ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2011
ÎNSCRIS: 29.03.09
JUN-2011
4 AD. + 1-10ani COPII

O alta vacanta

Inceput de iunie, suntem in avion un Boeing 737 in drum spre Bodrum... de ce sa nu recunosc sunt cu sufletul la gura pentru ca de aceasta data eu am ales destinatia (ce-i drept de 2 ani tot zic ca ar trebui sa vedem si altceva decat Belekul) dupa 1 ora si 25 de minute aterizam pe aeroportul Milas de langa Bodrum unde ne vin destul de repede bagajele si unde suntem asteptati de un microbuz trimis de agentia cu care venim in vacanta.

Temperatura in aer 29 grade bate si un pic vantul... il rugam pe soferul de la microbuz sa ne dea drumul la aerul conditionat si se face ca nu ne aude... il rugam pe ghid sa-i spuna... ne gandim ca nu intelege engleza... acesta ne spune ca nu prea vorbeste turceste dar ca o sa dea cand plecam... ok... cam dupa 15 minute plecam si ne revenim cu totii... in drum spre destinatia fiecaruia ni se spun cateva cuvinte despre oras, schimb valutar, intalnire info...

Cam dupa 50 minute intram in Bodrum... ma uit ciudat si ma tot intreb in sinea mea daca sunt in Turcia sau in Grecia... citisem cate ceva stiam ca fusese al Grecilor dar nu-mi imaginam ca si turci sunt nationalisti precum greci, in consecinta casele de aici nu au mai mult de 2 etaje si toate sunt vopsite in alb ba mai mult absolut toate sunt patrate si in manunchiuri de 10- 20 identice. drumul este lung dar nu ne plictisim deoarece peisajele sunt superbe (gen spre Kemer) aflam de la ghid ca am cobori ultimi si ca tot in aceasta seara avem si info, mai intrebam de una de alta pana cand ne spune "in fata se vede Kefaluca"... cinstit am ramas cu gura cascata, intradevar este asezat poate in cel mai frumos golf Akyarlar iar peisajul este de vis. Aeroport-hotel 2 ore

In receptie am fost asteptati cu rahat, bezele si o bautura gen braga puse pe o masuta la intrare, cei drept nu te invita nimeni sa servesti dar s-au bucurat cand au vazut ca avem initiativa de a lua cate ceva

Am primit camere in mai putin de 10 minute de la intrarea in receptie la etajul 1 al hotelului, doua camere cu usa comuna intre ele. bagajele ne-au fost aduse in circa 10 minute de cand am urcat in camera. si pentru ca in seara aceia aveam intalnirea cu ghidul intr-o ora si un pic cat ne ramasesepana la aceasta ne-am propus sa exploram resortul.

Resortul nu era ocupat la capacitate maxima si pot spune ca cei mai multi erau turci 35% englezi 25% moldoveni 10% danezi 10% romani 10% rusi 5% alti 5%

Nu am sa ma apuc sa-l descriu si eu pentru ca a facut-o Presario foarte bine am sa adaug sau am sa spun ce am gasit schimbat de cand a fost el.

Camerele destul de mari se facea curatenie zilnic undeva pana in 11.30 iar la 3 zile au schimbat lenjeria, de minibar se ocupa un baiat care daca a vazut usa deschisa intre camere nu prea le baga in seama pe ambele frigidere, in frigider erau 2 beri, 2 cola, 2 bodrum (bautura de mandarine cu acid) 2 ape minerale cu lamaie si o sticla de 1,5l apa plata.

La B7 este o sala de FITNESS unde mi-a placut ca nu te lasa sa intri in papuci de plaje si esti destul de urmarit in ceea ce faci si ti se dau indrumari.

La B5 este o sala de bawling dar nu am gasit-o niciodata deschisa ne-am dus si pe la 22 si pe la 23.30 poate se deschidea ca si discoteca la ora 24 cand majoritatea se cam retrageau spre camere

Restaurantul Mexican se deschidea la 24 pana la 06 dimineata

Anul acesta echipa de entertainment este turceasca in majoritate cred ca au 2 rusoaice si incearca din rasputeri sa isi faca treaba, le iese ziua la diferitele activitati le iese seara la spectacole care incep la 22 dar nu le-a iesit cand au incercat o petrecere "White sensation" au numit-o ei numai ca nu au stiut sa o animeze au venit ultimi si au plecat primi nestiind sa antreneze turisti.

Pranzul se servea de la 12-14.30, iar afara pe terasa de la piscina mica se serveau clatite (Wafar) si niste placinte... in sejurul nostru nu am prins decat o singura zi cand s-au facut cartofi copti si s-au pus si niste gustari dupa ora 16.

Inghetata (algida) se servea dupa ora 11 (la cornet 2 cupe mici)... uneori am vazut si seara la masa ca un fel de tort foarte mare...

Nu am facut rezervare la nici un restauran cu specific am mancat doar la Kefalonia, cel principal unde am gasit ce sa mancam la fiecare masa, de apreciat dimineata ca exista un aparat de stors fructe unde se facea fresh si foarte ciudat ca pe toata perioada nu am gasit miel, la capitolul prajituri si fructe destul de slab si nu pot spune ca am baut o cafea sau o bautura care sa-mi placa, pentru ca sucurile erau la dozator am preferat apa plata, asta nu inseamna ca baietii nu au gasit ce sa bea cand au vrut.

La capitolul bauturi avem numai intamplari haioase pe scurt intr-o seara la masa am cerut "1 sprite and 2 soda, no ice and no lemon " ospatarul se uita la noi si repeta 1 cola, 1 fanta and 1 sprite.

Intr-una din zile la piscina baieti ne-au trimis 2 cocktailuri "PS I love you"facute in colaborare adica unul din baieti nostri lucreaza in domeniu si le-a zis ce si cat sa puna... a doua zi eu am cerut sa-mi faca un cocktail la fel dar de data aceasta rugand un ospatar care se plimba printre sezlonguri la piscina si intreba daca dorim ceva... ei ce credeti ca primesc... intr-un pahar de carton 300 ml 9 cuburi de gheata un strop de alcol si frisca deasupra... incercati experimentul... am luat-o ca o gluma ca nu avea sens sa ma supar, ne-am distrat cand i-am scos cele 9 cuburi de gheata si i-am aratat ce mai am in pahar si ce gust are ce este in pahar.

Pop-corn, anul acesta il gaseai in fiecare seara in fata Amfiteatrului impreuna cu un dozator de sucuri si bere, iti puteai lua la spectacol

Barul Loby la B1 foarte mare numai ca tot timpul este gol inauntru pt ca nu se fumeaza, are o terasa mare dotata cu banci mari cate 2 la o masa unde seara ori se infiripau prietenii ori se uitau urat sau isi stricau cheful uni altora

(o pereche ocupand o banca si o masa si veneau altii in gasca si cei 2 nu le permiteau sa stea)

Plaja de aici foarte bine intretinuta cu nisip foarte fin, intrarea in apa era cu pietre dar erau pusi saci cu nisip in cateva locuri numai ca in cativa metri era apa destul de adanca si erau foarte multi pesti care te cam inconjurau si iti dadeau o stare ciudata

Gradina foarte frumoasa si bine intretinuta

Despre clima pot spune ca este altceva decat Antalya, bate un vant mai tot timpul seata intetindu-se usor, in concluzie ar fi bine sa puneti in bagaje si un bolerou cu maneci sau cateva bluzite cu maneca lunga iar pentru domni mai sensibili camasi cu maneca lunga. Si mai trebuie respirat incet, din cauza acestui vant ai uneori impresia ca nu poti respira un pic de control pentru a nu intra in panica.

Daca nu este ceata pe mare in zare vedeti insula Kos a Greciei, puteti face o excursie de o zi, ar mai fi si Rhodos dar noi nu am putut deoarece excursia era doar sambata, zi in care am ajuns si in care si plecam

Sunt si alte oferte si alte excursii noi am ales Dalyan unde am petrecut o zi frumoasa si interesanta.

Am iesit si am vazut Castelul Sf Petru din Bodrum si am fost in club Catamaran Am avut un concediu frumos deosebit prin ceea ce am vazut, am avut si distractie pentru ca am transformat intamplarile mai putin placute in peripetii de care ne-am distrat si sincer as mai merge in zona dar nu la Kefaluca ci as cauta un hotel chiar in Bodrum.

Va doresc tuturor vacante frumoase

Trimis de ValiVieru in 26.06.11 23:26:09
Validat / Publicat: 27.06.11 06:40:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya,Istanbul

VIZUALIZĂRI: 3362 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ValiVieru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 baia

cintus
[27.06.11 10:27:27]

Buna,

Frumoasa descriere a excursiei.

Poti te rog sa imi spui daca ati fost in insula Kos si daca da cat costa excursia sau transportul dus intors? Cat a costat excursia la Dalyan?

Vrem si noi sa mergem in Bodrum si probabil tot Kefaluka, inca nu ne-am decis. In plimbarile prin Bodrum sau prin imprejurimi ai mai vazut vreun hotel impresionant?

Multumesc,

ValiVieruAUTOR REVIEW
[27.06.11 16:58:57]

Pentru insula Kos am platit 19 E/ adult si 5 E pentru copil, numai feribotul si acolo face fiecare ce doreste.

Excursia la Dalyan a fost 40 E pentru adulti si 20 E pentru copil se pleaca dimineata la 5

Acestea achizitionate de la ghidul roman dar se pot lua si din centru Bodrum si chiar erau un pic mai ieftine... noi ne-am gandit ca poate nu se asigura transport pana in Bodrum si ai sanse sa intarzii

Cred ca o agentie serioasa iti poate recomanda un hotel mai aproape sau in Bodrum, sincera sa fiu Kefaluca este unul din cele mai reusite

magdalena
[27.06.11 22:32:56]

Sa stii ca am remarcat si eu casele asemanatoare cu ale grecilor, cu o diferenta remarcabila: foarte multe aveau terasa pe acoperis cu tot soiul de plante agatatoare sa le tina umbra! Nu stiu daca si cultivau ceva acolo, dar era o gaselnita buna si foloseau si acest spatiu.

Sincera sa fiu, din afara nu aratau prea bine, aveai senzatia ca le-a crescut ciuf caselor si ca sunt ciudate...

laur&co
[01.07.11 22:36:14]

Salut,

Cu ce companie ati zburat?

Merci

ValiVieruAUTOR REVIEW