ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2011
    DIN: sibiu
    ÎNSCRIS: 01.07.11
    JUN-2011

Foarte nemulțumit

Insula frumoasa dar... nu-si merita banii

ne-am intors din Zakynthos de aprox 1 saptamana si din prima zi de cazare acolo m-am gandit sa scriu impresii la intoarcere in ideea in care cineva s-ar putea folosi de ele - asa cum si eu incerc mereu sa tin cont cand aleg o destinatie - si poate ar evita unele din neplacerile pe care eu... nu am mai avut cum sa le evit:(

deci... am ales aceasta destinatie din start cu strangere de inima deoarece am citit mult despre insula asta, am intrat pe forumuri, am intrebat pe la agentiile de tursim si... concluzia: nu parea nimic ffff incurajator in alegerea ei ca si destinatie de concediu... desi parerei sunt pro si contra desigur.

pana la urma ne-am decis, mai mult incurajati de niste prieteni care ne-au insotit - ei au si fost muuult mai incantati - am cautat oferte in primavara si cum nu era prea mult de ales ne-am hotarat sa mergem la acest hotel - complex Admiral Argassi - 3 stele+ asa se lauda ei...

pretul??? piperat din start inspre 1.000 de euro, cu toate taxele incluse e adevarat si all inclusive... dar nu s-a justificat acest tariful pentru nimic; nici destinatia, nici cazarea, nici masa... nimic. au fost aproape bani aruncati degeaba, asta zic pentru ca totusi au fost 2 zile frumoase - excursia in jurul insulei cu vaporul care iti ofera si posibilitatea sa vezi+inoti in plaja lor celebra Navagio - singurul obicetiv dealtfel care si merita vazut pe insula asta - si apoi a mai fost o zi in care am inchiriat Atv-uri si am umblat de nebuni sa exploram insula dar... nimic deosebit, mici golfulete, amenjate plaje si... cam atat.

sincera sa fiu nici acum nu-mi explic acest tarif si de ce sunt asa scumpe excursiile pentru aceasta destinatie. Un raspuns ar fi ca transportul e cu avionul si vreo 300 de euro reprezinta costul biletului - din cate am inteles de la agentia cu care am fost noi - dar, si-asa raman foarte multi bani pentru... ???

mai concis, cazarea foarte proasta, hotelul micut - dar asa sunt toate pe insula - piscina incredibil de mica, restaurant+terasa la fel, mancarea nu era diversificata, la capitolul curatenie stateau destul de prost.

Daca e sa gasesc un plus la toata povestea asta ar fi camerele care erau spatioase DAR toate erau prevazute cu bucatarie asta chiar daca teoretic nu aveai ce face cu ea pentru ca era la un hotel all inclusive nu???

cand am ajuns si am vazut camera+bucatarie am cerut la receptie sa ne-o schimbe, persoana a parut surpinsa ca m-ar deranja bucatarie si i-am explicat ca pur si simplu nu vreau sa vad in concediu o bucatarie unde sunt cazata... lucru care nu mi se pare deloc fitos sincera sa fiu, in fine persoana de la receptie a spus ca nu are alte camere, toate sunt la fel si ca daca ma deranjeaza sa nu ma uit inspre bucatarie... raspuns fff profi nu???

oricum am avut probleme si cu telecomnada de la TV si cu TV care, apropo nu a functionat pe toata perioada sejurului si... nimeni nu a facut nimic sub pretextul a tot felul de scuze... care nici nu mai are sens sa le enumar

a fost o neintelegere in primele 3 zile si cu aerul conditionat, ba ca l-am platit ba ca trebuie sa mai dam 35 de euro... asta a fost vina agentiei desigur care probabil vroia sa mai scoata niste bani de pe noi... in fine, dupa niste discutii mai aprinse am primit tot grupul care eram cazat la acest hotel, telecomanda de aer conditionat... pe care au vrut garantie - 15 euro - ca si pe cea de la TV. de ce??? nu am gasit inca nici o explicatie dar ma rog... inca un motiv sa te faca sa te simti prost.

o alta parte bunicica, daca putem spune asa, a fost ca unde am fost noi cazati este practic un complex cu 3 hoteluri - admiral, comodore si capitan - parca astea erau denumirile - si am putut sa ne plimbam de la unul la altul la piscina sau la masa - bine ca chestia asta ne-au spus-o tot niste romani ca cei de la agentie nu s-au obosit sa ne informeze;

si chestia asta ca am avut asa spatiu mai mult sa zicem desi toate cele 3 piscine erau micute si mancarea era la fel la toate cele 3 hoteluri, dar, sa zicem, ca a fost un oarecare confort.

mancarea....proasta desigur. la MD nu aveai ce sa alegi decat niste gogosi cu ciocolata, la pranz +cina aceleasi chestii repetate. O mare problema a fost si cafeaua+bauturile. A fost pentru prima data cand am fost la all inclusive - si am fost de cateva ori in aceasta viata - si a trebuit sa ma duc sa-mi cumpar de la un magazin suc, cafea, lapte de cafea ca sa am pentru toate cele 7 zile - deci EFECTIV erau aproape de nemancat sau nu stiu cum sa ma exprim si, din nou, nu sunt asa fitoasa ca sa am nu stiu ce pretentii dar...sucul lor era sub orice critica, la fel si cafeaua si laptele de cafea il tineau in niste cani mari, murdare , ore in sir de...chiar nu-ti venea sa-ti pui lapte de acolo

despre insula+excursii optionale... nu mare lucru de spus pentru ca exceptand excursia la epava adica la Navagio... nu se merita nimic, sunt doar niste chestii comerciale...

si apoi, noi chiar am simtit un aer asa de... saracie, de atmosfera putin deprimanta... sa fi fost situatia din grecia per ansamblu sau pur si simplu asa e insula asta??? nu stiu inca ce sa zic...

o alta chestie; suprinzatoare pentru noi ca nu am citit nicaieri si nici de la agentie nu ne-au spus PLIN DE PERSOANE IN VARSTA... am fost socati din avion sa vedem acest lucru si l-am constatat si acolo... de unde noi credeam ca e o destinatie pentru tineri... :(

in concluzie, aceasta destinatie este supraevaluata din punctul meu de vedere si nu merita acesti bani.

Trimis de ralucabelei* in 01.07.11 11:36:42
    Validat / Publicat: 01.07.11 12:59:55
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: paralia katerini, atena, skiathos

VIZUALIZĂRI: 5380 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ralucabelei*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.07.11 11:51:02]

@ralucabelei, la ce hotel ai fost cazata pana la urma?

Ai postat la hotel Captain's Commodore, dar in text vorbesti de Admiral Argassi.

ralucabelei*AUTOR REVIEW
    [01.07.11 12:01:09]

pai face parte din acelasi complex, am explicat in text mai jos,

noi am stat la admiral argassi efectiv dar era practic una si aceiasi unitate de cazare

[01.07.11 13:03:43]

mutat la noua rubrica definita pentru "Hotel Admiral Argassi"

georgiana
    [01.07.11 15:41:57]

Draga Raluca,

Bine ai venit pe site! dar...pacat ca debutul tau este cu review negativ!

M-ai lasat fara cuvinte! Ori eu am innebunit, ori lucrurile au luat-o razna in insula.

Tu, practic, ce asteptari aveai de la o insula greceasca? Eu mi-am petrecut mai mult de 30 de zile in aceasta insula si pot spune ca daca ar fi mai aproape m-as duce mereu.

Nu cred ca e corect sa tot dai vina pe agentie ca nu ti-a spus ba una, ba alta, cand inainte de un concediu e indicat sa te pregatesti nu doar financiar, ci si cu o multime de informatii despre ce este acolo de vizitat si ce crezi ca ti-ar trezi interesul. Deci nu banii fac totul sau natura, mai trebuie si putina munca si bunavointa de a-ti putea deschide sufletul sa primesti tot ce este frumos!

M-am uitat la usercardul tau si am inteles de ce spuneai ca te-a deranjat ca erau multe persoane in varsta. Deci inca o data cred ca putina documentatie inainte de alegerea statiunii ar fi fost benefice, in sensul ca statiunea Laganas era cea mai indicata pentru tineri, fiind considerata Ibitza Greciei! Nu Argasi!

Despre hotelul tau nu comentez nimic, pentru ca nu m-am cazat acolo, dar m-au frapat cuvintele cu care descrii insula, punand-o intr-o lumina nefavorabila.

Sincer... chiar nu inteleg expresia

''am umblat de nebuni sa exploram insula dar... nimic deosebit, mici golfulete, amenjate plaje si... cam atat. ''

Adica... asta e putin lucru, pentru o vacanta la mare?

Din review-ul tau, reiese pentru un user care nu a fost acolo ca insula Zakynthos este un loc banal, chiar plictisitor.

Si nu este deloc asa, nu o spun doar eu, ci si multimea reviews-urilor pline de informatii utile si de exuberanta care te cuprinde din prima zi cand ai pasit pe insula.

Dar... Zakynthosul, nu reusesti sa-l ''simti'' decat daca iti doresti cu adevarat! Daca te strang sandalele, daca compania nu este cea mai potrivita, daca vii cu sufletul amar, daca nu iubesti natura si marea in special... atunci nu ai sanse.

Eu inca nu am reusit sa constat vreun anumit preparat de mancare rea in Grecia. Din contra, bucataria lor mi se pare nemaipomenita. De fapt abia astept sa ma reintorc acolo... si daca pe mine nici cutremurul care m-a prins in zona in primul sejur nu m-a speriat si am mai revenit dupa 3 luni, n-o sa ma sperie nici nota mica pe care ai acordat-o tu acestui review!

rentea
    [01.07.11 17:52:53]

NICIODATA nu te duce in Grecia insulara cu all inclusive.

renunti la tot farmecul insulelor grecesti.

marcy74
    [01.07.11 19:34:12]

Oaaau... m-ai lasat fara cuvinte! Abea m-am intors de o saptamana de pe fior de levante cum i se mai spune acestui minunat taram numit Zakynthos si sunt foarte posomorata cand vad ca nu mai stim sa pretuim valorile adevarate. Exact cum spunea si @giorgiana adineauri, inainte de a pleca intr-o vacanta trebuie sa-ti faci foarte bine temele inainte si sa sti exact ce iti doresti de fapt: vacanta activa (gen Zakynthos) sau vacanta gen mare, soare, plaja si atat.

Zakynthosul este dupa parerea mea, adresat doar acelora din noi care nu ne-am pierdut in negura vremurilor in care traim.

. Referitor la acest lucru as vrea sa te intreb: ai fost la Kampi sau Keri pentru a vedea cel mai spectaculos apus de soare vazut vreodata?

Nici Limnionas nu te-a impresionat cu nimic? Dar Porto Roxa? Despre Korakonisi nu cred ca mai are rost sa te intreb..Nimic comercial te asigur nu este acest Korakonisi,unde efectiv s-au investit o gramada de bani pentru a se asfalta un drum de 7-8 km doar pentru a-ti bucura privirea si sufletul cu acest loc pus acolo parca cu mana lui Dumnezeu!

. Blue Caves-urile si acestea te-au lasat indiferenta? Minunatele plaje albe din Vasilikos... nici acestea nu au fost pe gustul tau? Si lista ar mai putea continua... Daca toate acestea pentru tine nu inseamna nimic ma gandeam ca poate ai fost totusi placut impresionata de efervescenta Laganasului, mai ales ca esti o persoana foarte tanara. Eu efectiv m-as muta acolo!

Cred totusi ca e pacat sa spui ca insula e neinteresanta si nu prea ai ce face aici, doar datorita faptului ca nu ti-a placut hotelul... Asta e parerea mea, ai dat gres in privinta cazarii si din acel moment totul s-a prabusit.

Incearca sa privesti putin in urma si cred ca o sa-mi dai dreptate! Pacat insa ca timpul nu-l mai putem intoarce inapoi si ca nu ai reusit intr-adevar sa te concentrezi doar pe frumusetile inegalabile ale insulei si sa nu te lasi coplesita de celelalte neajunsuri.

Eu inca ma visez noapte de noapte acolo si-mi doresc din tot sufletul ca visul sa nu se termine curand!

Vacante minunate, oriunde... oricand, asa cum ti le doresti tu!

raduu1972
    [01.07.11 22:45:56]

ralucabelei, pe viitor te sfatuiesc sa mergi din nou la Mamaia, acolo cred ca-ti poti satisface toate gusturile tale si acolo cred ca este distractia pe care o cauti tu.

Pentru a merge pe o insula greceasca cred ca trebuie sa te integrezi putin in atmosfera de acolo ,atmosfera care nu se compara cu cea de pe continent.

Pentru a te distra in Grecia nu cred ca ai nevoie de foarte multe stele la hotel ,iar allinclusive nu este recomandat in Grecia.

Pacat ca nu ai aflat lucrurile astea dinainte .

Nu pot sa cred ca nu vezi nimic frumos in faptul ca poti pleca in a explora insula si sa descoperi chiar tu singura lucruri noi ,plaje noi dupa fiecare curba a soselei ,plaje micute ,intime care in atmosfera de acolo au un farmec aparte ,stii am mai auzit de niste conationali care se plictiseau in Zakynthos si au pus muzica ei la piscina ca sa mai destinda atmosfera de acolo ,,eii dar acum sa vad daca ghicesti ce gen de muzica ascultau ei?!!!,manele....

Cred ca ai gresit locatia alegand Zante ,pacat....ca noi nu putem descoperi nimic frumos .

flori_floricika
    [02.07.11 13:03:37]

Pacat ca nu putem sa vedem ce e frumos din viata. Cred ca fiecare avem o parere care reflecta modul nostru de a fi si de a vedea viata. Nu cred ca in Zakyntos este asa, eu voi pleca pe 18 iulie in Argassi si abia astept. Am citit diverse pareri pro si contra dar stiu sigur ca pentru mine va fi extraodinar, asa cum a fost fiecare loc din Grecia in care am fost. Cred ca nicaieri nu este perfect dar sunt multe lucruri frumoase de apreciat. Nu am scris ca sa critic parerea, cunosc oameni carora nu le place deloc Grecia, prefera Bulgaria sau Turcia, fiecare cu gusturile lui, dar eu iubesc Grecia si imi place sa merg acolo.

sniga
    [02.07.11 13:56:04]

Am citit de mai multe ori acest review, cat si ecourile. Imediat cum a fost postat pe site. Nu era nici un ecou. Nu aveam cuvinte, nu puteam sa cred, caci abia citisem cele 39 de impresii minunate de la rubrica ,,descopera Zakintosul'', despre aceasta insula. Vazand ecourile, m-am gandit ca nu are rost sa mai spun si eu ceva, caci s-a spus tot ce trebuia, au fost in asentimentul meu. Saptamana acesta este al doilea review scris de cineva intre 20-30 de ani care nu este multumit si mai este si suparat din cauza persoanelor mai in varsta. Ai scris cu litere mari, ai fost deranjata ca nu ti s-a spus de la agentie ca vei calatori cu varstnici. Nu inteleg ce legatura are asta cu frumusetea insulei si-a Greciei in general. Cu maslinii batrani, florile superbe la tot pasul, marea de-o frumusete ireala.

Fiecare este liber sa-i placa sau sa nu-i placa, fiecare are sensibilitatile lui... sau nu. Fiecare alege pentru ce merge in vacanta. Dar totusi... incearca sa vezi frumusetea din jur, e mare pacat sa ai posibilitati financiare, sa poti calatori si sa-ti strici concediul cu amanunte de tot felul, cand ai putea sa-ti deschizi ochii si sufletul... Si-atunci ai sa descoperi ca cei 1000 de euro nu au fost aruncati, asa cum declari. Daca totusi nu reusesti, mergi in Turcia la all inclusive, dar nu in extrasezon, caci desi este mai ieftin, vei intalni varstnicii pe care nu-ti face placere sa-i vezi. Vacante placute si potrivite sufletului tau, ca atunci cand te vei intoarce sa fi bucuroasa ca nu ai irosit banii.

ralucabelei*AUTOR REVIEW
    [05.07.11 10:22:02]

nu ma intereseaza Mamaia - cred ca am fost doar 1 singura data in viata mea cand eram copil cu parintii - si cu atat mai putin manelele - nu sunt genul!

eu mi-am spus doar parerea mea si impresiile cu care am ramas eu dupa experienta Zakynthos... in rest pot doar sa constat fff multa aciditate si comentarii rautacioase... doar suntem romani nu??

georgiana
    [05.07.11 10:25:41]

@Ai dreptate, @Ralucabebelei, noi, cei multi nu ne pricepem sa vedem defectele si ne-o fi furat peisajul prin Zakynthos.

Chiar ca ne-ai convins

flori_floricika
    [05.07.11 13:52:50]

Raluca, ai dreptate suntem romani, cu defecte si nu prea ne place cand cineva are alta parere diferita de a noastra.

Pe mine sincer nu prea ma intereseaza parerile altora, chiar daca multi imi spun ca nu le place si mie imi place, fac cum vreau eu.

Aici citim ce le place sau nu altora si noi vom face cum credem ca e bine pentru noi.

Chiar daca tie nu ti-a placut in Zakyntos, pe mine nu ma influenteaza. Sigur vei gasi locuri unde sa-ti placa.

Nu trebuie sa te superi pentru ce spun altii. Eu fac parte cred ca din categoria celor in varsta, am 46ani, dar ma simt tanara si imi place in Grecia.

Iti doresc sa ai parte doar de concedii minunate.

iulianb*
    [19.07.11 17:30:04]

Buna Raluca

Citind review-ul tau, m-am hotarat sa-mi creez cont la acest site. De doi ani de zile, citesc impresiile celor care posteza, si in acest fel, tinand cont si de parerile lor, fac alegerea pentru vacanta din anul respectiv.

Anul trecut am ales Zakintos, Argasi, Hotel Capitain/s. Am vrut sa ma intorc si anul acesta, pentru ca simteam ca mai sunt foarte multe lucruri de descoperit, insa la insistenta sotiei, am descoperit o alta perla, numita KOS.

Am renuntat la Mallorca, pentru ca din documentarile pe care le-am facut, am inteles ca este o insula mai mult pentru tineri (am 54 de ani), iar noi dorim mai multa liniste si relaxare. Acelasi lucru, cred ca puteai sa il faci si tu, daca deschideai internetul, si poate alegeai Laganas, in loc de Argasi. De aceea m-am hotarat sa-ti scriu, insula Zakintos, nu merita o asemenea calificare, si nici chiar hotelul la care ai stat deoarece il cunosc foarte bine, facea parte din acelasi grup cu hotelul la care am stat eu.

Pe viitor, cred ca ar fi bine sa-ti alegi destinatia de vacanta in urma unei documentari mai aprofundate, tinand cont de varsta si preferintele tale. Multumesc.

Ioana_Ioana
    [10.02.17 12:38:17]

Pai 1000 euro / 2 pers - 300 euro x 2 pers, raman undeva la 400 euro pentru cazare, masa si tarnsfer.

E mult???

Camelia Neacsu, flori_floricika, georgiana, Ioana_Ioana, iulianb*, marcy74, raduu1972, ralucabelei*, rentea
    Alte impresii din această RUBRICĂAdmiral Hotel: