ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2011
ÎNSCRIS: 18.08.09
JUN-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 si 12 ani

Botanik, peste asteptari

Desi nu sunt o buna naratoare, va voi scrie cateva impresii pentru ca am plecat cu mari emotii in privinta cazarii.

Am ales Delphin Botanik pentru ca mi-a fost recomandat de multe cunostinte care au fost acolo si au venit incantate de calitatea serviciilor.

Am plecat cu masinile, 2 familii. La dus ne-am cazat o noapte la Afyon, iar la intoarcere am trecut de Istanbul si am stat la Legend Hotel Tem pe autostrada, la prima benzinarie.

Informatiile postate aici ne-au fost de un real ajutor, in sensul ca odata ajunsi la Botanik am stiut ca trebuie sa luam legatura cu Ludmila de la receptie, o domnisoara din Moldova, foarte serviabila, care ne-a ajutat cu cazarea.

In corpul Rose, nu mai erau camere la etaje superioare decat cu vedere spre Luna Park si, pentru ca acolo era galagie, ne-a sugerat sa stam la etajul 2, care era cu vedere spre gradina.

Camerele, nu foarte spatioase, erau foarte curate. Noi o rugam pe camerista sa intre in fiecare zi, ii dadeam cate 2 lire la 2 zile si ne schimba prosoapele zilnic. Lenjeria ne-a schimbat-o de 3 ori in 7 zile. Aveam televizor LCD, cu PRO TV international si TVRi, ceea ce era super in dupa-amiezile in care mai leneveam cate o ora in camera.

Despre mucegai, asa cum am mai citit pe aici, nici nu incape discutie. Nici pe-afara, nici in camera, nicaieri nu am simtit vreo astfel de "aroma".

Programul extrem de incarcat. Dimineata, dupa micul-dejun, la piscina. Daca n-aveam chef sa ne trezim si pierdeam micul-dejun, de la ora 11 parca incepeau sa faca placinte cu branza si cu carne (langa relax-pool), apoi urmau hamburgerii, cartofi prajiti, kebab, hot-dog, salate, toate acestea langa piscina principala. Bauturi racoritoare, alcoolice, cocktailuri fel de fel, inghetata, tot ce doriti la discretie.

Animatia era super, atat dimineata cat si seara. Copiii mergeau la mini-club, iar seara la mini-disco. In fiecare seara la amfiteatru erau spectacole foarte dragute. Cel mai mult ne-a placut kenian show. Din pacate, noi nu am prins seara de gala, despre care am auzit ca este spectaculoasa, dar am avut turkish night, love night, latino night, totul extrem de frumos. Am prins si eclipsa de luna, care s-a vazut senzational de acolo.

La restaurantele a la carte nu am prins decat la otoman si la chinezesc. Foarte buna mancarea. Faceti-va rezervarile inca din prima zi, dar la receptie, nu pe calculator.

Vegetatia este luxurianta. Plaja, intr-adevar, este plina de pietre, dar exista incaltaminte speciala si nu este chiar un capat de tara ca nu este nisip fin. Serviciile si personalul foarte amabil compenseaza toate minusurile.

Ne-am simtit foarte bine si recomand cu caldura tuturor familiilor cu copii in special.

Vacanta placuta va doresc!

Trimis de yohanna in 19.06.11 11:22:13
Validat / Publicat: 19.06.11 12:24:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Lara, Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 2938 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (yohanna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 piscina de relaxare de langa restaurantul principal

[19.06.11 16:54:30]

@yohana, eu acum o ora am venit de la Delphin Botanik... eu sunt in Turcia acum si sunt cazata la Delphin de Luxe si am facut o scurta vizita si la Botanik de l-am vizitat... domeniul este f. frumos cu multa verdeata dar la cladirea Mimosa parca ii zice miroase intr-adevar a mucegai... la celelalte nu... si am fost vreo 3 familii. De serviciii banuiesc ca sunt la fel ca la Delphin de Luxe... oricum ne asezasem la o masa sa mancam o inghetata si 2 ospatari au venit la noi sa ne intrebe daca mai dorim ceva.

[19.06.11 20:17:28]

Buna, celeste! Nu am intrat in Mimosa si nici in alt corp de cladire din Botanik, cu exceptia celui in care am stat bineanteles. Pe afara, sincer, n-am simtit niciun miros neplacut si n-am niciun interes sa ascund ceva. Delphin de Luxe este mult mai frumos ca si conditii de cazare, nimic de zis, dar si pretul este mai mare.

Sejur placut in continuare!

danutdinica
    [19.06.11 21:11:28]

Buna celeste

Poate ne dai mai multe detalii cu privire la posibilitatile de distractie ale copiilor.

Plecam si noi pe 11 iulie la Deluxe si avem un pusti de 9 ani.

Multumim mult si... distractie placuta in continuare!

[19.06.11 21:26:55]

Daca ai vrea sa ne spui numele hotelui din Afyon, si cat a costat noaptea de cazare atat la Afyon cat si la Legend Hotel Tem. Plecam si noi saptamana viitoare si am vrea sa stim detalii despre starea soselelor si traseul urmat. De unde ai cumparat cartela kgs.

[19.06.11 21:29:08]

@yohana, eu de fapt am vrut sa merg la Botanik dar nu am mai prins bilete cu toate ca vorbisem la agentie la inceputul lunii februarie... se intrase in stop sales... si am vorbit la agentie in acelasi pret sa imi faca o alta oferta... mi-a facut la De Luxe si am platit cu 100 de euro mai mult... nu am. nici un interes sa mint pe nimeni... intr-adevar la Botanik este mult mai multa vegetatie si recunosc ca mi-a placut... dar ca exista si un dar... cand am trecut pe langa corpul Mimosa... era un miros puternic de mucegai... deci repet mi-a placut totul la Botanik in afara de acest lucru si am fost 3 familii.

[20.06.11 15:47:49]

@gione, noi am iesit din tara prin Vama Veche si am urmat traseul [...] - NOTA WEBMASTER: traseul a fost sters la solicitarea autoarei; el a fost rescris, cu corecturi si ajustari, mai jos.

Am plecat din tara la 5 dimineata si am ajuns la Afyon in jur de ora 19. In Istanbul am pierdut vreo 2 ore, pana l-am tranzitat, si, desi n-am luat-o prin oras, era foarte aglomerat. Cardul l-am luat de la prima intrare de pe autostrada, este un individ intr-o ghereta, pe stanga. Va explica ce aveti de facut... L-am alimentat cu 20 de euro (minimum) si ne-au si ramas bani pe el.

Din pacate nu am retinut numele hotelului din Afyon, dar il veti vedea, este pe langa outlet-uri, eventual cand intrati in Afyon intrebati la Shell. Camera dubla a costat 40 de euro, iar cu pat suplimentar 50 de euro, cu mic dejun inclus, dar e musai sa negociati.

La Legend Hotel a fost 40 de euro dubla si 60 euro tripla, insistati aici pentru mic dejun si luati-va de seara tichetele, pentru ca se mananca la o terasa. Daca sunteti buni negociatori, poate platiti mai putin. Noua ne-au spus ca e cu mic dejun cand ne-am cazat si n-am luat tichetele, iar a doua zi dimineata tura care se schimbase ne-a spus ca se plateste extra, dar am rezolvat. Hotelul arata excelent, camere foarte spatioase si foarte curate.

Drumurile sunt foarte bune, putine portiuni sunt cu o banda pe sens, pe unde se mai lucreaza inca si te mai deviaza, in rest autostrada cat vezi cu ochii si drum national cu doua benzi pe sens.

Sper ca v-am fost de folos.

Drum bun si vacanta placuta!

[20.06.11 16:06:15]

@danutdinica, exista destule posiblitati pentru copii, vitamin bar, piscina topogane... totul este la superlativ mai putin plaja dar asta stiam dinainte. Iti urez concediu placut.

[20.06.11 16:13:27]

Yohanna, te rog spune-mi si mie cum este drumul pe la Kirkareli - Burgas...

noi am plecat din tara pe traseul clasic Razgrad - Targoviste - Kotel - Kamzabeily - Canakkale dupa care am continuat pe coasta pana la Oludeniz unde ne-am oprit pentru 3 zile.

La intoarcere vom folosi acelasi traseu ca tine dar cu diferenta ca vom opri la Bilecik la hotel Eronur.

Pe traseul clasic se merge prost pe la Razgrad unde era decopertata o portiune buna din asfalt si pe la Elhovo unde drumul era valurit.

[20.06.11 22:04:23]

Inca o intrebare bugas azizie este reparat?

[21.06.11 00:42:01]

@admin, am rugamintea sa stergi traseul pe care l-am scris in ecoul catre gione pentru ca nu l-am retinut bine si este gresit.

@gione, iti scriu din nou traseul, refacut de sotul meu (scuze ca te-am indus in eroare mai sus, s-ar parea ca n-am fost un copilot prea bun)

Vama-Veche - Varna - Burgas - Malko Tarnovo (E87) - Kirklareli - se intra pe O3 spre Istanbul (l-am ocolit pe O2 cu iesire pe O4) - Izmit - Sapanca - Bilecik (D650) - Kutahya - Afyon - Burdur - Antalya (D400/E90) - Alanya.

Despre Azizie nu stiu ce sa-ti zic, nu-mi suna cunoscuta localitatea, dar in principiu in Bulgaria drumurile sunt circulabile, unele chiar foarte bune, reparate recent.

@celeste, de la Kirklareli spre Malko Tarnovo am mers pe E87, foarte bun; in Bulgaria, asa cum am scris mai sus drumul este relativ bun.

[21.06.11 08:13:00]

@yohana: traseul din ecoul precedent a fost sters, cu adaugarea unei notite explicative; multumiri atat tie, cat si sotului!

[21.06.11 22:03:36]

Multumesc mult Azizie este granita turca pe unde ai trecut. Plec maine

[22.06.11 00:34:24]

Drum bun si distractie placuta!

Sa ne povestesti cum v-ati simtit.

celeste, danutdinica, gione, yohanna
    Alte impresii din această RUBRICĂBotanik Hotel & Resort (ex Delphin Botanik) [Okurcalar]: