ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2011
ÎNSCRIS: 05.06.10
JUN-2011
2 AD. + 1 copil COPII -- v: 3ani

Un pic dezamagita...

Tocmai am ajuns de pe drumuri... 7 nopti - 19-26.06.2011, rezervare din timp, cu EB, la camera dubla deluxe-am avut incluse automat sezlongurile si umbreluta pe plaja hotelului... drumul ok, pe E85-Slobozia-Calarasi-bac (35RON) -Silistra-Dobrici-drum liber, acelasi peisaj in Bulgaria-terenuri agricole impecabile cu sate in prag de prabusire. Rapid prin vama-30sec cu totul, taxa de drum de la prima dugheana -25 RON, curs bun de schimb pe langa vama. Accesul spre hotel pare dificil dar se face la stanga din drumul principal unde este si un indicator si se tot coboara pana la aleea paralela cu promenada care ajunge exact pana in fata hotelului... si am ajuns... hotelul e in linia a 2-a de la mare, in fata e Vistamar (tot din lantul Grifid-de 3 stele desi arata binisor si avea camere cu vedere superba exact spre plaja)... e un complex de mai multe cladiri, nu exista vedere spre mare sau spre altceva mai glorios... receptia arata bine, totul este elegant si decent, fara a fi kitchos... lume civilizata, linistita, multe familii cu copii sau vestici veniti in grupuri compacte... camerele erau pregatite, cazare rapida (am ajuns in jur de 15h)... prima surpriza neplacuta-spuneti repede ce parcare vreti -la 10 sau la 15 euro pe zi!!!... o secunda, sa vedem despre ce e vorba... la 10 euro e in curtea hotelului, practic pe langa ziduri, pazit si la umbra iar la 15 era in subteran... am incercat sa cautam la celelalte hoteluri dar, bineinteles!! , aveau acelasi preturi... mai exista varianta cu masina in aer liber, in voia sortii, pe langa drumul principal, dar nu ne-am asumat riscul... am ales varianta cu 10 euro pe zi...

Camera- mare, aerisita, cu mobilier foarte placut, accesorii de calitate, patul foarte mare si comod, patul suplimentar pentru copil era de fapt o canapea spatioasa desfacuta pe care puteau cu usurinta sa se odihneasca 2 persoane fara a se incomoda. Dulapuri spatioase, masute, noptiere, TV cu un singur post romanesc-Protvinternational, in rest cate un pic pentru fiecare. Minibarul cu 2 sticle de bere locala, o sticla mare de apa plata si 2 mici cu E-uri colorate-a fost aprovizionat zilnic, din partea hotelului. Lenjerii albe, impecabile, miroseau frumos, fine.

Baia-mare, in nuante de maro si crem, cu cada si dus, cate 2 prosoape pentru fiecare. Bila neagra- exista un singur recipient in perete cu ceva care tinea loc de sapun, gel de dus si sapun... nu existau halate de baie sau papucei de unica utilizare... pentru 4 stele destul de slabut...

Curatenia s-a facut zilnic, cu mici exceptii cand am pus semnul pe usa ca sa ne lase sa dormim... treaba facuta corect, figurine din prosoape pe paturi, nu s-a umblat la valori desi erau destul de vizibile... e adevarat ca mai ramaneau cateva leve pentru camerista pe pat, la vedere, pentru stimularea productivitatii!!

Masa-dezamagitor!!! se lauda ca au 4 restaurante dar la fata locului situatia e cu totul alta, sub rangul de 4 stele sau preturile cerute. Au restaurantul principal, din holul mare la care accesul este general pentru cele 3 mese, iar la celelalte 3-argentinian, asiatic si bulgaresc pentru cina trebuie rezervare-suna foarte pretentios si chiar ai crede ca au si de ce sa faca atatea nazuri.

Dimineata-meniu super obisnuit, sub cele de anul trecut de la Golden Beach sau Sunny Beach-minimalist-2 tipuri de salam (si nu muschiulet sau altceva mai sofisticat), 2 tipuri de branzeturi ordinare, fulgi, oua in vreo 3 feluri si vreo 2-3 tipuri de cremvusti-fierti sau prajiti. Nu mai mult de 2 tipuri de fructe -nici dimineata-kiwi si portocala si nici la pranz - combinatii luate cate 2 de pepene rosu sau verde, piersici sau caise... pana si prezentarea era saracacioasa-multa umplutura si foi de salata de decor iar platourile de mancare era umplute cand erau deja goale de ceva timp... de parca asteptau sa se razgandeasca oamenii si sa le scada apetitul... la pranz era oarecum ok dar timp de 7 zile deja eram cu totii obisnuiti de retetele lor... aveau cate o reteta pentru fiecare tip de carne si nu variau deloc, cateva legume fierte si niste tocanite de-ale lor... la capitolul ciorbe/supe se stie ca stau prost-am mancat de vreo 2 ori supe creme si cam atat... pentru un hotel plin de copii nu s-au gandit deloc la asta-aveau supa de pui cu chili-de nemancat- sau ciorba de peste sau alte chestii mai deosebite si nu neaparat gustoase.

Am avut mese de pranz si cina la care nu am avut carne de pui sau vita mai simpla pentru a da copilului... iar la capitolul dulciuri dezastru-aceleasi creme gelatinoase si fara gust puse intre foi/blaturi prefabricate si cu glazuri in culori electrice... mai aveau niste jeleuri sau ceva de genul asta dar sincer nu le-am gustat...

Chiar nu sunt carcotasa, nu zic ca nu a fost mancare dar a fost oricum sub asteptarile celor 4 stele si a pretului si mult sub cele 2 locatii de anul trecut, cu preturi rezonabile... a fost in primul rand plictisitor incat in ultimele 2 zile am mancat mai mult fructe...

... de inghetata nici nu poate fi vorba, nu era la niciun restaurant... se pare ca era undeva pe la piscina, dar oricum era departe sa nu ajunga prea multi pofticiosi... o fi criza de vina? !!

La restaurantul asiatic e de tot rasul... sunt niste fetisoare imbracate in pijamale roz -ei cred ca le zic kimonouri-care tot ne-au intrebat daca e ok... apa a fost rece si buna, mancarea un pic ciudata pentru ca aveam senzatia ca e facuta cu aceleasi ingrediente de la bufetul cu legume si pus sos deasupra... a fost o experienta!!! cu rezervare...

La argentinian e aceeasi mancare ca la restaurantul principal dar chelnerii sunt asa de intepati de crezi ca au 4 stele Michelin... de fapt e acelasi bufet dar cu terasa... la bulgaresc nu am fost... nu am mai avut timp de rezervari!!

La capitolul personal nu stau prost... sunt foarte multi angajati, misuna peste tot, permanent curata ceva pe undeva, e curat si impecabil fara comentarii, multi se descurca bine in engleza/franceza/ germana... sunt zambitori si sar in ajutor dar e oarecum penibil ca exista un baiat la intrarea in restaurant care sa te conduca, foarte scortos, la masa care oricum era libera si unde vei manca aceiasi cartofi prajiti cu sos ca si ieri...

Am avut camera 309, cu vedere spre interior, adica spre nimic, pentru ca dadea in terasa-nivelul 3 din numaratoare era de fapt etajul 1 fiind un hotel mai in scari- dar nu a fost absolut deloc o problema pentru ca a fost liniste si racoare, departe de murmurul piscinei.

De activitatile recreationale nu prea am ce comenta... erau persoane care stateau non-stop la piscina si participau la tot felul de sporturi... noi am preferat plaja si nisipul.

Se puteau lua prosoape mari de plaja/piscina de la hotel, zilnic intre 9-10 si pe la 17 de la o ghereta de langa piscina... piscine mari si mici, curatate si intretinute... si cam atat... plaja la 2 minute de hotel, comuna cu vistamarul. Este loc pentru toata lumea, plaja superba, curata, linistita, sigura, apa curata si calda-perfecta pentru copii, fara manele, fara cioburi in nisip... doar nisipul si marea... Un beach bar din partea hotelului cu apa, sucuri, cafea... deschis pana la 17.

Curs bun de schimb era la receptia hotelului din fata, de langa Vistamar-1,9lv/1euro... in rest aveti grija la comisioane si randurile scrise cu caractere mici.

In general a fost ok, in primul rand ca a fost o vacanta in familie!! un pic dezamagita pentru ca ma asteptam la mai mult-proverbul romanesc cu pomul laudat se mai verifica inca o data... am mers pe baza de recomandari directe de la cunoscuti... si in topurile internationale era cotat destul de bine... nu as mai repeta figura... as fi facut rezervare tot la Golden Beach dar din motive de sarcina avansata nu m-am incumetat sa cobor/urc cele 100 de trepte de fiecare data cand aveam drum spre/dinspre plaja, masinute, magazine, trenulet si restul... statiunea merita toata atentia pentru ca are de toate, mai ales pentru familii cu copii mici, ramanand totusi linistita. Hotelul e curat si civilizat dar se vrea un pic mai pretentios decat e in realitate... si mai scump decat media... datorita raportului pret/calitate nu as recomanda in mod curent ca fiind o destinatie foarte avantajoasa.

Vacanta placuta!!! si informati-va bine!!!

Trimis de teodora2010 in 27.06.11 21:54:14
Validat / Publicat: 27.06.11 22:53:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4240 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (teodora2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 asa arata camera noastra dupa vizita cameristei Denka-a fost prima curatenie, a doua zi dupa ce am ajuns...lenjeriia a scimbat-o a treia zi, prosoapele de fiecare data cand a avut acces in camera

elee
    [01.07.11 19:08:29]

Exact asta am scris si eu anul trecut in septembrie, am zis ca sunt eu carcotasa, da asta e: un hotel care se vrea a fi mai mult decat este in realitate.

RobertCodescu
    [29.10.11 08:44:27]

Trebuie să recunosc că şi eu am avut problema asta cu asta

terasa-nivelul 3 din numaratoare era de fapt etajul 1

fiindcă am avut camera 314 în rest totul a fost SUPER OK!!!

elee
    Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Bolero Hotel: