ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2011
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 31.08.09
JUN-2011

Plimbare cu vaporasul pe coasta Marii Egee / Bucurati-va de soarele litoralului turcesc

Tarkan - Hepsi senin me

In saptamana petrecuta in Kusadasi la Sea Light Resort despre care am scris aici am rezervat o zi pentru o plimbare cu vaporasul de-a lungul coastei marii Egee.

La sosirea hotel am primit o lista despre excursiile ce erau organizate de agentia de turism Peninsula Tour astfel ca la intalnirea cu ghidul roman Elena de la hotel-o doamna foarte draguta -am rezervat bilete pentru aceasta excursie. Pretul a fost de 18 euro de persoana si mi s-a parut unul rezonabil desi probabil putem gasi preturi mai mici direct pe ponton insa din comoditate nu am vrut sa ma complic.

A doua zi la 8.30 la intrarea in hotel a venit un microbuz din partea agentiei care ne-a preluat si ne-a transportat alaturi de o familie de olandezi pe ponton unde am fost intampinati de un tip caruia i-am prezentat biletele si am urcat pe micuta ambarcatiune. Am spus micuta pentru ca, in comparatie cu vasul de croaziera amcorat in port, vaporasul era ca o barca de salvare putin mai mare. Ambarcatiunea era una placuta, pot spune rustica, cu bancute din lemn asezate pe doua randuri iar in fata era un bar. La nivelul doi, descoperit, erau asezate saltele pentru plaja asemanatoare celor din salile de sport.

Am fost primii turisti sositi peambarcatiune. Dupa noi au venitpe rand turisti britanici, belgieni, germani iar dupa cca 30-40 de minute vaporasul era plin. In cele din urma si-au facut aparitia si cativa turisti romani cu „fitze” ca sa nu spun mai multe. E imposibil sa nu ne facem de rusine ca natie din cauza unor astfel de specimente. Foarte galagiosi, cu comportament si limbaj destul de vulgar, s-au asezat la o masa si, in timp ce ceilalti pasageri se bucurau de priveliste sau citeau o carte, romanii nostri jucau…. table.

Am pornit in cele din urma plimbarea de-a lungul coastei spre nord bucurandu-ne de frumusetea orasului vazut de pe mare si incercand sa ghicim numele hotelurilor de pe tarm. In urma noastra alte doua vaporase au pornit in plimbare. am incercat sa ne ferim de soare insa din viteza ambarcatiunii vantul ne dadea cate un fior de racoare. La bar puteai servi sucri locale gen Cola, Fant asau Sprite direct din peturi de 2 litri insa calitatea era destul de slaba. Dupa cca ora de mer, membrii echipajului ne-au anuntatr ca o sa acostam intr-un mic golfulet unde vom lua masa pe vas si ne puteam racori in valurile marii.

Am coborat asadar pe o mica plaja pustie asemenea lui Robinson Crusoe fie aruncandu-ne direct de pe vas in mare, fie coborand pe o scara pe niste stanci si apoi am urmat o potecuta direct pana la plaja. Aveti grija ca pe tarm in apa sunt arici de mare si va puteti intepa. Un membru al echipajului destul de insistent, echipat cu un aparat foto profesional indemna turistii la poze. In plasa au picat germani, britanici etc. Am facut si eu cateva poze 7 la numar pentru ca nu am scapat de insistentele lui desi stiam ca preturile sunt foarte piperate.

Dupa cca o ora ne-am intors pe vas unde am servit masa pregatita chiar pe vas. O bucatica de carne de pui, una de macrou, orez, putina salata. Nu o masa copioasa dar te saturai. Desi mergea si o bere, am constatat ca acesta se platea separat si costa 4 euro un pahar cu care un membru al echipajului te servea dintr-un pet de sub bar asa ca am renuntat si m-am multumit cu apa. Dupa masa am urcat pentru plaja deasupra vaporasului. Desi putin aglomerat, am incaput in cele din urma. Am pornit din nou in plimbare admirand tarmul din partea de nord a statiunii si dupa alte 20-30 de minute am aruncat din nou ancora pentru o ora de inot cu sarituri de pe vaporas, destul de palpitante si racoroase. Am continuat calatoria nostra si am ajuns langa Ozdere, un sat din partea superioara a orasului, mai precis in imediatta apropiere a Hotelului Carpe Diem Clarios (actualmente Onyria) unde statusem anul trecut fapt pentru care am fost foarte bucuros de revedere. Aici am continuat sariturile de pe vas iar membri echipajului ne indemnau la plimbari cu banana, skyjetul, in zona ancorand si alte vase de altfel. Aici am stat cca. o ora dupa care am pornit pe drumul de intoarcere, de data aceasta in largul marii direct spre locul de imbarcare. Aproape de port, ne-au fost aduse si fotografiile-format mare- si asa cum ne asteptam pretul cerut a fost de 10 lire per fotografie. Desi foarte scumpe, erau foarte frumoase sens in care dupa o negociere cu acesta am reusit sa iau cele 7 foto cu 40 de lire. Nu vreau sa-mi imaginez cat au platit turistii britanici sau nemnti. La intoarcere am fost asteptati de acelasi microbuz care ne-a si dus de dimineata astfel ca la ora 17.00 ma intindeam pe sezlong la hotel.

Recomand aceasta excursie tuturor celor ce iubesc marea si care pe parcursul sejurului la un resort se plictisesc si vor sa mai iasa din monotonia statului la soare pe sezlong.

Trimis de aaaaa in 30.06.11 21:04:35
Validat / Publicat: 30.06.11 22:00:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Ozdere

VIZUALIZĂRI: 3891 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aaaaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plimbare cu vaporasul pe coasta Marii Egee / locul unde am acostat prima data

[30.06.11 21:59:00]

Am redenumit rubrica "Excursii optionale din Kusadasi" -- ne propunem sa adunam aici si alte recomandarti din aceasta *categorie* (probabil si prin relocarea unora dintre recomandarile mai vechi grupate momentan la 'Descopera Kusadasi')

[01.07.11 00:15:27]

Sunt sigur ca pe vapor a fost cel putin o melodie a marelui Tarkan

De fapt Tarkan Tevetoğlu nascut pe 17 octombrie 1972 in orasul Alzey din... Germania, se spune ca fenomenul Tarkan este in Turcia cam ce a fost Elvis in America... cert este ca pana la aceasta ora acest Ricky Martin in versiune anatoliana a vandut peste 15.000.000 de discuri!!!

Sper sa placa melodia atasata!

Inca ceva nu ne-ai spus nimic de distractie pe vas, eu am avut grija sa-mi aleg un vas mai mic si am avut norocul sa nimeresc niste olandezi, pe vaporas a cantat muzica nonstop si cand nu faceam popas pentru baie, am dansat pe rupte(una din trei melodii era cea a baietilor de la Ozone... dragostea din Tei) intr-o fraternitate romano olandeza de pomina ceva cam asa :

Si mi-am mai adus aminte ceva... pe vapor se afla un copil 10/12 ani un fel de ucenic matelot , dupa ce am servit masa am coborat la toaleta intamplator am vazut cum tanarul turcalete spala farfuriile... dar mai bine nu va spun sic!

TEOANCA
[01.07.11 17:04:20]

Wm13 te-am punctat. Poate aveti si voi acolo vreun clasament si te ajuta cu ceva sa te intorci mai repede pe vaporas la marea cea albastra si la dans- de exmplu -

Mi-ati amintit desigur de plimbarea noastra cu vaporasul. Semana tare bine cu vaporasul vostru. Capitanul era turc casatorit cu o englezoaica iar cu noi in plimbare a fost si fiul lui de vreo 10 ani care vorbea o turco-engleza care semana cu romano-engleza fiului meu cam de aceeasi varsta pe atunci. Asa ca s-au inteles tare bine. Si-au pus amandoi carlige si momeala pe niste ata si s-au distrat tot drumul agatati pe undeva prin spatele vaporasului de era sa-mi stea inima. Aruncau miez de paine cand se oprea vaporasul in vreun golf si prindeau pesti mici si colorati.

Dar... wm13, capitanul si inca doi membri ai echipajului erau inalti, frumosi, imbracati in uniforme albe impecabile. Am fost amenintata ca daca il mai urmaresc insistent cu privirea pe capitanul brunet cu ochi albastri voi fi debarcata pe prima insula. Fara crema de plaja, apa si fara palarie.

Iar masa se pregatea de fata cu noi. Si a fost chiar bunaaaa. N-am vazut cum spalau vasele, adevarat. Mai bine imi inchipui ca la intoarcere, venea o masina si le ducea la o alta masina de spalat vase si le aduceau de acolo lucind.

Ce ne-a mai distrat tare atunci, tot drumul ne-a insotit la ceva distanta... o barcuta cu insemnele DELTA (inghetata DELTA) si cu doi neni imbracati in uniforme verzi parca cu aceleasi insemne care atunci cand acostam pe undeva veneau si se "lipeau" de vaporasul nostru si vindeau inghetata la greu. Noi ii numisem "piratii" DELTA.

@aaaa a v-ati distrat de minune se pare. Iti multumesc ca mi-ai amintit. Asa am venit si noi atunci din Turcia, incantati si cu cateva CD-uri cu muzica lui Trakan si muzica clubului din complexul unde am stat pe care am dansat si in masina la intoarcere. Invatasem niste figuri noi si nu vroiam sa le uitam...

Te-ai mutat din Campina?

aaaaaAUTOR REVIEW
[01.07.11 19:25:04]

Muzica ne-a insotit pe tot parcursul plimbarii cu vaporasul, inclusiv melodiile lui Tarkan dar si Ozone. De dansat nu am avut loc pentru asa ceva cu exceptia unui trenulet initiat printre masute si continuat in partea din fata a vasului. Membrii echipajului erau foarte prietenosi si cautau sa mentina o buna dispozitie printre clienti trecand pe la fiecare in parte.

Pentru TEOANCA

Da, m-am mutat din Campina insa cu siguranta nu ma voi muta si de pe site-ul amfostacolo.ro

aaaaa, Cristian_h*, TEOANCA
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii / activități opționale în Kusadasi: