ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2011
ÎNSCRIS: 29.05.10
JUN-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 2 ani

Hotel superb, conditii foarte bune

Hotelul Royal Dragon este situat in Evrenseki, SIDE, la aprox 60 km vest de Antalya.

Puncte tari:

•Luxul si curatenia sunt la ele acasa;

•Parcul de distractii pentru copii si adulti;

•Toboganele de apa pt copii si adulti;

•Varietatea felurilor de mancare;

•Piscine intinse, curate si cu multe sezlonguri disponibile;

•Plaja cu nisip fin;

•Personal foarte amabil.

Puncte slabe:

•Aerul conditionat nu era pornit in Lobby/Receptie; La restaurant l-au pornit un ultimele 2 zile;

•Bauturile sunt locale si de calitate indoielnica (campari, crema de whiskey, vodka, sucuri la dozator);

•Internet wifi este numai in lobby iar in camere nu exista internet prin cablu;

•Nu aveau halate, papuci, betisoare de urechi, perie si pasta de dinti;

•Parcarea este in afara hotelului si e neamenajata avand mult praf pe jos;

•Pana in septembrie vor fi lucrari la un hotel de langa si puteti fi deranjati de zgomot si de praf.

Sa o luam cu inceputul.

Transportul a fost cu masina personala si ne-a costat aprox 300 de euro (motorina si taxe de drum, pod, autostrada etc fara cazarea intermediara). Din Bucuresti pana in fata hotelului am facut 1515 km si am consumat 83 litri de motorina. Cand am ajuns acasa aveam 3055 km si 168 litri consumati.

Parcarea pentru turisti nu este in incinta hotelului ci in fata lui, peste drum, intr-o zona cu mult praf si neamenajata/neacoperita. La plecare aveam foarte mult praf pe masina.

Hotelul este foarte frumos amenajat si foarte curat. Lobby-ul este foarte mare si incapator cu multe canapele, mese si scaune. Personalul de la receptie, bellboy, menajerele, ospatarii au fost cu totii foarte amabili. Daca ai camera in corpurile laterale trebuie sa schimbi 2 lifturi ca sa ajungi pe plaja sau la restaurant. La receptie poti schimba euro in lire cu un curs de 1 euro 2 lire. Daca schimbi la casele de schimb situate la 500 m de hotel in zona magazinelor primesti 2.25 lire pe un euro. De dolari nu am intrebat dar sigur se puteau schimba si la hotel si la casele de schimb.

Camera este foarte spatioasa si are un pat dublu, unul single (care se pot uni) si o canapea. Are mocheta pe jos si usa glisanta de termopan la balcon. Are LCD, birou, seif gratuit, dulap incapator cu usi glisante, card pentru accesul in camere, o masuta din lemn. Pe balcon e o masa cu 2 scaune si un uscator de rufe. Nu aveau halate, papuci, betisoare de urechi, perie si pasta de dinti, kit de ras, asa cum am intalnit la alte hoteluri de 5 stele; In baie era un foen. Aveau sampon, gel de dus, sapun, crema de corp, kit de cusut, bureti de pantofi si vreo 9 prosoape care se schimbau zilnic: unul de pus jos langa cada, 4 mici de fata si 4 mari de corp.

Atentie la faptul ca ai camera cu vedere la mare (Sea View) nu inseamna ca vei primi neaparat camera cu balconul perpendicular spre mare. Poti primi camere laterale orientate paralel cu marea de unde poti vedea marea doar in partea stanga sau dreapta. Asa mi-a spus Mr. Mahmut de la receptie. Noi am avut camera “Side Sea view” si vedeam muncitorii care munceau la hotelul din apropiere.

Minibarul este foarte ok: contine cate 2 cutii de 0.33 de pepsi, mirinda, 7up si bere efes. Apoi 2 sticle de 0.33 de apa minerala, 2 cutii de suc cu pai si 2 sticle de apa plata la 2 litri 0.5 litri. Ce se consuma se reumplea gratuit zilnic.

Restaurante si Baruri: Restaurantul este foare mare. Era compus din 4 zone din care 2 mai mici sunt sub forma de terasa. Mancarea a fost foarte variata si suficienta. Aveau cam tot ce-ti doreai. Incepea cu zona de specialitati, apoi continua cu zona cu plitele unde se preparau carnea, cartofii, clatitele, waffels si pancake-urile. Apoi erau salatele de foarte multe feluri, specialitatile de peste, multe tipuri de masline, banza, cascaval, paine, apoi urmau preparatele de patiserie si mancarurile cu sosuri. Exista si un diet corner cu carne fiarta, piure, orez etc. Apoi urmau compoturile, fructele, gemurile, inghetata si dulciurile care erau cu nemiluita. In fiecare dimineata preparau, pe loc, la storcator suc de mere si morcov. Existau 2 dozatoare de sucuri si cafele, apa fiarta si lapte fiert de unde te puteai servi sau puteai comanda osptatarilor la masa. Bauturile alcoolice se puteau comanda la mese sau la cele 2 baruri. Eu am servit mai mult whiskey si vin rosu. Celelalte nu prea mi-au placut. Crema de whiskey, campari-ul orange si ginul tonic erau foarte dulci. Vodka, Raki si lichior nu prea beau de obicei. Mai aveau un fel de brandy mai bunicel. Cafeaua de la restaurant din termosuri era destul de slaba. Cea de la dozator era la fel. astfel ca ne comandam espresso in lobby cand vroiam o cafea buna.

Perioada de masa de pranz este destul de scurta (13:00 – 14:30);

Au 4 restaurante a la cart la care trebuia sa faci rezerare cu o zi inainte. Noi nu ne-am dus la ele.

Intre mese puteai servi:

-Turkish Tent (care era la iesirea spre plaja) mai multe feluri de pizza, gozleme (clatite cu carne, branza, ciocolata etc) placinta cu diverse umpluturi, sucuri si ayran.

-Langa piscine puteai servi bauturi, kebab la chifla (intr-o zi de pui, in alta de miel, vita), gogosi delicioase si clatite cu gem, ciocolata, iaurt si altele, fructe (pepene rosu, galben, portocale si grefuri decojite etc.), inghetata si prajituri.

-Existau sticle de plastic de 0.33 cu apa plata la discretie.

-Era si un restaurant pe plaja unde intre 12:30 si 15:00 puteai servi un meniu la alegere format din vreo 3 variante de feluri de mancare.

Piscine: Exista o piscina cu intindere mare de 140 cm adnacime, una rotunda pt copii de 40 cm adancime si mai sunt vreo 4 mici piscine langa tobogane. Apa din ele era foarte curata. Tot timpul erau sezlonguri libere.

Plaja are nisip fin iar intrarea in apa este lina cam in (15 metri). Erau foarte multe sezlonguri la plaja si toate erau acoperite de copertine. Cine dorea sa stea in soare isi muta sezlongul de sub copertine mai aproape de mare. Sezlongurile erau asezate la aprox 15 m de mare. Pe mal se mai adunau cateva alge si plastice si spre surprinderea mea nu le aduna nimeni. Ma gandeam ca poate portiunea de la sezlonguri la apa nu e in administrarea lor. Se aduna gunoiul dintre sezlonguri de mai multe ori pe zi. Prosoapele de plaja se pot schimba gratuit o data pe zi. Daca le pierzi platesti 10 euro pt fiecare.

Apa marii si Temperatura: Apa marii era calda. Dimineata era limpede iar dupa-amiaza se tulbura putin. Ei spuneau ca are 24 grade. Temperatura era 25-26 grade pe la 9:00 cand plecam noi la plaja ca sa ajunga la 30 la pranz. Aerul era suportabil insa soarele ardea foarte tare. Este cate un ceas cu termometru la iesirea din hotel spre piscina si la iesirea din curtea hotelului spre plaja. Nu am prins nicio zi de ploaie. O juma de zi a fost nor (perioada 3-10 iunie).

Toboganele sunt vreo 8 la numar: 2 pt copii, 6 pt adulti. Din cele 6,4 sunt spiralate si in unul te poti da numai cu colac. Mai sunt 2 de mare viteza. Iti sta inima in loc cand te dai pe ele fiind foarte bune pt cei doritori de senzatii tari, mai ales cand lovesti apa. Au fost foarte misto sa nu le ratati! Programul la tobogane este de cateva ore pe zi.

Parcul de distractii functioneaza intre 19:00 si 21:30 si are masinute busitoare, roata, trenulet, saltea pt sarit si inca 2 chestii care nu stiu cum sa le numesc. Copii dar si adultii vor fi incantati.

Animatia a fost in fiecare seara insa noi nu prea am urmarit-o. Erau scene haioase dar si scene mai slabe.

Turistii sunt predominanti rusii, dar erau si din vreo 10 alte tari (olanda, anglia, germania, suedia, danemarca, franta, scotia etc). Am intalnit si vreo 4-5 familii de romani cu care am mai povestit.

Daca am uitat ceva sau vreti mai multe amanunte nu ezitati sa ma intrebati. Voi posta si cateva poze dupa ce fac o selectie.

Ca o paranteza, o cunostinta cu care am fost la acest hotel si-a uitat verigheta in seif. Si-a dat seama a doua zi cand eram deja in Istanbul. Am sunat si trimis mail la hotel. Menajera o gasise si si, la cererea noastra, au inapoiat-o, dandu-le-o cu proces verbal altor cunostinte care erau inca in hotel. :)

Trimis de Gealy in 20.06.11 22:32:07
Validat / Publicat: 21.06.11 06:07:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3210 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gealy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera 1
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 71.40 EUR pe cameră

[21.06.11 08:08:25]

Remarcabil review - foarte bun, complet & util.

[22.06.11 22:21:27]

Multumesc pentru consideratie.

Mi-am dat seama ca am facut o mica gresala la minibar cand am zis de 2 sticle de apa plata de 2 litri. De fapt corect este 0.5 litri.

----------------------

Nota webmaster: corectat in text

reludan
    [31.08.11 09:07:29]

cu ce agentie ai mers

[31.08.11 10:00:58]

Salut, ca sa nu supar pe nimeni ti-am raspuns pe PM.

M'Liviu
    [11.01.12 20:40:21]

@Gealy: imi poti spune cu ce agentie ai mers. si eu vreau sa platesc la agentiile turcesti ptr ca stiu ca sunt mai ieftine.

[11.01.12 22:14:47]

@m liviu: Salut, nu era agentie turceasca, ci romaneasca. Eu am gasit diferente de pret de pana la 300 de euro/sejur in functie de operatorul turcesc cu care aveau contract. Ti-am dat mai multe detalii prin mesaj privat.

Gealy, M'Liviu, reludan
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Dragon Hotel [Evrenseki]: