20054

MAY-2011
TIP: TEAM-BUILDING

Absolut fantastic

Salut,

A fost prima mea calatorie in spatiu baltic si sincer nu ma asteptam la prea multe. Sincer privind in urma poate si de acceea am fost atat de placut surprins.

Calatoria cu avionul de la Cluj la Tartu a fost un adevarat calvar. Am plecat pe la 6 dimineata spre Munchen (aproape am pierdut avionul catre Riga -> noroc de o romanca ce lucreaza in aeroportul din Munchen pentru Air Baltic) ca mai apoi sa stam 10 ore in Riga (am inteles ca se ajunge in 5-6 ore cu masina si este si mai ieftin decat cu avionul). Asa ca am ajuns in Tartu la 1-2 dimineata rupti de oboseala si fara bagaje caci se bagajele au ramas in Munchen:(.

Partea buna e ca, desi aeroportul din Tartu e foarte mic (3 oameni lucreaza acolo - ei fac checkin, verifica pasapoarte, vand bilete etc), am primit imediat o trusa Air Baltic (cu periuta de dinti, pasta de dinti un parfum, un tricou si un pieptene) si am gasit la iesire un microbuz care ptr 2 euro de persoana ne-a transportat la hotel.

Odata ajunsi la hotel am fost primiti foarte calduros de cei de la receptie si in 5 minute toate lumea era in camere. Hotelul este chiar in centrul orasului si la 1 minut de un centru comercial si la 3 minute de un alt centru comercial.

Camera foarte spatioasa dar spartana in acelasi timp, tipic nordului europei. Mie personal mi-a dat impresia unei versiuni luxoase a unei saune (f mult lemn si apropae nici o urma de aluminiu sau alte materiale metalice). Baia foarte mare si doar cu dus dar care se integra perfect in impresia de sauna. Peretele spre exterior e complet din sticla si ATENTIE desi geamul e fumuriu lumea de afara te poate vedea daca esti prea aproape de geam :)

Am avut all inclusiv si pot sa va spun ca restaurantul a fost absolut fantastic. La toate cele 3 mese zilnice, mancarea era oferita in stil bufet suedez all you can eat and drink. Desi am stat doar 4 nopti cred ca m-am ingrasat 3-4 kg. Mancarea e absolut fantastica si cel mai mult mi-a placut supa de peste cu castraveti murati si masline plus o variatate mare de prajituri :). Serviciu a fost ireprosabil.

Totul a fost perfect din a doua seara caci bagajele au venit la hotel :).

De vizitat nu prea ai ce vizita dar recomand plimbari lungi pe malul raului si sesiuni relaxante la spa-ul hotelului. Pentru cine vrea sa petreaca sunt multe discoteci (Tartu e oras universitar) dar ar fi bine sa evitati discotecile din partea ruseasca a orasului (zona rau famata a orasului). Intrebati la receptie si o sa va primiti indicatii pretioase :).

Cu o seara inainte am rezervat microbuzul pentru a ajunge la aeroport (prin receptionista) si apoi dimineata ne-am pornit catre aeroport.

Acolo am avut surpriza de a afla ca trebuie sa platim 25 EUR fiecare taxa de bagaje (taxa Air Baltic anuala) si apoi ne-am pornit spre casa. In Munchen a trebuit sa stam inca 8 ore dar berea si crenvustii din Munchen au facut sederea foarte placuta.

Impresii încărcate de Harada in 24.06.2011 13:56:54

Validat / Publicat: 24.06.11 14:58:50

• A fost prima sa vizită/vacanţă în ȚĂRILE BALTICE

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Harada); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  7200 PMA (din 10 voturi) nota2

1. PMA = Puncte Mulţumire-Apreciere = sistem de notare a contribuţiilor la informarea comunităţii. Vezi detalii aici TOP