ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2011
DIN: Tulcea
ÎNSCRIS: 06.06.11
JUN-2011
2 AD. + 3 COPII -- v: 8 luni, 6 ani, 8 ani

Vila Andreea, un loc in care sigur te vei intoarce

Suntem deja la a 5-a vacanta petrecuta in Gura Humorului, mai exact in satul Manastirea Humorului, la Vila Andreea - 3*. Gasita intamplator in anul 2009 cand eram intr-un circuit prin tara si luata ca popas de o noapte, aceasta locatie avea sa devina pentru familia noastra un loc favorit in care am revenit iar si iar atat vara cat si iarna.

Pensiunea este deosebita si ne-a patruns in suflet din doua motive: locatia foarte buna (peisaj deosebit de munte, in apropierea Manastirii Humor) si serviciile oferite de cei care o administreaza, o familie tanara de suceveni care muncesc cu drag zi si noapte punandu-si intreaga pricepere si amabilitate in slujba clientilor pe care si-i transforma in prieteni pe viata.

Pensiunea este asezata la drumul principal (cel care traverseaza localitatea) si iti atrage atentia nu atat prin cele doua corpuri care sunt frumoase, noi si destul de mari, ci in mod special curtea care are cam tot ceea ce cauti intr-un loc in care mergi cu familia sa te relaxezi, mai ales cand ai copii: au doua foisoare rustice in care vara ti se serveste masa, leagane, balansoare, masute si canapele in stil popular, gratare, spatiu de joaca pentru copii cu tobogan, leagane, teren de fotbal si baschet si multa, multa verdeata.

Camerele sunt pe gustul tuturor: simple, duble sau triple si un apartament (in functie de numarul de membri ai unei familii), sunt curate si frumos mobilate. Are deasemenea doua saloane de servit masa atunci cand vremea nu permite servirea afara sau pentru cei care nu prefera sa manance in aer liber.

Inca de la prima vizita am fost atrasi de atmosfera placuta pe care o gasesti aici. Prin modul in care te intampina, proprietarii iti dau senzatia ca ai ajuns acasa. Cat despre mancare ce sa mai vorbim? „Ca la mama acasa” sunt cuvintele ce pot descrie meniul. Alimentele sunt eco, produsele provenind in majoritatea lor din gospodaria proprie (fac exceptie doar mezelurile de la micul dejun si unele legume si fructe pentru care zona nu este propice cultivarii). Poti servi cam ce-ti doreste „inimioara” (in limita bunului simt), conditia este sa anunti din timp la bucatarie (cu o seara inainte de preferat). Dimineata ai parte de un mic dejun bogat, in stil bufet, cu ceai, lapte, branzeturi, mezeluri, legume proaspete la discretie, iar pranzul si cina iti sunt servite tot in acelasi mod, in platouri mari si boluri din care tu te poti servi chiar si de mai multe ori, iar daca mai doresti, ti se mai aduce in plus. La fiecare masa ti se ofera din partea casei bauturi fine preparate in casa de doamna Mihaela (proprietara pensiunii): visinata, caisata, afinata (preferata noastra), iar daca mergi iarna esti intampinat cu vin fiert cand te intorci de la sanius sau de pe partie. Asa ca daca preferati mancarea traditionala cu tochitura, bulz, ciorba radauteana, placinta, clatite cu gem si smantana la cuptor etc, in bucataria Vilei Andreea veti putea gasi toate acestea.

Pentru cei care sunteti iubitori ai sporturilor de iarna, Vila Andreea este o alegere foarte buna, deoarece in Gura Humorului s-a deschis o partie noua si moderna cu telescaun ce functioneaza si vara pentru ca turistii sa poata admira panorama statiunii. Daca nu iubiti schiatul puteti folosi saniile (pensiunea va pune la dispozitii sanii) pe derdelusurile ce se formeaza la marginea satului, unde vara sunt fanete.

De asemenea aveti posibilitatea sa va gospodariti singuri daca nu doriti sa fiti serviti. Vi se pune la dispozitie tot ceea ce este necesar pentru a va gati mancarea preferata.

Servirea este de nota 10, ea fiind efectuata de cateva angajate care sunt tot timpul intr-o continua miscare incercand sa satisfaca cu zambetul pe buze toate gusturile clientilor. Pe noi ne-au atras toate aceste aspecte pe care vi le-am prezentat, determinandu-ne sa ne intoarcem de fiecare data cu drag si nerabdare, ne-au facut sa ne simtim bine ca suntem romani si ca putem fi tratati onorabil si nu jecmaniti si jigniti in propria tara, cum de foarte multe ori li se intampla multora in diferite locatii din Romania.

Desi multi romani aleg Valea Prahovei ca destinatie de vacanta sau de weekend, preferand sa stea la cozi interminabile in trafic pe DN1 pierzand astfel aproximativ o jumatate din timpul alocat relaxarii si platind apoi cat nu face serviciile din statiunile deja consacrate (Predeal, Sinaia, Busteni, Azuga), noi va facem cunoscuta o alta locatie. Gura Humorului si Manastirea Humorului este o destinatie la fel de frumoasa, dar lipsita de aglomeratie, spre care se ajunge mult mai usor si repede (soseaua este foarte buna) desi numarul de kilometri este mai mare. Este un loc in care merita sa-ti petreci concediul, mai ales pentru ca pensiunea se afla intr-o zona turistica deosebita, cu multe manastiri si statiuni. Si apoi oamenii sunt deosebiti. Pe noi ne-au cucerit prin buna crestere, amabilitate, politete si zambetul cu care, desi nu te cunosc, iti dau binete cand trec pe langa tine pe strada. Va recomandam cu drag acest loc spre care noi pornim cu nerabdare in fiecare an tocmai din Tulcea, de acolo de unde Dunarea se indreapta vertiginos spre Marea Neagra.

Trimis de lucsim in 29.06.11 17:18:51
Validat / Publicat: 29.06.11 18:26:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GURA HUMORULUI. A mai fost în/la: Maramures, Valea Oltului, Intorsura Buzaului, Valea Prahovei, Moldova etc

VIZUALIZĂRI: 3420 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lucsim); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Panorama Humorului din punctul terminal al telescaunului.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 14.00 EUR pe cameră

[29.06.11 18:15:13]

@lucsim

Am introdus coordonatele GPS ale vilei, rezultand urmatoarea pozitie pe harta click aici.

Ne poti confirma daca pozitia este ok. ?

Multumesc.

lucsimAUTOR REVIEW
    [29.06.11 19:04:53]

@webmaster15

Coordonatele sunt bune asa cum arata pe harta. Am intrat si pe site-ul pensiunii si coordonatele lor par sa corespunda.

Pensiunea se afla la aproximativ 100 de metri de Manastirea Humorului.

O zi buna!

ovy2k5
    [30.06.11 11:39:29]

Am notat aceasta locatie pt. la iarna, daca tot s-a deschis noua partie de ski.

Numai cuvinte de lauda, asta este foarte bine si ne dorim ca personalul pensiunii sa o tina tot asa.

Nu este precizat pretul cam. si al mesei.

lucsimAUTOR REVIEW
    [30.06.11 13:54:12]

@ovy2k5

Preturile camerelor variaza intre 80 si 90 de lei, in functie de camera aleasa, iar tarifele pentru masa sunt: Mic dejun: 15 lei / pers. ; Pranz: 40 lei / pers. ; Cina: 35 lei / pers. Noi am optat pentru varianta mic dejun si cina, pentru ca la orele pranzului eram plecati sa vizitam imprejurimile.

Tel de contact: 0744 558 629,0230 572 752

(Mihaela Motoc)

In momentul in care devii client fidel, ti se fac reduceri semnificative si dupa cum am spus in descriere, proprietarii au tot interesul sa le devii prieten (client fidel), deci, cu siguranta isi vor pastra bunele obiceiuri.

In ceea ce priveste partia speram ca s-a inteles ca ea nu se gaseste in sat, ci in Gura Humorului la o distanta de aproximatv 8 km. Iarna este o placere sa parcurgi acesasta distanta pentru ca peisajul este foarte frumos.

lucsim, ovy2k5
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Vila Andreea [Mănăstirea Humorului]: