ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2011
DIN: voluntari
ÎNSCRIS: 17.06.11
JUL-2010

Placere si relaxare 100%

Este o pensiune de 2 margarete, dar te simti mai bine ca la hotel de 5 stele. In primul rand gazda, Ioana Opris, face orice pentru a te simti bine. Nu stiu unde vei fi intrebat ce vrei sa mananci si la ce ora, iar sticla de horinca sa stea pe masa la discretie. Mancarea proaspata si gustoasa numai din gospodaria propie, paraul ce trece prin curte, padurea care incepe din spatele casei, dealurile cu fanete si multe altele, fac ca orasanul obosit si poluat sa plece de aici cu parere de rau, iar dupa o saptamana sa se intrebe cand a trecut timpul. Gazda este si mester popular iar "camesile" iesite din mana ei sunt opere de arta.

Ca sa nu credeti ca bat campii, anul acesta (2011) ma duc pentru a 6-a oara si ma simt nerabdator de parca mi-as revedea rudele indepartate.

Am avut si petreceri cu ceterasi, vizite la manastiri si multe altele.

Dar ca sa nu devin plictisitor, va invit sa mergeti macar o data si veti vedea cu ochii vostrii ca nu exagerez, ci dimpotriva.

Trimis de vwviorel in 17.06.11 14:20:34
Validat / Publicat: 17.06.11 16:06:34

VIZUALIZĂRI: 4513 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vwviorel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [17.06.11 14:26:16] »

Modificat denumirea rubricii nou-creata in Pensiunea "La Ioana din Poiana" -- @vwviorel, te rog confirma ca e numele corect/complet.

vwviorel [17.06.11 16:12:32] »

Numele corect: Pensiunea "Ioana din Poiana"

Fara "La" si nu "Hotel Pensiune"

O zi buna! Viorel

webmaster [17.06.11 16:54:54] »

Modificat denumirea - taiat particula 'La'.

vwviorel [17.06.11 20:20:41] »

Acel "multumit" doar, pentru DISTR. &RELAXARE l-am dat prin prisma celor tineri, care nu vor gasi aici cluburi, discoteci, piscine si alte fitze. Se asculta muzica traditionala, moroseneasca, in nici un caz manele.

vwviorel [19.06.11 20:56:23] »

Revin cu o amintire nostima:

Acum 3ani am fost si cu un grup de prieteni. Bineinteles ca gazda dupa ce ne-a sunat de cateva ori pe drum sa afle cam pe unde suntem, stiam ca o face ca sa fie masa calda cand ajungem, ne-a intampinat in usa, ca de obicei, cu sticla de horinca si paharelele aferente. Unul dintre amici, fiind pentru prima oara in Maramures, a pus si el pe masa o sticla de Johnny Walker. Dupa cateva paharele de horinca, usurel l-a luat pe Johnny de pe masa si l-a parcat intr-un colt de bufet, unde a ramas neatins pana la plecare. In soapta mi-a zis ca s-a facut de rusine cu "aia".

Dupa cum am vazut la TV si Printul Charles este amator de licorile noastre!

adiiri [27.06.11 15:52:27] »

Imi doresc anul acesta un concediu in Maramures. Din pacate insa, bugetul familiei este destul de redus si m-ar interesa, daca se poate cateva informatii despre locuri de campare cu cortul. Ati vazut undeva in drumul vostru campinguri sau corturi amplasate pe marginea raului Viseu? Poate la Cavnic? Multumesc!

vwviorel [27.06.11 16:11:48] »

Sincer, nu am vazut, poate ca este cam rece noaptea si zona mai "nepoluata" de turisti.

Dar anul acesta gazda mea a redus pretul la 75 ron de persoana "all inclusiv" (60 cu doua mese,45 camera) +horinca la discretie. Daca faci socoteala cat dai sa inchiriezi un loc in camping, cat dai pe mancare, poate ajungi la acelasi pret.Cred ca dupa o zi de hoinareala merge la fix un dus fierbinte si un paharel de tarie.

Daca ai copii acestia au reducere.

La Borsa am vazut corturi, dar doar daca ai noroc nu te prinde o ploaie.

Pe valea Viseului nu ti-as recomanda sa pui cortul.

Daca mai ai intrebari si pot sa te ajut, cu placere.

Cu simpatie Viorel

adiiri [27.06.11 21:12:32] »

Multumesc mult pt. raspuns. Am tot cautat pe Internet ceva informatii despre o posibila campare cu cortul in Maramures dar sunt putine informatii. Ideea este ca nu stiu dc ne putem incadra intr-un buget de profesor si cu 2 copii in conditiile in care am sta la o gazda si distanta de la Tirgoviste in Maramu' este considerabila. Noi suntem f bine pregatiti pe partea de camping, am fost in multe locuri din tara cu cortul si preferam aceasta varianta. Pe valea Izei crezi ca am putea campa pentru 1 zi doua? Multumesc

vwviorel [28.06.11 15:25:13] »

Nu stiu ce buget ai alocat, dar stiu ce salariu are un profesor, din pacate. Pe Valea Izei nu sunt campinguri, dar oamenii sunt formidabili si te lasa sa-l pui in curte, ca sa ai si utilitati. Sa-l pui unde vrei trebuie sa te uiti sa nu fie pasune, sa nu fie vale (daca ploua, ploua bine), nu izolat, ca nu se stie.

Daca ti mortis cu cortul incearca langa Manastirea Barsana, o minune. Daca esti cu masina, ajungi repede si la Sapanta, Sighet. Te poti caza si in manastire dar este cam piperat.

Dar incearca si da un telefon la "Ioana din Poiana" poate va intelegeti.

Nu stiu daca mergi cu masina, ce varsta au copiii, dar cu camparea in MM este cam greu.

Scuze ca am raspuns asa tarziu, dar am avut niste urgente la serviciu si acum am deschis calc.

Poate ne intalnim pe acolo. Eu plec pe 16 sau 17 iulie. Mi-ar face placere.

Pe curand Viorel

adiiri [28.06.11 21:27:02] »

Viorel, aproape m-ai convins. Ma gandesc serios sa sunam si sa vorbim cu doamna sa ne faca o oferta doar pt. cazare a 3 zile. Intentionam sa plecam pe 17 sau 18 iulie la fel ca si tine s-ar putea sa ne intalnim acolo, te tin la curent. In alta ordine de idei, cam cum este vremea in Maramures? Friguroasa chiar si in iulie? Multumesc

vwviorel [28.06.11 22:13:32] »

Prima data am ales acest loc la intamplare si acum sunt "abonat". Incearca si mai stam de vorba. Cauta pe site sa vezi ca are o camera cu 3 paturi si baie proprie. Cred ca ti s-ar potrivi. De mancat ai sa mananci hrana rece? Ca in localitate nu au restaurant, autoservire, sau ceva asemanator. Ce naiba, o data pe an avem un amarat de concediu!!! Sa sti ca nici eu nu sunt milionar.

Ca sa-ti faci o idee despre vreme, ziua la soare mori de cald ca peste tot (mai putin in padure), cand se lasa seara pui treningul, dimineata totul este plin de roua. Eu dorm cu plapuma pe mine si geamul deschis sa aud paraul din curte.

Daca te hotarasti, sigur, dupa 17 (duminica dupa amiaza) o saptamana sunt acolo. Nici nu sti ce gust are horinca bauta la taclale in foisor pana noaptea tarziu,insotita de pancovele (gogosi) facute de Ioana si mai tragem si niste cantari cu vecinii.

Daca te-am convins, LA REVEDERE!

Viorel si Mariana

vwviorel [25.07.11 20:43:42] »

Asa cum ziceam, am fost din nou la "Ioana din Poiana" (al 6-lea an) si ma duc si la anul. Contrar asteptarilor, a scazut pretul dar nu si calitatea!!!

Imi pare rau ca n-am stat decat 5 zile, scurtand sejurul ca sa-mi iau o mare "tzeapa" in Albac.

vwviorel [17.08.11 09:31:09] »

Dupa ce am vazut ca nu sunt singurul incantat de aceasta pensiune si mai ales de gazde, am pus si cateva poze din 2006 cu scopul de a vedea de unde s-a pornit.

Acesti OAMENI nu s-au imbogatit din pensiune, au imbogatit pensiunea, ca musafirii sa se simta cat mai bine si sa nu le lipseasca nimic, pentru ca asa este firea lor. Cine le trece pragul la plecare sa-i pomeneasca numai de bine si nu stiu cum ai putea pleca nemultumit!!!

vwviorel [23.09.14 14:46:57] »

Coordonate GPS ale acestui obiectiv: 47.70391000 N, 24.15072000 E

Confirm este corect

webmaster26 [23.09.14 15:03:31] »

@vwviorel: mie sincer acele coordonate nu mi se par corecte. Daca facem click pe harta ajungem in plin camp, cam departe de Poienile Izei.

Pe siteul lor scrie asa

Pensiunea este situată în localitatea Poienile Izei, nr. 134. De la intersecția din centrul comunei mergeți aprox. 600m înainte, înspre localitatea Glod, iar la a treia străduță faceti stânga (vezi indicatorul), continuându-vă deplasare pana la capatul străzii (aproximativ 400m)

adica in sens invers fata de coordonatele indicate.

Judecand dupa aceasta descriere si niste indicatoare cu pensiuni (nu se vede bine numele) eu zic ca ar trebui sa fie prin aceasta zona - click pentru harta.

Te rog sa verifici ultimul link si poate reusesti sa o identifici.

vwviorel [24.09.14 13:32:45] »

@webmaster26:

DA sageata verde indica exact locatia, deci coordonatele care apar sunt corecte: 47.703758-24.105290

Ieri am facut copypaste la coordonatele confirmate pe site ale pensiunii "La Maria", stiind ca pensiunile sunt despartite de un gard. Azi "La Maria" apar cele corecte dar neconfirmate.

Avand in vedere ca "La Ioana din poiana" si "La Maria" sunt despartite de un gard iar "La Ileana Petreus" este cu circa 100m mai jos pe aceeasi strada se confirma GPSul la toate trei.

Ma bucur ca nimic nu este tratat superficial pe aici si am reusit sa mai "batem in cuie" ceva.

Cu stima vwviorel

P. S. Sa stiti ca nu scapati de mine usor. De cate ori ma va ajuta Dumnezeu sa mai ajung in Maramures am sa va mai povestesc ceva

adiiri, vwviorel
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Ioana din Poiană: