ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2009
ÎNSCRIS: 23.04.09
APR-2009
[?] AD. + 1 COPII

Sub orice critică

Nici eu nu va recomand sa mergeti acolo!

Am fost la Sunny Days El Palacio, m-a costat 1333 euro pentru doi adulti si un copil de 4 ani, cu toate taxele incluse, all inclusive 7 nopti. Super-rezonabil, zic eu.

Acum sa o luam pe rand:

1. TRANSPORTUL - nota 7

Am plecat cu Calibra din Cluj, avionul s-a umplut pe jumatate, cealalta jumatate s-a umplut in Bucuresti. Bietii oameni nici nu aveau locuri...

Cu intarzierile de rigoare si cu transferul de la aeroport (autocarul opreste pe la toate hotelurile si asteapta pana se cazeaza fiecare...) am ajuns abia pe la 17. 30 la hotel.

Una peste alta a fost ok, sa nu va faceti iluzii ca ajungeti la timp pentru o plaja scurta!

2. HOTELUL - nota 10 pentru amplasament si ambient, 5 pentru restul

Este impresionant:

- 822 de camere dispuse in forma de potcoava in jurul unei lagune, plaja pe toata lungimea interioara hotelului

- pe una din laturile lungi plaja si in spate, cu corali

- animatie, centru de scufundari, sala de fitness, gradinita pentru copii, teren de volei, bar piscina, baruri plaja, sala de spectacole, internet (contra cost), biliard (contra cost)

- ni s-a dat o camera pe un hol intunecat si cu vedere la strada, dar dupa ce am dat 15 dolari HAMALULUI, acesta ne-a rezolvat o camera la parter cu plaja pe ambele parti si terasa proprie (acest lucru s-a intors impotriva noastra pana la urma, o sa vedeti mai tarziu de ce)

- curatenie si aranjat camera in fiecar zi (intr-o zi am cerut sa nu ni se faca curatenie si tipul respectiv chiar s-a suparat!)

- personalul foarte de treaba, cu exceptia celor de la receptie si a barmanilor

Minusuri:

- tamplaria este veche si bate vantul pe la geamuri, cand a fost furtuna afara a fost vijelie si in camera toata noaptea!

- baia cam prost finisata

- 90% din turisti sunt rusi

3. MASA - nota 4

- nu m-am dus cu gandul sa ma indop cu mancare, dar mancarea este de toata jena, abia gaseam ceva mancabil

- legumele nu au nici un gust (probabil ca asa sunt toate la ei), dar nici macar gatite nu erau mai bune

- fructele se dadeau cam putine, erau doar portocale la dicretie, in rest mai prindeam din cand in cand mere, pepene galben si banane

- produsele de brutarie sunt foarte bune, au tot felul de paini

- si-au mai scos din parleala cu clatitele pe care le faceau toata ziua, au fost cel mai mancat tip de mancare

- cafeaua era ca si inexistenta, o apa colorata maro

Concluzie: daca ai cele mai mici pretentii nu este pentru tine. Eu am trecut peste asta ca oricum tin regim...

4. PLAJA - nota 10

- plaja foarte lunga, neaglomerata si linistita

- animatie foarte buna

- prosoape sezlonguri si umbrele la discretie

- trei baruri in diverse amplasamente, deci nu trebuie sa mergi prea mult dupa bautura

5. HURGHADA - nota 4, mizerie ca oriunde in Egiptul egiptean

6. OPTIONALELE - nota 10

- n-am facut decat snorkeling si safari in desert, dar merita toti banii

- le-am luat de la fata locului, in hotel erau agenti de vanzari, am iesit putin mai ieftin decat prin agentie (nu extraordinar, desi am negociat pana m-au injurat respectivii)

- marele plus la pret a fost ca nu am platit pentru fetita nimic, prin agentie trebuia sa platesc jumate

- pentru snorkeling cu oprire la Giftun si in alte trei locatii, toata ziua, cu masa inclusa, am platit 70 de dolari pentru toti trei, prin agentie am fi platit vreo 95 de euro cu fetita

- pentru Safari park am platit 95 de dolari si am primit si doua esarfe cadou, prin agentie vreo 135 de euro cu fetita

- agentiile stiu ca au pretul mai mare decat la fata locului, argumentul lor este siguranta: 'daca patesti ceva, suntem responsabili'. Pentru mine nu a functionat si nu vad nici un motiv pentru care sa cumparati de la ei mai scump.

Concluzie: Snorkeling/Giftun - 10+++++

- daca nu faci asta macar o data, atunci de ce sa mergi la Marea Rosie? ! ? Dupa ce faci o data, iti doresti sa o faci in fiecare zi.

- plecare de la hotel cu vaporasul, orpire la Giftun 1, 5 ore cu initiere in snorkeling si apoi snorkeling la liber

- a doua oprire in larg langa un recif de corali

- masa pe vapor, in drum spre a treia oprire

- a treia oprire langa alt recif langa Insula Napoleon, loc in care se pot vedea uriasii pesti Napoleon

- a patra oprire altundeva in larg, majoritatea erau deja prea obositi pentru alta tura de snorkeling

- am vazut MILIOANE DE PESTI, de TOATE CULORILE!

- pentru senzatii mai tari, faceti scuba-diving, eu am facut o tura scurta si GRATUITA de proba, in portul hotelului, dar apoi n-am continuat ca n-am avut cu cine sa ma duc si singur printre rusi n-am avut chef.

Safari Park - 10

- sunt mai multe variante de Safari, noi am luat-o pe cea mai completa

- plecat la ora 13 de la hotel pana la marginea desertului, unde era baza operatorului, cu multe garaje de jeepuri, atv-uri si buggy-uri

- noi eram singurii vorbitori de limba engleza din grupul de vreo 20 de persoane, restul erau rusi, asa ca am primit un ghid doar pentru noi, fara c a sa cerem acest lucru in mod expres!

- am placat cu atv-urile individual, vreo 25 de km, dupa un scurt instructaj. Nu este deloc periculos, se face o proba la inceput, daca chiar ti-e frica ti se da un 'sofer' care te duce pe atv-ul tau

- eu am dus-o si pe fetita pe atv, a fost mai greu, dar foarte misto

- am ajuns la 'satul de beduini' - o baza facuta special pentru turisti, dar in care traiesc beduini autentici

- in sat mai erau alte grupuri, in total vreo 200 de persoane

- vazut cum se face lipia pe foc din balegar de camila, vazut cum impletesc tesaturi, calarit camilele, vazut mini-gradina zoologica si terrariumul, facut o tura scurta cu buggy pe o pista in desert, apoi mancat (foarte bun)

- dupa mancare, spectacol de fachir destul de misto si dans din buric

- s-a innoptat, ne-am uitat la stele cu telescopul si ne-am intors cu atv-urile de unde am pornit

- toate sunt facute cam in graba, dar per ansamblu ne-a placut foarte mult

7. SANATATE - nota 3

- am lasat la urma asta, a fost singurul lucru care ne-a creat probleme si a umbrit un pic toata iesirea

- in primele doua ore de plaja ne-am ars fara sa ne dam seama, dar asta din cauza noastra. Nu stati la soare fara sa va protejati!

- si acum vine partea proasta: in a patra zi au inceput sa-mi apara niste semne pe ceafa ca muscaturile de tantar. Nu le-am dat importanta decat in zilele urmatoare dupa ce mi-au aparut pe frunte, pe maini, pe spate si pe picioare, peste 100 de puncte in total

- am fost la doctorul resortului si mi-a spus ca este o alergie, dar nu se poate spune de la ce. Mi-a dat pe loc o injectie si niste medicamente gratuite, pe baza asigurarii.

- problema a fost ca nu mi-au disparut si pe deasupra au continuat sa-mi apara si la doua zile dupa ce am venit acasa!

- am intrat un pic in panica si dupa cateva cautari pe net eram aproape convins ca am schistosimoza, niste viermi luati de la molustele de apa dulce, boala frecventa in Egipt si alte tari sarace, boala incurabila, dar tratabila printr-o pastila anuala

- ca sa n-o mai lungesc, dupa cateva ore de stress enorm, in final am ajuns la concluzia ca erau 'doar' piscaturi de PLOSNITZA! ! ! (si asta pentru ca auzisem la stiri de invazia de plosnite din SUA si am cautat pe net si despre asta). Le-am gasit pe net si erau exact ca o insecta pe care a gasit-o sotia in pat plina de sange, dar de la care nu ma asteptam sa-mi apara sute de semna (de fapt ele stau ascunse in colonii si piscatura lor este nedureroasa, abia apoi am aflat asta)

- tot atunci am aflat ca semnele pot aparea pana la 9 zile de la muscatura, asa se explica de ce imi tot apareau si acasa...

- abia acum dupa, o saptamana de la revenirea in tara aproape ca mi-au trecut toate

- NU VA SPERIATI, schistosimoza depre care vorbeam este imposibil de contractat, mai ales la mare, pentru ca molustele respective traiesc doar in apa dulce, iar in zona Nilului, unde au fost multe infectii in anii 70, s-a cam eradicat. Se poate lua doar daca bei apa netratata, dar nimeni nu bea asa ceva.

8. CONCLUZIE:

I) MERGETI LA MAREA ROSIE, ESTE EXCEPTIONAL!

II) Nu mergeti la El Palacio, sunt convins ca exista o multime de alte resorturi mai bune. Cititi toate forumurile si uitati-va bine pe Trip Advisor si Google Earth inainte de a alege. Eu m-am uitat abia dupa ce am revenit...

III) Aveti grija la sanatate, nu stati la soare neprotejati.

IV) -X) - MERGETI LA MAREA ROSIE!

Razvan

Trimis de razvy76 in 23.04.09 20:40:20

VIZUALIZĂRI: 5195 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (razvy76); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Alex_Macedo
[12.03.10 09:32:30]

Multumesc Razvi !!

Pentru mine a contat mult si va conta cele spuse de tine....exact acum admiram acest Palacio....bine ca putem sa ne bazam in comunitate pe, pareri pertinente!

Thx! I vote you !!

Alex_Macedo