ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2011
DIN: predeal
ÎNSCRIS: 22.09.10
JUL-2010

Un sejur minunat intr-un loc mirific

Marmarisul este o destinatie de vis, frumusel, cochet, o statiune turistica cu tot ce presupune acest lucru, cu un port turistic imens, cel mai mare din Mediterana, o multime de iahturi de diferite marimi si modele, unele mai mici, clasice, cu un catarg, unele imense cu trei catarge mai mari decit bricul Mircea, cu o cetate medievala acum muzeu, cu un bazar turcesc marisor, si cu nenumarate oferte de cazare in hoteluri de 2,3, 4,5 stele.

Pozitia statiunii este exceptionala, intr-un golf natural imens de o frumusete aparte.

Initial am zis ca voi sta 2 nopti dar in final am stat 4. Personal m-am cazat in zona portului, la un hotel de 3 stele, fara pretentii, Marina Hotel, la 35 euro, initial mi-au cerut 40 euro cu mic dejun, dar micul dejun era mai mult decit frugal, adica un ou, o rosie, o bucata de brinza si un ceai. Aveam un studiou de 2 camere plus balcon cu vedere spre port. Rezonabil, nimic deosebit, un hotel vechi, dar in centru.

Ce mi-a placut insa a fost statiunea, foarte frumoasa, ingrijita, intinsa in lungul plajei, iahturile, atmosfera cosmopolita, terasele, frumos amenajate, destul de scumpe mai ales in zona portului, dar seara erau de un romantism aparte, si cu atmosfera aceea de vacanta. In general am vazut ca erau multi turisti americani, englezi, nemti si turci.

Excursile pe care le-am facut au fost incintatoare si la preturi rezonabile respectiv la 25 euro de persoana, de dimineata de la 9 pina seara la ora 19.00 cu prinz inclus, si cu vizitarea unor golfuri superbe, cu plaje deosebite, unde nu aveai acces decit de pe mare, virgine, unde nu eram decit noi cei de pe vas.

Erau si oferte mai ieftine, dar pe vase mai mici si care nu mergeau atit de departe de-a lungul tarmului si nu cu atit de multe golfulete vizitate. In alta zi am fost cu vaporul la King Tombs, niste morminte antice sapate in stinca la mare inaltime, gen Petra, foarte vechi. Tot in excursia asta erai dus la bai de namol si bai saline.

Aceste excursii meritau toti banii, si te simteai in forma maxima la intoarcere.

Seara, sa manici la terase pe malul marii, era o experienta deosebit de placuta. Plaja in Marmaris este fina dar ingusta, dar in apropiere erau nenumarate plaje bune, apa superba, calda si fara valuri.

Trimis de octaviansz in 26.06.11 22:20:14
Validat / Publicat: 27.06.11 06:25:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya, Kussadasi, Istanbul.

VIZUALIZĂRI: 4104 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (octaviansz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Morminte regale din antichitate.

Marian Preda [27.06.11 16:10:14] »

Salut Octavian!

Felicitari pentru rw!...

Din aceasta locatie se pot face excursii optionale si-n insulele grecesti Dodecanese (Rhodos, Kos etc.) ?

Daca cunosti ceva detalii, marturisesc ca m-ar interesa!

Inca sunt in dubii privind viitoarea statiune de a petrece un sejur: Belek sau Marmaris -care am inteles ca ofera niste peisaje ireale!...

Am fost anul trecut in Bodrum, iar ,,colega de camera'' se pare ca are o anumita ,,relatie '' cu aceasta tara, care intr-adevar stie sa-si rasfete turistii!

Vacante frumoase!

octaviansz [27.06.11 17:49:30] »

In Rodos se poate merge din Marmaris, iar excursia este 40 euro de persoana, doar trversarea dus-intors de persoana. Cu masina si 2 persoane costa 190 euro, foarte mult, numai dus. In Kos se merge din Kusadassi. Tot 40 euro de persoana fara excursia in interiorul insulei.

lalita21 [28.06.11 18:03:29] »

si totusi... data sejurului ian 2011? Ai putea da mai multe informatii despre excursiile facute, niste preturi? Ai fost si la Fethyie, dar in Rhodos care ma intereseaza in mod special? Multumesc.

Admin [28.06.11 18:10:33] »

Modificat data sejur in IULIE 2010, informatie luata din celelalte impresii postate de autor din acea vacanta. Daca cumva trecerea prin maramris a avut loc cu o alta ocazie, il rog pe octaviansz sa ma corecteze

octaviansz [28.06.11 22:49:28] »

Turcii fac 2 tipuri de excursii din port, respectiv excursia la mormintele regale, cum zic ei King Tombs, si excursia la golfulete de-a lungul coastei cu 4,5 opriri. Excursiile cel mai bine le cumperi din port negociind direct cu cei de pe vaporasele ancorate in port. Preturile variaza, cei cu vase mai mici au preturi mai mici, au conditii mai proaste, este aglomerat, iar vasele nu merg foarte departe din port. Eu am mers cu cel mai mare vapor care era acolo, capacitate 300 persoane. Vasul are 3 punti restaurant, wc. , conditii cam 4 stele, bar, au barci de salvare, iar la fiecare oprire coborau intii o barca cu motor, cu un salvamar si apoi coboram noi turistii, si turcii erau cu ochii pe noi tot timpul. In excursia la golfulete, cei mai multi turisti erau turcii aflati in concediu. La King Tombs nu mergeau decit vapoarele mari, era mult de mers din port cca. 2 ore la viteza maxima, dupa care se facea transferul pe vaporase mai mici ce intrau pe canale pe lacul Gocek, se vizitau mormintele regale, iar in capatul lacului turistii erau debarcati si dusi la namol si bai saline. Atmosfera pe vapor era super, muzica buna si turceasca si internationala, si toata lumea danseaza. Era atmosfera de vacanta, lume multa, voie buna. Eu personal, 3 zile la rind am stat in aceste excursii, am avut trasee diferite, si am inotat foarte mult in tot felul de golfulete, superbe, cu apa cristalina si plaje diverse. Masa la prinz era inclusa in pret, mai luam sucuri la cutie la noi, cumparate de la alimentara din Marmaris; . pe vapor o cutie de suc era 3 euro. Pesonal m-am simtit foarte bine in aceste excursii, si am vazut Turcia si de pe mare.

corneliamar [17.07.11 16:21:03] »

Sfatul meu ar fi sa alegi Marmaris, m-am intors de 2 saptamani din aceasta statiune si pot sa spun ca a fost superb.

corneliamar, lalita21, Marian Preda, octaviansz
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperind Marmarisul: