ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2011
ÎNSCRIS: 15.02.11
AUG-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 13 [ani]

Thassos, un taram de vis

Ana Vissi - Eleni!!

Asa cum incepe o calatorie , am sa incep si eu cu drumul. Intr-o seara fierbinte de august , pe la ora 3.30 A.M. am plecat din Bucuresti , cu cap compas Thasos , prin Giurgiu – Veliko Tarnovo –Pasul Shipka - Stara Zagora – Svilengrad - Ormenio – Keramoti – Thassos (Skala Rachoni). Intrarea in Bulgaria , am facut-o cu piciorul stang si aici mentionez eterna poveste cu vigneta , care nu o gasesti in vama , ci doar la oferta la prima benzinarie , la un pret dublu, am declinat "super oferta" si am continuat drumul pana la o benzinarie cu brand occidental , de unde am achizitionat respectivul petic de hartie cu 5 Euro.

Continuarea drumului am facut-o in plina noapte si aproape de intrarea in Veliko Tarnovo , am luat o mare groapa la 120 km / h de am crezut ca acolo s-a intrerupt si calatoria mea spre insoritul Thassos , dar spre surprinderea mea am scapat destul de ieftin (doar janta indoita destul de rau). In rest am parcus drumul fara evenimete notabile.

Traversarea din Keramoti am facut-o chiar mai repede decat ma asteptam, Ferry fiind acostat si gata sa infulece tot sirul de masini , care asteptau nerabdatoare drumul pe mare. E bine ca in rucsacul cu aparat foto si sticla de apa sa strecurati si un pachet de biscuiti , sau pufuleti pentru “cersetorii marilor” , aici cu siguranta ii numesc pe pescarusii care insotesc vasul , pe toata perioada traversarii. Spectacolul oferit de ei fiind unul special.

Dupa debarcarea in Limenas , am mai strabatut 9 km pana la destinatia noastra finala – Skala Rachoni , unde ne astepta un hotel cochet aflat chiar pe plaja nisipoasa , cu piscina curata si o terasa umbrita si spatioasa. In toata aceasta vacanta , am vizitat toata insula si descoperit foarte multe lucruri frumoase si oameni deosebiti.

Dintre locurile ce nu trebuie ratate sunt Theologos , unde se poate manca un miel la protap, cum nu nimeresti de prea multe ori in viata si pentru cei mai piosi nu trebuie ratata Manastirea sfantului Mihail. Despre restul localitatilor , au relatat si restul colegilor de pe AFA.

Insula adaposteste turisti de toate natiile. Romanii sunt si ei bine reprezentati pe insula, de la ospatari si ghizi pana la turisti.

Sejurul l-am petrecut la Rachoni Resort clasificat cu 3* , care chiar le merita , avand mobilierul nou, aer conditionat si plaja proprie cu toate accesorile. Masa am servit-o la restaurantul hotelului , in regim de demipensiune. Meniul a fost variat si bogat in salate, branzeturi si fructe.

Unul din locurile care trebuie vizitate in Skala Rachoni este taverna Olga’s Place , unde atmosfera greceasca te impresioneaza.

In august temperaturile sunt foarte ridicate : 37-42 C si noptile toride 20-25 C aerul conditionat fiind un accesoriu indispensabil , atat ziua cat si noaptea.

Aricii de mare sunt o amenintare pentru integritatea talpilor si folosirea pantofilor speciali sunt necesari , pentru astfel de situatii. Viespile sunt o alta amenintare omniprezenta , care creeaza disconfort si eventual probleme.

Am parasit insula Thassos cu dorinta de a reveni si cu recomandarea ca , macar odata in viata , trebuie sa vizitezi acest loc absolut incantator.

La intoarcere , am folosit portul Skala Prinos , cu debarcare in Kavala , cu intentia de a ne intoarce , prin atat de laudatul Zlatograd.

Ca traseu Kavala – Zlatograd – Bucuresti , este destul de interesant , cu multe viraje in zona de granita , cu sosele relativ bune si inguste. A doua oara nu mai fac acest traseu.

Cu convingerea ca nu am fost prea plictisitor , va multumesc pentru rabdarea cu care ati urmarit aceste randuri.

Trimis de ufoman in 17.06.11 22:53:21
Validat / Publicat: 18.06.11 00:35:00

VIZUALIZĂRI: 3373 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ufoman); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Apusul de soare nu inseamna si sfarsitul....
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 22 voturi)

webmaster28 [17.06.11 23:44:21] »

@ufoman, cand ai timp poate scrii un review separat pentru cazare, cu siguranta multa lume l-ar considera util.

Cu convingerea ca nu am fost prea plictisitor va multumesc pentru rabdarea cu care ati urmarit aceste randuri.

Pentru multi dintre noi nimic din ceea ce se scrie despre Grecia nu este plictisitor, ne bucuram cand cineva ne povesteste despre locurile pe care le-am vazut sau urmeza/dorim sa le vedem.

Admin [18.06.11 00:36:56] »

@ufoman: o buna parte dintre fotografiile incarcate astazi erau dubluri ale unui alt set, incarcat (fara a fi scris review) in 29.05. Am atasat toate pozele tale din Thassos la acest articol, eliminand dublurile.

Poate gasesti odata un pic de timp sa ne povestesti mai pe larg despre conditiile de la Rachoni Resort, intr-un articol distinct dedicat conditiilor de cazare...

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [18.06.11 08:11:13] »

Un prim review foarte bun ai scris, pentru care iti multumesc, bine ai venit printre scriitorii de pe site si te astept si cu alte review-uri si mai bune, fi sigur ca nu plictisesti pe nimeni... in primele 100 de review-uri, dupa e mai greu...

webmaster13 [18.06.11 19:19:51] »

sper sa placa melodia atasata, se poate insa schimba... la cerere!

adryana [30.06.11 21:14:01] »

tocmai m-am intors de la Rachoni Resort si eu si voi scrie mai multe in curand. Eu nu am fost asa de incantata ca si tine si iti voi spune motivele cat de curand.

ufoman [30.06.11 21:37:17] »

Daca postezi si poze, faci o treaba adevarata!

adryana [30.06.11 21:40:46] »

pana la Thassos mai am multe de zis, dar fara poze nu se poate. Urmareste-ma.

ufoman [30.06.11 21:50:25] »

Abia astept!

adryana [04.08.11 11:35:44] »

deci acest user @ufoman s-a cazat la Rachoni Resort 3* iar eu la Rachoni Bay 3*. Pentru a nu mai induce viitorii turisti cazati acolo, ar fi bine de creat 2 rubrici distincte, si de impartit review-urile deja existente. Eu sunt patita, si mi-ar fi prins mie personal f. bine daca stiam dinainte de existenta acestor 2 hoteluri distincte. Repet: am avut voucher pe care scria Rachoni Resort si am fost cazati la Rachoni Bay, dar daca stiam ca sunt 2 hoteluri diferite, nu acceptam acest lucru. Multumesc tuturor si in special lui @ufoman care mi-a deschis ochii.

vlado2 [19.02.12 16:38:09] »

Niste impresii bune despre un loc foarte drag mie. Si desigur Anna Vissi... cum sa nu te gandesti la vacanta?

wallybu [04.05.12 12:44:11] »

Salut,

intentionez sa merg in Thassos la inceputul lui iulie si nu m-am hotarat inca la traseul pe care sa-l folosesc. Am citit pe forum despre trasee, ai pomenit undeva despre trecerea intre Bulgaria-Grecia de la Makaza-Nimfea. Oficial nu prea am gasit nimic despre acest punct, decat ca este in curs de dare in folosinta... Google maps nu stie nimic, am gasit doar pe Wikimapia ca ar fi: http://wikimapia. org/#lat=41.2656143&lon=25.4286938&z=16&l=0&m=b

Stii cumva daca este operational?

@alinuta [26.04.13 10:49:37] »

@ufoman:

Felicitari!

Respect maxim pentru activitatea ta de pe AFA! Abia acum inteleg de ce esti mai "rezervat" dincolo !

Vacante frumoase in continuare!!!

@alinuta, adryana, morph1c, ufoman, vlado2, wallybu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: