ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2011
ÎNSCRIS: 25.05.10
JUN-2011

Croaziera cu vaporasul in largul insulei de smarald - Thassos

Inca inainte de a ajunge in Thassos, sub influenta unor review-uri excelente scrise de cativa useri, am hotarat ca obligatoriu sa alegem dintre excursiile optionale efectuarea croazierei in largul Marii Egee de-a lungul coastelor insulei. Ideea de a calatori pe mare ne atata prin ineditul aventurii pe care o banuiam. Asa ca... inca din prima zi am achitat costul acestei calatorii cu vaporasul, calatorie al carui pret a fost de 29 euro/persoana (se putea cumpara aceast sejur si din statiune cu un alt vaporas dar la 30 de euro/pers).

Miercuri a venit si ziua mult asteptata... Vreme superba, un cer senin si o mare albastra cu mici valuri doar ne-a facut sa ne bucuram si mai mult de efectuarea acestei calatorii.

Ne-am facut micile bagajele introducand in rucsac cremele de protectie, sucuri, cateva croissante si aparatul de fotografiat. La ora programata, ora 9, ghidul local s-a prezentat cu autoturismul si impreuna cu alti doi tineri din grup am purces spre locul de imbarcare situat in portul Limenas. Acolo o data ajunsi am urcat pe un vaporas avand un echipaj format din 4 marinari si cu alti circa 50 de turisti (jumatate romani, jumatate polonezi) de toate varstele si de la copilasi la pensionari am pornit in calatoria mult asteptata.

Vaporul purta un nume frumos "Victoria" si avea arborat pe langa drapelul elen si un drapel cu insemnele piratilor. Echipajul ne-a intampinat cu urari de bun venit dar si cu... cornuri si pahare cu suc si cafea.

Iesirea din port a fost salutata cu enorma bucurie de catre cei prezenti, toate operatiile de plecare fiind atent urmarite de turisti. Imediat am inceput sa facem primele fotografii cu cladirile vechi din port.

Treptat vasul a ajuns in larg si surpriza, poate datoritata vitezei prea mari dar si a valurilor mai crescute, cam in 15 minute la unii calatori au inceput primele semne ale raului de mare cu tot disconfortul insotitor. Eu am fost printre norocosii care au scapat insa de acest calvar.

Peisajele insulei au compensat insa acest disconfort - verdele padurilor de pini, muntii inalti, pescarusii care ne-au insotit, apele marii albastre si aerul curat cu miros marin ne-au destins total.

Treptat vaporasul s-a indepartat destul de insula astfel incat am inceput sa avem o privire de ansamblu a coastei de Nord-Est si mai tarziu a celei de Est... Zona este un cadru natural ideal, pastrata intacta, verde cu foarte rare case de vacanta si ici colo mici hoteluri...

Am trecut pe langa minunata si eleganta plaja Makryammos, am coborat usor mai spre Sud si am zarit surprinzatoarele si imensele cariere de marmura alba, vechi din antichitate, muntii intregi cu aceasta bogatie dar unde se vedea si grija ca natura sa fie protejata. Am admirat cu placere plaja de marmura celebra Marble Beach excelent descrisa de multi dintre voi si pe care sper sa o vizitez in urmatorul sejur.

Atmosfera pe vas s-a destins, polonezii s-au imprietenit cu romanii, valurile mari te faceau sa te tii cu greu in picioare iar celor cu rau de mare li s-a dat pastile lecuitoare de catre capitanul vaporului. Ghizii cei doi, o doamna poloneza extraordinar de placuta si bine informata si care a avut grija sa se integreze perfect in grupul de turisti, dar si cel roman, un tanar mai degraba retinut, ne-au prezentat ceea ce vedeam departe spre mal.

A urmat trecerea prin dreptul Skalei Panagia, a golfului minunat si a plajei superbe, apoi a frumoasei zone Skala Potamia, cu satele lor agatate parca de munte in departare.

Vaporasul s-a apropiat usor, usor de insula Kambrousa in apropiere de coltul sudic al tarmului strecurandu-se cu grija intre stanci. Insula e verde cu multe cuiburi de pasari agitate de trecerea vaporului.

Coboram mai in jos, peisajul se schimba devine un pic arid dar inca verde... ici colo se vad mici catune si ne apropiem de insula Kinira a carei legenda am citit-o aici pe site...

La adapostul insulei echipajul ne pregateste prima surprinza... doritorii de pescuit, destul de numerosi isi pot incerca talentul de pescari intr-o apa ca smaraldul si adanca de 8-9 metrii, cu instrumente si momeala special pregatite... In entuziasmul si agitatia generala vreme de circa 30 de minute intreg grupul a reusit performanta de a prinde doar... 5 pestisori care cu siguranta nu ne-ar fi tinut de foame... Culmea este ca toti cei cinci pesti au fost prinsi de doamne, mult mai indemanatice decat barbatii...

A urmat o repriza de inot spre malul insulei intr-o apa adanca dar curata ca lacrima. Multi s-au aruncat direct in apa de la inaltimea vaporului neasteptand coborarea scarilor... Nu am fost printre ei pentru ca din pacate nu am invatat sa inot... i-am admirat cu invidie de departe, unii indraznind sa ajunga la malul abrupt al insulei, plin de grote misterioase.

Dupa recuperarea curajosilor inotatori de ambele sexe si de toate varstele vaporasul a pornit in directia din care venisem... Urma partea culinara a voiajului pentru ca intre timp echipajul a pregatit la bord gratare cu celebrele suflaki si cu chiftulutele grecesti. Vaporul opreste in larg si in leganatul valurilor suntem invitati la masa. Pranzul consta din cateva frigarui suflaki, 2 chiftelute, salata de varza murata si tzatziki. Un pahar de cola sau de fanta insotea acest minunat pranz de ajuns de indestulator pentru a nu contribui la agravarea starii de rau de mare! Doritorii au putut lua la invitatia ghizilor supliment si normal ca romanii au fost mai rapizi ca polonezii.

Pe vas s-a instalat definitiv veselia, permanent s-a pus muzica greceasca, turceasca... lumea a inceput sa danseze, ne-am imprietenit unii cu altii la acest lucru contribuind si sticlele mici de vin de Retzina cumparate la bord.

La intoarcere am zarit de data asta mult mai de aproape tarmul insulei cu minunatiile sale.

Cel mai frumos moment a fost acela al opririi intr-un foarte mic golfulet cu apa ca de smarald si unde pe o plaja cu nisip auriu, nu mai mare de 50 de metri am fost dusi cu barca de catre echipaj si vreme de o ora am facut plaja si baie, apa fiind foarte mica si calda. Acolo am vazut si primii arici de mare in zonele cu stanci aflate in lateralul plajei si tot aici am facut poate cele mai frumoase poze cu marea Egee...

Dupa trecerea timpului cuvenit acestui loc am fost reimbarcati pe vaporas si admirand din nou plajele, golfuletele minunate, pe la ora 16 ne-am reintors in port de unde am fost apoi transportati spre zonele unde eram cazati.

Este o excursie foarte frumoasa dar pe care totusi nu o recomand celor care ar putea banui ca raul de mare le-ar strica bucuria.

As vrea sa-mi imaginez o asemena croaziera cu @pepsi70ro drept capitan si cu @georgiana pe post de ghid dar si cu ceilalti iubitori ai marii de pe AFA la bord.

Trimis de sandu.53 in 15.06.11 23:45:28
Validat / Publicat: 16.06.11 06:26:23

VIZUALIZĂRI: 22081 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandu.53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vapoare in port in Limenas

mecut [16.06.11 13:19:34] »

@sandu. 53

Cred ca orice excursie in Grecia, ca este circuit, sejur sau numai city break, este incompleta fara o plimbare " cu barca"

Culoarea si claritatea apei dar si imaginea tarmului la plecare si la intoarcere sunt definitorii pentru a intelege spiritul tarii. Este drept ca au si norocul de a pune la dispozitia turistilor mii de insule de tot felul; mai mari, mai mici, locuite, nelocuite, unele mai aproape de continent, altele mai indepartate... in fine mi-ai starnit nostalii cu acest rw.

sandu.53 CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [16.06.11 13:38:19] »

@mecut, ma bucur ca ti-am starnit amintirile frumoase...

georgiana [17.06.11 11:02:59] »

Mie imi scapase acest review, din cauza faptului ca saptamana aceasta s-au scris foarte multe reviews-uri interesante, care mi-au rapit mult timp cu citirea lor! Dar, de obicei nu-mi scapa nimic despre Grecia, mai ales aceasta povetire superba, scrisa intr-o maniera atat de eleganta!

Si mie mi-ai trezit multa nostalgie, amintindu-mi de excursia mea cu vaporul lui Vasilis, din Limenaria, in care am fost in urma cu 2 ani si ne-am distrat la fel de frumos ca si voi, am facut baie, plaja si am dansat pe vapor. De pescuit nu, ca nu ma pricep

webmasterX [04.10.14 06:42:35] »

Mutat în rubrica "Excursii opționale din Thassos, THASSOS" (nou-creată pe sait)

georgiana, mecut, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂOpționale din / prin Thassos: