ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.06.2011
ÎNSCRIS: 21.08.09
JUN-2011

Foarte frumos

Ne-am intors de doua zile de la Sunny Beach, hotel Planeta. A fost o vacanta tare frumoasa, pacat ca s-a terminat atat de repede :)

Hotelul a fost usor de gasit cu ajutorul gps-ului. Parcarea era ocupata (au doar cca 24 locuri) insa ni s-a spus ca intr-o ora se elibereaza un loc si vom fi anuntati. Asa s-a si intamplat. Am platit 70 leva pentru 7 zile.

Receptia este foarte frumoasa, pavata cu marmura, luminata frumos, impunatoare chiar in comparatie cu alte hoteluri in care am stat.

Cazarea s-a facut imediat (era ora 14). Am avut o camera family (4 adulti si un copil) foarte spatioasa, curata, zugravita in culori calde (roz pal), mobilier de culoare alba, mocheta de foarte buna calitate. Camera family este compusa dintr-un dormitor imens cu un pat matrimonial si o canapea mare extensibila si inca un dormitor putin mai mic cu un pat matrimonial (in total cca 65mp). Aer conditionat in fiecare camera si functioneaza f bine. Balconul imens cu masuta, doua scaune si suport rufe. Prosoapele au fost schimbate zilnic, iar lenjeria la 3 zile. Baile (2 la numar) foarte curate si bine dotate. Foarte bune conditiile de cazare, fara repros.

Piscina exterioara este medie ca marime in comparatie cu marimea hotelului insa tot timpul erau locuri (presupun ca oamenii mergeau la plaja) insa apa este curata si are o adancime de cca 135cm si are 2 sectiuni pentru copii, una de 50 cm si alta de 1 metru.

Piscina interioara (adancime 110 cm) este micuta dar cu apa calda (35grade) si a fost foarte buna pentru copii in primele 2 zile cand, apa din piscina exterioara era cam rece. Barul de la piscina se deschide la 10.00 si se inchide la ora 22.30 si de acolo se servesc in sist all inclusive toate genurile de bauturi (locale): bere, apa, cafea, sucuri, coniac, votca, rachiu, diverse cocktailuri.

Masa este destul de diversificata. Dimineata: mezeluri, unt, pate, pateuri, cateva tipuri de omleta, bacon prajit, carnaciori, etc. La pranz si seara se gasea intotdeauna si carne de pui si de porc, peste si vita atat la gratar (ma rog, plita) cat si cu diverse sosuri. Legume, fructe si salate din belsug. La desert 2-3 tipuri de prajiturele cu crema, inghetata si fructe. Au fost ceva probleme cu aparatele de cafea, care, ramaneau din cand in cand fara lapte, apa sau cafea si ieseau niste combinatii dezastruoase. Este drept ca bietele aparate erau tratate din cand in cand cu pumni de catre turisti mai furiosi. Aceeasi turisti care, noaptea, din motive doar de ei stiute, scoteau pungi cu gunoi pe holurile hotelului si le depozitau la ce usi le ieseau in cale... Nu am mai vazut niciodata asa ceva... la nici un hotel, in nici o tara... dimineata le adunau femeile de servici.

Plaja se afla la cca 3 minute de hotel, nisipul foarte fin si curat, intrarea extrem de lina in mare... un vis. 2 sezlonguri si o umbrela 21 leva, primiti un bon cu care aveti acces toata ziua pe plaja.

Hotelul este foarte aproape de centrul statiunii; pana la zona parcului de distractii faceam 7 minute, pana la strada cu discoteci cam 10.

Sunny Beach este o statiune mare, frumoasa, aglomerata; plina de oamenii care se distreaza si sunt plini de voie buna. M-am simtit in vacanta cu adevarat. Este drept ca depinde de gusturile fiecarei persoane, cei ce iubesc linistea nu se vor simti grozav aici.

Cursul de schimb in statiune la casele de schimb CROWN (singurele pe care le recomand) era de 1,91 leva/euro si 0,44 leva/ron.

In concluzie, hotelul Planeta ofera un raport calitate/pret foarte bun (parerea mea) si nu prea inteleg de ce este cotat atat de prost. Poate ca daca hotelul afiseaza 5* asteptarile oamenilor sunt ff mari, insa cred ca trebuie sa ne raportam si la pretul sejurului (in aceeasi perioada, la un alt hotel de 5* din Sunny Beach, pretul era mai mult decat dublu).

Cam atat despre vacanta noastra.

Sa aveti o vara frumoasa si concedii cat mai reusite!

Trimis de voaleta in 22.06.11 12:41:53
Validat / Publicat: 22.06.11 13:51:58

VIZUALIZĂRI: 4787 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (voaleta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

aturdoc [23.06.11 20:14:37] »

Pe plaja este loc liber pt cearsaf?

voaleta [23.06.11 20:26:24] »

Da, sigur, dar in spatele sejlongurilor, iar seara pe la 17.30-18.00 erau oameni care se asezau cu prosoapele chiar langa mare.

cami1212 [05.07.11 16:25:17] »

Buna, ai avut camera cu vedere la mare sau cum? ca am inteles ca sunt diferite ca si aspect interior, cele cu vedere la mare ar fi mai frumoase. Multumesc anticipat.

voaleta [05.07.11 16:28:19] »

Buna. Nu, am avut suita cu vedere la piscina. Camerele in care am stat arata exact ca in fotografiile facute de andreea_05.

oana luciana [19.07.11 14:01:27] »

imi puteti spune daca conditiile sunt intra adevar bune? cum este apartamentul eu am un bilet pentru 1 apart si unul pt o camera dubla? va multumesc

voaleta [19.07.11 16:58:42] »

Buna ziua. Nu stiu cum sunt apartamentele, nu le-am vazut, insa o familie din Ucraina povestea ca au doar gresie pe jos si nu mocheta, insa vorbea de apartament cu chicineta.

Oricum este datoria agentiei de turism de la care ati cumparat biletele sa va descrie apartamentul; hotelul nu are nici o vina (ei pun la dispozitia agentiilor toate datele)

Noi am avut family room si conditiile au fost f bune. Dublele arata ca in fotografiile postate de andreea_05.

Oricum sunt convinsa ca veti avea o vacanta placuta, as fi mers si eu inca odata in august la Planeta, dar se pare ca e in stop sales...

oana luciana [19.07.11 18:44:17] »

eu astazi am mai gasit pentru 4 persoane un apartament sau family room (nu stiu exact) si o camera dubla, maine ajung la agentie, initial am cautat la barcelo sua majestic dar nu am mai gasit nimik, am tot citit pe forum si multi ziceau ca nu ebine, dar ma gandesc cat sa fie si de rau a sincer parca nu are de ce! multumesc mult. daca imi mai puteti da anumite date mi ar fi de mare ajutor!

voaleta [19.07.11 21:32:23] »

Mai multe amanunte ti-am trimis prin mesaj privat

elenus de plus [20.07.11 12:33:33] »

si noi mergem de saptamana viitoare la Hotel Planeta. Te rog, mai multe informatii, mai ales legate de masa; este principala mea problema, mai ales ca mergem 3 familii, cu copilasi.

voaleta [20.07.11 12:49:01] »

O. K Dimineata- oua ochiuri, omleta simpla, omleta cu branza, omleta cu ardei gras, carnaciori, bacon prajit, cereale, unt, dulceata, cornuri prospete, compoturi, salam, branzeturi si altele... la pranz 3-4 feluri de mancare gatita, uneori ceafa la gratar, alteori, pulpe intregi la cuptor sau piept de pui la plita facut pe loc, la fel si peste (tot la plita), crochete de pui, snitele, chiftelute, carnati, garnituri: cartofi prajiti, cartofi la cuptor, mazare, paste cu sos, salate de rosii si cu branza si fara, de castraveti cu iaurt, porumb, sarmalute cu orez in frunza de vita cu iaurt deasupra (erau la salate in fiecare zi), pizza. Desert: 2-3 feluri de prajituri cu crema, ingheta, compot, fructe. Seara tot ceva in genul pranzului dar si altele. Intre pranz si cina, in restaurant se serveau gustari: pizza, cornuri dulci, cornuri cu carnaciori, etc. Cam atat imi amintesc acum... Nimic extravagant insa totul a fost proaspat; noi nu am avut nici un fel de probleme si am avut si copilul de 4 ani cu noi.

elenus de plus [20.07.11 13:22:59] »

multumesc mult de informatii

voaleta [20.07.11 13:24:33] »

Cu placere si va doresc vacanta frumoasa!

zhu.zhu [04.08.11 19:41:59] »

Poti sa imi spui prin ce agentie ai cautat si era in stop sales? pentru ca vreau si eu sa merg tot in august si am gasit locuri libere si nu as vrea sa fie vreo teapa si chiar sa nu mai fie camere disponibile! Si as vrea daca poti sa imi mai spui daca pe plaja au bar si daca intra in all inclusive! Multumesc anticipat!

alex1968 [04.08.11 20:12:02] »

zhu. zhu

Cauta pe booking.com. Site-ul are sectiune si in limba romana. Introduci in caseta galbena din stanga numele hotelului siperioada si vezi daca mai au locuri libere. Poti face si rezervarea direct de acolo

voaleta [04.08.11 20:17:24] »

Referitor la agentie ti-am trimis mesaj privat. Planeta nu are bar pe plaja... nici umbrele, sezlonguri, etc, insa, contra cost (7 leva umbrela si 7 leva sezlongul), poti sta oriunde doresti.

zhu.zhu [04.08.11 20:30:09] »

Multumesc mult pentru informatii!

PAA [09.08.11 22:32:53] »

Exista echipa de animatie? Si minidisco pt copii seara?

Care este distanta pana la plaja?

voaleta [10.08.11 11:20:25] »

Da, exista echipa de animatie pe parcursul zilei si seara minidisco pentru copii. Distanta pana la plaja este mica, cca 4 min...

oana luciana [12.08.11 10:28:23] »

eu in momentul de fata ma aflu la hotelul planeta.

sincer nu sunt foarte incantata de ceea ce se afla aici. adica hotelul da este impunator plin de granit si marmura peste tot, dar in camere mocheta este murdara, noi avem un apart cu 2 camere si este mizerie geamuri nespalate inclusiv la restaurant,

despre manacare pot sa va spun ca este din plin numai ca nu se schimba felurile de mancare adica noi suntem de 5 zile aici si de 5 zile este acceasi mancare, aceleasi feluri.

am vazut hoteluri f frumoase in statiune exemplu grand victoria, neptun beach, hrizantema resort si multe altele,

statiunea este f mare si foarte agitata dar pana pe la 12 noaptea nu mai mult, f multe magazine cu kitcshuri, magazinele de calitate au preturi f mari in comparatie cu romania sau alte tari,

dar in final eu nu as mai veni la planeta pentru nimica in lume, dar omul din greseli invata

voaleta [12.08.11 11:22:29] »

Wow... inseamna ca in sezon nu se prea descurca cei de la Planeta... Noua ni s-a facut curat temeinic in fiecare zi, inclusiv spalat gresie balcon si geamuri, mocheta nu avea nici o pata... mancarea destul de diversificata...

Cei de la Hrizantema se plangeau in iunie ca, daca nu ajung la prima ora la masa, felurile de mancare care se termina nu se inlocuiesc...

Neptun beach este un hotel f bun, dar scump in comparatie cu Planeta... poate anul viitor strangem mai multi bani de vacanta si il incercam si noi Vacanta placuta in continuare si drum bun inapoi spre casa la finalul vacantei!

lalena [02.03.12 11:07:19] »

Intentionez sa merg la acest hotel si fetita mea este pasionata de "topogane". As vrea sa stiu daca in Sunny Beach sunt parculete pe plaja gen leganute si topogane asa cum am intalnit anul trecut in Albena. Multumesc!

webmaster10 [02.03.12 11:29:13] »

@lalena, pentru astfel de solicitari ai posibilitatea de a utiliza functia de INTREBARI SI RASPUNSURI din pagina hotelului. Astfel intrebarea ta va ajunge la toti cei care au scris despre acest hotel, iar tu nu vei mai fi nevoita sa faci spam, postand acelasi ecou la mai multe rw.

De aceasta data am pus eu pentru tine intrebarea de mai sus.

alex1968, aturdoc, cami1212, elenus de plus, lalena, oana luciana, PAA, voaleta, zhu.zhu
    Alte impresii din această RUBRICĂPlaneta Hotel: