ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.06.2011
JUN-2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

Sejur mediu/inferior

Numai ce am sosit din vacanta noastra de anul acesta. Am ales acest hotel pentru ca am cumparat bielete exact cu o saptamana inainte de plecare si erau doar cateva locuri libere la un buget de pana in 1200 euro pt toti 3 membrii familiei mele, deci nu prea am avut multe optiuni.

Ok si acum sa va povestetsc impresiile mele.

Deci, am plecat de pe Cluj Napoca, cu o cursa destul de tarzie, ajungand in Antalya undeva in jurul orei 21 (aproximativ ca nu am avut ochii tot timpul pe ceas). De acolo am plecat spre hotel cu un autocar asigurat de firma de turism cu care am calatorit.

Pe drumul de aproximativ 2,5-3 ore ghidul ne-a facut cateva precizari si ne-a dat cateva informatii generale. Undeva pe la miezul noptii am ajuns la hotel, ghidul ne-a dus pana la receptie, ne-a aratat ce formulare trebuie completate si a plecat mai departe cu retul turistilor care mai erau in autocar, noi fiind doar hotelul 7 din totalul de 10 hoteluri la care se facea transferul cu autocarul nostru.

Dupa completarea formularelor si pierdut cam jumatate de ora la receptie, am descoperit cu stupoare ca nu aveau sa ne ofere camere unde sa ne cazeze si cu nonsalanta si zambetul pe buze ne-au comunicat ca trebuie sa mergem pentru o noapte sa dormim la un alt hotel din apropiere. In aceeasi situatie a mai fost o familie de 3 persoane din acelasi autocar cu noi dar si multe alte familii de rusi care erau acolo cand am ajuns noi si deja faceau scandal.

Avand in vedere ca era aproape ora 1 noaptea, ca eram plecati de acasa (din Cluj) de la 4 dupa masa si ca baietelul meu de 4 ani era rupt de foame si de somn, am acceptat varianta propusa si am fost dusi cu o masina a hotelului la celalalt hotel.

Am primit o camera cu un pat dublu si un fototliu -pat care nu era desfacut si nu avea lenjerie. Cam dupa inca o jumatate de ora s-a indurat sa vina cineva sa-i aduca copilului lenjerie de pat si o patura ca sa aiba cu ce se inveli. Binenteles copilul dormea de mult in patul nostru...

Ok, dimineata am mers la micul dejun in acest hotel, dupa care am mers la receptie, am solicitat sa vina o masina sa ne duca la hotelul nostru. Ma intreaba receptionistul ca cine plateste pt noaptea de cazare, noi sau celalat hotel... va ganditi ce am raspuns. A avut loc o discutie telefonica in turca intre cele doua reeceptii si cam in 15 minute a venit o masina dupa noi. Ajunsi in receptia Hedef Hotel ni se spune sa ocupam loc in hol si sa asteptam sa se faca ora 12 ca doar atunci se elibereaza camerele. Ma uit la ceas si vad ca este ora 10... ma apuca toate spumele... incep sa ridic tonul si sa solicit sa vorbesc cu seful lor sau sun la ambasada. Dupa alte 15 minute apare o doamna careia ii spun ca noi am avut camere rezervate si confirmate la acest hotel, ca data de intrare pe bilet a fost data de ieri si ca nu am nici un gand sa mai stau inca 2 ore sa astept o camera si ca daca nu rezolva problema sun la ambasada. Doamna imi raspunde calm ca in 5 minute o sa primim cheile, lucru care de altfel s-a si intamplat.

Am pierdut astfel o zi si jumatate din concediul de 8 zile... si inca o zi am pierdut la plecare deoarece ora de plecare era dimineata la 11... deci 2 zile din concediu le-am facut pe drum si o noapte din cele 7 in alt hotel.

Bun... si acum despre Hedef Hotel Resort and Spa, 5 stele, pachet Ultra All Inclusive platit.

Pentru vegetarieni hotelul este indicat. La masa gasiti legume crude, fierte si la gratar, sub toate formele si combinatiile. Peste am avut de 3 ori, iar carne am gasit o singura data in 8 zile. Aici ma refer la mesele servite in cadrul restaurantului principal. Pentru cei care vroiau carne, asa cum era si fiul meu, aveau posibilitatea sa manance pui la rotisor la barul de langa piscina, singurul de altfel din tot resortul. Asa ca am ajuns sa luam carnea de la bar si legumele din restaurant plimbandu-ne cu farfuria printre piscine. Aceeasi mancare era servita aproximativ la fiecare masa fara prea multe diferente. La fructe am ajuns sa cumparam de la tarabele de langa hotel pt ca aici am avut doar pepene rosu si galben, portocale si grefuit si alea acre sau necoapte. La capitolul bautura, era un bar in incinta restaurantului care functiona in perioada cat se servea masa si unul care functiona afara langa piscina. Fiecare cu cate un barman care servea multimea care statea la coada pentru fiecare pahar de alcool sau suc acidulat.

Conceptul de Ultra All este o mare pacaleala. Nu am vazut nici macar o marca cunoscuta, toate bauturile atata alcolicie cat si racoritoare erau cele turcesti. Mai mult de atat, porumbul fiert, popcorn-ul si vata pe zahar erau contra cost si costa 2$ bucata. Inghetata se servea intr-un singur punct intre 12-16, zilnic si nu puteai sa stai la coada o persoana si sa iei 3 inghetate ci primeai doar cate una pentru fiecare persoana care statea la coada... deci trebuia sa stam toata familia la o coada de cateva zeci de persoane ca sa poti manca o inghetata.

Topoganele de apa in numar de 3, functionau pe baza de program intre 10-12 si 15-17. Numarul de scaune de la piscina dar si de la mare era insuficient si nu de putine ori am ramas fara.

Echipa de animatie avea program de 3 ori pe zi cate maxim o jumatate de ora, iar programul era foarte slab. Seara incepand cu ora 21 era aproximativ o ora de program-disco destinat copiilor dupa care incepea ceva program pentru adulti.

Tin sa mentionez ca tot hotelul era in proportie de 99% plin cu rusi, prin urmare tot programul artistic era numai in rusa... asa ca in general dupa programul destinat ncopiilor mergeam in camera ca ne uitam la ei ca ursul la poarta noua... ca nu intelegeam nimic...

La plaja, care era la o distanta cam de 100m de hotel, mai era un bar la care se putea servi si ceva mancare, sincer nu stiu ce pt ca nu am fost niciodata sa mancam acolo. In apa nu am putut intra nici macar odata desi apa era buna, din cauza pietrelor. Recomand sa va luati papuci speciali pentru plajele pietroase ca sa puteti intra in apa. Nisipul de pe plaja este de fapt format din pietris maruntit. Sezlongurile erau gratuite atat la plaja cat si la piscina.

Prosoapele erau gratuite dar trebuia achiatat ceva garantie.

LA fel si seiful din camera.

Curatenia in camera ni s-a facut zilnic, apa din frigiderul din camera era gratuita, prosoape schimbate zilnic.

Camera destul de mare, cu pat dublu si pat mare de inca o persoana pentru copil.

Hotelul se afla intr-o zona izolata, printre alte hoteluri, undeva la 13 km de Statiunea Alanya.

Exista o agentie de turism locala cam la 300m de hotel, agentie care ofera excursii la pret mult mai mic decat cele oferite de tur-operatorul de turism, lucru de altfel bine stiut si cu aplicabilitate la toate agentiile locale.

LA aproximativ 800m de hotel se afla un bazar destul de mare de unde puteti lua de la haine si jucarii pana la fructe si dulciuri sau excursii.

Ca sa inchei ca si asa e prea lung mesajul meu, hotelul nu ofera nici pe departe 5 stele cate are, ULTRA All Inclusive nu poate fi vorba, iar parerea mea e ca ofera conditii de 3 stele plus.

Trimis de mormelvio in 26.06.11 16:22:12
Validat / Publicat: 26.06.11 17:37:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Alanya

VIZUALIZĂRI: 3924 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mormelvio); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂHedef Resort & Spa Hotel: