ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2011
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 23.06.11
JUN-2011

O vacanta foarte frumoasa!

Amplasament:

Daca mergeti cu avionul (si eu cred ca este singura varianta viabila), cand ajungeti in aeroportul din Larnaca, spre iesire, urcati scarile rulante pentru ca "sosirile" sunt cumva la "subsol" in aeroport. Dupa ce urcati scarile rulante, chiar la iesire, in fata aeroportului, in dreapta, este statia de autobuz. Trebuie sa luati autobuzul cu numarul 431 si spuneti soferului ca doriti sa ajungeti la Hotel Flamingo Beach. Autobuzul costa 1 euro de persoana si se plateste la sofer.

Hotelul este la o distanta de 4 km de aeroport si ajungeti acolo cam in 10 minute.

Camera:

Toate camerele au vedere laterala spre mare si au balcon.

Camera in care am stat era la etajul 2. Mobilierul din camera, cada si toate celelalte din baie sunt mai vechi, dar este curat. Lenjeria si prosoapele - foarte curate. Prosoapele au fost schimbate zilnic iar lenjeria de pat - la 2 zile. Curatenie in baie, sapun, gel de dus, sampon si hartie iginenica - zilnic. Ca un minus - in baie nu exista perie pentru curatarea toaletei.

Camera avea aer conditionat si TV.

Pe balcon am avut masuta si doua scaune unde am savurat cafeaua in fiecare dimineata.

Hotelul:

Cum intri in hotel, in dreapta este receptia. Cand am facut check-in-ul, doamna de la receptie ne-a dat cartelele pentru camera si ne-a prezentat evenimentele care au loc in hotel: de exemplu - miercurea este seara arabeasca, vinerea este seara greceasca (fiecare costa 12 euro de persoana) cu mancare bufet suedez si spectacol. O facilitate care mie chiar mi s-a parut super ok a fost faptul ca de la receptie ne-a dat un voucher pentru seslonguri si umbrela pentru a fi folosite pe plaja din fata hotelului. Astfel am scutit ceva banuti tinand cont de faptul ca seslongul costa 2,5 euro si umbrela 2 euro. Am uitat sa mentionez ca plaja McKenzie este o plaja publica in sensul ca putea veni oricine pe plaja dar Hotel Flamingo asigura acces gratuit la seslonguri si umbrele pentru clientii sai.

Plaja este despartita de hotel doar de o sosea.

Masa si serviciile:

Noi am avut sejur de tip B&B. Micul dejun se putea servi intre orele 7-10 si era de tip bufet suedez. Puteai gasi: oua omleta, oua fierte, bacon, fasole, carnaciori, rosii, castraveti, masline de mai multe feluri, iaurt, branza, cascaval, salam, sunca de praga, cereale, ceai, cafea, lapte, stafide, miere, unt, suc, portocale, mere, pepene... si cred ca mai erau si altele... Totul ok.

Am mancat de 2 ori la hotel seara unde a fost tot bufet suedez (cu 10 EURO de persoana). Mancarea a fost ok - carne de porc, carne de pui, orez, cartofi, tzatiki, si alte sosuri de-ale lor, salata de ton, multe fructe si mai erau multe pe-acolo. Noi am mancat in general in afara hotelului pentru ca suntem iubitori de fructe de mare iar la hotel nu prea gaseam asa ceva. Mergeam seara si ne opream pe la taverne. Puteai manca cu 11 euro portia de calamari fresh intregi (extraordinari!!!) (cu cartofi prajiti, si salata greceasca) sau cu 12 euro portia de sepie (cu cartofi prajiti, si salata greceasca); tot 12 euro - portia de caracatita. Meze era intre 18-22 euro portia/ persoana si trebuia comanda de minim 2 persoane.

Personalul

Personalul- foarte amabil, inclusiv baiatul de la bar si fata de la restaurant care sunt romani si sunt super ok. Puteti apela la ei cu incredere pentru ca sunt foarte foarte amabili.

Diverse:

- aveti grija cand va asigurati sa traversati strada pentru a ajunge pe plaja pentru ca ei circula cu volan pe dreapta.

- poate mai sunt multe de spus dar cred ca asta este esentialul.

In concluzie - cu siguranta o sa ma intorc in Cipru iar Flamingo Beach Hotel este o alegere foarte buna avand in vedere raportul calitate/pret.

Trimis de rdavid in 23.06.11 19:19:14
Validat / Publicat: 23.06.11 20:43:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 5840 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rdavid); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Plaja McKenzie la 50 m de hotel
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.00 EUR pe cameră

balasa violeta
    [23.06.11 23:59:20]

Poza 11 superba!

anadragusin
    [24.06.11 08:00:34]

Excelent review de debut! Poze minunate! Felicitari si bine ai venit pe AFA!

[24.06.11 11:58:14]

@balasa violeta

Multumesc! Si locul era superb asa ca poza chiar nu avea cum sa fie altfel!

[24.06.11 12:02:58]

Multumesc! Bine v-am gasit! De foarte multe ori am folosit site-ul pentru informare dar niciodata nu mi-am facut timp sa scriu si eu impresii despre locurile unde am fost (si chiar nu au fost putine). M-am gandit ca ar fi foarte frumos din partea mea sa ofer si eu informatii celorlalti, asa cum si eu am primit!

anadragusin
    [24.06.11 12:10:56]

Ma bucur. Astept si postarile viitoare, pe masura timpului tau disponibil.

adrianag*
    [24.06.11 18:28:50]

Frumos in Cipru! Prajituri bune... mmhh...

samalexandru
    [15.03.12 14:46:49]

Buna. Imi spui te rog in camera este minifrigider?

[17.03.12 09:07:33]

@samalexandru: Buna! Sunt unele camere care au minifrigider, insa nu toate. Cred ca poti cere astfel de camera la receptie sau atunci cand faci rezervarea.

cami1212
    [10.10.13 14:43:34]

e prima parere ok despre hotel, intentionez sa plec anul acesta in mai acolo si voiam sa va intreb daca stiti cum se ajunge in alte orase cu autobuzul... si daca stiti ce excursii optionale se fac acolo si cam la ce preturi...

[10.10.13 15:52:32]

@cami1212: Noi am fost in Limasol, si in Nicosia - am vizitat capitala care este foarte frumoasa (am trecut si in partea turca - cu viza obtinuta pe loc pe baza pasaportului). Am luat autobuzul din Larnaca - statia de autobuz este pe faleza - nu ai cum sa o ratezi - si exista curse spre principalele orase ale insulei. Nu mai imi amintesc exact cat costa biletul insa stiu ca nu e deloc scump. Atentie - incercati sa intrati in autobuz mai "dand din coate" pentru ca soferul nu ia pasageri decat cate locuri sunt. Daca nu te "zbati" un pic, nu urci si stai pana la urmatorul care e cam la o ora. Oricum, cand decideti sa plecati - verifiocati programul autobuzelor - este afisat in statie.

cami1212
    [11.12.13 12:50:08]

Multumesc pentru raspuns, in ceea ce priveste calamarii... care sunt favoritii mei... cei fresh... imi puteti spune numele terasei unde se servesc? Stiu ca nu peste tot se servesc fresh. Multumesc.

[11.12.13 13:09:56]

@cami1212: Da, noi am mancat fructe de mare (calamari, caracatita, sepie, meze, etc) foarte foarte bune - fresh si foarte bine pregatite - la "Dionyssos Fish Tavern" - 7 Agkyras, Larnaka 6026, Cyprus +357 24 653 658. De fapt... cand ma gandesc la bunatatile de la Dionyssos, parca as da iar o fuga pana in Larnaca...

adrianag*, anadragusin, balasa violeta, cami1212, rdavid, samalexandru
    Alte impresii din această RUBRICĂFlamingo Beach Hotel: