ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.04.2009
MAR-2009
[?] AD. + 2 COPII

De Vis

"Melodie Japoneza"

Tara Soarelui Rasare - Am avut ocazia sa o vizitam si am ramas impresionati. Dupa un zbor lung, de 14 h (2h pina la Frankfurt si 12h pina la Osaka) am ajuns. Osaka este un oras deosebit. Mai rar vezi curatenie impecabila pe strazi intr-o mare metropola, mai ales la metrou sau tren. Oamenii sunt extrem de amabili. Daca ar fi vorbit engleza era si mai bine... Pina la urma ne-am descurcat. Norocul nostru a fost ca statiile de metrou si tren sunt bilingve (japoneza -engleza) ; Asemenea si automatele de bilete. O mare problema am fi avut daca aveam numai cardul la noi: ATM-urile sunt numai in japoneza.

Ne-am cazat la Swissotel Nankai, unde am stat intr-o camera la etajul 30, de unde am admirat panorama orasului.

Sejurul a fost deosebit, singura problema a fost mincarea: la restaurante meniul era numai in japoneza, deci nu stiai ce comanzi. Cel mai bine a fost cind meniul avea si poze...

Am vizitat Castelul Osaka, Castelul Himeji, Pavilionul de aur, Nara, Gradina Palatului Imperial, Umeda Sky building, Acvariul de la Kayucan si Gion - cartierul gheiselor din Kyoto...

Trimis de Arinuca in 17.04.09 00:30:32

VIZUALIZĂRI: 3946 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Arinuca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Umeda Sky Building

Cristian_h* [16.11.09 22:30:19] »

pentru frumusetea florilor de cires :

webmasterXY* [16.11.09 22:35:21] »

Sa ne minunam de frumusetea Ciresilor din Gion pe o frumoasa melodie japoneza.

manolekris [06.01.10 22:18:55] »

Buna , vreau sa plec si eu anul acesta in Japonia .. ce imi recomanzi , Osaka sau Tokyo ?

Multumesc,

ancamariagadea* [06.01.10 22:23:50] »

Visez cu ochii deschisi! Ce norocoasa esti ca ai avut ocazia sa ajungi acolo...Imi poti spune, te rog, cat a costat sejurul si in ce a constat? Apoi... am auzit ca preturile sunt mari in Japonia, este adevarat?

Arinuca [07.01.10 20:28:02] »

Buna!

Intr-adevar, Japonia este o tara scumpa.

Ce am cumparat noi : vederi, betisoare de bambus pentru mincare, felicitari, hirtie pentru origami, citeva jucarii de plus pentru copii si un cires bonsai. De haine sau electronice nu se pune problema. Sunt foarte scumpe. Am vrut sa ne cumparam laptop. Surpriza! Tastatura era numai in japoneza, la fel ca si softul.

Am avut noroc cu biletele de avion! Am prins o oferta la Lufthansa : 530 eur = 1 bilet pe ruta Bucuresti-Frankfurt-Osaka si retur. Cazare = 200 eur/noapte fara mic dejun la SWISSOTEL NANKAI OSAKA pentru 1 camera cu pat matrimonial si o canapea extensibila. (2 adulti +2 copii ). Daca mai vrei detalii, cu cea mai mare placere.

ancamariagadea* [07.01.10 20:38:34] »

Multumesc mult pentru ca mi-ai raspuns, Arinuca! Este foarte util acest ecou.

Il rog pe webmaster sa il mute la review-ul despre Japonia, unde am adresat intrebarea, pentru a nu se crea confuzii

Arinuca [07.01.10 20:41:01] »

Buna!

Ok!

Admin [07.01.10 21:42:11] »

Mutat ultimele 3 ecori in acest fir de discutie.

Multumesc, ancamariagadea, nu observasem...

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / JAPONIA [24.02.10 23:08:12] »

ARINUCA, M-ai fermecat cu descrierile si pozele tale.

Si noi trebuie sa ajungem anul acesta la un training in japonia, chiar in Osaka. Ai putea sa-mi dai, te rog, mai multe informatii pe privat ! mersi mult si ai de la mine, cu toata dragostea bine meritatele PMA !

fefe* [07.06.10 16:46:10] »

Nici Tokyo nici Osaka, nu corespund dorintei de exotism japonez.

Daca nu ai prea mult timp ca sa vezi Japonia traditionala mergi in Kyoto. E vechea capitala, plina de temple renumite, vechiul palat al shogunilor, cartierul gheiselor (de fapt un cartier stil vechi). Poti sa stai si o luna si ai ce vedea.

Tokyo sau Osaka sunt niste orase supermoderne, in care peste 90% seamana cu orice metropola moderna, acolo sau la New York tot una. Iar castelul din Osaka e o reproducere moderna facuta din beton, cu lift in dotare. Trebuie sa stiti ca foarte putine castele originale au supravietuit, deoarece la 1860 cand cu modernizarea imparatul se temea ca samuraii se vor rascula si a cam ras toate castelele. Putine au scapat de avintul demolator. In sec XX s-au apucat de reconstruit din materiale moderne, caci au observat ca dadea bine la turisti.

Oricum nu va asteptati sa va sara gheise in fata la tot pasul, si nici sa intalniti prea multi japonezi care sa stie limba engleza.

Si purtati-va civilizat, sunt oameni extrem de civilizati, in general va vor scuza ghiolbania, toti albii sunt, in conceptia lor, cam cretini, dar nu sariti calul.

fefe* [07.06.10 17:16:59] »

Preturile nu sunt neparat foarte meri. Intr-adevar hotelurile sunt cam scumpe ( spre 200 euro ceva decent) dar papa nu trece de preturile de pe la noi, iar in supermarket puteti minca chiar mai ieftin. La fel si textilele sunt la pret bun (sunt oricum made in china dar facute de calitate). Las metrou nu va bateti capul daca nu intelegeti sistemul de emitere a biletelor, plati la iesire in functie de cat ati mers.

Se poate minca oriunde in stil european, nu va faceti griji cu mincarea. Generatia tinara este generatie mcdonald si acolo cam cu e pe toate meridianele. In ce priveste mincarea traditionala tempura (creveti prajiti oarecum stil pane) e cel mai aproape de gustul meu.

Sake e de fapt un vin de orez, deci nu va steptati sa fie mai alcoolic decat vinul. Se bea deobicei cald. In rest este bere peste tot (kirin sapporo), o varianta locala de whisky (suntory) si la preturi absolut normale. Tineti seama ca japonezii nu tin la alcool ca noi europenii. O sticluta de sake care pentru dumneavoastra nu ajunge nici la maseaua cariata pentru japonez e trotil curat si-l culegeti de sub masa.

webmasterXY* [07.06.10 17:22:31] »

fefe, bine ai venit pe site! Informatiile tale sunt interesante. De ce nu scrii un review despre Japonia sau alte destinatii pe care le-ai vazut? Cred ca ar fi interesante pentru multi dintre noi.

fefe* [07.06.10 17:38:26] »

Pentru transport aruncati un ochi pe la Turkish sau Aeroflot. Biletele iertine insa nu prea apar in sezoanele solicitate (dar cine stie eu sunt mai cu ghinion), mira-m-as sa prindeti un bilet de 500 euro la hanami (adica trasul cu ochiul la flori). Eu am mers in februarie, clima temperat oceanica, adica nu ninge, dar te ploua cu spor si te mai bate si cate un vint rece de pe mare. In rest frumusete mare...

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / JAPONIA [07.06.10 17:39:35] »

Konban wa @fefe - san si bine ai venit in marea comunitate AFA.

Eu tocmai era sa inchid laptopul dupa ce mi-am verificat mesajele, dar m-au atras ecourile tale

De ce? Pai din Shin Osaka va scriu si cu mare regret, maine trebuie sa parasim aceste, , meleaguri'' absolut incantatoare, caci mini-vacanta noastra in interes de serviciu s-a incheiat si... am tolba plina de amintiri, pe care abia astept sa le descarc cand voi reveni acasa.

Maine la pranz vom porni catre RO, intr-adevar un drum destul de lung si obositor (15 ore), 13 ore pana in Roma, escala 2 ore acolo, apoi inca 2 ore pana in Romania.

Asa cum spui si tu @fefe si daca 1 luna ai avea la dispozitie tot n-ai reusi sa vizitezi toate minunatiile din Osaka, Kyoto, Nara, Namba... Totul este ametitor de uluitor, frumos si deosebit... Abia astept sa va povestescsi sa va trimit poze ! Promit ca o sa ma apuc deja de scris din avion (mi-am cumparat deja un caietel A4), ca timpul sa treaca mai repede si drumul sa nu mi se para atat de luuuuuuung

Dar tu cat de proaspete ai aceste impresii, @fefe?

Cand ai fost acolo, in Japonia? In ce localitate? Ce minunatii ai vizitat? Pe bune ca merita sa scrii un review si chiar mai multe, caci intr-adevar este o locatie de vis, precum a intitulat si Arinuca review-ul ei.

Sayonara, intregii comunitati AFA

Si sa ne vedem si auzi sanatosi in Romania !

fefe* [07.06.10 17:42:33] »

Pai tocmai bine am venit si nu am studiat ghidul. Gata ma opresc aici.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / JAPONIA [07.06.10 17:56:39] »

Arinuca, uitam in primul rand sa-ti multumesc tie tare mult pentru sfaturile ce mi le-ai dat inainte de calatoria noastra in Japonia, precum si fotografiile tale pe care le-am studiat inainte de a pleca. Mi-au fost tare utile si mi-au prins foarte bine !

Acum e randul meu sa-mi iau revansa cu o serie de impresii, ciudatenii, povestiri si amintiri placute pe care sper sa ti le depan la un pahar de vorba, iar voua, prietenilor mei dragi, reali si virtuali din AFA promit ca o sa va delectez cu multe si placute amintiri din Japonia.

ancamariagadea*, Arinuca, Cristian_h*, dananecula, fefe*, manolekris
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Osaka şi imprejurimile: