ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2011
    DIN: satu mare
    ÎNSCRIS: 18.06.11
    JUN-2011

De neuitat

Asadar revin cu impresii si detalii referitoare la sejurul in Turcia. Totul a costat 998 euro (pret in care au fost incluse toate taxele). Am plecat din Romania luni, in 20.06.2011, calatoria cu avionul a fost relativ scurta (cam 2 ore jumate). La aeroport ne-a asteptat un angajat al agentiei 3E Agency Travel (cu care probabil are contract agentia de turism de la care am cumparat noi biletele). Tanarul care ne-a insotit pe tot parcursul drumului s-a dovedit a fi foarte util la capitolul sfaturi, la ce sa ne asteptam din partea lor, la ce nu... ma rog chestii utile pentru cei care vin pentru prima data.

Am ajuns destul de tarziu la hotel (aici personalul vorbeste engleza deci nu sunt probleme). Majoritatea turistilor sunt nemti si rusi, foarte putini romani. A doua zi au inceput surprizele... animation team care intretineau atmosfera pe toata durata zilei, mesele imbelsugate, prajiturile delicioase :), curatenia (in jurul piscinei mereu exista cate un angajat care stergea, curata, era atent la orice miscare).

Hotelul dispune de o plaja proprie cu sezlonguri. Citisem undeva ca nu sunt suficiente si ca daca nu te trezesti cu noaptea in cap risti sa te asezi pe bolovani. Nu e deloc asa. Sunt suficiente si chiar nu le-am vazut cat timp am stat acolo sa fie ocupate in proportie de 100% pentru ca lumea se impartea si se mai statea si la piscina.

Ce-as putea sa spun negativ ar fi referitor la pietrele de pe plaja dar am inteles ca marea majoritate a tarmului turcesc e asa... Asta a fost destul de neplacut fiindca erau pietrele chiar mari si fara papuci era cam dificil sa te plimbi. Dar pana la urma si asta se trece cu vederea.

Curatenia... peste tot era de nota 10 insa in camere nu pot sa spun ca era mereu luna. Cel putin eu n-am sesizat sa stearga zilnic praful. Schimba cosul de gunoi, schimba prosoapele daca era cazul si ne aseza patua de pe pat in diverse modele.

Cam astea ar fi singurele aspecte negative. Noua ne-a placut foarte mult, am ramas cu amintiri frumoase si cu un respect profund pentru turci. Oamenii aia sunt neobositi, muncesc non stop si ii vezi si dupa 12 ore mereu cu zambetul pe buze ceea ce e un lucru mare zic eu.

Am inteles ca hotelul face parte dintr-un lant de 3 hoteluri ale aceleiasi familii (Kirman) iar asta ar fi cel mai slab (celelalte doua sunt oarecum cu o clasa mai sus) dar si ceva mai scumpe.

Trimis de albertinaa2011 in 28.06.11 13:43:39
    Validat / Publicat: 28.06.11 14:44:02
    • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 5724 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (albertinaa2011); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.06.11 14:43:05]

@albertina2011: multumiri ptr proprtudinea si amabilitatea cu care ai dat curs invitatiei de a scrie propriul set de impresii din vacanta la acest hotel.

magdalena
    [28.06.11 20:59:34]

Mi-a facut si mie cu ochiul acest hotel cand am trecut pe langa el, eu fiind cazata la Holiday Park Resort (click aici). Ceva deosebit la masa? Ceva turcesc?

Inghetata aveau?

Faceau cumva floricele, ca venea un miros pe la hotelul nostru cam la ora 9 seara de imi muta nasul! Chiar daca era si Stella Beach intre ele...

La pretul pe care am vazut ca l-ai platit as fi curioasa ce au avut in plus.

Ce fel de animatie au avut seara?

[29.06.11 08:33:17]

Buna Magdalena,

Aveau si inghetata insa doar in locul special amenajat pentru copiii. Sincer mie mi-a fost jena sa stau la rand impreuna cu copii pentru inghetata asa ca am renuntat. Oricum nu sunt o mare fana a inghetatei.

Nu am vazut sa fi fost floricele. Ma intrebai de mancare turceasca. Sincera sa fiu eu nici nu ma uitam ce mananc (alegeam doar ce mi se parea mie ca miroase si arata bine insa o seara pe saptamana a fost seara turceasca si atunci au avut doar mancaruri traditionale miel, pui, vitel, orez, baklava, doner kebab, salate cu iaurt, bautura lor Raki si multe alte feluri.

Pentru seara pregateau de fiecare data ceva diferit... a fost seara michael jackson, bingo (la care puteai castiga sedinte de masaj, coafor, rahat, suveniruri etc), seara de dans turcesc, Fakir night, miss club sidera...

Ai fost si tu acum, in iunie?

[29.06.11 12:19:28]

Se putea face vreo excursie pe mare

[01.07.11 08:16:27]

desigur! chiar am si fost la o plimbare cu *barca piratilor* (o sa pun zi o poza). Excursia a costat 70 euro/2 persoane de la 9 la 16 dupa-masa. Ne-a plimbat pe marea egee, am facut baie in mare, am vazut plaja Cleopatrei, am facut o oprire de 2 ore pt mancare si baie, apoi ne-am intors... toate astea desfasurandu-se intr-un ritm lent... asa, ca sa treaca timpul

magdalena
    [01.07.11 09:48:36]

Am fost in mai... "Marea Egee"? ...

Si noi am facut o croaziera pe Marea Mediterana in Alanya! Am vazut frumoasa plaja a Cleopatrei, de pe mare (insa e mai superba de sus, de la Cetate), am trecut pe langa pesterile Damlatas si Pestera Piratilor, am facut baie in marea cristalina de langa stanci, am admirat Turnul Rosu de pe mare si am facut o oprire in Alanya unde ne-am plimbat pe plaja... (click aici)

Cel mai mult ne-am distrat pe vaporasul piratilor Arkadas 6, unde "piratii" nostri au stiut cum sa ne faca sa ne simtitm bine!

[01.07.11 10:02:52]

Ai prins un pret foarte bun, ai achizitionat excursia din timp... sau cum

[01.07.11 16:51:51]

[@magdalena]: Scuze, Mediterana vroiam sa spun dar m-am gandit la Egee!

Probabil a fost aceeasi fiindca si noi am facut cam aceleasi lucruri.

Pentru ovi2k5: excursia a fost de fapt 40 euro/persoana dar am negociat cu ghidul la 35. A doua zi, dupa ce am ajuns la hotel ne-am intalnit cu ghidul si el ne-a dat informatii despre toate excursiile care se fac. am primit chiar si o brosura iar noi, toti care ne cazazem acolo din sm am ales excursia cu vaporasul.

[01.07.11 17:31:18]

Ma refer si la cea din Romania.

Pretul afisat de tine mi se pare foarte bun 998 euro

cu AVIONUL (toate taxele incluse).

Este corect.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [01.07.11 17:42:35]

Pretul pentru hotel este corect. In iunie au avut o oferta speciala foarte buna pentru Sidera.

De fapt daca te uiti pe prima pagina la oferte speciale si in iulie - august pretul este bun la Sidera.

[02.07.11 14:02:10]

da, chiar asa. Noi am prins o oferta speciala de la o agentie din Sm. Si noua ni s-a parut relativ mic in comparatie cu preturile care sunt de regula in Turcia insa cunoastem agentia si stiam ca putem avea incredere deplina.

miryfm
    [04.07.11 17:43:24]

Buna,

Ma bucur tare mult ca ai postat impresii despre hotel, si noi vom pleca in data de 11.07 tot cu zbor din satu mare... si chiar aveam nevoie de mai multe detalii ca sa imi dea umpic de incredere... si m-ai ajutat sa ma decid... sper sa fie ok. o sa revin cu informatii dupa ce ne intoarcem.

totusi inca ceva info daca mi-ai putea oferi... voi ati plecat un grup mai mare din satu mare??? sau au mai fost cazati romani in hotel? camera a fost ok? am mai citi ca cica le-ar fi dat camera naspa si pana nu le-a dat bacsis 20 euro nu le-ar fi schimbat? se foloseste si pe acolo faza cu bacsisul? voi ati avut nevoie?? excursii optionale ati mai facut in afara de plimbarea cu barca??? in bazar ati fost?? se putea merge cu ceva de la hotel!!!

multumesc ptr info

[04.07.11 20:18:33]

Miryfm... puteti merge cu cea mai mare incredere fiindca vei veni foarte incantata de-acolo. Nu trebuie sa pleci urechea la tot ce scrie pe net cum am facut noi inainte (si rau am facut) fiindca totul a fost foarte frumos.

In legatura cu camera aici e cu du-te vino fiindca depinde ce camera nimeresti. Hotelul este foarte mare; noi spre exemplu am primit o camera lateral cu vedere spre terenul de tenis si mare (dar doar dintr-o parte) insa nici nu ne-am dorit alta fiindca dimineata cand rasarea soarele era numai bine iar dupa-masa cand altii n-aveau aer in camera (ca doar au cerut sea view era bine racoare. trebuie sa stii ca aerul conditionat nu functioneaza decat cateva ore pe zi (nu stiu exact care fiindca noi nu prea l-am pornit). Despre bacsis e foarte adevarat, turcii au un cult pt asta as putea spune dar nu esti obligat sa le dai. Nu vine nimeni sa-ti ceara. noi am mai lasat la camerista sau la restaurant (cand ai sa vezi cum te trateaza si cum se dau peste cap sa te multumeasca nu poti sa nu le dai) e un fel de respect... zic eu

Nu am plecat grup mai mare, doar eu si sotul insa in aeroport ne-am cunoscut si am fost cazati la acelasi hotel 10 persoane dintre care 8 eram satmareni. Romani, in afar de noi, sincer n-am prea vazut. E plin de nemti si de rusi dar asta e ok. Nemtii nu merg chiar oriunde.

Excursii n-am mai facut fiindca noi vroiam sa profitam la maximum de soare, de apa, de odihna asadar am ales doar plimbarea cu vaporasul.

Daca mergi la acelasi hotel, la 150 m de hotel este un bazar (destul de micut dar in toate se vinde aceeasi marfa). Ai sa vezi rahat turcesc pana te saturi (il vand peste tot), gablonturi, magneti de frigider, cafea, mirodenii etc. Altceva nu prea ai ce sa iei de-acolo.

Sper ca ti-am fost de folos

miryfm
    [04.07.11 23:24:36]

multumesc tare mult!! chiar mi-au fost de folos sfaturile...

apropo inca o intrebare internet era cumva??? doar contra cost sau erau cateva ore cand e gratis??

si ai facut baie turceasca??? parca citisem ca poti sa beneficiezi gratuit, in pret... e ok, e ceva mai special???

scuze ca te intreb atat de multe... sper ca nu te deranjez... dar e prima data cand mergem si noi in turcia... si sincer am cateva emotii... de aceea as cam vrea sa stiu ce si cun. m e...

Merci mult inca odata!

[05.07.11 13:02:33]

Poti sa ma intrebi linistita, asa eram si eu inainte de plecare

Din pacate si noi am avut o problema cu internetul. Poate daca duci un laptop mai ai sanse sa intri din lobby unde exista wirless insa in camere... nimic. mai exista un net cafe in incinta hotelului dar dupa parerea mea nu merita. Costa 2 euro/15 minute si nu poti face mare lucru. totul e in turceste inclusiv tastatura. Poate ai noroc si poti intra de pe tel. Asadar pe net nu te prea baza acolo.

Se poate face si baie turceasca, e inclusa in pret dar noi n-am facut. e o incapere mare, umeda, dupa parerea mea un fel de sauna in care stai si te tot stropesti cu apa. Daca mai doresti si masaj cu spuma, impachetari, peeling etc... toate sunt contra cost (si ce cost!

Daca mai ai intrebari... te ajut cu placere

Sorin_M
    [14.07.11 11:51:35]

Draga albertinaa2011, in primul rand iti multumesc pentru informatiile utile postate! In al doilea rand, daca vei putea, te rog sa-mi raspunzi la cateva intrebari, deoarece tocmai doresc sa merg in august la acest hotel, 7 nopti, in regim de UAI.

1. Ce implica la acest hotel regimul UAI, spre deosebire de AI? Ce orar are regimul UAI?

2. Poate fi folosit un mic safe in camera, inclus in pret, sau se plateste extra pentru asta? Ma gandesc ca nu ar fi potrivit sa ies pe plaja cu acte, bani, card bancar, etc.

3. M-as putea baza pe corectitudinea personalului in ce priveste a lasa un laptop, sau camera foto in camera?

4. Micile plati (eventuale cumparaturi, plata pentru unele excursii, bacsisuri la restaurantul hotelului, etc) le-ai facut in moneda locala, euro, dolari? De curiozitate: care a fost cursul la care ai putut schimba in moneda lor locala, la receptie, in iunie 2011?

5. Am vazut pe unele site-uri de impresii ca foarte multi au apreciat "Sleep Quality" ca fiind 4/5. Ce inseamna asta: ca nu se prea poate dormi noaptea din cauza zgomotului?

6. Aerul conditionat are un anumit "orar", sau il pornesc eu cand doresc?

Multumesc.

[15.07.11 11:35:19]

Buna Sorin,

Deci sa le luam pe rand

1. Pentru noi a fost prima excursie de acest gen deci n-as putea sa fac o comparatie cu all inclisive insa ce ne-au spus noua de la agentie e ca nu exista nicio diferenta intre UAI si AI. Fiecare hotel isi numeste regimul cum doreste. Orarul il primesti cum ajungi in camera. Ce mai retin eu e ca micul dejun se ia intre 7 si 10, de la 12 la 2.30 se mananca in doua locatii, de la 16-17 e ora de deserturi (sa n-o ratezi ca sunt excelente) si cina de la 19 la 21. Bauturile sunt free toata ziua de la 7 la 24 (de la 24 la 7 sunt contra cost)

2. Da, exista un seif in camera, cred ca e 2 euro pe zi dar noi nu l-am folosit. sa stii ca turcii sunt f corecti. nu se atinge nimeni de nimic. daca e sa fure cineva iti fura turistii dar nu ei. acum ramane la atitudinea ta daca il folosesti sau nu.

3. Evident ca te poti baza, ai sa vezi ca toata lumea in lobby e cu laptop, telefoane scumpe si ma indoiesc ca le duc si la plaja. si noi le-am lasat cu incredere in camera, in dulap si nu ne-a disparut nimic.

4. Asa... cu banii. Inainte sa mergem ne faceam probleme ca nu vom avea unde sa schimbam in moneda locala. vreau sa-ti spun ca nu e necesar fiindca totul se vinde in euro sau dolari. nici macar n-au pretul afisat in lira turceasca. (lira e undeva la 1,8 ron) Si poti negocia absolut orice. Pentru bacsis isi recomand sa ai marunt la tine si bancnote (ei iubesc bancnotele . noi le tot dadeam dolari. Excursiile de obicei le platesti la ghid si le achiti in euro (majoritatea sunt 40 de euro)

5. Depinde in ce zona vei primi camera. noi am avut-o lateral, tot cu vedere spre mare insa n-am dorit s-o schimbam. era si mai racoroasa si cel putin in partea noastra n-am avut parte de vecini galagiosi.

6. da, aerul conditionat are un orar (nu stiu exact care e) dar sa-ti vand un pont: daca nu inchizi usa de la balcon nu porneste.

Cam asta ar fi... sper sa ai o vacanta superba si astept impresii

albertinaa2011, magdalena, miryfm, ovy2k5, Sorin_M
    Alte impresii din această RUBRICĂKirman Hotels Sidera Luxury & SPA [Okurcalar]: