pentru larnaca la 55 de euro de persoana dus-intors (in luna aprilie cu 2 luni inainte de plecare) - la wizzair, dar erau oferte bune si la blueair (ore mai bune de aterizare pentru wizz)

am prins ultimul tren pentru ca la o saptamana dupa ce am rezervat biletele au explodat preturile pentru aceasta destinatie.

am rezervat apoi cazare la hotel atrium zenon din centrul larnaca (despre hotel voi scrie separat), printr-un site specializat (nu stiu daca pot sa ii scriu numele) unde am gasit cele mai bune oferte dar am platit totul inainte (sincer nu stiu daca este posibila anularea)

cipru este o tara turistica prin excelenta. am inchiriat masina si am fost in limassol, paphos, agia napa, protaras.

din pacate nu am putut ajunge in nicosia sau in partea turceasca a insulei (despre care am auzit ca e si mai spectaculoasa)

cipriotii sunt oameni corecti in primul rand, rar intalnesti sa traga de tine sa intri in magazine sau pe terase (ca in turcia), stiu ca turismul le aduce importante venituri in tara, sunt foarte amabili si dornici de a te ajuta. majoritatea vorbesc limba engleza.

la restaurante poti servi specialitati cipriote, dar gasesti la tot pasul specialitati grecesti, turcesti sau din bucataria internationala. in orasele lor se gasesc toate lanturile de fastfood care le gasiti si la noi (desi nu stiu cine se duce in cipru pentru fastfood: P)

peisaje de munte, plaje insorite, sate cu un farmec aparte, ruine (pentru cei pasionati) o istorie zbuciumata (insula a fost stapanita de fenicieni, romani, venetieni, turci, britanici)

traficul prin orase este intens, la cei aprox. 800.000 de locuitori se adauga multi emigranti si foarte multi turisti. infrastuctura rutiera este foarte bine pusa la punct (autostrazi, sosele rapide, sosele). este o placere sa conduci masina dintr-o parte in alta a insulei.

larnaca, limasol, paphos sunt orase porturi in partea de sud a insulei, unde poti gasi o plaja amenajata. au statiuni precum agia napa si protaras foarte frumoase unde merita sa iti faci vacanta.

am fost la faimoasa nissi beach din agia napa sau pe plaja din protaras care isi merita renumele (nisip fin, ape albastre-azurii)

plaja din larnaca este foarte mare, destul de lata, dar nu este spectaculoasa ca cele din statiuni.

cumparaturi. nu sunt preturi foarte mici. aurul este foarte scump chiar... se merita facut un drum in partea turceasca pentru a cumpara aur.

magazine de suveniruri peste tot, marketuri la tot pasul unele cu preturi similare cu ale noaste, unele mai mici unele mai mari.

posibilitati de distractie: NELIMITATE!

plaje, piscine, waterpark-uri, cluburi, pub-uri, baruri, taverne. parcuri tematice. miniparcuri de distractii pentru cei mici (cu preturi accesibile, cel putin in larnaca)

de neratat: magic dancing waters show din protaras. pentru cei care stiu fantana magica din barcelona le recomand sa se duca acolo si vor uita ce au vazut la barcelona (exagerez... dar este ceva deosebit). poate voi face un review sa pun si cateva fotografii (care nu au cum sa redea clipele traite)

la restaurant este putin mai scump decat in grecia (cu criza asta cine stie cum o mai fi si la greci). portiile sunt foarte mari, puteti comanda meze (va sunt aduse intre 8 si 12 feluri de mancare cate putin din fiecare... un fel de platou cum am spune noi). se comanda meze pentru minim 2 persoane (dar mananca lejer 3-4) costa intre 14-18 euro de persoana.

vinul la restaurant am luat cu 10 euro cel mai ieftin, berea (0,66 l) 3-3,5 euro. un suc peste 2 euro la fel si apa (la un litru)

la supermarket este mult mai ieftin . au si carrefour sau lidl .

si acum partea cu romanii din titlu.

romani la greu. la hotel, pe plaja, pe promenada, la magazine, in trafic, in autobuz, la aeroport. peste tot.

sunt majoritatea lor oameni veniti la munca, dar mai intalnesti si turisti.

la hotelul meu aveam la receptie, cameriste erau 2 si la restaurant o fata.

peste tot vezi anunturi: avem mici romanesti, sau avem produse romanesti.

am intrat de curiozitate si am vazut bere romaneasca, ciocolata, vin, conserve etc.

cam asta ar fi pe scurt.

voi reveni oricand cu placere in cipru!

Trimis de essential1975 in 03.07.11 18:14:35
Validat / Publicat: 03.07.11 19:31:18

VIZUALIZĂRI: 3890 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (essential1975); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 diversitate culturala . moschei ....

costin1968
[06.11.11 18:44:26]

Felicitari pt review tau captivant!!

costin1968
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Cipru: