ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2011
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 13.06.11
JUN-2011

3 zile de vis pe Sultanahmet

... As vrea mai intai sa va spun cum am ajuns in aceasta locatie... Ne-am inceput sejurul in Turcia alaturi de un grup de prieteni cu autotorismele proprii (noi fiind singura familie care nu am mers cu auto propriu) avand initial ca destinatie de vacanta statiunea Kusadasi, Hotel Grand Kurdoglu (citeste impresii), dezamagiti de cele 7 nopti petrecute la Hotel Grand Kurdoglu am hotarat impreuna cu sotia mea sa ne continuam vacanta in insula Corfu - Grecia, am contactat o agentie de turism locala din Kusadasi facandu-ne rezervare pentru avion de la Istanbul la Atena urmand ca de la Atena sa luam avionul catre Corfu... in fine...

In dimineata de 27.06.2011 am ajuns in Istanbul ajunsi in aeroport surpriza... zborul nostru era anulat ca de altfel toate zborurile charter catre Corfu din Atena datorita grevei anuntate, si a manifestatiilor din Atena, din nou dezamagiti am solicitat restituirea contravalorii biletelor, operatie ce a necesitat cam 50 de minute de asteptare de hartii si formulare de completat si semnat de verificare a tranzactiei facute cu card Visa etc.

In cele din urma am solicitat recomandari in vederea cazarii la un hotel din Istanbul primind recomandarea de a ne caza in zona Sirkeci-Sultanahmet care sa dovedit a fi un... cartier de hoteluri, hotel langa hotel asa ceva nu am mai vazut pana acum, ni sa pus la dispozitie un microbus (nu eram singurii care am solicitat cazare) si am fost dusi in aceasta locatie. fiecare sa cazat unde a dorit, noi am intrat din hotel in hotel prima intrebare pe care o puneam era "How much is a double room" nu va mai spun ca preturile afisate erau astronomice dar... se negociau si din hotel in hotel am dat de o terasa frumoasa cu un bar restaurant deschis la ora 6.30 ora destul de matinala pentru turci si am cerut cate o cafea.

Sotia mea fiind mare amatoare de cafea turceasca... eu de cafea europeana... sau americana asa cum spun turcii, care cu greu o poti gasii in Turcia, Ei bine la aceea terasa am gasit Segafredo, nu ne-am dat seama la inceput ca aceea terasa era de fapt a unui hotel si din vorba in vorba cu unul dintre ospatari am intrebat daca stie un hotel din zona care sa fie mai acceptabil ca pret de cazare raspunsul lui a fost prompt " de ce nu doriti sa va cazati la noi?

" Asa am " descoperit" Hotelul Sultania

Pretul afisat la receptie... iti taia respiratia rapid asa cum luxul cu care te intampina inca de la receptie iti incanta privirea, dar asa cum spuneam un pic mai sus pretul nu era "batut in cuie" asa ca pentru doar o noapte cazare pretul era de 160 euro camera dubla... cu cat mareai perioada de cazare obtineai si "reduceri" asa ca am negociat la 3 nopti cazare + mic dejun ajungand la 80 de euro camera. era ceva totusi la jumatate din pretul afisat .. pana la urma de ce sa nu ne permitem, dupa tot ce am patit in aeroport, cateva zile de liniste si lux, asa ca am platit pretul negociat si ne-am cazat. Sa va descriu interiorul hotelului?

Nu. am sa va las sa priviti site-ul oficial, doar atat am sa va confirm: CEEA CE VEDETI IN FOTOGRAFIILE DE PE SITE ESTE IDENTIC CU CEEA CE PRIMITI, holurile si camerele sunt decorate cu scene istorice si informatii despre fiecare scena,

sa incep mai intai cu ce este dotata camera:

Cana electrica pentru prepararea de ceai/cafea, inclusiv ceai si cafea

Minibar,

Serviciu de trezire/Ceas desteptator,

Fier de calcat,

Halat de baie,

Radio,

Articole de toaleta, (inclusiv crema de maini, )

DVD player,

CD player,

Papuci de casa,

TV prin satelit,

Televiziune prin cablu,

TV LCD/cu plasma

iPod docking station

Internet

Personalul este incredibil de prietenos si amabil, in special in gasirea obiectivelor turistice, de pe terasa superioara a hotelului ti se ofera. o vedere panoramica a zonei, hotelul fiind foarte aproape de Aya Sophia, Moscheea Albastra, Palatul Topkapi, Marele Bazar si de port, este ceva de vis sa privesti noaptea de pe terasa tot centrul turistic scaldat in lumina reflectoarelor cateodata cuvintele sunt insuficiente pentru a reda frumusetea privelistii. jur imprejur terase strada ingusta si pietruita si iedera si vita agatatoare uneste practic ca un acoperis cladirile invecinate, tot in apropiere se afla si statia de metrou-tramvai (Gulhane) de suprafata care va duce in orice parte a Istanbulului,

La inceput va spuneam ca aceasta locatie am descoperit-o cu totul si cu totul intamplator... doar servind o cafea pe terasa hotelului...

Fiind destul de critic in aprecierea unei locatii acest Hotel Sultania este extrem de intim, un lux rafinat la un pret foarte convenabil pentru ceea ce ofera... si ofera.

Daca ar fi sa compar confortul oferit de aceasta locatie cu o alta locatie in care am fost pot spune ca este aproape la acelasi standard cu o camera de lux din Hotelul Atlantis din Palm Jumeirah - Dubai, diferenta ar fi ca Hotel Sultania are doar 42 de camere... iar Hotelul Atlantis... 1539 de camere

Cui il recomand? Tuturor acelora care inca mai sunt romantici, celor care care isi doresc o "saptamana de miere " in care sa isi regaseasca linistea sufleteasca si hrana pentru suflet.

Trimis de Patrascu in 02.07.11 16:47:11
Validat / Publicat: 02.07.11 18:54:05

VIZUALIZĂRI: 3204 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Patrascu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 TRAMVAIUL-METROU
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 55.44 EUR pe cameră

Koress
    [02.07.11 20:15:03]

Cunosc acest hotel, este deschis recent. Nu am fost cazat, dar am servit masa pe terasa de deasupra hotelului este foarte frumoasa privelistea dar si serviciile, mancarea pregatita si servita impecabil sunt profesionisti si stiu sa isi atraga clientii

Floria
    [17.03.12 15:17:59]

buna ziua!

Deoarece ne-am cumparat deja bilete de avion cu destinatia Istanbul-oras pe care eu si sotul meu ne dorim de ceva timp sa-l vizitam-acum suntem in cautarea hotelului potrivit pentru excursia noastra. Pana acum m-am oprit la doua hoteluri, Sultania si Neorion, amandoua cu referinte foarte bune. Impresiile dv. mi-au fost de mare folos, cred ca Sultania te introduce mai bine in atmosfera de poveste orientala Istanbulului.

In ceea ce priveste cazarea as dori sa va intreb daca sunt destul de spatioase camerele si daca au balcon, eu fiind usor claustrofoba... Micul dejun pare a fi, asa cum rezulta din pozele dv, . foarte bun. Hotelul ofera cumva cafea, prajituri, gustari dupa-amiaza, asa cum stiu ca fac unele hoteluri bune din Istanbul? In ultimul rand va rog sa-mi spuneti daca in timpul noptii era liniste.

Va multumesc, anticipat.

Floria

[25.01.15 11:02:33]

@Patrascu - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

PatrascuAUTOR REVIEW
    [09.02.15 19:57:45]

@webmaster26 - Da este bine vezi ca vis-a-vis de Sultania este un restaurant, patron este un belgian... iar bucatareasa este rusoaica... asa ca pe langa coaste de miel poti servi si meniuri europene, dar si o narghilea cu vodca si mere

Floria, Koress, Patrascu
    Alte impresii din această RUBRICĂSultania Hotel: