ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.04.2009
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 24.04.09
APR-2009

Nici nemulțumit, nici mulțumit

6 nopti deosebite in Tunisia!!!

NAYD - "Mabakas"

Am fost cazati la marhaba club! foarte frumos.

Este foarte aproape de plaja, din pacate am avut multe zile cu ploaie!

E bine sa lasati cate un dinar ptr ca asa se face (curatenie, hamal bagaje) 2 dinari sofer excursii optionale

Gradina hotelului super frumoasa

Daca ai demipensiune e firesc sa nu ai bauturi incluse in pret, dar la stanga hotelului, cam la aprox 15 min, e un magazin general de unde se pot procura bauturi. Atentie vinerea nu se vinde alcool, iar baut. se pot cumpara doar din magazin general de stat.

Taxiul e f f ieftin 2dt cam 5km. Taxiul niciodata nu luati pe cel parcat ca e mai scump, ci mergeti pe drum ca oricum sunt f multe care te claxoneaza cand trec pe langa tine.

1 euro=1. 83 dinari. Acelasi curs peste tot

preturi: apa 0, 400-1Dt

vin: 3dt-in sus in fctie de calit

Magazine: soula center cu preturi fixe in centrul sousse, eu nu am intrat in bazar nu imi place negocierea/ca sar pe tine... si am vazut ca am dat cu max 2dt mai mult.

Shaorma: 3dt

Excursie sahara f deosebita!!!! pe langa pretul excursiei: 1 dt ptr fotografii la el jem, dromaderii 1 dt ptr calauza, 12 dt sa iei pozele care ti se fac cand esti pe camila f frumoase! sofer jeep: 2 dt/sofer autocar 2dt. Pe drum puteti achizitiona: gem cactus 5dt/curmale palmier 1dt sau 3 la 1 dt/floare desert (o roca) 1 dt sau 3 la 1 dt.

Multe suveniruri, dar evitati ceea ce nu e reprezentativ ptr tunisia.

Mancarea in hotel dimineata e diversa dar saracacioasa, seara insa e incomparabil. Mancarea in general e picanta. Clatitele f bune! Pentru mancatorii de dulciuri: rai pe pamant!

Pe plaja veti fi asaltati de vanzatorii de diverse, va vor saluta, raspudeti, imediat va vor arata ce vand, evitati sa va uitati si spuneti frumos nu. altfel vor insista

Nu uitati: in tunisia nimic nu e pe gratis!!! Daca vi se ofera sa gustati sa probati... nu e ospitalitate, si dupa ce ati gustat nu mai aveti cum inapoia asa ca veti plati!! In general intrati in magazin cu preturi fixe sa aveti reper ptr negociere!

E bine sa aveti la voi cand cumparati ceva exact banii pe care intetionati sa ii dati!!! Schimbati hartiile in marunt!

Trimis de catahappy in 24.04.09 11:35:21

VIZUALIZĂRI: 3127 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (catahappy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 apa nu e potabila,recomand apa safia .vinul fleur de mornag.

cryss_rea [24.04.09 13:44:27] »

super poze, chiar nu ai prins nici o zi de plaja?

distractia la hotel cum e, sau nu ai prins? vad ca e cam gol pe acolo

catahappy [24.04.09 13:54:13] »

pai exact cand a fost timp de plaja am fost in excursia in sahara... Apoi am avut exact inainte de plecare exact o jumatate de ora!! Timp in care m-am facut neagra!! A fost soare mai tot timpul, chiar si cand ploua!! dar vantul era foarte puternic si nisipul f fin te deranja. .

La hotel, seara pe la 9 zilnic program, dar daca nu ai all inclusiv nu stai, ca ar trebui sa platesti fiecare bautura si nu merita, e plin in general de nemti. Noi am fost f mult sa vizitam si automat seara cadeam franti...

nu cred ca in afara hotelului, desi am vazut o disco, e sansa unei distractii... e destul de neplacut dupa ce se intuneca, chiar daca esti insotita. Mie asa mi se parea... Chiar am fost intrebati "canabis..."?

Din ce am vazut, acum cam incepe sa fie mai plin de turisti... Plaja e goala ca lumea in general sta prin bazar sau langa piscina; daca ai all inclusiv automat acces la bautura si nici nu esti tracasat de vanzatori...

Deci chiar si in zilele cu soare si vant tot cam asa era plaja in acest sfarsit de aprilie. Seara mai multa lume pe faleza la plimbare.

cryss_rea [24.04.09 14:07:19] »

un id de mess ai?

catahappy [24.04.09 14:08:09] »

da: t_carmen_catalina@yahoo. com

cryss_rea [27.04.09 16:26:25] »

in ce perioda ai fost u?

catahappy [27.04.09 22:09:59] »

15 aprilie -22 aprilie

Cristian_h* [11.12.09 22:29:12] »

Cata sper ca aceste ritmuri sa-ti trezeasca doar amintiri placute !

webmasterXY* [12.12.09 00:03:55] »

Atasat coloana sonora propusa de Cristian.

catahappy, Cristian_h*, cryss_rea
Alte impresii din această RUBRICĂMarhaba-Marhaba Club Hotel: