ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.06.2011
ÎNSCRIS: 04.01.11
JAN-2011

la PMM* = 56 USD

Un sejur de neuitat in Hurghada

Hotel foarte bun, dar se pare usor inferior altora similare de 5 stele. Asta ne-a spus ghida romanca, deoarece si-a schimbat recent patronii si denumirea si se pare ca a ramas in urma celorlalte.

Eu am prins un sfarsit de ianuarie cu temperaturi de 21-25 Grade Celsius, apa marii perfecta, vreo 23 Gr. , limpede, curata, cu acces de pe un ponton, fara pietre sau alte inconveniente. Am tras o sperietura vreo doua dimineti, intrucat apa se retrasese vreo 50 m, probabil refluxul!

Hotelul are de toate, teren mare, gradini, un lac, piscina acoperita, centru spa. Fata de goliciunea desertica si deprimanta de la iesirea din hoteluri, pe marginea drumului, inauntru gasesti o explozie de culori, gradina bine ingrijita, permanent udata, in limita posibilitatilor.

In afara resorturilor, e deplorabil, cred ca o treime din cladiri ramase intr-o faza de constructie, neterminata. Nu stii daca a fost vreun bombardament, sau sunt hoteluri incepute de mult si ramase in paraagina! Poate e criza si la ei in constructii.

Mancarea a fost O. K. , mai ales dulciurile, cam prea dulci. Curatenia a fost desavarsita, cel putin cand am fost eu in extrasezon.

Nu cred ca ar trebui mers din mai pana in septembrie, deoarece e mult prea cald. Deja in ziua plecarii noastre, pe 29 ianuarie, erau peste 27 grade.

Abia astept sa mai ajung in Egipt, tot in iarna, de data asta voi alege Sharm, dar sper ca voi reveni si in Hurghada, deoarece nu am avut timp si nici curaj sa ma duc cu taxi pana in orasul vechi. Egiptenii fluiera dupa orice femeie care circula pe strada, opresc taxiurile in fata ta, dar altfel nu sunt necuvinciopsi sau periculosi. Si nu vezi femei pe nicaieri, la hotel doar barbati care fac curatenie, masaj, coafura, cosmetica, etc.

Am prins inceputul revolutiei, dar sper sa aflu ca totul revine la normal si vom putea merge in continuare fara griji, cel putin in statiunile de la Marea Rosie, unde nivelul de civilizatei se apropie de normal.

In rest, nu mergeti pe cont propriu, caci e jale: saracie lucie, mizerie, case neterminate, fara geamuri sau acoperisuri, e nota generala in Egipt. Ei zic ca nu au nevoie pentru ca nu ploua, nu ninge, nu bate vantul cu lighioane! Nilul e un dar divin, de-a lungul lui gasiti agricultura, dar ramane mizeria si saracia.

Eu am combinat sejurul cu excursiile optionale spre Luxor si Cairo, dar e foarte obositor, deoarece faci cel putin 6-9 ore pana la destinatie, si inapoi. De preferat sa-ti propui separat sejur si relaxare la mare, separat vizitarea obiectivelor turistice din vechiul Egipt, pierdut in istorie.

Trimis de rsimona in 20.06.11 11:47:38
Validat / Publicat: 20.06.11 12:19:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 4361 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rsimona); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Holul din cladirea principala a H.Sonesta Pharaoh Beach
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 56.70 USD pe cameră

webmaster [20.06.11 11:53:58] »

@rsimona: multumiri pentru promptitudinea si amablitatea cu care ai dat curs invitatiei de a-ti scrie propriul review. Pana la urma a iesit un review chiar fain si mai mult decat util.

• Alte impresii din această RUBRICĂPharaoh Azur Resort (ex Sonesta) :