ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.06.2011

Sub orice critică
Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Hotel Sozer? Nici gand!

La sfarsitul unui sejur deosebit de frumos in Turcia, in drum spre casa am oprit pentru o noapte in Kusadasi. Facusem deja de acasa rezervare la un hotel (Sozer) de 3*, demipensiune si 65 €, care pe site arata ok si apoi pentru o noapte de tranzit am zis ca va fi o alegere buna. Cand am ajuns insa, … mare dezamagire. Cu o singura exceptie si anume panorama deosebita la Marea Egee, in rest totul ne-a lasat un gust amar.

Vazandu-l din strada, hotelul nu-ti trezeste nimic suspect deoarece pare a fi proaspat renovat. In interior insa, Doamne fie-Ti mila! Hotelul de 3* (noi i-am dat cu indulgenta 1*) are in fata o parcare privata, insa nu ne-a garantat nimeni ca ar fi pazita (nici macar nu am avut curaj sa dam cheile de la masina tipului de la receptie care se ocupa de parcarea masinilor deoarece nu inspira deloc incredere, arata si nu exagerez ca un … “vai de mama lui”.

Inca de la intrarea in hotel te izbeste un miros ciudat de vechi si imediat iti si dai seama dupa mobilier si iluminatul difuz ca “doar pe afara e vopsit gardul …”. Camera, baia, balconul, holurile de acces, liftul, restaurantul si piscinele (mai bine zis doua cazi de baie mai mari), absolut toate sunt vechi, uzate si cu mucegai, cu murdarie in strat gros pe la colturi. In baie a trebuit sa ne inarmam cu mult curaj pentru a face dus. Lipsea o parte din tavan, iar printre tevile care se vedeau prin plafonul lipsa atarnau niste cabluri dubioase. Obiectele sanitare erau intr-o stare avansata de degradare (dusul era ruginit, cada nu mai avea de mult smalt, de la closet venea un miros greu de suportat, oglinda, gresia si faianta erau pline de pete, iar prosoapele, desi curate, “stersesera” muuuuuuult prea multi turisti inaintea noastra).

Aveam in camera un “antic” aer conditionat care functiona, dar setat la o anumita temperatura si un anumit timp (puteai sa incerci mult si bine sa faci anumite modificari pentru ca el functiona tot cum dorea “stapanul”). La geam (care apropos era mizerabil) se gasea o perdea inneagrita de praf.

O, Doamne, iar cand a trebuit sa servim masa ni s-a facut rau la propriu. Pe langa faptul ca mesele aratau “ca si restul hotelului” adica invechite, ospararii miroseau a transpiratie si te si priveau ca pe niste infractori. Mancarea a pus “bomboana pe coliva”. Nu ne venea sa credem: chifle tari, cateva tipuri de salate, niste chiftele groaznice la gust cu fasole si mazare drept garnitura, niste cartofi prajiti ramasi din seara trecuta, reprezentau tot meniul din acea seara. Nu am putut manca mai nimic. Iar ceea ce am inghitit ni s-a pus de-a curmezisul. Salaltele cu maioneza imi vor ramane in minte tot restul vietii: erau multicolore mov, roz, vernil iar gustul groaznic. A fost singurul moment din intreaga vacanta in care ni s-a facut dor de casa.

Flamanzi si sictiriti dupa ce ne-am “tiganit” cu un chelner pentru un bon (fetitele bausera cate un suc la terasa de afara) am plecat sa exploram imprejurimile. Plaja nu ne-a placut deloc deoarece era murdara, dar am zabovit intr-un parculet de joaca pentru copii, pe care l-am gasit la cativa pasi de hotel.

Dupa o noapte in care am dormit ca pe maracini, dimineata am strans rapid bagajele si am coborat sa luam micul dejun. Norocul nostru a fost ca am gasit fructe, rosii, castraveti si branza, celelalte produse lasand de dorit: untul era ranced, am vazut niste gogosi inecate in ulei, sucul era o apa colorata de la un dozator, iar laptele se dadea cu portia asemeni chiftelelor de la cina. Am parasit hotelul in mare graba, fara sa facem prea multe fotografii asa cum obisnuiam de obicei. Ne-am dorit sa imortalizam numai acele aspect frumoase din calatoria noastra, iar la Kusadasi ne-am bucurat numai de panorama deosebita a Marii Egee unde vedeam acostand superbe vase de croaziera.

Prin relatarea noastra nu dorim sa parem nepoliticosi sau lipsiti de respect pentru cei care si-au facut vacante frumoase in aceasta locatie, pentru ca suntem convinsi ca exista foarte multe hoteluri deosebite in Kusadasi, ci dorim sa avertizam pe cei care aleg acest hotel ca ar putea reprezenta “o mare teapa”.

Ne vom intoarce in aceasta statiune, dar cu siguranta vom face o alta alegere, speram mult mai buna in ceea ce priveste hotelul.

Mult success si dumneavoastra!

Trimis de lucsim in 18.06.11 23:12:06
Validat / Publicat: 19.06.11 00:01:08

VIZUALIZĂRI: 2411 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lucsim); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bulevardul Ataturk, drumul spre hotelul Sozer.

maria55 †
[19.06.11 04:19:44]

@iucsim, la doi pasi de acest hotel, se afla hotel Surtel, chiar linga Marele Bazar, vis-a-vis de frumoasa alee de promenada. Aici o camera cu all. incl. costa 36/E (bineinteles, negociat) pt 2/pers. , si au mobilier nou, gresie, balcon spre Egee, parcare asigurata, mincare buna si proaspata (fara fructe de mare sau fresh de portocale), bauturi alcoolice si racoritoare (dozator) cafea, la pretul amintit mai sus.

Dat fiind faptul ca iubesc f ult Kusadasi-ul merg de fiecare data in aceasta locatie, dar nu singura ci insotita de un grup de prieteni si nimeni nu a avut nimic de obiectat.

Ti-l recomand cu caldura daca nu te-a dezamagit statiunea in sine.

lucsimAUTOR REVIEW
[19.06.11 13:12:58]

@maria55

Statiunea nu m-a dezamagit, dar nici nu am avut timp sa o vizitam prea bine. Mutumim mult pentru recomandare. O vom lua in calcul pentru urmatoarea vacanta.

maria55 †
[19.06.11 14:40:55]