ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2011
JUN-2011
2 AD. + 2 COPII

Foarte nemulțumit

In cadere libera

Am ales acest hotel inca din luna martie, pentru a prinde reducerile. Nu am cautat niciun fel de pareri/recomandari despre hotel, deoarece si in anii anteriori ne-am petrecut cate o saptamana in aceasta locatie si am fost multumiti.

Stiu ca in general utilizatorii acestui site se impart in 2 mari grupuri: cei care dau 100% in functie de un hotel ideal pe care il au in minte si cei care dau note in functie de categoria in care acel hotel se incadreaza. Eu fac parte din cel de-al doilea grup. Stiu ce asteptari am de la un hotel de 2 stele, si atribui notele in consecinta, in general urmarind foarte clar raportul calitate - pret. Am facut tot acest preambul, pentru a argumenta nota foarte mare pe care am dat-o acestui hotel si pe care consider ca o merita din plin in anii anteriori.

In acest an insa, situatia s-a schimbat destul de mult si din pacate nu in bine.

In primul rand la capitolul curatenie nu mai exceleaza. Daca anul trecut vedeai in permanenta pe culoare pe cineva cu mopul in mana, anul acesta intrau rapid in camere, goleau cosul de gunoi si eventual un mop prin baie. De nepermis sa vezi prin toate colturile nisip si puf de plopi. De apreciat ca si-au pastrat (inca) obiceiul de a schimba lenjeria dupa 3 nopti si ca aceasta arata impecabil de alba si apretata/calcata.

In al doilea rand, extrem de neplacut momentul micului dejun in regim bufet suedez. Bineinteles ca la suma platita si posibilitatile sunt reduse, dar am apreciat in trecut ca totusi ofereau cat de cat produse comestibile. In acest an au servit acelasi gen de produse, dar de o calitate indoielnica. Nu am idée de unde se aprovizioneaza, dar cremwurstii erau o pasta cu gust de faina, omleta era aproape alba la culoare, branza ingrozitoare, iar mezelurile greu de definit de asemenea. Consider ca si-ar face un mare bine daca ar renunta total la micul dejun in cazul in care nu sunt in stare sa revina cel putin la ceea ce ofereau in 2010.

La capitolul servicii/personal, mi s-au parut destul de amabili, dar evident cu zambete fortate.

De altfel si fantanita din fata hotelului, precum si mobilerul terasei restaurantului sunt lasate aproape in parasire si dau o nota de invechit hotelului. Acum 1 an era un nene care curata in permanenta apa din fantana si matura si uda iarba si era o frumusete sa vezi locul ingrijit si inconjurat de lumini seara.

In concluzie, sunt foarte dezamagita ca in loc sa gasesc si partea din spate a hotelului renovata sau alte mici imbunatatiri, am gasit un hotel in cadere libera. Pacat, deoarece chiar credeam ca mai exista sanse.

Trimis de Catmar in 28.06.11 14:51:28
Validat / Publicat: 28.06.11 15:55:52

VIZUALIZĂRI: 2438 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Catmar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.00 EUR pe cameră

[28.06.11 15:04:32]

Ufff... pacat, pentru ca si noi credeam si speram mult de la acest hotel, pe baza recomandarilor covarsitor pozitive de la voi, din 2010, tocmai ce le-am acordat o diploma, in weekendul trecut...

ma rog, am specificat explicit acolo ca diploma s-a acordat pe baza recomandarilor din 2010 si anii precedenti. Pacat, inca o data...

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [28.06.11 16:54:05]

De nepermis sa vezi prin toate colturile nisip si puf de plopi

Apropo de nisip, in wk am fost intr-un hotel cu pretentii din Mamaia si m-am ingrozit de doi cetateni care au intrat in hotel cu picioarele pline de nisip, care s-a imprastiat pe toate holurile mochetate ale hotelului. Si acela era un hotel de 4 stele, chiar daca acele persoane n-ar fi meritat sa fie cazate nici la o singura stea. Ce sa mai spunem de Sulina care este si mai aproape de plaja iar traficul este mult mai mare.

Pe langa faptul ca stiu ca se fac eforturi pentru satisfacerea clientilor in conditii ceva mai grele decat anul trecut, mai stiu ca o parte din turistii romani nu se obosesc sa se stearga/spele pe picioare de nisip, atunci cand se ridica de pe plaja, in timp ce, cealalta parte priveste nisipul imprastiat de catre cei care fac parte din prima categorie.

Pacat, deoarece chiar credeam ca mai exista sanse.

Daca plecam de la aceasta premisa, sigur nu vom vedea si partea buna a lucrurilor, si ea chiar exista. De ce sa nu spunem: "Pacat, dar inca mai cred in sansele litoralului romanesc! "

Ce zici?

CatmarAUTOR REVIEW
    [29.06.11 14:49:10]

pepsi70ro:

Sa stii ca eu chiar fac parte din categoria celor care nu renunta sa creada ca si la noi se poate si in fiecare an incerc sa ajungem si pe litoralul nostru o saptamana + sfarsit de saptamana de cate ori este posibil.

Spre deosebire de multi prieteni si cunoscuti care dupa prima iesire din RO au zis ca nu mai au ce cauta pe litoralul nostru, eu consider ca nu este nici pe de parte atat de albastra situatia. Cu putina rabdare in a cauta locul potrivit, inca mai exista locatii decente (vezi Pensiunea Alfa despre care am scris in luna mai).

Insa acest caz specific al hotelului Sulina m-a dezamagit foarte mult, deoarece lucrurile chiar se indreptau in directia corecta. Cu pasi mici, in sensul ca imbunatatirile apareau de la an la an si nu dintr-o data printr-o renovare totala. Si anul acesta se pare ca brusc au cedat, si au stricat tot ce construisera cu rabdare.

Dar in cele din urma tu ai dreptate si incerc sa nu imi pierd nici rabdarea nici speranta. Inca mai cred ca litoralul nostru are sanse.

papalito
    [01.07.11 14:41:28]

Sunt de acord cu Catmar in ceea ce priveste curatenia, dar nu poti face curat in camera cu maturi, in timpul sejurului am observat ca nu exista aspiratoare pentru curatenie. Cred ca patronul ar trebui sa cumpere macar cate 1 aspirator pe etaj.

Si tot vis-a-vis de curatenie, in cele 4 zile cat am ocupat camera de la etajul 4 nu s-a spalat nimic in baie (chiuveta, vas de toaleta), singura curatenie consta in spalarea gresiei cu mopul cu apa murdara.

Catmar, papalito
    Alte impresii din această RUBRICĂSulina Internațional Hotel: