ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2011
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 20.08.10
JUL-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 12 [ani]

Sinemorets - sintacolo.ro... :)

Buna,

Nu am fost acolo deoarece inca sint aici... si voi sta pina sapatamina viitoare... ;)

Am ajuns Vineri 01.07 dupa un drum de 430Km. Fara probleme, fara radare, aproape pustiu, in special de la intersectia Varna - Burgas. Dupa ce grupurile de autoturisme romanesti au virat la stinga catre Varna, drumul a fost extrem de linistit, fara trafic, fara depasiri aiuristice si mers in coloana de romani. De la Burgas drumul merge pe malul marii si asa cum spunea cineva inainte, se ingusteaza de la 4 benzi la doua si mai apoi la una. Dar merita, cu toate peticele si gaurile...

Localitatea este minunata pentru cei care doresc linistea naturii. Daca vrei cluburi, discoteci, manele... ei bine esti cu sute de km mai departe... Nici macar muzica populara specific bulgareasca nu auzi.

Daca ai plasa de tzintzari - care nu exista decit accidental, ma refer la tintzari - atunci dormi cu geamul deschis. In jurul orei 5:30 -6:00 primesti desteptarea din padurea din apropiere. Niciodata nu mi-am putut inchpui ca imi va face placere sa fiu trezit la aceasta ora, dar concertul de pasari este minunat, nu te poti supara pe ele...

Plajele sint 4. Variate. Cu grad mai mare sau mai mic de acces, si securitate. Ieri - Simbata 02.07- a fost prima zi de plaja si am fost pe plaja Butamiata. Are 4 salvamari, partial privata. Desi de la hotel ne-a spus ca putem sa ne asezam oriunde, un salvamar a venit sa ne ceara bani spunind ca acolo e plaja cu plata... O sa verific azi daca plateste cineva sau vroia sa ne ia de fraieri...

Am mai ajuns pe seara - in drum spre Rezovo - la o alta plaja, Silister. Din drumul principal se merge cca 1/2km pe un drum "forestier" pina ajungi la plaja. Are salvamari si o terasa unde poti minca ceva. Aici e bine sa stai toata ziua, sa nu mai pierzi vremea cu mincatul in sate.

Mincare este din plin si la preturi decente, cel putin la bugetul pe care il am in vedere. O masa cu 1 ciorba de peste, un tarator - un tzatziki mai lichid - si 4 portii de fructe de mare vriate pe un platou - 200g per portie - 2 cafele si 1 cola a fost 53BGN. La o rata rotunda de 2BGN / EUR zic ca merita.

Dar depinde de locatie. La o terasa cu mese de plastic - o sa va dau numele intr-un alt comentariu, acum imi scapa - am refuzat o ciorba pt ca avea o musca in ea insa am regasit-o la nota de plata. Iar aici isi faceau reclama la un T-Bone de 400g pe care vroiau 45BGN adica vre-o 85RON. Exact atit am platit cu o saptamina inainte un TBone la OSHO in Primaveriii... deci i-am spus pas... tot aici am mincat un sach pe care am platit 16BGN cu cca 25% mai mult decit la o circiuma buna in Sofia. SA nu uitam, nu vorbim de Mamaia ci de un sat bulgaresc.

Hotelul este super, este al unei familii mixte - d-na e romanca iar dl. e bulgar. Au aparamente mari si foarte mari. si pt ca asa a fost constructia, au iesit si vre-o 2-3 camere la mansarda... Fiecare apart are o gradinitza daca e la parter, sau balcon generos daca e la etaj. Pentru edificare va recomand site-ul lor www.asti. bg

Acum merg la plaja... voi reveni cu pareri in urmatoarele zile.

Trimis de little_angel in 03.07.11 09:04:55
Validat / Publicat: 03.07.11 10:21:01

VIZUALIZĂRI: 3474 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (little_angel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Strada centreala

[03.07.11 09:22:19]

Pare interesant, la revenirea din vacanta de asteptam si cu impresii referitoare la hotelul unde ai stat.

Daca mai ai completari referitoare la Sinemorets, o poti face prin intermediul ecourilor de la prezentul review, daca timpul alocat editarii a expirat.

[03.07.11 13:21:49]

Dupa doua zile sint entuziasmat.

[03.07.11 22:26:05]

masa de seara excelenta la terasa Albatros. Tocana - kavarma - cu cartofi fierti cu putin usturoi, spaghete carbonara, un crab mare si un peste, la care am pus doua expreso si o bere de 500ml, toate la 35.5BGN, cu bacsis 40BGN adica 20EUR...

[04.07.11 22:49:15]

Mai putin recomandabil sach la acelasi Albatros. Scump rau fata de preturile din Sofia, si prost facut. Carnea preparata separat, si forte putina in comparatie cu legumele.

La hotel cind faceti rezervarea e bine sa verificati citi romani vor fi gazduiti in aceeasi perioada. Ai nostri s-au imbatat in aceasta seara, fac mult zgomot - unii - iar altii zac in iarba...

[08.07.11 15:47:00]

Se recomanda plimbari prin zona. La intoarcere cina la resturantul 4 Capitani de pe faleza portului Ahtopol. Peste proaspat, midii, calamari, orice doresti pentru o masa de peste. Pret 69BGN. Merita din plin. Ahtopol este la 7km de Sinemorets, o distanta nesemnificativa.

O alta destinatie pentru o drumetie de seara este Tarevo. Un fel de Eforie, oras dezvoltat, are si spital... la numai 20km de Sinemorets. Tot aici se gaseste si o statie de benzina Lukoil unde se poate plati cu card.

[08.07.11 15:51:33]

Sa nu uitam excursia cu barca pe riul Veleka. Distractia dureaza cam 2 ore in care urci pe riu cca 5 km, dupa care te intorci si ajung la mare, la gura de varsare a riului in mare. Pe plaja Veleka. Peisajul este asemanator cu cel din delta noastra. Nuferi galbeni, liane, broaste testoase, liniste, un vulcan. Atentie, este doar un ghid care stie engleza. Costul este de 15bgn pentru adulti, 7,5 pentru copii sau gratis pt copii sub 3 ani.

[16.07.11 11:02:17]

ca o concluzie, totul a fost foarte bine. Conditii, relaxare, costuri.

little_angel
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sinemorets: