ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2011
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 21.06.11
AUG-2010

Se putea si mai bine

Un concediu bunicel, dar mai mult ca sigur ca nu vom reveni in anii urmatori, acest fapt fiind dat in special de usoara deteriorare a conditiilor din statiune (lipsa locuri de parcare, mult mai multi localnici tupeisti, mancarea ceva mai slaba), aceaste conditii fiind trase dupa ce am mai fost cazati la acest complex hotelier si in 2004,2006 si 2007.

Este al patrulea sejur in Bulgaria, si putem spune cu siguranta ca inca totul este peste litoralul romanesc.

Cu masina proprie, am trecut frontiera prin Vama Vache, vinieta cumparata fara probleme de la un chiosc din frontiera, 10 euro (doua bucati pentru ca depaseam valabilitatea de o saptamana).

Drumul pana in Albena este plombat si cu denivelari, restrictii destule dar destul de putini politisti la datorie poate si pentru simplul fapt ca era duminica.

Am ajuns repede in statiune, am parcat in parcarea hotelului, unde am avut parte ulterior si de alte peripetii nedorite, am primit bratarile si eram in camera in circa 10 minute.

Camera fiind situata la parter, era relativ mare, avand gresie, avea paturi simple de o persoana si un fotoliu pat pentru cel mic. Pe o piesa de mobilier se gasea un TV color CRT avand diagonala de 37 cm sub care se afla mini barul, (gol) iar deasupra se afla aerul conditionat, acesta avand maxim 2 ani de cand fusese instalat. Dulapurile existente aflate in lateral, spre baie erau super incapatoare.

Baia, destul de mare, se inchidea cu o usa normala, cu dus avand paravan de plastic. Din pacate deseori mirosul care era in baie, era greu de suportat, iar acesta persista in ciuda curateniei zilnice facuta de personalul de serviciu.

Balconul, avea o masa si 2 scaune din plastic, un uscator de rufe si inca mai exista un spatiu de manevra La cameriste am lasat pe tot sejurul aprox. 7 euro, fara sa vedem ceva spectaculos cu toate ca intradevar zilnic ne schimbau prosoapele, ne aranjau paturile daca era cazul, faceau curatenie si duceau gunoiul.

Restaurantul si barurile au afisat o diversitate de produse, usor mai slaba fata de trecut. Restaurantul este comun pentru micul dejun, pranz si cina, este mare, cu un design futurist (sub forma de nava cu panze) si curat. Mancarea era relativ variata, si pentru toate gusturile, totul exceland insa in materie de fructe.

Bautura era variata si gaseai vinuri (alb si rosu) cu care te serveai singur, in rest multe cokteiluri, vodka, whisky, gin, majoritatea fiind insa locale, dar de calitate.

Plaja care se gaseste la o distanta de circa 800 metri si la care se poate ajunge mergand pe niste scari, ori cu ajutorul unui suttle bus gratuit cu program orar intre (9:00 - 17:00) era foarte curata, iar marea pentru copii incantatoare, pe o distanta de circa 25 m de la tarm apa unde apa nu trece 1 m. Pe plaja nu exista decat cu plata sezlonguri din plastic, la care primeai saltele si o umbrela. Pe plaja, la datorie se gasesc 12 posturi de salvamari cu activitate intre orele 9-17. La piscina noi, normal beneficiai seglonguri gratuite, dar era destul de greu sa mai prinzi un loc liber dupa ora 9:00, din cauza rezervariloe ce sunt facute prin lasarea de obiecte inca de la aparitia soarelui.

Piscina era OK, curata, aerisita si plina de animatori in jur care nu te lasau sa te plictisesti.

Hotelul era ocupat de turisti locali-bulgari in proportie de 45%, iar restul de romani 30%, rusi 15%, unguri si alti oamani ce proveneau din fosta Jugoslavie. Animatorii draguti, dar fara sa fie agasanti, isi faceau treaba de zor.

O mare problema am avut-o in parcarea hotelului, unde in a doua zi mi-am gasit masina avand doua cauciuciri intepate si cu o dunga trasa pe toata lungimea ei, toate acestea datorandu-se unui alt automibil care a parcat neregulamentar astfel incat a gatuit circulatia masinilor de aprovizionare care nu circulau pe drumul principal.

Dupa ce am sesizat receptia, am fost indrumat catre politia locala, care a venit a facut constatarile de rigoare si am fost indrumat sa imi repar cauciucurile pe cheltuiala mea (45 EUR, cu tot cu drumul pana la un service de anvelope mai performant), cu tpate ca am insistat sa mi se ofere macar ceva simbolic ca si despagubire pentru ca masina fuse-se vandalizata fiind parcata corect in parcarea hotelului. Aceasta parcare se gaseste la circa 200 metri de receptia hotelului.

Concluzia finala a fost ca este in regula locatia, mai ales la pretul rezultat, dar parca totusi nu ar fi rau sa incercati altceva.

Daca aveti intrebari sau nelamuriri, va astept parerile.

Un concediu cat mai placut pentru cei care urmeaza sa-si petreaca sejurul la acest hotel.

Trimis de iusti1968 in 27.06.11 22:45:13
Validat / Publicat: 27.06.11 23:31:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, acelasi hotel inca o data si de 2 ori la fostul hotel "Zvezda" din acelasi complex Magnolia. Nisipurile de aur: la Morko Oko

VIZUALIZĂRI: 2361 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iusti1968); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja Albena, vazuta de jos, de la firul de nisip si unul dintre posturile salvamarilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂMagnolia Standard / Garden / Lux Hotel:

• pagină generată în 0.039205074310303 sec