ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.06.2011
    ÎNSCRIS: 27.06.11
    JUN-2011

ARTICOL ARHIVAT

Corespunzator

Este un hotel linistit (daca nu ai vecini romani care isi scutura textilele de la balcon, asa ca daca doriti sa luati masa pe terasa camerei verificati cine locuieste deasupra) si curat cu personal discret.

Micul dejun cam slabut ca diversitate (sunca, cascaval, iaurt, lapte cu gust de apa, ceai oua ceai de cafea, miere, gem, margarina de doua ori compot de fructe) consumatorii de paine pot fi fericiti, painea este deosebit de gustoasa.

Camerele sunt simple dar cu toate utilitatile mai putin plase contra insectelor dar puteti solicita la receptie aparat. Grupurile sanitare sunt curate si moderne.

Hotelul este cam izolat si fara masina nu prea ai ce face, asa ca trebuiesc refacute calculele la consumul de carburant. Benzina pe insula este 1,64-1,80E foarte aditivata se consuma rapid.

Recomandari: Daca aveti de gand sa va plimbati cu vaporasul (30E pers cu o friptura la gratar inclusa) sa o faceti in prima zi pentru ca puteti vedea mai bine plajele unde puteti merge.

La teverne incercati sa vedeti inainte ce comandati altfel riscati sa aveti surprize sa nu corespunda ce spune chelnerul cu ce aveti in farfurie (cantitate-pret) ei numesc farfuriile platouri si de aici confuzie te astepti sa te saturi dar cand vine cu mancarea constati ca este putina si cam scumpa (in general specialitatile marine creveti, caracatita, calamari)

Trimis de mirela1967* in 27.06.11 13:37:32
    Validat / Publicat: 27.06.11 14:42:31

VIZUALIZĂRI: 4121 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirela1967*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Data este setata gresit iunie 2011 reala

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [27.06.11 15:02:37]

@mirela1967: Bune venit in comunitatea AFA! Frumos review-ul tau de debut, si chiar haios pe alocuri!

La mai multe!

Maditu16
    [30.06.11 17:13:54]

Mulţumesc pentru descriere. Am înţeles ca sînt 2 tipuri de camere, unele renovate, altele nu şi că românii nimeresc de obicei în cele nerenovate. În cazul dvs. , cum a fost? Ce vedere aveaţi de pe balcon? Cred că aţi fost cu maşina personală, dar ştiţi cumva cu cît se închiria un buggy?

mirela1967*AUTOR REVIEW
    [16.07.11 15:12:33]

Nu cred ca se face diferenta intre nationalitati grecii sunt primitori. Nu cred ca sunt 2 tipuri de camere pe criteriul de renovare. Noi am avut camera cu vedere la mare pozitie mai scumpa 50E dar am fost multumiti. Iti pot spune ca o motocicleta sau ATV coste 35 E zi dar poti negocia in functie de cate zile doresti buggy-uri nu am vazut dar este posibil sa existe

Maditu16
    [18.07.11 19:50:40]

Mersi pentru lămuriri.

santana*
    [05.08.11 08:21:20]

Mirela 1967, te deranjez şi eu cu o întrebare. Plec luna asta pe 24 la esperides ăsta şi nu m-am documentat aproape deloc... Dacă vreau să stau seara cu prietenii la un pahar, e vreo taverna prin apropiere, ori ăştia de la hotel au restaurantul propriu deschis pînă mai tîrziu? E vreun pericol să fie magazine cu ţoale prin apropiere (dacă e să mă întrebi pe mine, mai bine o magazie cu trotil, decăt un mol în concediu). Care-s preţurile la mîncare? Unde se poate mînca bine? Îţi mulţumesc anticipat pentru ajutor.

mirela1967*AUTOR REVIEW
    [05.08.11 19:08:27]

Taverne nu sunt in apropiere cam la 3-4 km in thassos dar hotelul are bar la piscina si mese chiar si mancare servesc este placut sa stai in piscina si sa consumi o bautura.

Barmanul este un bulgar de treaba stie cateva limbi (vorbite) si face un capucino excelent. Hotelul este cam izolat de vreun centru unbde se pot face cumparaturi asa ca recomand folosirea unui magazin pt aprovizionare la preturi mai omenesti. La baruri taverne preturile la bauturi de orice natura sunt usturatoare. Noi in afara de apa plata (la magazin este la pret ca si la noi) am avut bautura din romanica pe care am consumat-o chiar si la taverna cand mancam fara sa zica grecii nimic. Noi am cam bantuit mai mult prin capitala insulei thassos pt ca este cel mai apropiat orasel de hotel, am probat cateva taverne si nu am cazut pe spate. Am zis ca daca suntem acolo sa mancam doar mancare greceasca si specialitati marine dar ne-am cam intepat scump 12 E o portie mica dar ei zic ca este mare care abunda in orez salata si cartofi prajiti si cativa CREVETI NEDECORTICATI. Nu generalizez pt ca am vizitat doar vreo 6 taverne, posibil sa fi avut ghinion oricum sunt foarte multe carciumi. Sfatul meu este sa consulti meniul inaine si sa intrebi clar din ce se compune si cam ce cantitate si daca lati creveti intrebati daca sunt decorticati pt ca luati teapa va alegeti cu un morman de oase si carne ioc!! .

Mixul de gratar este bun cam peste tot si indestulator la pret convenabil.

Daca sunteti plimbareti va recomand partea de sud a insulei la Potos alt orasel mai animat si cu mai multa viata. Mancarea este mai ieftina si mai multa chiar si mai buna spre surprinderea noastra. Ca o comparatie Potos seamana cu Mamaia iar Thassos cu Eforie ca distractie.

Daca te mai pot informa cu ceva poti intreba

santana*
    [05.08.11 21:14:10]

Îţi mulţumesc mult, Mirela, pentru lămuriri. Mi-ai dat o veste buna cu barmanul-bulgar, căruia îi prevăd un viitor trist: va vinde alcool în piscină pînă spre 3-4 dimineaţa. Eu sînt lămurit, însă contingentul de femei şi copii al expediţiei va avea, poate, ceva de întrebat şi, atunci, te voi deranja din nou. Mulţumesc!

motaneata
    [08.08.11 22:43:36]

@santana, eu te sfătuiesc să aranjezi cu bulgarul să-ti umple piscina cu alcool din prima zi, altfel nu prea ai ce sa faci la Esperides. Nu te baza pe reclama aia: "prea bun, prea ca la tară! ", vei vedea ca numai partea a doua e adevarată.

Soseaua care inconjură insula trece prin fata hotelului, asa că s-ar putea sa nu prea ai liniste dimineata.

Plaja este peste drum, micuta si nu prea cine stie ce.

Esperides e cam singurel si cam trist, de aceea vei fi nevoit sa hălăduiesti prin Limenas, aflat, din fericire, la vreo 3-4 km distantă.

Dacă nu e prea tarziu, incearcă să schimbi. Sau incearcă să te obisnuiesti!

justme_maia
    [22.03.13 15:46:32]

Buna, am o intrebare, autobuzele care circula in jurul insulei opresc de obicei pe la acest hotel sau fara masina n-ai nici o sansa?

johnnyredlabel, justme_maia, Maditu16, mirela1967*, motaneata, santana*
    Alte impresii din această RUBRICĂEsperides Sofras Hotel [Glykadi]: