ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2011
ÎNSCRIS: 21.06.10
JAN-2010

Sa fie Tabarka, [dar] sa stim si noi...

Nancy Ajram - Ya tabtab :X

Ati ghicit, titlul e calchiat dupa caragialianul "sa fie tradare, dar sa stim si noi ". Abia la final veti decide daca Tabarka echivaleaza cu o tradare si, daca da, cine (sau ce) poate fi considerat tradat. Pana atunci, faceti cunostinta cu

Coasta de Coral tunisiana, care se intinde de la Bizerte pana la Tabarka, datorandu-si numele coralilor rosii, disparuti, din pacate, in mare parte, din cauza exploatarilor masive.

Tabarka de azi este mostenitoarea orasului antic Thabraka, un melanj de civilizatii berbere, feniciene, romane, arabe, genoveze si turcesti. Thabraka a fost fondata de numizi, devenind ulterior colonie romana. Pe timpul romanilor a fost un port important, ce a servit mai ales la exportul marmurei policrome extrase din carierele de la Simitthus (azi Chemtou), marmura foarte apreciata atunci in intreaga Italie, dar si la exportul granelor recoltate din zona Bulla Regia.

Tabarka nu mai este, azi, un port comercial, ci unul de agrement, pe care ne-am hotarat sa-l vadem in 2010, intr-o zi - cum altfel? - de duminica si asta pentru ca tunisienii au inventat un cuvant nou, “dimancher”, de la dimanche =duminica. Derivand acest verb de la un substantiv, i-au dat urmatoarea semnificatie: “profiter au maximum du jour de dimanche”, lucru pe care noi l-am luat in serios, profitand, prin urmare, la maximum de acea frumoasa zi “ lasata de Domnul pe pamant “ (Alecu Russo).

Ce ofera atat de spectaculos Tabarka incat sa fie o statiune pe care s-o recomanzi drept destinatie de vacanta?

In primul rand, la Tabarka exista un Aeroport international, ce rezolva problema transportului. Apoi, hoteluri de 2,3 si 4 stele asigura cazarea, in functie de dorinta clientului si de suma in care doreste sa se incadreze. Iata cateva:

• Mehari Beach ****

Route Les Mimosas

Téléphone:(+216) 8.64.30.18

• Morjane Dar Tabarka ***

Téléphone:(+216) 8.64.30.55

In privinta mancarii, este o ocazie de vacanta in care te poti “converti “la regimul mediteraneean si nu ma gandesc atat la fructele de mare, la uleiul de masline, la mirodeniile lor cum altele nu-s (sofranul sub forma de fire [pistile], curry-ul, chimenul negru [ nigella ], etc), ci mai ales la faimoasele languste, care constituie una dintre seductiile lor gastronomice, de care tabarkinii sunt foarte mandri.

Oras al coralului si al langustei, Tabarka este in acelasi timp “capitala” tunisiana a plonjarilor marine. Exista, in centrul statiunii balneare Tabarka, un centru de scufundari “Aquamarin”, ai carui monitori stau la dispozitia celor interesati, oferindu-le cursuri de initiere in piscine, botezul marii pentru debutanti, iesiri de explorare, stagii de formare de cate una sau doua saptamani, in vederea obtinerii brevetelor CMAS de cate “o stea “ sau “doua stele”, plonjari nocturne, etc.

Apoi, in fiecare an, incapand din 1970 si pana acum, cu unele intreruperi, se organizeaza aici un festival international de jazz, ce se desfasoara sub sloganul “sa nu te bronzezi prosteste! “[ “ne pas bronzer idiot! ”]. Anul acesta festivalul se desfasoara intre 3-10 iulie si are drept tematica “salsa”. Este o provocare pentru tinerii din intreaga lume sa vina la Tabarka nu doar pentru bronzul de Mediterana, dar si pentru valentele culturale pe care le detine aceasta statiune. Timp de o saptamana, oraselul de 10.000 de locuitori cati are Tabarka, altminteri linistit mai tot timpul anului, se transforma intr-o Vama Veche din timpul festivalului Stuff-Stok, invadata (mai ales) de tineri (i) indragostiti de soare, de mare, de muzica, de plimbari, de scufundari, de …vanatoare.

Ei, bine, da, vanatoare nu numai de suflete- pereche, ca de-aceea-s tineri (“si ferice “, de la Eminescu citire), dar si vanatoare in sensul cel mai propriu al cuvantului. Si asta pentru ca in imprejurarile Tabark-ei, in muntii Kroumiriei, mai précis in padurile de la Ain –Draham se organizeaza partide de vanatoare, la care trofeele cele mai ravnite sunt mistretii. In definitiv, pentru ce n-ar avea si ei, tunisienii, Balc-ul (proprietatea lui Ion Tiriac) lor?

Diferenta consta in faptul ca la Balc ajung numai VIP-uri cu “obraze subtiri “, dar cu “buzunarul gros “, in timp ce la Tabarka pot ajunge si cei care au numai obrazul subtire, adica rafinament, bun –gust, eleganta in comportament si savoir- vivre-ul fara de care, chiar daca ai “ bani garla”, nu faci “nici doi bani “.

Pentru amatorii de drumetie, exista Fortul Genovez, datand din secolul XVI, pana la care trebuie sa te “nevoiesti”, avand destul de mult de urcat, fiindca este situat in varful muntelui. Eu l-am numit Mont Saint-Michel-ul tunisienilor, dar panorama pe care ti-o ofera Fortul Genovez e mult mai seducatoare, prin albastrul incoruptibil al Marii Mediterane, fata de mareea normanda, de culoare nedefinita, fie ea in crestere ori in descrestere. Va previn insa ca cetatea este inchisa, a fost preluata de armata tunisiana, din considerente numai de ea stiute (si banuite doar de noi). De ce se numeste ‘genovez “ fortul? Intrucat la vremea respectiva, ei erau cei care detineau monopolul expoatarii coralilor si, de la inaltimea la care l-au construit, puteau observa (si monitoriza, cum am spune noi azi) “tot ce misca-n tara asta “[apud Eminescu], nelasandu-le nicio sansa celor care ar fi avut intentia sa dirijeze coralii spre alte destinatii decat cele pe care le hotarau ei, genovezii.

Tabarka mai ofera, la capitolul “puncte de atractie “ si partide de golf, prin amplasamentul ei exceptional, intre munte si mare. Terenul de golf este situat in marginea unei paduri de pin si stejari, pe o distanta de 110 ha, ce ofera amatorilor de golf de orice nivel:

-un parcurs championship de 18 tururi, 6.400 m (Par 72)

- o scoala de golf de 9 tururi, un practice, Putting green et Pitch green.

In afara tentatiilor pe care vi le-am prezentat aici, vor mai fi fiind si altele, dar intr-o singura zi in care am fost noi n-aveam cum sa descoperim totul. N-am vazut nici macar celebrele “Ace” [Aiguilles ], niste formatiuni stancoase, pe care vantul si apa le-au fasonat in timp , tot erodand tarmul.

Oricum, intrucat cuvinte-cheie precum "aeroport international, festival de jazz, scufundari, golf, plaja, drumetii, languste", etc. trebuiau sa poarte un nume, li s-a spus simplu: Tabarka. Sper ca v-am convins ca este o destinatie de vacanta de luat in calcul. Si, ca sa inchei 'rotund", daca veti alege-o , nu veti trada decat gandul ca, patriotic vorbind, ar fi trebuit sa va explorati gradina carpatina si nu sa plecati urechea la seductiile Tabarkei.

Trimis de ileana45 in 20.06.11 17:07:21
Validat / Publicat: 20.06.11 19:40:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TUNISIA.

VIZUALIZĂRI: 3467 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ileana45); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 imagine bucolica surprinsa pe traseul spre Tabarka

[20.06.11 20:08:28]

webmaster 15, mai puteti sa-mi atasati o melodie corespunzatoare imaginilor, va rog? va multumesc mult.

[20.06.11 20:12:18]

va cer scuze, cred c-am gresit, trebuia sa m-adresez domnului webmaster 25, sunteti pe receptie, sa-mi auziti rugamintea? cu multumiri,

Ileana

[20.06.11 21:09:50]

Articolul, mutat in noua sectiune "Descopera Tabarka", a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

@ileana45: unul dintre colegii care se ocupa cu alegerea si inserarea ilustratiilor muzicale va cauta cat de curand ceva potrivit (pe trilulilu sau youtube) si va insera ilustratia audio.

[20.06.11 21:32:58]

Am atasat o melodie vesela in ton cu vacanta care mie imi place mult. Desi cantareata este libaneza sper sa placa , daca nu se poate schimba fara probleme.

[20.06.11 22:41:23]

Va multumesc amandurora pentru interventia binevenita si va raman recunoscatoare.

[21.06.11 09:38:07]

foarte frumos.

mariana.olaru
[21.06.11 10:09:18]

Chapeau bas, Ileana! Nu numai pentru review, dar și pentru comentariul alăturat fotografiilor. Unda de umor și bună dispoziție mi s-a transmis îndată ce am citit. Și am descoperit cu uimire că personajul care se întâmplă să poarte numele ăsta, Băse, nu se trădează niciunde: îți pune mereu răbdarea la încercare!

Tunisienii nu sunt de religie musulmană? Mănâncă și ei carne de porc?

[21.06.11 10:35:48]

Multumesc, Mariana, imi face placere sa constat ca suntem pe aceeasi lungime de unda. Cosmopoliti fiind ei, tunisienii sunt "la post" in fata oricarei provocari si nu s-ar putea face de rusine sa nu aiba inclusiv carne de porc pentru gusturile celor mai putin musulmani, fie ei ortodocsi sau neortododcsi (figurativ vorbind).

Vreau sa-ti spun ca si ei, unii dintre ei, mananca fara rezerve delicatese porcine, dupa care savureaza si-un vin, si-o bere, fara remuscari de natura religioasa. Acesta e "PRETUL" mondializarii, s-a vrut uniformizarea noastra a tuturor si s-a reusit.

Nu mai departe de aseara, la o terasa din Berges du lac, un cartier select al Tunisului, tinere tunisience fumau la toate mesele cu aerul cel mai natural din lume. Aceasta e Tunisia, mereu surprinzatoare, intalnesti si fiice ale Evei imbrobodite, pastrand cu strasnicie traditia, dar si tinere dezinhibate, in pas cu vremurile.

Bref, e musai sa te hotarasti sa vezi toate astea "sur le vif".

Eu sunt in expectativa, n-ai decat sa-mi dai un semn.

[21.06.11 11:06:45]

travoice,

Iti multumesc pentru ecourile postate, iti ramasesem datoare cu un raspuns. Am ajuns si noi la Djerba, veneam dinspre Tozeur, dar, intrucat aveam de parcurs peste 600 de km. pana la Tunis, n-am ajuns decat pana in port la Djerba, asa incat va trebui neaparat sa ne intoarcem candva, sa exploram insula amanuntit.

Va multumesc, de asemenea, tuturor celor care m-ati votat. Acest lucru ma emotioneaza cu atat mai mult, cu cat eu nu va cunosc, dar asta nu ma impiedica sa va iubesc mai putin.

[21.06.11 21:38:32]

catre ileana 45

multumesc si stii tu pentru ce. (VORBE PUTINE LA MINE)

intrebare? te intereseaza premiile sau aprecierile?

CU STAMPILE PE PASAPORT NE-AM LAMURIT

[21.06.11 23:01:44]

travoice,

Vorbesti tu putin, dar stii sa atingi punctul nevralgic.

In privinta premiilor, pot sa-ti spun ca am castigat si eu ceva anul trecut, un premiu simbolic, un album foto sau cam asa ceva, dar n-am mers sa-l ridic. Nici nu am fost, ce-i drept, prea harnica la redactat, dupa 2-3 review-uri abandand "cursa", dupa ce un membru AFA a fost inelegant in limbaj la adresa mea.

De formatie si prin afinitate latinista fiind, mi-am insusit adagiul: "Aut Caesar, aut nihil " nu-l mai traduc, doar de-aceea exista Sfantul Google, sa ne-ajute la nevoie. In privinta aprecierilor, ma intereseaza in primul rand cele ale persoanelor cu care rezonez, doar stii si tu, altminteri, ca nu poti fi (mereu) pe placul tuturor.

Nu trebuia sa ma provoci, daca ai facut-o din capul tau, bravo! , daca te-a sfatuit altcineva, te-ai lasat manipulat si mi-ai facut, fara voia ta, un deserviciu, fiindca m-ai facut sa spun public ce gandesc.

Dar, vorba francezului " Advienne que pourra "!

Concursul merge, oricum, mai departe...

[22.06.11 08:54:19]

pt ileana45

-nu baga in seama nesimtitii. probabil se OFTICA pe cei care sunt pe acest site. ar trebui sa fie cenzurati de webmaster.

te invidiez ca ai timp sa scrii SI asa de frumos. eu sunt un repezit. nu am rabdare.

repet eu nu provoc si nu caut nod in papura. scrIu putin si la obiect.

a avut dreptate webmasterul cind m-a certat odata.

(sa pun foto mai putine dar insotite de text decit foto multe fara text)

pe acest site intru NUMAI eu cu gindurile mele. daca fac bine asta e. daca fac rau eu raspund.

of DOAMNE ce mult am scris. numai tu esti vinovata.

un pa sincer din brasov.

dorgo
[25.06.11 20:57:19]

@travoice... nu dispera... si eu sunt un repezit... scriu un review in 2 ore, scriu tot ce-mi trece prin cap, la repezeala, apoi sterg jumatate, nu am timp de migala, slefuire si corectare, imi ia mai mult timp postarea pozelor si alesul melodiei decat scrisul, nici nu prea corectez textul ca lumea, lansez ideea, pe cat posibil mereu alta, si uite unde am ajuns in clasament!... vai de mine... tu scrii putin si la obiect, eu scriu mult si pe langa... dar vad ca asta place lumii... fotografiile? ... nu eu le fac ci aparatul si hazardul... pozez aiurea... indrept aparatul spre ceva anume de vreo 10 ori, apoi sterg 5 poze iar din cele ce raman, mai sterg 4... in sfarsit ramane una singura, acceptabila... vezi ce usor e pe AFA?

Un pa optimist dinTg. Mures

DanPopovici*
[04.10.14 23:33:23]

@ileana45 - Totul este supradimensionat, prezentat ca si cand acolo superbul se contopeste cu mirificul.

Ca o parere personal, in momentul in care cineva se incumeta sa cumpere un sejur la Tabarka doar citind aceste postari, inseamna ca ti-ai asumat responsabilitatea acelui lucru.

N-ai scris nimic despre gunoaiele de pe plaja si de pe strazi, despre cersetorii, copii si adolescenti in putere pe care-i gasesti pe plaja publica si care fara rusine iti cer un dinar, aproximativ 2 lei si se tin dupa tine enervant lucru.

Nu mai vorbim ca cei care vor sa practice scufundarile, vor avea o surpriza cand vor afla pretul pentru 20 de minute.

Am stat cateva weekend-uri in Tabarka iar ca impresie generala, totul este foarte scump, nepermis de scump daca vorbim de spre marfa fara valoare, despre servicii, despre mancarea plina cu harissa de nu-i mai simti gustul sau berea bauta fara niciun gust.

Trebuie sa fi pasionat de lumea araba ca sa suporti cateva zile in astfel de locuri.

[05.10.14 00:00:15]

@DanPopovici - ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[05.10.14 11:38:46]

@DanPopovici -

Eu consider ca totul depinde de felul in care te pozitionezi fata de lume si viata. Eu am ales sa fiu fericita, pentru ca acest lucru e bun pentru sanatate si de cele mai multe ori, daca nu intotdeauna, prefer sa iau partea buna a lucrurilor si s-o minimalizez pe cea dezagreabila.

E drept ca review-ul meu a fost scris la putin timp dupa 'revolutia' tunisienilor, cand inca nu-si permiteau sa se dea in petic, fiindca ulterior, in mod galopant si ireversibil si-au schimbat total atitudinea fata de tot si toate, considerandu-se deveniti peste noapte 'democrati' (originali), pentru ei asta insemnand ca sunt liberi sa faca orice vor, in sensul rau al cuvantului.

In 2011 erau inca puri, sau simulau acest lucru atat de bine, incat eu ii vedeam intr-adevar sinceri, calzi, bine intentionati. Acum isi dau arama pe fata ostentativ si eu nu pot decat sa regret ca au jucat teatru (convingator!) pe timpul lui Ben-Ali.

Probabil ca aveti dreptate in ceea ce spuneti, domnule Dan Popoviciu si constatarile dumneavoastra nu fac decat sa confirme propriile mele observatii asupra manifestarilor adevaratei firi a lumii arabe, asa cum se reveleaza ea aici si acum.

La Tabarka eu nu am mai fost de atunci si prefer s-o pastrez in amintire asa cum am vazut-o la inceputul verii lui 2011, cu ochii sufletului, nu cu ai mintii si nici nu voi mai merge, ca sa nu fiu dezamagita, asa cum am fost de Korbous, un alt loc paradisiac din Tunisia, unde tunisienii invadeaza- la propriu - laguna in fiecare week-end, incingand gratare direct pe marginea drumului, ascultand muzica la maxim si dansand sub cerul liber, dezlantuindu-se in voie si lasand in urma lor un adevarat dezastru ecologic. Nu-mi puteam crede ochilor si urechilor de ce vedeam si auzeam, parca nu mai era Korbous-ul calm si linstit pe care-l descoperisem eu cu incantare in urma cu doar cativa ani.

Dar viata merge inainte, cei de la Ambasada noastra de aici ne trimit periodic avertismente de prudenta in privinta deplasarilor noastre in interiorul tarii si noi trebuie sa ne conformam si sa-i lasam pe autohtoni sa-si traiasca 'democratia' asa cum o inteleg ei.

Ca sa inchei, imi pare realmente rau (da) ca v-ati ratat concediul in Tunisia din pricina review-ului meu hiperbolizant, acum n-as mai recomanda aceasta destinatie (si nici alta) conationalilor mei, din pacate pentru turismul tunisian aflat in cadere libera.

Toate bune va doresc!

[06.10.14 09:54:45]

ileana45, nu fi dezamagita! important e ca ti-a placut in acel moment. si cum zice si dan popoviciu trebuie sa-ti placa lumea araba. acum au si ei momentele de ,,euforie ,,dupa dictatura. la noi crezi ca a fost altfel? vor trece aceste momente si iar va fi frumos in tunisia. noi investitori, aceleasi peisaje frumoase, servicii de calitate, etc.

DanPopovici*
[18.10.14 10:19:17]

@travoice -

Exista un pasaj in postarea Ileanei, foarte adevarat si de luat in seama. In momentul aterizarii, in aceasta tara, veti primi un SMS din partea Ministerului Afacerilor Externe, Ambasada Romaniei din Tunis cu... "alerta de calatori". Deci atentie mare cu aceasta tara si evitati zonele periculoase, indiferent unde va aflati pe teritoriul ei.

DanPopovici*, dorgo, ileana45, mariana.olaru, travoice

• pagină generată în 0.062351942062378 sec