ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.04.2009
DIN: Sighetu M.
ÎNSCRIS: 25.04.09
MAR-2009

la PMM* = 52 USD

Un hotel de lux - o vacanta de vis

Am fost in martie la acest hotel pe o oferta speciala a agentiei Fly Nova.

Este cu adevarat un hotel de 5 stele (germane, ca si proprietarii hotelului)

Avand in vedere faptul ca am mai fost in Egipt cu 5 ani in urma cele 14 zile le-a rezervat odihnei pe plaja si practicand sporturi nautice, snokering si scuba diving.

Hotelul asigura zilnic cate 30 de minute de cursuri gratuite de wind surfing si de 3 ori pe saptamana tot gratuit cursuri de diving.

Dar sa incepem cu conditiile de cazare: sunt super, camere spatioase, am avut un pat marime king size de cca. 3 m latime, curatenie exemplara, asternuturi schimbate zilnic, prosoape, halate de baie si papuci de casa schimbate de cate ori doresti (conditia sa le arunci pe pardosea in camera de baie). Hotelul asigura servicii de spalat si calcat rufe: 5 piese de imbracamite de persoana/ sejur de 7 zile - deci nu luati haine multe cu voi.

Masa in regim all inclusive incepe la ora 5 dimineata si se termina la ora 1 noaptea. Bauturile alcoolice si non - alcolice se servesc 24 de ore din 24, un bar ramanand deschis in permanenta. Mancarea este foarte variata si in fiecare seara are un alt specific (egiptean, mediteranian, elvetian, mexican...). Dulciuri cate vrei si de care vrei, fructe, salate de tot felul. In functie de specificul serii la masa iti canta live un violonist, o formatie arabeasca, un saxofonist... . In timpul zilei poti sa servesti masa in doua locatii pe malul marii, la piscina sau in restaurantul hotelului. Trei restaurante au meniu special pentru copii.

In zona de baruri in fiecare seara ai program de piano bar unde un negru iti canta la pian. Dupa ora 9 seara pana la ora 2 ai asigurate spectacole sau muzica live unde se poate dansa. In orice locatie este valabil all inclusiv care presupune inclusiv coctailuri alcoolice sau non - alcoolice.

Pe malul piscinei sau pe plaja ai ospatari care iti preiau comanda si-ti aduc bauturile, inghetata, cafeau pe masuta sub umbrela proprie.

Pentru batrani se asigura deplasarea prin resort, inclusiv pana la malul marii cu masinute de golf (resortul dispune de un teren de golf profesional - intra la all inclusive) electrice. Tenis de camp se poate juca la hotelul sora ce se afla peste drum: Steigenberger Al Dau Club.

Hotelul dispune de cca. 4. 000 mp de piscine (din care una cu apa de mare incalzita) si o plaja cu nisip de cca. 400 m cu ponton propriu si doua vase de croaziera ale hotelului pentru diving si excursii pe mare. Plaja are si o zona cu corali unde se poate face snokering.

Personalul este foarte dragut si serviabil, tot timpul managerii se plimba printre turisti si se intereseaza cum te simti si daca esti multumit de serviciile prestate.

In fiecare sambata se organizeaza un coktail cu turistii la care un reprezentant al proprietarilor hotelului iti prezinta echipa manageriala pe domenii de responsabilitate cu rugamintea ca oricine are probleme sa apeleze la ei.

la piscina si pe plaja se asigura prosoape, fiecare turist are sezlongul sau cu masuta si umbreluta si chiar si paravant pe plaja.

Pentru familiile cu copii este zona de gradinita cu piscina incalzita si cu jucarii (personaje de povesti, meniu pentru copii). Hotelul dispune de sala fitnes si un centru spa (dar acesta este contra cost) De fapt in afara de centru spa, excursiile optionale si sisa nu se plateste nimic. Pentru cina se poate face rezervare la un restaurant unde se serveste mancare " a la carte ".

Chiar nu ai ce sa reprosezi conditiilor din acest hotel cu exceptia preturilor la activitatile ce se platesc (sporturi motorizate, diving, excursii si care sunt la tarife de 5 stele, spre deosebire de preturile practicate de agentiile de turism egiptene). Un scuba diving la hotel era 62 EUR, fara masa si bautura pe vapor, iar la agentiile egiptene (ce le gasiti in afara hotelului) pretul era de maxim 30 EUR cu masa de pranz si bauturi racoritoare, iar timpul de scufundari cam acelasi: 2 scufundari de cca. 30 min.

La iesirea din hotel la cca. 100 m se afla o zona de magazine unde poti sa cumperi tot ce-ti doresti fara a mai trebui sa mergi in Hurghada. De altfel hotelul asigura gratuit de 2 ori pe zi transportul in Hurghada.

Trimis de dandun in 27.04.09 19:34:36

VIZUALIZĂRI: 4494 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dandun); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul si zona de plimbari
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.46 USD pe cameră

jokermen2001
    [29.04.09 09:51:20]

Buna, un pretz, cu tot cu taxe vize sau ce o mai trebui, la sejurl asta si in ce perioada ai fost, se poate, daca nu deranjez.

[02.06.09 20:15:02]

Am fost in perioada 16 -30 martie 2009 si am prins o oferta speciala de 1288 EUR pentru 2 persoane 14 nopti cu toate taxele incluse.

Dar la ce conditii sunt cred ca acum pretul acesta este pentru o singura persoana, dar merita.

Eu am mai fost o data in Egipt acum 5 ani la un hotel indigen, am fost si in Tunisia, Turcia, Grecia... Jamaica, dar hotelul acesta este super si merita. Ai gratuit lectii de wind surf, scuba diving si este ceva deosebit.

Scuze pentru intarziere. Oricum acum deja este prea cald sa mai mergi. Eventual la sfarsitul lui septembrie, octombrie.

jokermen2001
    [05.06.09 07:36:35]

Okay, merci.

Mihaela Dinu
    [07.08.09 15:44:12]

Va rog sa-mi dati mai multe detalii legate de plaja, daca se poate. Este nisip fin inclusiv in mare? sau pietre si corali? Am fost acum 2 ani in Hurghada si am avut noroc de o plaja superba: nisip fin, intrarea in apa foarte lina, tot cu nisip, apa foarte limpede si fara pietre, corali doar in una din extremitatile plajei hotelului. Caut acum o locatie pentru sfarsit de septembrie-inceput octombrie pentru un concediu insotiti de baietelul nostru de 4 ani. As vrea sa puteam sta la malul marii, in apa, mai putin la piscine.

Multumesc!

[10.08.09 22:03:51]

Da plaja este este cu nisip - fin.

Zona de baie este marcata cu geamanduri si este tot cu nisip. In rest sunt formatiuni mici de corali.

Fotografiile atasate ce reprezinta coralii, au fost facute pe plaja hotelului.

marcy74
    [19.05.10 23:44:30]

Buna seara,

referitor la entertainement... am vazut ca nu prea s-a scris pe forum. Cum este acesta? Exista programe pe parcursul zilei si seara (programe artistice, discoteca, etc) ?

Multumesc anticipat, o seara placuta!

[08.06.10 22:09:00]

In primul rand scuze pentru intarziere, dar intre timp am mai fost o data in Egipt, de data aceasta in Makady Bay.

Referitor la programul de peste zi si cel de seara este destul de slabut ca de altfel peste tot in Egipt (comparativ cu Jamica de ex. unde programele sunt fantastice) peste zi sunt cativa animatori inimosi care te invita la tot felul de jocuri pe plaja (volei fotbal, mai nou boccia iar in fiecare seara la Pub este program artistic diferit: dansatori de muzica orientala, muzica live, dupa care se continua cu discoteca. In timpul concertelor de muzica se poate dansa.

Concluzie: am fost deja de 4 ori in Egipt in locatii diferite, acest hotel este cunoscut ca NR. 1 in Hurghada.

marcy74
    [08.06.10 22:23:57]

Multumesc mult pentru toate informatiile pe care mi le-ati ofertit. Noi ,,calcam'' pentru prima data Egiptul si tinand cont ca prietenii cu care mergem au un bebe de 1an si 3 luni (care vine cu noi in vacanta) am vrut sa alegem cel mai bun resort din Hurghada, care are si bufet pentru bebelusi si piscine pentru copii, etc.

Ma gandesc ca dvs. fiind la a 4-a vacanta in Egipt, puteti cel mai bine sa faceti o comparatie obiectiva intre toate locatiile pe care le-ati vizitat.

Multumesc mult inca o data si promit sa postez impresii la intoarcere.

dandun, jokermen2001, marcy74, Mihaela Dinu
    Alte impresii din această RUBRICĂSteigenberger Al Dau Beach Hotel: