ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2011
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 30.08.10
JUN-2011

Nota 10 cu adevarat

Am ajuns si noi anul acesta in nisipurile de aur, pentru un weekend din pacate, din lipsa de timp liber. Ne-am inspirat pe internet pentru un hotel si cu doua zile inainte am reusit sa facem rezervare pentru 2 camere la Orchidea Boutique Spa Hotel, mare minune, fiind ultimele doua camere libere. pretul camerei era de 30 de euro pe noapte, care ni s-a parut ulterior foarte convenabil, avand in vedere conditiile oferite de hotel.

Am plecat la drum nestiind la ce sa ne asteptam exact, pentru ca auzisem de multe reclame false pe internet la hoteluri sau alte obiective. Am ajuns la hotel in jurul orei 14; tin sa precizez ca drumul pana la hotel a fost foarte usor, din centrul statiunii sunt indicatoare catre el, la fiecare cateva sute de metri. O domnisoara foarte amabila la receptie ne-a cazat, ne-a inmanat cardurile si ne-a oferit detalii despre ce anume includea oferta de cazare pentru acest weekend, adica: micul-dejun inclus, o parte din tratamentele de la centrul spa al hotelului gratuite pentru cei cazati in hotel, piscinele exterioare si cea interioara functionale si la dispozitia noastra, sala de joc ce includea o masa de biliard si cateva jocuri mecanice la dispozitia oaspetilor la orice ora, orele de masa.

Intrand in hotel am fost impresionati de gradina interioara a acestuia, care avea cateva mese pe un postament de lemn, deasupra unui mic bazin de apa...

Desi am fost cazati la etajul doi, am tinut sa urcam cu liftul interiorm, deoarece erau doua. unul in exterior spre parcarea hotelului, si unul in curtea interioara.

Camerele... Camerele hotelului sunt foarte mari si incapatoare; se cunoaste ca a fost o investitie foarte mare. mobila aproape noua si in stare foarte buna. Un pat imens cu multe perne moi si pufoase, frigider, seif in camera 3 telefoane (2 in camera si unul in baie), balconul la fel de mare. Baia era foarte mare si incapatoare... pot sa spun ca sunt aproape sigura ca e mai mare decat bucataria mea... ;))

toate prosoapele din camera, halatele de baie si asternuturile miros a orhidee. in baie aveam sapun, sampon, gel de dus si sare de baie cu miros de orhidee... o aroma minunata...

Angajatii hotelului stiu foarte bine limba engleza si te pot indruma absolut oriunde. in fata hotelului este un microbuz care efectueaza curse gratuite pentru clientii hotelului catre centrul statiunii la fiecare jumatate de ora.

Temperatura in camera era perfecta, desigur ca puteai sa o setezi dupa preferinte... Acest lucru il specific pentru ca am citit in unele comentarii pe internet, ca multi clienti sunt nemultumiti ca nu pot dispune de acest lucru dupa bunul plac.

Micul dejun desigur ca a fost bufet suedez, insa un bufet foarte bogat in sortimente cat si in cantitate.

Singurul dezavantaj al acestei locatii este amplasarea sa departe de plaja, cam 500 de metri cred... Desigur este dezavantaj pentru cei obisnuiti sa fie cazati pe plaja, si sa nu faca miscare. Noi insa suntem adeptii miscarii, si de aceea ne-a placut foarte mult, plimbarea pe care am facut de la hotel si pana la plaja, in cadrul careia am vazut si mare parte din statiune. pentru mine cel putin a fost un avantaj ca acest hotel era construit undeva la inaltime mai departe dde plaja si de agitatia de acolo, in linistea padurii. Destul de aproape de hotel se afla si aquapolis, un parc de distractii cu tobogane si bazine de apa, si multe restaurante.

Pentru noi a fost o mini vacanta placuta, si am fost foarte multumiti de conditiile oferite, de aceea si recomandam acest hotel.

Trimis de dotze3ka in 21.06.11 15:28:36
Validat / Publicat: 21.06.11 16:09:33

VIZUALIZĂRI: 4590 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dotze3ka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera de hotel

DoreD
    [21.06.11 17:53:47]

Hotelul are parcare proprie? Daca da, care este tariful pe zi?

[21.06.11 17:54:58]

da are parcare proprie, pazita non-stop. nu se plateste nimic pentru acest serviciu, este inclus in pret!

[23.06.11 09:48:24]

In afara de distanta apreciabila fata de plaja si de centrul statiunii Nisipurile de Aur, hotelul exceleaza. Inca nu mi-am datseama insa daca este in Nisipuri sau in Chaika. Pe majoritatea hartilor din Nisipuri nu apare, si nici pe cele din Chaika. Noi am ajuns dupa indicatiile unor prieteni si GPS.

Pentru cei care se multumesc cu piscina este o locatie ideala. parcarea este intr-adevar gratuita si pazita.

[23.06.11 19:16:42]

este situat exact la "granita" dintre cele doua localitati, este inclus doar pe hartile foarte noi... cel putin asa am aflat noi... indicatoare sunt foarte multe acum... eu am vazut cel putin vreo 8...

szik173
    [27.06.11 22:09:45]

buna

MERSI PT IMPRESIA ASTA,

Si eu ma duc cu familia la acest hotel,

1 unde ati schimbat bani pt bulgaria... adica unde merita schimbat

2 si cina este in forma de bufet suedezi

[28.06.11 18:53:19]

Npc. Noi am schimbat banii in tara, chiar in Constanta. Am zis noi ca e mai bine asa.

Noi nu am avut si cina inclusa in pret, dar ne-au spus de la receptie ca se serveste incepand cu ora 19-00, la restaurant, si nu era bufet suedez, stiu sigur. Am inteles ca au un meniu diversificat!!

stefan.b
    [24.04.12 11:01:19]

Cam cat timp sa face pana la plaja? , nu de lata dar am un copil de 7 ani si caram deobicei un dulap cu detoate la plaja

[24.04.12 19:29:40]

@stefan. b: distanta pana la plaja nu e mare, depinde pe unde mergeti. e bine sa intrebati, pentru ca exista si un drum lung... pe strazile mari... si unul mai scurt pe alei, mai drept. cam intre 10 minute si jumatate de ora, desigur si in functie de fiecare persoana. dar au un microbuz care va poate lua din parcarea hotelului si va lasa exact in centru langa plaja, este gratuit! si face si retur, plaja -hotel.

[25.04.12 08:58:59]

@stefan. b: Exista si un microbuz, dar, la intoarcere de la plaja, nu a venit la ora la care spusese asa ca am revenit pe jos, fapt care voua, incarcati de colace si jucarii si obositi de plaja, nu cred ca v-ar face placere. Drumul dureaza cam o jumatate de ora pana in zona centrala a statiunii, acesta fiind de fapt singurul inconvenient al hotelului. Nu am avut curiozitatea sa facem plaja in zona cea mai apropiata de hotel intrucat trebuia sa traversam o portiune de lastaris cu diferite suveniruri digestive umane.

Am reclamat la hotel ca microbuzul nu a venit si au ridicat din umeri spunand ca avea alta treaba.

[25.04.12 10:59:16]

@savin512: cred totusi ca tine un pic si de noroc si de ceea ce isi doreste fiecare. noi am fost multumiti de ceea ce au avut de oferit cei de la orhideea, microbuzul ne-a dus la ora stabilita exact unde vroiam... iar plimbarile prin statiune, si prin spatiile verzi, pentru noi sunt la ordinea zilei, si nu am avut "norocul" sa dam peste asemenea surprize... ce-i drept, nici nu le cautam... dar sa fim seriosi, unde exista vreo padurice oricat de mica in care sa nu fi lasat cineva macar un suvenir...

[25.04.12 18:00:55]

@dotze3ka: Ai dreptate. Poate nu am fost eu suficient de clar. Plimbarile prin statiune sunt o incantare, inclusiv (sau mai ales) in ceea ce priveste spatiile verzi. "Surprize" erau numai in zona de plaja cea mai apropiata de hotel, in zona barierei care interzice accesul pe vechiul drum spre Chaika. Dar acolo nu mai este de fapt statiune, hotelul fiind amplasat chiar la margine. Noi am mers si cu microbuzul (cand l-am gasit disponibil, dar si pe jos pana in zona centrala, H. Casino. Copii nostri sunt de fapt adulti, asa ca am fost doar noi doi, ca niste porumbei tomnatici, lipsiti de privilegiile caratului de galetuse, lopatele, colacei, etc. Nu am regretat deloc sejurul la H. Orchidea, insa dorinta de a descoperi si alte statiuni bulgaresti ne-a indemnat sa cautam si alte locatii.

DoreD, dotze3ka, stefan.b, szik173, Visan125
    Alte impresii din această RUBRICĂOrchidea Boutique spa: