ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2011
ÎNSCRIS: 13.03.10
JUN-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 2 [ani]

O vacanta placuta

Voi incerca sa adaug cateva noi impresii fata de cele scrise in review-ul anterior pentru a nu repeta aceleasi informatii.

Traseul nostru a fost: Bucuresti - Cernavoda (taxa 11 lei) - Constanta - Vama Veche - Varna - Sunny Beach (Slanchev Briag), adica 500 km si a durat 7 ore, cu opriri foarte scurte. Am ajuns la ora 11 am la hotel si am fost cazati imediat. Pentru noi a fost un pic mai greu sa gasim hotelul in statiune - coordonatele de GPS sunt 42.69, 27.712.

In prima zi nu am fost invitati direct la masa de pranz, ci la gustarea de la ora 3pm. De cele mai multe ori mancarea era variata si buna, insa pentru copii un pic prea sarata si condimentata. Sucurile si bautura in general proaste; am baut doar apa plata pe care o primeam fara limita de la receptie. Au fost doua seri cu specific, balcanic si italian, care au rupt monotonia.

Camera: suficient de mare pentru 3 persoane, curata, cu mobilier nou, baia fara cada, doar cu dus. Camerele cu vedere la mare 'dispun' seara si de muzica de la cele 2 terase aflate intre hotel si plaja, cam pana la 1am.

Plaja: curata, nisip fin, apa calda... O umbrela sau un sezlong costau 7 leva/zi si erau majoritatea libere. Portiunea de plaja care ramanea fara plata era foarte ingusta si departe de apa.

In singura zi cand nu a fost vreme de plaja am vizitat Nessebar si am fost incantati.

Pe drumul de intoarcere ne-am oprit la Dalboka, langa Kavarna, unde este o ferma de scoici si un restaurant pe malul marii care are in menu doar preparate din peste, scoici si fructe de mare. Il recomand cu placere si pentru peisaj si pentru mancare.

Trimis de bianca17 in 28.06.11 23:31:52
Validat / Publicat: 29.06.11 05:55:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Duni

VIZUALIZĂRI: 2437 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bianca17); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 marea vazuta seara din balcon

dpavel [10.07.11 14:42:22] »

Imi pare rau ca nu s-au ridicat la asteptarile tale serviciile acestui hotel.

Referitor la:

"In prima zi nu am fost invitati direct la masa de pranz, ci la gustarea de la ora 3pm".

La majoritatea hotelurilor cazarea se face incepand cu orele 14.00 si prima masa principala este cina.

La RIU prima masa principala este cina si ultima este pranzul dupa ce se preda camera pana la orele 12.00.

Mult succes in viitor si asteptam impresii mai bune.

bianca17 [10.07.11 22:46:11] »

Eu am fost multumita de raportul pret/calitate si am recomandat acest hotel, insa nu am vrut sa omit lucrurile care nu mi-au placut.

Anul trecut am fost la Duni si prima masa a fost cea de pranz, iar in ultima zi am plecat la ora 10am, nu pentru ca asa ne-a impus hotelul ci pentru ca asa am ales noi (sa mancam pe drumul de intoarcere in Balchik). Anul acesta din 6 familii cate am fost in grup, doar 2 au ramas in ultima zi pentru masa de pranz. Camera se preda pana la ora 12, dar pranzul incepe la 12:30.

Si alte cateva lucruri pe care le-am uitat mai sus:

- pentru copiii sub 2 ani am gasit in camere patuturi din lemn foarte comfortabile, fara sa le cerem la agentie sau la hotel;

- in restaurant erau suficiente scaune de masa pentru copii (din pacate nu erau curatate intre mese) si nu erau permise carucioarele de copii;

- in apa marii am gasit doar cateva meduze mici.

indiralisa_26 [10.07.11 23:28:06] »

bianca17, vin cu cateva precizari:

-noi nu am fost invitati in mod expres la pranzul din ziua cazarii dar din moment ce aveam bratara ni s-a parut firesc sa ne prezentam... ba mai mult... imi amintesc ca una din receptionere ne-a spus ca atunci cand mergem sa servim pranzul sa luam legatura cu seful de sala pentru progamarea de la cina... deci practic pranzul din ziua cazarii este inclus in pret... eu asa inteleg

-noi am intrat cu caruciorul de mai multe ori in restaurant fara probleme...

irinaelena [12.07.11 16:51:00] »

Inseamna ca nu v-a observat nimeni , eu am vazut chelneri care scoteau carucioarele din restaurant, aducand scaunele in schimb (am fost in acelasi grup cu bianca17).

Si inca o precizare... am intrebat explicit la receptie, in ziua in care am ajuns, daca pranzul din acea zi e inclus in pachet. Mi s-a zis ca nu, asa ca nu mi-am permis sa ma duc. Probabil daca ma duceam, nu ma dadea nimeni afara, dar n-am vrut sa am surprize: D

bianca17, dpavel, indiralisa_26, irinaelena
Alte impresii din această RUBRICĂRIU Helios Hotel: