ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2011
DIN: Fetesti
ÎNSCRIS: 01.07.10
JUN-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 10 ani

Gradina botanica sau hotel - that is the question!?

Salutare tuturor.

Prima noastra experienta in Turcia a fost una foarte placuta.

Si pt. ca nu cumva sa va plictisesc cu amanuntele am sa incep cu concluzia: mergeti cu incredere la Paloma Club Sultan, orice mic neajuns poate fi trecut cu vederea datorita locatiei superbe care te incarca cu energie pozitiva continuu (si din punctul nostru de vedere nu sunt probleme deosebite).

Acestea fiind spuse hai sa detaliez cate-un pic, pic, pic...

1. Traseul

La dus am luat-o pe la Silistra (deoarece nu gasisem pe forumurile de profil prea multe detalii) si sfatul meu este: STERGETI din gps-uri, de pe harti, de oriunde acest traseu = APOCALIPSA soselelor (ma refer la Bulgaria, desigur). La venire am luat-o pe la Giurgiu si chiar daca drumul e mai lung pt. noi macar seamana a sosele. In Turcia e OK, chiar daca se lucreaza la sosele se circula bine, fara blocaje, fara probleme deosebite. Exceptie fac partenerii de trafic care nu "flesuiesc" mai deloc cand sunt radare, drept pt. care cotizai la militia turca 50 euroi, desi ma tineam dupa un turcalet care a fost lasat sa treaca bine merci (sa-si cumpere o friptura mare de porc cu ei). Izmirul m-a impresionat d. p. d. v. al traficului - super - l-am facut prin centru si se merge excelent, pe minim 2 benzi, in medie cu 60-70 km/h, fara blocaje, fara bara la bara, fara sicane, sensurile sunt delimitate ca pe autostrada, nu se merita sa platesti autostrada.

2. Cazari intermediare

La dus ne-am cazat in Kucukkuyu, motel Aydin, care este OK (asa cum s-a mai scris pe forum) - doar ca au cam incercat sa ne fure la bani dar nu le-a mers. Ma rog, poate aveam fete de "prima data". La intoarcere am oprit in Edirne, hotel Simsek 3*, chiar la intrare. Un pic cam scump dar elegant si mult mai bine pozitionat decat restul hotelurilor din Edirne care sunt in centru, in niste cartiere dubioase si inghesuite.

3. Paloma Club Sultan

Dupa cum am ales si titlul nu am reusit sa ne dam seama daca au creat o gradina botanica pe spatiul hotelului sau au construit hotelul pe spatiul unei gradini botanice. Superb. Te copleseste, pozitiv bineinteles, atata verdeata, diversitate de plante, de flori - supeeer.

4. Camera

Am fost cazati rapid, in hotel. Camera in general OK. Pt. pretentiosi e cam mica, are mobilier cam ieftin si lucrat nu prea bine (o usa de la noptiera s-a rupt cand am deschis-o prima data). Baia cu cabina mare de dus, cu spatiu suficient. Aer conditionat centralizat care functiona foarte bine. O problema mai de luat in seama consta in faptul ca la orele in care ai vrea sa te odihnesti dupa amiaza e mare zgomot pe holuri - menajerele trantesc niste usi ceva de speriat, dar cu dopuri de urechi s-a rezolvat. Probabil la bungalow-uri e mult mai liniste, dar unele sunt cam departe de restaurant, care este chiar langa hotel. Se face curatenie si daca ceva iti lipseste - cere si ti se va da. Exista si un minibar cu apa minerala, apa plata si sucuri la cutie care se completeaza cand le consumi.

5. Plaja / piscina

Plaja, plajele de fapt (ca e doua), sunt foarte bune, cu nisip fin, apa limpede si crescand lin, sezlonguri suficiente. Se pot inchiria hidrobiciclete, caiace, scutere, se fac plimbari pe saltele trase de salupa.

Piscinele sunt mari, curate, sezlonguri suficiente insa prostul obicei de a-ti lasa prosopul si a veni cand vor muschii tai e prezent si aici. Piscina de pe deal, care se temina brusc dandu-ti impresia ca se uneste cu marea e foarte tare. Au tobogane misto, piscine pt. pitici, dusuri peste tot unde e necesar... e foarte bine.

6. Mancarea / bautura

Mancare foarte buna, diversificata, daca nu esti foarte pretentios nu pleci nemultumit de la masa. Bauturile sunt foarte bune. Am fost si la restaurantele cu specific (si cu rezervare) Italian si Marin. Nu sunt cine stie ce, cel cu specific Marin chiar ma dezamagit. Am comandat "Octopus" cu alea, alea si mi-a adus ceva ce continea o sumedenie de creveti si doar un ciot de bulan de caracatita. Aperitivul ce ti se da automat nu contine "marin" decat o salata de alge si ti se mai da peste la gratar. Dar cred ca se merita incercat. Mai au si cu specific Otoman si Barbeque (dar asta e extracost - nu stiu cat costa ca nu m-a interesat, dar am vazut ca fac gratarul in dreptul fiecarei mese si mirosea binisor). Cafea au la dozator, buna, dar sa cereti la Lobby Bar cafea turceasca - foarte buna. La restaurant este spatiu suficient si inauntru si pe terasa.

7. Personal / animatori

Personalul nu e prea zambaret, dar sunt amabili, te servesc daca ceri si au.

Animatorii mi s-au parut slabi (fata de cei de la Riu Evrika departe tare), isi faceau treaba fara prea multa pasiune si nici spectacolele nu erau foarte reusite. Momentele umoristice erau insa faine. Se organizau zilnic jocuri de volei pe plaja, darts la piscine, petanque. Se poate juca mini golf (4-5 piste de tot rahatul, de ce le-or fi facut? ...), au tir cu arcul (n-am incercat ca sa nu platesc pe vreunul de bun), terenuri de tenis. Ai ce face... Partea cea mai tare mi s-a parut imnul animatorilor - tineti-va bine - o manea romano-turceasca destul de faina.

Eeei, dragilor, cam asta imi vine acum in minte, o sa pun si cateva poz (n) e si, daca sunt intrebari, sunt bucuros sa aduc lamuriri.

Una peste alta a fost o exeperienta foarte frumoasa si cred ca e o locatie din care nu poti pleca nemultumit.

Trimis de PeterCook in 30.06.11 12:11:27
Validat / Publicat: 30.06.11 13:03:38
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4250 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (PeterCook); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din balcon

corinutza
    [30.06.11 15:34:35]

Buna ziua

Felicitari pentru review si sper sa ne simtim si noi la fel de bine ca si voi in prima noastra iesire in Turcia.

Vrei te rog sa detaliezi putin drumul prin Bulgaria. Mergem si noi si sunt in cautare de trasee mai bune.

Multumesc.

[30.06.11 16:52:53]

Buna corinutza (pe fata mea o cheama Corina).

Vad ca esti din Tg. Mures deci clar prin Giurgiu-Ruse. Pt. detalii te rog da pe "Goagle" / "cautare avansata" si scrie "cu masina spre turcia"/ da-i cautare si vei gasi un forum ultra-amanuntit si actualizat de mai multe ori pe zi care sigur iti va fi de folos. Oricum, indiferent pe unde o vei lua prin Bulgaria, cu masina, vei avea parte si de cativa km. buni de cosmar rutier. Dar nu poti lasa nesimtirea vecinilor de peste Dunare sa-ti strice concediul - cu rabdare si... suspensii bune ajungi in secolul 21 pe sosele turcesti numaidecat. Concediu placut si astept cu nerabdare reviewul tau.

[30.06.11 17:15:22]

@corinutza: arunca o privire si peste rubrica Drumul spre Kusadasi din sectiunea "Cu masina la Marea Egee" -- click aici

corinutza
    [01.07.11 19:14:12]

[@PeterCook]: Va multumesc pentru sfaturi. Sigur voi scrie si eu impresiile despre experienta noua pentru noi, aceea de a ajunge in Turcia.

Sa va traiasca tiza mea.

Webmaster

Multumesc pentru sfat. Am citit cam tot ce se putea despre drumul spre Turcia, dar pentru a ne face o idee si mai buna, cer sfaturi celor care au fost chiar recent in Turcia. Atat de multe pareri si trasee am gasit si atata de diferite ca si impresie incat nici nu mai stim pe unde e mai bine sa mergem.

Boyton
    [13.07.11 19:15:09]

Ptr Peter Cook

Am vazut ca pe pagina hotelului spune despre piscinele copiilor ca se platesc si locurile de joaca la fel, te-as ruga sa i-mi spui daca este adevarat si despre cazare unde este mai bine la bungalouri sau in hotel.

Multumesc

[15.07.11 08:17:09]

Salutare boyton.

In ceea ce priveste piscinele copiilor, nu stiu ce sa-ti spun (fetita mea are 10 ani si nu le-a folosit), dar m-as mira sa se plateasca. Cred ca, intr-adevar, se platesc caruselele si, asta sigur, jocurile mecanice. Oricum, pt, copii, mai exista o piscina adecvata la piscina mare din fata hotelului, care sigur nu se plateste.

Pt. cazare cred ca e mai fain la bungalow, dar sa fie cele din preajma hotelului, deoarece unele sunt un pic cam departe, in zona dealului cu moara (asta daca te-ar deranja sa faci circa 2-3 minute de mers pe jos pe pante usoare cu multa verdeata - sincer, mie mi-ar fi placut). La hotel esti aproape de toate (mare, piscina, restaurant) dar e un pic cam mult zgomot in jurul orelor de odihna de dupaamiaza (trantesc usile de acces pt. personal, cara carucioarele...), iar seara, daca ai vedre catre mare si, implicit, catre terasa hotelului, iar e cam zgomot din cauza unora care stau pana la 1-3 dimineata si petrec.

Daca mai ai nevoie de lamuriri suplimentare astept intrebari.

Vacanta placuta.

aliantasudului
    [28.12.12 16:22:28]

Animatia cum este pe timpul zilei, este muzica la piscina, ca am doi copii maricei (12 si 17 ani) si nu vreau sa se plictiseasca...

[29.12.12 10:44:04]

@aliantasudului: Sincer, nu prea am stat la piscina mare. Preferam marea si piscina infinity. Aici era mai de relaxare... Dar auzeam/vedeam agitatie la piscina mare. Se organizau jocuri-concurs, muzica era desigur... e fain tare oricum. Vacanta frumoasa!

lidana
    [28.01.14 17:38:38]

Ptr Peter Cook

Am achizitionat si eu un sejur la acest hotel in iunie 2014. Te-as ruga sa-mi spui daca in aceasta perioada apa din piscine a fost rece.

Deasemenea as vrea sa stiu cate ceva despre calitatea bauturilor alcoolice. Sunt si bauturi internationale sau numai cele locale incluse in UAI?

In ceea ce priveste masa as vrea sa stiu daca sunt baclavale (sunt o mare amatoare) si daca oferta de fructe este variata.

Multumesc anticipat pentru amabilitate

[29.01.14 08:27:00]

@lidana: Noi am fost in ultima saptamana din iunie. Nici vorba de apa rece. E perfecta vremea.

Despre bauturi, nu cred ca pot oferi o informatie corecta. Cand am fost noi, hotelul avea 4*+, nu 5* ca acum, iar regimul a fost AI, nu UAI. Bauturile internationale erau extra-cost. Dar cele incluse in pret erau de foarte buna calitate.

Baclavale - desigur. Fructe diversificate. Au servicii foarte bune, stai linistita, si o infrastructura superba.

aliantasudului, Boyton, corinutza, lidana, PeterCook
    Alte impresii din această RUBRICĂClub Marvy by Paloma (ex Paloma Club Sultan) :