ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2011
JUN-2011

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Supraevaluat pe acest site

Pe scurt, si poate ca am sa revin.

E ok pentru familisti fara pretentii dar deduc ca e ok NUMAI la inceput de sezon:

- ca sa nu intampini acreala intalnita de Victoras click aici pentru impresii;

- ca sa ai loc si mancare la restaurant;

- ca sa poti circula cu unicul lift de 4 pesroane, intr-un hotel cu 500 de oameni, in care toti manaca si merg la plaja cam la aceleasi ore;

- ca sa ai loc la si in piscina;

- ca sa ai loc de parcare.

Cine se gandeste la 4 stele, sa uite.

Avantaje:

- cazare decenta si confortabila: apartamente 2 camere, 2 bai, maricele

- schimba prosoape zilnic

- excelent raport pret/calitate pt oferta cu 50% discount pe care am avut-o, dar e aproape acceptabil si pretul intreg DE EXTRASEZON

Discutabile:

- mancare rezonabila ca sortimentatie si gust; nu te gandi la meniuri ca la Ramada, Golden Tulip sau Holiday Inn (idem la cazare!!!)

-curatenia, depinde de perceptie. Dau cu festeleul zilnic pe gresie, dar numai prin mijloc. Eu mi-am adus curataorul de parbriz si mi-am facut curat ca lumea - nisip, urme de picioare, par de la inaintasi pe la colturi

- schimba asternutul la 3 zile (dupa 2 zile, cand transpirasem berechet in cearsaf pt ca se oprise curentul si evident AC, nu mi l-au schimbat!)

Dezavantaje:

- restaurant, hol, bar, lift, piscina SUBDIMENSIONATE

- se opreste frecvent curentul in zona!!! Implicit zilnic ramane cate cineva in lift... , nu merge ac-ul, nu merg dozatoarele...

- imprejurimi dezolante

- lipsa de interes pt plaja

- ca la majoritatea hotelurilor ieftine, in bai miroase uneori a canalizare, scurgerile de la dusuri si chiuvete au probleme, sapunul lichid este prost si dozatoarele nefunctionale

- AC-urile sigur nu fac fata la caldurile verii - abia reuseam sa tin 22-23 de grade cand afara erau 25-27!

Daca imi mai amintesc, completez

Trimis de Geo2005 in 23.06.11 17:58:34
Validat / Publicat: 23.06.11 19:11:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3379 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Geo2005); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.06.11 19:49:09]

Sejurul in ce perioada s-a consumat? In fisa tehnica scrie iulie 2011

[24.06.11 00:04:29]

Scuze!!!

Iunie 2011!

[24.06.11 00:16:40]

Am uitat sa precizez: daca intri in cocina, te mananca porcii!

Am ajuns aici ca urmare a pretului mai scazut decat daca as fi stat acasa. Si atunci, ne-am luat cate o saptaman de concediu si am plecat, fara sa fi fost planificat anterior.

Ca si noi, datorita pretului, au ajuns acolo multi - si am cunoscut si oameni ok.

Dar asumati-va ca la ieftineala vine tot ghertoiul! Am intalnit o cantitate impresionanta de neamuri proaste; daca ar fi un top pe natii, as pune intai bastinasii, apoi ghertoii nostri, apoi nemtii.

Am avut fel de fel de situatii penibile, de genul:

- copilul ramas la masa, noi dupa mancare, timp in care in se fura de pe masa tacamurile si oliviera! Credeti ca l-as fi omorat daca il vedeam? ! ?

- sunt la masa cu copilul, sotia plecata dupa mancare, si un nesimtit se aseaza FARA CA MACAR SA-MI ARUNCE O PRIVIRE si incepe sa manance linistit, la masa mea. Credeti ca am vrut sa-l omor? ! ?

- plec de la piscina la masa, lasand toare cele insirate, inclusiv tricourile de baie si prosoapele la uscat pe umbrela, vine un nesimtit cu neamul lui cu ceafa groasa pe sezlongurile proaspat eliberate de alaturi, imi da lucrurile la o parte si-si pune umbrela la el. Credeti ca am vrut sa-l omor? ! ?

[24.06.11 08:38:48]

Am modificat data sejurului => iunie 2011

pop69*
[26.06.11 18:51:07]

Stimate domnule Geo 2005, imi permit sa va adresez o prima intrebare. Despre care hotel Casablanca din Obzor este vorba?

Daca este vorba despre Aparthotel Casablanca, probabil dumneavoastra nu stiti ca exista2 (doua) lifturi si nu unul dupa cum apare in postarea dumneavoastra. Va rog mult nu dezinformati potentialii turisti!!!

Daca doriti putem discuta mai multe, deoarece eu in acest moment sunt cazat in acest aparthotel si asta de o perioada destul de lunga.

Cu stima!

Pop

[27.06.11 11:25:26]

Da, este vorba de Aparthotel Casablanca - nu stiam ca mai exista unul.

Si da, exista si al doilea lift, dar la momentul vizitei mele cel indepartat de receptieera nefunctional - timp de 6 zile. La fel de nefunctional a fost si in 2010, cand a fost acolo un cunoscut, care a si postat aici.

SoloJr*
[09.07.11 21:20:33]

1 la mana: loc in restaurant aveai daca iti pasa

2 la mana: sunt 2 lifturi, si daca nu stiai exista si SCARI!!!

3 la mana: la piscina erau locuri muulte,

4 la mana: parcare am gasit in 5 secunde de cum am venit, + ca era mai tot timpul liber cel putin 5 locuri, dar daca nu cauti nu gasesti.

5 la mana: sunt 4 stele clar.compara cu alte hotele si vei vedea

6 la mana: cat am stat eu nu s-a luat curentul, deci iar nu prea te cred

7 la mana: AC-ul putea si pus i la 17 grade,

Atat am avut de zis.

Mentionez ca am fost la Club Orhideea 3 ani si la Byala Beach Resort 1 an , iar anul aesta la Casablanca Obzor

[09.07.11 23:36:31]

@Solojr, pe acest site se combat ideile prin argumente, nu persoanele care le emit. Ma asteptam sa cunosti deja acest lucru. Pentru jignirile din ecoul de mai sus (care au fost sterse) primesti un serios avertisment fiind la prima abatere.

Te-as ruga pe viitor sa te limitezi doar la observatiile care tin de amanuntele exprimate in review, fara a aduce jigniri persoanelor care le emit.

Pe de alta parte daca cunosti atat de bine hotelul, te invit sa-ti exprimi experienta intr-un review distinct, posibilitate care ar putea aduce noi clarificari si mai ales note pentru acest hotel.

[10.07.11 00:55:51]

webmaster10, imi pare rau ca m-ai privat de picanteriile comentariului lui SoloJr.

Nu numai pentru amuzamentul meu, ci si pentru lamurirea altor cititori, daca inca nu le-a fost clar cam cine poate comenta despre hoteluri de 4*

Cf celor de mai sus, extrag ideile principale:

-la un hotel de 4*, daca iti pasa de mancare, trebuie sa te inghesuit la masa cu jumatate de ora inainte de program, ca sa apuci loc;

- la un hiotel de 4* nu trebuie neaparat sa urci cu liftul; daca nu vrei sa astepti jumatate de ora, poti urca si ope jos - ce pretentii sunt astea?

-trebuie sa recunosc, la piscina intr-adevar erau locuri muulte, noaptea; si ziua erau, dar in picioare

- din pacate, nu am posibilitatea sa compar cu alte "hotele"; am comparat cu niste hoteluri, poate nu cele mai grozave de 4*, dar cam alea sunt pe la tara, pe unde merg eu - si le-am mentionat numele mai sus

- e drept ca eu n-am platit curentul, si de aceea la mine S-A LUAT

- corect cu AC-ul: poti sa-l setezi si la 10 grade, asa este. Dar la ce iti foloseste? ! ?

Oameni buni, inainte de a lua de bune diverse comentarii, vedeti cine este si la ce se refera comemntatorul; in cazul de fata, cred ca avem o usoara neintelegere, criticul meu probabil referindu-se la hotel H***** Eforie, posibil recent avansat de la fara de stele la chiar 3 stele.

pop69*
[06.08.11 08:06:52]

Stimate Geo2005 consider ca acest hotel este exact la un standard de patru stele. In plus atatea fite si pretentii dar de ce nu a-ti mers cu 160 de euro o saptamana in Romania la 4 stele la all inclusiv in apartament, dotat cu aer, conditionat, LCD si altele. ? De ce nu vedem si raportul pret calitate? Pentru pretul platit hotelul este super ok. Si apropo am mai vazut in hotel zmei de romani vesnic nemultumiti, daca doresti sa polemizam pe o realitate care marea majoritate o vede altfel decat tine este ok. putem incepe. Pentru webmaster10! Imi pare rau pentru avertismentul acordat lui Solojr. dar are perfecta dreptate in ceea ce spune si este cu totul adevarat.

Am fost cazat in Aparthotel Casablanca in iunie 14 nopti si pot spune ca totul a fost super la standarde de 4 stele.

[07.08.11 10:28:54]

@pop69, avertismentul a fost acordat pentru lipsa unei decente minime in limbaj, nu pentru argumentele oferite.

Fiecare este liber sa-si exprime punctul de vedere care poate fi atacat cu argumente, dar in limitele decente, fara a aduce ofense celui care exprima o parere.

[08.08.11 20:08:16]

pop69, jos palaria -cel putin in mare parte!

Raportul pret - calitate este intr-adevar EXCELENT!

Dar asta n-are legatura cu cele 4 stele

Nu "a-m" mers la un hotel de 4 stele in Romania cu 160 de euro din mai multe motive:

1. Nu exista hotel de 4 stele la pretul asta;

2. Nu dau bani hotilor

In alta ordine de idei, LCD-urile abia le-au cumparat - Finlux, fost brand, actualmente chinezism cu numele unui fost mare brand. Eu am avut CRT, dar nu asta conteaza

Daca, din pacate, o parte dintre romani sunt... asa cum sunt, asta nu inseamna ca lucrurile se potrivesc perceptiei lor!!!

Daca acesta este cel mai bun hotel pe care l-ai vazut, asta nu inseamna ca are 4 stele. Poate ca are 7

Geo2005, pop69*, SoloJr*
Alte impresii din această RUBRICĂCasablanca Aparthotel: