ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2011
ÎNSCRIS: 14.06.10
JUN-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 13,16

O vacanta inedita

Anul acesta pot spune ca am avut doua concedii intr-unul: am fost si la mare si la munte in acelasi timp!

Spre marea noastra bucurie avionul nu a avut intarziere, zborul din Bucuresti a durat foarte putin, asa ca am prins si prima zi de plaja.

Trebuie sa marturisesc ca locatia hotelului face toti banii. Este absolut superb amplasat, pe un deal cu multa verdeata si flori. Am avut emotii ca nu ne va place, dar odata ajunsi acolo ne-am bucurat de alegerea facuta.

Oricum, hotelul este departe de 5 stele si nu e pentru pretentiosi. Noi am stat in cladirea principala, am avut o camera foarte mare, cu terasa, se facea curatenie zilnic, apa e in minibar doar la sosire, dar iti poti lua singur cata iti trebuie din restaurant.

Marea Egee e minunata, nu ne-am mai saturat sa o privim si sa ne balacim in ea, a fost chiar calda, nu-ti mai venea sa iesi din ea. Bancurile de pestisori vin fara frica in jurul tau si unii erau marisori... De multi ani nu am mai stat atat de mult in apa si cu atata placere.

Despre mancare nu stiu ce sa spun: a fost buna, gustoasa, nu ne-a fost rau de la nimic, fructe si salate multe, dar trebuie sa recunosc ca mergand de multi ani in Turcia (Antalya) am avut cu ce face comparatie. Nu ca as fi vrut mai multa sau mai diversificata, dar parca a lipsit ceva-clasa hotelului.

E clar ca serviciile si masa au fost mai bune in zona Antalyei. Aici tocmai se schimbase managementul hotelului si parca toti erau debusolati, nu aveau un sef care sa-i coordoneze si sa dea dupa ei, sa le ceara mai mult...

Am gasit tot timpul ceva sa ne placa, seara erau gratare bune (pestele in special), si bauturile lor au fost O. K. , inghetata era grozava.

Noi am trecut peste toate astea ptr. ca am invatat sa ne bucuram de ce avem in fiecare concediu.

Clima e minunata acolo, umiditatea e foarte mica, nu transpiri deloc, seara era chiar racoare, in timpul zilei 25-30 grd. Esti ca la munte, am dormit si noi si copiii, chiar si la prinz, parca eram bebelusi.

A, nu e recomandat ptr. copii mici si persoane cu probleme, ptr. ca sunt scari si alei care urca si coboara in toate directiile. Noi am facut febra musculara in primele zile (e drept ca puteai lua lifturile sau scarile rulante, dar noi am vrut sa facem si putina miscare).

Am fost si in Bodrum, un orasel in stil grecesc, frumos, alb, curat, parca facut ptr. turisti.

Mai erau 3 fam. de romani din Targu Jiu, veniti cu masinile (36 de ore!), care mai fusesera si anult trecut si care erau dezamagiti de schimbarea hotelului.

Noi nu mergem de doua ori in acelasi loc, deci nu pot spune daca as mai reveni sau nu aici.

Oricum am avut un concediu inedit, pe malul unei mari minunate, ne-am bucurat la maxim de tot si ne-am intors odihniti si fericiti acasa.

Trimis de conana in 21.06.11 21:28:07
Validat / Publicat: 21.06.11 22:51:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya

VIZUALIZĂRI: 4872 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (conana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

icata24
[23.06.11 21:05:28]

Desi timpul este scurt de cand am revenit de acolo, totusi, deja se aduna aducerile aminte...

As mai adauga, pt cei ce veti ajunge acolo, in eventualitatea in care (cazul nostru) cumparati carduri/timbre din Bodrum, si, le scrieti/trimiteti de la hotel, mai bine cautati o cutie postala in Bodrum, nici unul din cele cca 10 carduri trimise de noi nu a ajuns,

spre destinatii variate desigur.

Ca idee, la magazinul hotelului, un card costa 1 Euro, plus timbrul,

in Bodrum, cu 1Euro poti lua cca 10 carduri, plus timbre,

trimiterea cadrurilor de la hotel (indiferent de unde sunt procurate) se face prin inmanarea lor catre cel care vinde carduri, ... acesta punandu-le intr-o cutie (nu postala) si promitandu-ne ca... vor fi trimise,

well, dupa cum deja am specificat, nu a ajuns nici unul!

vio kovacs
[07.08.12 20:53:12]

ce ne poti spune despre plaja?? distractie pt copii? sunt animatori?

icata24
[08.08.12 00:11:01]

@letyerno:

Buna, azi am ajuns si eu din vacanta, scuze deci de intarzierea raspunsului,

din pacate, plaja propiuzisa nu exista la hotel, se poate face plaja pe malul marii dar suprafata este cu pietre, si nu nisipoasa, se poate eventual inota de pe acel ponton, dar, este nerecomandat celor care nu cunosc inotul bine.

Pentru copii sunt locuri special amenajate, plus un mic bazin unde sunt tobogane, acolo se poate face plaja linistit, conteaza si varsta, daca sare de 13/14 ani se pot plictisi.

Animatori, atunci cand am fost noi, erau nenumarati, de la cei care faceau exercitii cu grupuri la piscina, pana la cei care seara ofereau spectacole live.

Atentie la fotografiat, ei umbla cu camerele foto printre copii, fac tot felul de poze, dar, cand e vorba de vandut... preturi exorbitante!

icata24, vio kovacs
Alte impresii din această RUBRICĂDuja Bodrum (ex Kervansaray) [HV-1] [Torba]: