ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2011
ÎNSCRIS: 25.04.10
JUN-2011

Foarte nemulțumit

Botanik, un resort bun, pe alocuri chiar foarte bun

Nu a fost chiar dragoste la prima vedere... ba chiar am fost tare dezamagiti cand am intrat: lobbyul minuscul si foarte aglomerat, apoi dezastrul numit plaja au contribuit la crearea unei impresii tare proaste. Apoi insa, zi de zi, Delphinul a inceput sa ne trateze din ce in ce mai bine astfel incat, in final, ne-a parut tare rau ca am plecat de la el.

Dar sa o luam pe rand:

Drumul - dureaza 1,5 ore cu avionul, 30 de minute vama si bagajele, apoi 1,5 ore drumul cu autocarul pana la hotel. In 3,5 ore esti la Botanik daca pleci din Bucuresti, cu avionul. Drumul de la aeroport pana la hotel e facut lejer in 1,5 ore, poate maxim doua ore daca se face un popas mai mare, de obicei se sta cam 10 minute pe la mijlocul drumului.

Hotelul in general - are mai multe corpuri, cu nume de flori. Toate sunt cam la fel, insa numai unele au vedere partiala la mare (de ex Rose, unde am stat avea). Nu va recomand corpul de cladire de deasupra restaurantului, este mereu fum de la gratare, galagie, in niciun caz sa nu stati acolo. Lobbyul hotelului este micut, cu o mobila frumoasa si e chiar placut daca nu e aglomerat. La sosire am pus 10 dolari in pasaport, ceea ce va si recomand ca sa primiti o camera buna din ceea ce au disponibil. Exista si un reprezentant al agentiei de turism care vine in fiecare zi in hotel si stie limba romana, orice problema o rezolvati cu el. Il cheama Oleg parca.

Gradina - da, hotelul este in mijlocul unei gradini botanice, cu mii de plante catalogate, ingrijite, superbe. Evident ca nu poti sa iti pui sezlongul sub plantele respective - acestea necesita o ingrijire speciala, dar creeaza o atmosfera foarte frumoasa, plantele sunt superbe. Nu aam vazut niciodata un arbore de ficus atat de mare, sau cactusi atat de dezvoltati, unii imensi. Este punctul forte al resortului. Fie si numai pt gradina merita sa veniti.

Camerele - am stat in corpul Rose, am avut vedere partiala la mare. In camera gasesti> sampon, sapun lichid etc... tot tacamul, inclusiv periuta de dinti, pasta, aparat de barbierit, papuci de unica folosinta si halate de baie. Toate foarte bune. Minibarul este umplut mereu, are bere, suc, apa, sampanie etc... si e gratis. Exista un tv LCD cu Pro tv intl si tvr intl, la sosire am mai primit si fructe, alune, smochine si tot felul de bunatati...

Mancarea si bautura. La superlativ. Nu am crezut ca se poate gati atat de mult si atat de bine. De la peste, mancare chinezeasca, miel, oaie, tot ce va puteti imagina. Este un restaurant mare, cu bufet suedez (bauturile se aduc de chelneri la mese) si o zona de restaurante a la carte, cu o servire impecabila. Pentru a rezerva o masa acolo, exista unul dintre cele mai cretine sisteme puse la punct de managerii de la hotel - trebuie sa stai la coada incepand cu ora 9 dimineata la un aparat, timp de aproape 30-40 de minute... prin telefon nu functioneaza sistemul. Cine s-o fi gandit la asta, nu stiu!! Am avut noroc cu un baiat de la PR-ul hotelului care ne-a gasit si ne-a intrebat despre conditii, i-am relatat despre sistemul prost de rezervare si ne-a notat zilele cand am vrut sa mergem in agenda lui si a rezervat el pt noi. Seara la rest a la carte exissta muzica live, se danseaza, e foarte frumos. Iar servirea si mancarea, ireprosabila. mai exista si alte locuri de unde se poate manca, pe langa piscina de activitati... Interesant este ca, pe langa baurile obisnuite, se serveste sampanie gratis in multe locuri din resort (bineinteles ca am vazut cocalari mancand la micul dejun omleta si band sampanie, ufff, Doamne... si, da, erau romani, daca intrebati). Mai exista Vitamin bar cu sucuri fresh tot gratis. Mancarea si bautura sunt la nivel foarte inalt. Calitate excelenta a vinului, in special a celui rosu, berile sunt la sticla, freshuri si sampanie gratis ce sa spun... no comment.

Piscine - sunt vreo 4, una de activitati, una de copii si 2 de relaxare. cea mai buna era cea de langa mare, putin incalzita, langa ea era un bar cu de toate, draguta. Mai era una de relaxare langa restaurant, insa numai de relaxare nu era, cand pe langa ea se vanturau non stop oamenii la masa... Existau ingrijitori pe langa aceste piscine de relazare care atentionau lumea sa nu faca galagie, sa nu sara in apa etc... Multi nu inteleg aceste concepte, mai ales rusii. Isi aduc copiii la piscinele astea si ii lasa sa urle pe acolo, cand piscina pt copii este la numai cativa metrii, putina educatie nu strica. Pe la piscina treceau angajati ai hotelului cu prosoape parfurmate, tinute la gheata pe care le dadeau oamenilor pt racorire si cu morcovi la gheata, mi-a placut lucrul asta.

Plaja - cel mai trist aspect de la Botanik. Jalnica, dezastru (pentru un hotel de 5 stele) plina de bolovani mari cat un ou de strut, atat pe mal cat si in apa. Este un ponton acolo, pe care daca sari evident ca nu mai dai de bolovani, dar e incomod. Nu vezi pic de nisip, desi in stanga se afla un hotel mult mai mic si mai amarat care are plaja cu nisip foarte frumos. Nu pot sa inteleg de ce un hotel atat de bun in rest ignora acest aspect. Mare, mare pacat. Mai este si o copertina anti soare sub care sunt ingramadite sezlongurile, care creeaza un aspect ingramadit si "de duzina" a zonei. Deci, nu va bazati pe plaja, practic nu exista.

Baruri si terase. - Cel mai frumos este faptul ca seara, pe ponton se amenajeaza un bar, unde se poate sta si bea cate ceva intr-o atmosfera frumoasta, in care mai canta live si un saxofonist. Foarte dragut. Mai exista un bar, parca Secret Garden, tot cu muzica live, de relaxare si traditionala turceasca. Acestea au fost locurile mele favorite. Mai exista un amfiteatru cu spectacole seara, se organizeaza tot felul de serate speciale, cafenea in aer liber unde servesc si freshuri. De asemenea, seara, la piscina (si o singura data si pe ponton) se oragnizeaza narghila Bar, gratis, cu muzica orientala.

Turistii -- rusi, germani, turci si romani, acesta este top 4. Despre rusii, stiti bine, fara sa generalizez, destul de needucati, in special copiii lor. Dar nu au fost probleme, in general, cu turistii...

Alte aspecte:

- in general, din pacate, resortul are un aspect de gradinita sau cresa, fara pic de eleganta, in care la fiecare colt apare cate un copil urland sau strigand la cineva (mai ales in ruseste). Este derajant. Macar la restaurantele a la carte nu ar trebui permis accesul minorilor. Sunt foarte multi copii in resort, prea multi, parca restul turistilor sunt tolerati uneori. Unii dintre ei au de-abia cateva luni, ce or cauta aici, nu stiu!

- nu exista zone mai "elegante", mai "fancy", daca reusesc sa ma fac inteles. chiar deloc aproape, in afara de lobby, care insa e cam mic si nu ofera o atmosfera prea degajata...

- exista muzica live pretudindeni...

In final, recomand clar Delphin Botanik, e un hotel serios, bun, cu un personal si servicii de 5 stele. Daca reusesti sa treci peste punctele negative, poti petrece un sejur foarte frumos aici.

Trimis de rentea in 23.06.11 21:01:49
Validat / Publicat: 23.06.11 22:26:52
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2470 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rentea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 plaja aceea jalnica si pontonul. exista si un beach bar.

motaneata
    [23.06.11 23:18:03]

Frumos scris, mi-a placut!

Astept review-l despre Santorini. Acolo nu te deranjeaza perestroikistii si nici odraslele lor.

[24.06.11 10:36:09]

Ha, ha, ha... da, si eu sper sa apara cat mai repede review-ul din Santorini. Incerc sa nu imi creez o obsesie cu rusii si odraslele lor, insa, oriunde i-am vazut, mi-au creat o impresie foarte proasta 80% dintre ei.

lidiadanaila
    [26.06.11 12:03:21]

A-ti avut papuci speciali pentru plaja, daca da, de care?? ... sau v-ati petrecut timpul mai mult la piscina?? [ mergem si noi in 20 august, 10 nopti acolo]...

si pina la urma, care cladire este cea mai buna pentru cazare??? ... cu tintarii cum stau avind in vedere vegetatia?? ...

multumim anticipat!!

[26.06.11 21:17:29]

1. Crede-ma ca indiferent daca iti iei sau nu papuci de plaja tot va fi neplacut sa mergi pe asa-zisa plaja. Singura sansa este, daca stii sa inoti, sa mergi pe ponton si sa cobori / urci pe acolo. Pe plaja nu sunt pietricele, sunt niste roci mari care te impiedica sa pasesti normal, cu orice ai fi incaltat. Insa, poti petrece un timp excelent la piscinele din resort (pt toate gusturile, am scris despre ele).

2. Eu ti-as recomanda corpul ROSE, care, daca soliciti, are o parte cu vedere si la mare. Acolo am stat si a fost super ok.

3. Si eu m-am temut de tantari data fiind vegetatia, insa nu am vazut Niciunul. chiar niciunul. Stai linistita.

Mai degraba sa va faceti griji cu caldura, deja cand am plecat devenise insuportabila. Este o caldura umeda, grea, nu se compara cu clima uscata din Tunisia sau Egipt, care se suporta mult mai usor.

lidiadanaila
    [28.06.11 10:22:52]

Multumesc!... stiu caldurile de acolo, este al 3-lea an cind mergem, probabil o sa fie mai cald in august, pina acum am fost cu intrare 18 iunie!

Sunt insa din ce in ce mai dezamagita de plaja [stiam ce ma asteapta ], adica ma asteptam totusi la nisip cu pietricele si nu bolovani, noi iubind plaja si marea mai, mult decit piscina... dar asta e... noi am mai fost la royal wings, si delphin pallace, insa anu' asta la pallace 10 nopti in august fara transport, costa 2300 euro... atit ne-am permis, atit avem, stii cum e!!

Suntem in gasca, stim sa ne distram, stim ca avem servicii bune acolo, speram sa trecem peste minusul cu plaja si cu luxul [am vazut ca-ti place si tie luxul ]... multumim!

[28.06.11 18:31:45]

Sa stii ca, per ansamblu, cred ca turcii au scazut serviciile anul acesta peste tot (sau nu si-au mai dat acelasi interes ca in anii anteriori) si au marit foarte mult preturile, profitand de faptul ca aproape toata Europa merge la ei la mare in 2011 (Egiptul, Tunisia si Grecia, destinatii alternative - sunt evitate, nejustificat dupa mine, dar, asta e).

Acum, referitor la plaja nici sa nu cadem in extrema ca e imposibil sa stai acolo. Incearca sa stai la nivelul 1 (de deasupra) din cele 2 ale plajei (acolo e mai bine si ai si o priveliste frumoasa). daca vrei neaparat sa intri in mare, exista pontonul. daca ai papuci de plaja, ia-i. Insa sunt convins ca veti sta foaaarte bine la una dintre cele 4 piscine, iar marea... mai bine dupa-amiaza, cand se eliberau si majoritatea baldachinelor de pe plaja. Noi cam asa faceam.

Sper doar sa nu mai fie atat de multi copii pe acolo...era cam deranjant.

lidiadanaila, motaneata, rentea
    Alte impresii din această RUBRICĂBotanik Hotel & Resort (ex Delphin Botanik) [Okurcalar]: