ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2011
JUN-2011
2 AD. + 1-5ani COPII

ARTICOL ARHIVAT

Kaliakra Superior: UAI standard in extra-sezon

Am ajuns la H Kaliakra, Albena, stimulat de un premiu anual castigat pe site, respectiv o reducere de 10 la suta, pentru care multumim proprietarilor AFA.

Ca sa fie clar de la inceput, nu mi-a parut rau ca am ajuns la acest hotel, care s-a dovedit a fi o surpriza placuta pentru un carcotas ca mine. Cred ca UAI de aici este pe podium in Bulgaria si concureaza cu succes cu rivalii din Turcia. Daca anul trecut am ramas neplacut impresionat la H Rubin, din Sf Konstantin su Elena, de faptul ca in extrasezon meniul era pe baza de orez, aici nu parea a exista diferenta intre varful de sezon si inceputul de iunie. Am inregistrat si minusuri, pe care nu le voi trece cu vederea. Dar am sa incep cu drumul si cu plusurile.

Rovigneta bulgareasca - de negasit

Am mers pe traseul meu preferat, respectiv Bucuresti-Giurgiu-Ruse-Silistra-Dobrich-Albena, un traseu relaxant de 300 km si maxim 5 ore. Pe aceasta ruta, pe care o folosesc de trei ani incoace, traficul e aproape de zero, localitatile destul de putine, iar politie n-am intalnit. Singura problema a fost rovigneta bulgareasca, pe care n-am avut de unde s-o cumpar, desi am oprit in vama si la alte cinci-sase benzinarii de pe traseu, pana m-am saturat. A fost destul de stresant, pentru ca, daca politie nu era, am observat controale de la drumuri pe traseu, doua sau trei, tocmai pentru rovigneta. In cele din urma, am reusit s-o cumpar abia de langa Albena, la plecare. Atentie, rovigneta trebuie completata cu numarul masinii si lipita pe parbriz in dreapta-jos, altfel risca sa fie invalida. De asemenea, pastrati partea de jos a rovignetei, cea care nu se lipeste pe parbriz, precum si chitanta. Si inca ceva: daca a expirat trebuie data jos, alfel se ia amenda.

Hotelul - o surpriza placuta

Cazarea la Kaliakra, dupa ora 14, a mers repede. Nu am dat bacsis. Am primit o camera la etajul trei pe latura Superior. O camera mare, (de aprox 20 mp) exact ca in pozele de prezentare, cu doua paturi plus o canapea extensibila, cu o masuta rotunda in mijloc si un fotoliu. In plus, un birou cu scaun plus o comoda cu televizor sub care se afla minibarul. Baia mare, spatioasa, izolata de camera cu o usa glisanta, cu un spatiu generos pentru dus, practic o mica incapere de doi pe unu. De asemenea, ne-am bucurat de un balcon urias de aprox 6 mp, unde se afla un uscator de rufe plus mese si scaune din plastic.

Am folosit parcarea din fata hotelului, dar care are o capacitate mica de maxim opt-zece masini. E un spatiu de parcare generos, gratuit si pazit pe o platforma pe deal, in fata hotelului. NB-parcarea in Albena este de 5 leva pe sejur, fie el de 2-3 zile, fie de 14. Daca vrei sa iesi din statiune in timpul sederii primesti un card pe care trebuie sa-l inapoiezi la plecare. Este foarte civilizat si sigur si din acest punct de vedere.

O camera de patru stele

Camera era dotata cu minibar, dulapuri din belsug pentru haine si incaltaminte, noptiere, un ferbator si cesti de cafea/ceai (cate una) plus doua plicuri de ness si doua de ceai plus zahar, reimprospatate zilnic, deindata ce erau consumate. La televizorul LCD se prindea PRO TV International si nici un canal de cartoons pentru copii. Aerul conditionat e pe sistem centralizat, dar nu prea l-am folosit in conditiile in care temperatura in camera a fost constanta, pe la 24-25 grade. Accesul in camera e cu cartela, care activeaza odata ce ai intrat si curentul electric deindata ce e introdusa in locasul ei de langa usa. Fara cartela, fireste, nu ai curent si nici aerconditionat, nici tv, etc Daca deschizi usa de la balcon, AC se opreste.

Curatenie s-a facut la cerere, cu cartonul agatat de clanta, altfel, zilnic se deretica prin camera, gunoiul, cafea, la doua zile se schimbau prosoapele, multumitor. Recunosc ca la un moment dat am dat 5 leva femeii de serviciu de pe etaj.

Hotelul, ocupat 60-70 la suta, era plin de pensionari germani, populatia majoritara, rusi si romani. Romanii de aici pareau de buna calitate, desi n-am dorit sa am de-a face cu vreunul, comparativ cu ce am intalnit in alte locuri, la Hotel Elena din Nisipuri spre exemplu. Nu am avut parte de niciun fel de excese din partea conationalilor, asa ca am rasuflat usurat la capitolul acesta. Dar probabil ca bizonii nu iubesc extra-sezonul.

As mai adauga ca diferenta dintre Kaliakra Superior si Kaliakra Standard consta doar in dimensiunile camerei si probabil dotarea acestora, nimic altceva, restul serviciilor fiind comune: restaurant, baruri, piscine, snack-bar, lounge-bar, plaja, etc

Restaurant, o varietate impresionanta de meniuri

Restaurantul se afla cu un etaj mai sus fata de receptie, are un lift special pentru persoanele cu dizabilitati, este relativ spatios, are o terasa generoasa cu priveliste frumoasa, aer conditionat, respirabil.

Mancarea variata, multumitoare, de toate pentru toti, fara extravagante. Varietati de pui, porc, vita, peste, salate, dulciuri pentru toate gusturile. Era imposibil sa nu gasesti ceva ceva pe gustul tau. Personal, am evitat carnea, incercand toate mancarurile de legume posibile. N-am fost dezamagit. Fructe: portocale, mere, grapefruit, pere, cirese, pepene, kiwi. Suc natural de mere. Dulciurile nu m-au interesat, dar am vazut ca aveai de unde alege. Copii aveau ce manca din plin, adultii la fel, nota 10 aici.

Am fost cu ochii pe atitudinea personalului si nu am surprins gafe sau discriminarea de care se pomeneste adesea. Eu vorbesc un pic bulgareste asa ca le eram relativ simpatic. Se amuzau de romanii care cereau la bar: "ein mojito please!".

Distractie fara pretentii

Animatia nu m-a impresionat, exista, tinerii animatori masculini bulgari usor obsedati de fete, destul de putine de altfel prin zona, poate tocmai de aceea. Copii aveau o jumatate de ora de dans de la 20 la 20.30, dupa care la 21.30 urma un spectacol gen revista pentru cei mari, de aprox o ora, de o calitate indoielnica. Exista o sala de jocuri cu doua mese de ping-pong, una de biliard (3 leva partida) si o masa de fotbal cu manete (1 leva -10 bile). Animatia te indeamna la exercitii in apa, la darts si alte sporturi de tabara.

In statiune exista cateva restaurante bunicele, dar din pacate observ ca fatza de acum 5 ani au urcat binisor preturile si aici. Sunt suficiente locuri de joaca pentru copii, karturi electrice, biciclete, mini-hovercrafts, mingi pe apa, etc

Plusuri:

- personal amabil, cei mai draguti fiind fetele si baietii de la lobby -bar

- formatia de romani, el si ea, ce cantau in fiecare seara discret dar profesional in restaurant spre deliciul nemtilor si al copiilor.

- Internet OK in camera, dar cu fir si wireles in lobby. Cablul se ofera de la receptie contra unei garantii de 5 leva, dar mai bine l-ati lua de acasa. Eu l-am uitat, desi am fost avizat.

- sampanie la gheata in holul de la receptie, la discretie de la ora 9 la 18. De la ora 9, dupa ce coboram de la micul dejun ii vedeam pe pensionarii nemti la lobby bar cu sampania in fata. La ora 9! 555

- o bogata varietate de whisky-uri de clasa medie scotiene, irlandeze si americane.

- multe cocktailuri de buna calitate

- ne-am bucurat din plin de oferta "dine around" din Albena (valabila in extrasezon) la Tex Mex, unde ne-au incantat vreo doua ore mariachii mexicani (20-22), insa mancarea oferita nu e senzationala, si la Ciel Bleu, la etajul 17 la H Dobroudja, unde am mancat prima oara in viata melci (n-au fost rai deloc) si am admirat de la inaltime panorama Albenei.

- un lounge-bar exceptional ca interior/design si servicii

Minusuri:

- un miros neplacut, persistent pe tot parcursul sejurului, la toaleta in ciuda curateniei evidente

- piscina se inchidea la 18, in ciuda programului din prospect la 18.30. La sase fix, lumea era alungata din bazin de un tigan cu mustata care arunca cu dezinfectant in apa, iar saltelele erau ridicate de un alt individ. La fel si pe plaja, saltelele erau confiscate dupa ora 18 de baietii care aranjau ostentativ, cu zgomot sezlongurile, alungand astfel turistii. Se putea ramane la plaja si dupa ora 18, dar fara saltea sau direct pe nisip, fireste.

- cosul de fructe promis in reclama la hotel a fost de fapt o farfurie cu doua mere si o portocala.

- plimbarea gratis cu hidrobicicleta, promisa tot asa in prospectul de all-inclusive, ne-a fost refuzata sub un pretext ridicol (nu e valabila pentru agentia cu care am venit)

- feon inexistent la baie, straniu pentru 4 stele

- nici urma de papuci si halate de baie in camera

Ar mai fi multe de spus, am uitat poate destule, dar daca intrebati imi voi aminti si promit sa raspund la toate intrebarile. Vreau sa adaug, fara legatura cu subiectul, ca AFA devine un site tot mai consistent si de incredere fara de care existenta mea turistica ar fi mai saraca si mai nesigura.

Trimis de teoanton in 17.06.11 23:53:06
Validat / Publicat: 18.06.11 01:10:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Russalka, Albena, Sf Konstantin si Elena, Nisipurile de Aur, etc

VIZUALIZĂRI: 4456 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (teoanton); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja incapatoare a hotelului Kaliakra. Saltele (doua de camera) se solicita undeva in dreapta, langa dus, la intrarea pe plaja.

fanache51
    [18.06.11 08:56:59]

salut

spune-mi te rog care era cursul valutar in albena

moatza76
    [18.06.11 12:06:03]

Ciudat ca nu ai gasit uscatorul de par. Anul trecut era intr-un dulapior sub chiuvetele din baie.

Anturium
    [18.06.11 20:48:36]

Asa este, feonul exista dar l-au pitit! Nu e din acela infipt in perete, noi l-am gasit intr-un setar de sub chiuveta.

ursul-alb
    [24.06.11 18:06:27]

Schimb valutar probabil gasesti intre 1,85 si 1,90 leva/euro. Asta daca nu iei de la granita cu 1,92) sau daca nu te lipesti de vreo tzeapa bulgareasca sa schimbi pe la 1,60).

teoantonAUTOR REVIEW
    [04.07.11 01:25:49]

Nu am schimbat bani, am scos de pe contul de card de la bancomat, din holul hotelului.

De altfel nu recomand schimbul valutar decat la banca, la 1,95 leva pentru un euro.

Anturium, arghiracrist_AG, fanache51, moatza76, teoanton, ursul-alb
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Superior Hotel: