ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2011
ÎNSCRIS: 04.01.09
JUN-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 6 [ani]

Sub orice critică

Nu va duceti la Mimosa!!!

Am revenit in tara dupa o experirnta NEPLACUTA definitiv in asa-zis hotel de 4 stele mimosa (nu merita sa scriu cu litera mare numele hotelului).

Neplacut pentru noi, jenant (desi nu cred ca stiu ce e aia) pentru angajati!

Punctual:

1. am ajuns la 13.15 - 13.30 dupamiaza si nu ne-au facut intrarea pana la 14.00.

2. loc de parcre... canci... cand am spus ca un hotel de 4 stele trebuie sa aiba parcare (chair si cu plata) MI-AU RAS IN NAS 2 MAIMUTE OPARITE de la receptie! Am avut noroc pe la 14.30 au plecat 2 masini si m-am lipit de loc... pe trotuar

3. nu ne-au pus bratara inainte de ora 14.30 (sa nu intram la masa de pranz)

4. PUTE IN CAMERE (nu stiu a ce dar pute si pe holuri si in camere a ceva chimic) !

5. curatenie se face zilnic si prosoapele se schimba tot zilnic

6. mancare - INVARIABIL- dimineata oua fierte, omleta, niste crenvursti grosi si carnati condimentati, tot grosi, naspa, adica fara gust, rosii si alte legume, lapte, iaurt si dulceata, sa nu uit clatitele (stateai la rand circa 15 min pt. 3 clatite amarate pe care le MAI LUAI SI singur ca sa nu se arda de pe plita ca bucataru' era si la omleta si la ochiuri, zau!!!)... pranz 1 fel supa crema si un fel de zeama dulce de porc sau pui (ei etichetasera ca bors), chiftele sau mici de pui sau porc, paste, piure si legume fierte (mazare, brocoli, conopida, cartofi la tava) sai carne de pui sau porc la tava sau gratar (cu niste condimente ciudate pe ele)... seara... nici nu mai stiu ca se tot repetau aceste feluri, a am mai vazut peste, orez cu legume, dar nu aveau aspect apetisant si nu am incercat. Deci, nota generala este maxim 6 fata de alte hoteluri din Nisipuri chiar mai salb cotate si cu pret mai mic la cazare.

7. lichide de "baut" - clasicele SAVOY (gin, lichioruri, vodca) - bei sa-ti pice bentita pe ochi ca lui Marian Nistor :))), vin la butoi (asa si asa - am baut rosu cu cola doar la masa), berea de o calitate f. slaba (si aia ca era rece, in schimb daca iei un butoi cu bere, va las pe dvs sa alegeti cea mai naspa marca, si faci spalatura de butoi o puteti compara cu acea bere oferita sub o marca bulgereasca de top), cafeaua era de fapt ness cu apa sau cu lapte (daca alegeai capucino :)) si cam atat. Apa de la dozator mirosea urat si era rea la gust. Sucurile: pai daca spritele (am scris ca sa nu fac reclama, intelegeti voi de ce firma e vorba) era AMAR... ce mai poate fi scris... a da, se recomanda consumul daca esti bolnav... :) (fac acum haz de necaz, zau, ca banii i-am dat)

8. echipa de animatii (doar seara am prins programul) jos palaria: de la 20.00 la 20.30 dansuri pt. copii, pauza 45 minute (cam mare) si de la 21.15 la 22.00 spectacol. Ei salveaza onoarea hotelului! Bravo!

9. Program ciudat la all-inclusiv: de la 7.30 la 10.00 mic dejun. De la 10 la 11 contra cost la lobby bar cafea sau suc sau bautura. De la 11.00 la barul piscinei puteai servi ceva... Apoi la 12.30 pranz si de la 18.30 cina. De la 16.00 la 18.00 snack/sandvciuri la restaurant grecesc (tot chiftele sau mici si niste spaghete fierte... doar fierte si atat). A, am uitat inghetata de la ora 11.00 la 13.00 ca sa taie pofta de mancare la pranz a copiilor (dupa 13.00 cumparai de la barul de la piscina). Si surpriza... mai era al 3-lea restaurant Gusto (italienesc cred) CARE NU A FOST DESCHIS IN NICIO ZI DIN CELE 5 petrecute acolo desi era prins in oferta din hotel nu doar de la agentie!

10. fructele portocale taire in 4, bananele taiate in 3 sau chiar 4 (felii cat degetul) si mere. O zi cu pepene dar trebuia sa astepti intre 2 reumpleri de tava circa 20 min si 1 zi cu piersici, la fel. NESIMTITI, mai rau ca astia ai nostrii pusi pe capatuiala in 2 luni pt. 1 an.

11. piscinele ok, dar marti pe 21 parca, nu puteai sa stai de miros de clor si alte chimicale, se facuse dezinfectare... Noi am ales marea.

Daca mai vreti detalii astept intrebari... !

CIREASA DE PE TORT

Pe 22.06 am mancat la pranz niste pui (vb. de mine si 2 membrii ai familiei)

Pe la 18.00 eram pe plaja fetita a zis ca o doare burta (am crezut eu ca e de la apa de mare ca se balacise mai mult in acea dupamiaza, sotia ca e de la soare / insolatie). Am plecat de pe plaja

Pe la 19.00 - 19.30 hai la cina... caolo cea mica a frunzarit niste cartofi si "Mami hai afara ca mi-e rau"... iesim afara... vomita!!! Scandal ca a baut copilu apa de mare ca l-ai aruncat in apa prea nustiu cum, ca nu stii sa te joci cu copilu frumos... (chestii de mama!!!). ma abtin simtind o musculitza mica ce e drept pe caciula. Seara, pe la 22.00 nevasta: Mi-e rau (problem - e si gravida) si... vomita... de 2 ori... adu ceai... stai de 6 pe langa fete... dar am picat si eu repejor zic din cauza oboselii si soare de peste zi (fusesem plecat prin statiune in jur de 15.00). Surpriza dimineata (nu ca era ziua mea): eu dureri abdominale, nitica febra, stare generala naspa... iau o pastila si zic hai dupa ceai (fetita bleaga si temperatura, nevasta cam la fel plus speriata)... in holul hotelului (08.30) SCANDAL un danez se certa cu receptionara (am auzit de politie si danmark) nu am bagat de seama, iau ceaiurile si la camera ca nu eram ok... ma bag in pat si stau sa-mi revin (stomacul sa se sparga de balonare!) Pe la pranz fetele (ele nu mancasera probabil cine stie ce cu o zi inainte) coboara sa manance si sa-mi aduca mie ceai. Dopa 10 -15 min urca, nevasta speriata ca au fost 5 salvari (ea vazuse doar pe ultima) care au luat niste bolnavi din hotel, rusii vreo 2 -3 autocare plecasera, danezu era reprezentantul agentiei si le-a promis publicitate (negativa bineinteles) responsabilei de la hotel si e ar fi zis ca nu o intereseaza ca nu mai vin turisti danezi, si ca totul ar fi fost DE LA CARNE ALTERATA SERVITA PE 22.06.2011 TURISTILOR hotelului. (Aceste amanunte le-a aflat sotia de la o reprezentanta a unui tur operator roman aflat la hotel si care ne-a notat si ne-a promis verificari, etc... vedem) Am hotarat sa plecam, am dat-o pe ceai, apa, suc si covrigei si pe la ora 17.00 am predat camera, sefa receptionerelor intrebandu-ne de ce plecam... cand a auzit ca suntem bolnavi ne-a INTORS SPATELE SI cam atat... MISTO, NU?

Hai, fericire si evitati hotelul asta de 2 bani... !

Oricand la dispozitia dvs cu orice fel de detalii!

P. S. Cred ca a fost ultima experienta in Bulgaria, desi merg din 2007 si am stat in mai multe hoteluri, dar asta mi-a pus capac!

Trimis de Mate in 25.06.11 16:00:06
Validat / Publicat: 25.06.11 17:14:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Obzor, Nesebar

VIZUALIZĂRI: 3679 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mate); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

lupul*
    [25.06.11 17:55:48]

eu o sa merg acolo pe 11 august, dar dupa ce am citit de la tine... , cred ca o sa mai ma gindesc... , daca mai merg. oricum sa le fie rusine ca nu cred ca romanii merg acolo sa le dea bulgarii de pomana... , doar platim, nu? , cred ca meritam mai mult respect din partea lor pentru ca le bagam o gramada de bani in tara. ar merita ca si romani sa le faca lor la fel cind vin in romania. vinovat este guvernul nostru ca ar fi trebuit sa amenajeze litoralul nostru ca sa nu se mai duca nimeni in afara tarii, si sa ramina banii in tara... nu sa-i face-m pe altii doldora. numai bine.

AnnyAnny*
    [25.06.11 22:04:39]

Daa, mi-am facut deja rezervarea, insa am vazut si multe impresii ok despre hotel! Si chiar mai multe bune, deci, vreau doar sa vad cum e la Mimosa: D!

nelik
    [26.06.11 08:49:29]

Nu am fost la acest hotel, deci nu-mi permit sa comentez despre el, dar vreau sa spun ca majoritatea hotelurilor au intrarea la ora 14 si se incepe cu masa de seara si se termina cu pranzul, iar eliberarea camerelor se face la ora 12. Deci motivarile tale nu sunt corecte.

[26.06.11 19:06:49]

Nu am facut nici un comentariu negativ vis-a-vis de ora check-in... Doar am remarcat ca desi se face la, ora 14.00 (oficial si fizic... , nu ne-au fost puse bratarile inainte de 14.30... si atat. Intelege fiecare ce vrea sau comenteaza...)

georgeroiu
    [27.06.11 10:18:55]

Si noi avem rezervare la acest hotel din 08 iulie, 5 nopti... si nu stiu de ce... simt ca va fi bine totusi... am mai emrs noi la bukgari la care hotelurile aveau si comentarii negativiste... si chiar ne miram... parca vedeam alt film... ne simteam chiar f bine fata de ce se scria... oricum, sa nu uitam ca mimosa nu este un hotel scump... un hotel de 4 stele poate avea preturi fff variate... si serviciile, clar, cresc cu cat creste si suma achitata... Am fost si la 5 stele la Melia si acum vad ca si acel hotel e clasat prost... si noua ne-a placut mult... dar na... fiecare cu parerile lor... trebuie respectate... voi reveni cu comentariile mele dupa 13 iulie cand ne intoarcem.

[27.06.11 14:51:52]

Mult soare si sa ne spui numai de bine!

Deimara
    [27.06.11 16:25:58]

Am fost anul trecut la Mimosa, check-in s-a facut in 10 minute la ora 13.

E adevarat ce spui de parcare, dar asta caracterizeaza majoritatea hotelurilor din Nisipuri.

In ce priveste comentariile tale negative, ce sa zic, ati avut ghinion. Noi anul trecut nu am avut probleme.

Cu mancarea: e adevarat ca cu supele si ciorbele stau prost, dar in schimb mancarea este extrem de variata, gasesti de ex. pui gatit in toate felurile posibile, sau cartofi prajiti, copti, fierti si nu mai stiu eu ce.

Acuma, daca faci comparatie cu ce-ti ofera litoralul romanesc fara all inclusive, cu toate minusurile constatate de tine, parerea mea e ca tot sunt mai sus bulgarii. Nu poti sa ridici pretentile foarte sus avand in vedere preturile.

As vrea sa merg pe litoralul romanesc cu conditiile astea si cu preturile astea, dar din pacate la noi nu se poate. E mai scump si la 3 mese pe zi.

[27.06.11 22:25:47]

imi pare rau ca ai avut ghinion...

eu plec pe 7.07. la acest hotel si sincer chiar nu-mi fac probleme... este a doua experienta in Bulgaria, am mai fost la Hotel Elena tot in Nisipuri si sincer ne-am simtit f. bine.

Cu mancarea poti sa ai probleme la orice hotel te duci sau in ce tara calatoresti. Anul trecut am fost in Turcia la hotel de cinci stele si mancarea la fel, se tot repeta. Dar este bine sa nu-ti strici concediul din aceste motive, pt. ca pleci din tara sa te simti bine sa uitit ce este aici. Sper sa nu avem surprize de acest gen si sa ne simtim bine.

Am o rugaminte: drumul a fost bun?? nu ati avut probleme??

[28.06.11 12:58:03]

Si noi mergem din 2007 in Bulgaria (am fost la Excelsior-aproape de mimosa si apartinand aceluiasi trust - la Park hotel Golden Beach, la Grifid Bolero, in Albena la Gergana, in Nessebar la Sol Mare, in Obzor la Miramar - deci am ceva experienta legat de litoralul bulgaresc), dar cea mai slaba clasare o acord la mancare hotelului mimosa.

Nu e posibil sa nu poti manca inghetata dupa ora 13.00 la AI, nu? sau sucul sprite sa fie amar sau berea kamenita sa fie spalatura de butoi si mancarea deloc diversificata, adica un fel de pui si unul de pork sau vita (exceptind chiftelele sau micii).

Imi pare rau sa scriu asta si nu iti doresc decat sa fii schimbat politica dupa evenimentul asta aiurea... sau bucatarul poate...

in rest, soare si Hai, fericire!

[28.06.11 13:00:45]

Shosho, drumul Ploiesti-Giurgiu-Ruse Varna - ok, se lucreaza putin in Varna dar nu ai de ce sa faci griji.

Deimara
    [28.06.11 13:11:44]

nu cred ca era numai un fel gatit de pui sau porc!!!

[28.06.11 21:35:15]

multumesc mult Mate, dar daca se lucreaza nu inseamna ca au inchis de tot drumul! Sper! Pt. ca stiu ca bulgarii cam asa fac de obicei si ocolesti pana te ratacesti.

Sti ce te mai rog, te rog euro sau RON ai schimbat in statiune sau cum ai trecut granita? Era cineva care spunea ca imediat cum trece granita este punct de schimb valutar, cu un curs mai bun, dar sincer eu nu mi-l amintesc, sau cel putin anii trecuti nu l-am observat.

Mersi anticipat.

Si poate eu voi veni cu vesti mai bune!

[28.06.11 22:08:41]

Am avut ramasi ceva leva de la 1 mai si am luat rovigneta din Varna... o benzinarie sub pod. Am schimbat ron la hotel 10 ron = 4.05 leva. te sfatuiesc sa schimbi la hotel si sa intrebi in prealabil de comision sau cat primesti pentru o bancnota pe care i-o arati!

Nu stiu de un anume punct de schimb ca doar ce treci de vama lor si dupa giratoriu intri in Ruse, nu? Daca nu ai leva schimba niste euro sa ai la tine pt.rovigneta si la hotel schimbi roni. La hotel cursul e de 1 / 1,85 - 1.90 euro / leva. Intreaba de comision si uita-te bine la cursul afisat ca sunt tepari la casele din statiune!!!

[28.06.11 22:12:21]

Deimara am spus un fel de pui si un fel de porc sau vita (carne la tava, prajita sau gratar).

Deci, la pranz erau pui la cuptor si porc gratar, garnituri (piure, cartofi la cuptor, porumb, spaghete, conopida, orez toate fierte si un alt fel de mancare gatita cu sos).

[29.06.11 21:27:36]

Multumesc mult pentru informatii si o sa revin cu impresii dupa 15 iulie. Sper ca macar vremea sa tina cu noi! Numai bine!

georgeroiu
    [30.06.11 13:43:00]

Citeam ca nu e posibil sa nu ai inghetata la AI dupa ora 13... fratilor... sunt zeci de hoteluri care nu au nimic inclus in afara de masa si bautura (si alea de multe ori proaste). Adica am fost la Central din Nisipuri si Kalina Garden din Sunny Beach unde nu exista pic de animatie, inghetata sau sandwichuri intre mese... nu mai zis de piscine asa animate, diverse si locuri de joaca pt copii... cu animatie pt ei...

Si chiar si asa... noi mergem pe 8 iulie acolo si am cerut de la rezervare de la agentie un pliant cu ce ne asteapta acolo la regimul AI si care cuprinde... exact ce se aude... regimul de inghetata este acelasi... 11-13... iar de parcare, la fel... ca se duc masinile in alta parcare mai indepartata... in fine... voi povesti f sincer ce voi gasi acolo

iuli4n4
    [07.07.11 15:41:15]

Am fost si eu acolo (prin iunie) si am auzit de ENTEROCOLITA la majoritatea turistilor cazati. Noi, slava Domnului, am avut noroc, ne alegeam mancarea, mai multe fructe si salate, evitam carnea si sosurile.

Am patit-o cu prosopul disparut, cu parcarea, cu personalul amuzat de problemele noastre (niste iresponsabili).

Alegeti cu grija destinatia vacantei!

[07.07.11 21:46:45]

Azi am primit banii inapoi pentru 2 nopti! Ce credeti ca mi-a spus agentia de turism? Ca EXISTA O BACTERIE in bucatarie si din cauza asta a fost epidemia de enterocolita sau mai stiu eu ce... Exista oare Sanepid in Bulgaria? A si au mai zis ca si angajatii hotelului s-au imbolnavit... Minunat, nu?

[07.07.11 21:48:50]

Am uitat sa va spun ceva foarte TARE!!! La restaurant, pe masa erau tacamuri intr-un cosulet... paritatea 50 /50 intre cele aproape curate si alea slinoase!

gfirut
    [11.07.13 22:08:29]

@Mate: buna seara!

La fel am patit si noi, tot ce am citit asa a fost si la noi.

Exact dupa 2ani adica in iul 2013.

Am scris si noi. - vezi impresii

gfirut.

AnnyAnny*, Deimara, georgeroiu, gfirut, iuli4n4, lupul*, Mate, nelik, shosho