ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.06.2011
DIN: Frumuşani [CL]
ÎNSCRIS: 03.03.08
JUN-2011

Harmony Hills, bis

Am profitat de week-end-ul prelungit de Rusalii ca sa revin in acest loc unde cu un an in urma ne-am simtit excelent.

Am fost indemnat sa repet experienta si de emailul primit cam cu vreo luna in urma de la managerul lor prin care ne invita, in calitate de fosti clienti, sa ii mai vizitam pravalia. Am facut iar rezervare prin booking.com, tot un apartament cu un dormitor, identic cu cel din anul anterior.

Omul mi-a scris imediat, multumind pentru rezervare si (ma rog) cu politeturile de rigoare.

OK, nu mai insist cu ce am gasit acolo, consider ca descrierea initiala este mai mult decat detaliata, ci voi incerca doar sa prezint diferentele fata de anul anterior, diferente ce m-au determinat practic sa scriu acest articol drept impresii noi, nu ca ecou la cel scris prima data.

- Televizorul obosit rau, semnalul slab, puricos, sunetul distorsionat la limita suportabila, ecranul magnetizat (cu aberatii cromatice pe cca 30% din suprafata), cu doar 16 programe din care de fapt erau doar maximum 10 vizibile, restul erau cu mesaj de "serviciu codat sau indisponibil" - probabil nu platisera abonamentul la timp. TVRi inca mai era, HBO in schimb, nu. Si cum vremea era cam urata, ar fi fost util...

Din fericire, m-am gandit eu ca o sa fie nevoie de 'entertainment' la ce prognoza meteo aveam, asa ca am luat in bagaj si Wii-ul care a fost folosit intensiv;

- Asa, ca veni vorba: entertainment din partea lor... 0! Nici nu mai era cineva care sa se ocupe de asta, desi masa de biliard era acolo, la fel cu tabla de darts si cu o masa de fotbal din acela "cu manere". O singura data am vazut ca se jucau unii la biliard;

- Din inventarul de anul trecut au lipsit pastilele de detergent pentru masina de spalat vase;

- In continuare nu exista plase anti-insecte :( la ferestre si la usa de la balcon;

- De data aceasta, nu am apelat niciodata la serviciile restaurantului din incinta - am fost de 2 ori la Nisipuri iar in ultima zi am oprit la Ruse, sa mancam de pranz. Celelalte mese le-am luat in regim self-catering;

- Unul dintre cele mai suparatoare lucruri ce s-au schimbat fata de prima vizita a fost introducerea unei garantii de 50 de EUR (100 leva) care trebuie achitata OBLIGATORIU la sosire. Fapt pe care nu l-am cunoscut dinainte (nu era specificat nici pe pagina de la booking.com care descrie conditiile hotelului, nici in mailurile de confirmare primite atat de la booking.com, cat si de la administratorul locatiei) si care ar putea pune un turist cu buget strict intr-o postura chiar foarte neplacuta. E drept, daca nu strici / nu dispare nimic dn camere, ti se returneaza suma. Dar la ce mai e buna? Plus ca nici nu se poate achita nimic cu cardul;

- Pravalia din incinta nu (mai) era deschisa. Ba chiar arata parasita rau, poate nu o vor mai redeschide deloc - practic incaperea era goala, doar cu ceva rafturi goale si ele stinghere inauntru);

- In camera nu se simtea niciun fel de semnal de internet WiFi. Probabil ca accesul la net se poate face (doar) prin cablu - dar nici anul acesta nu am achitat pentru asta (acum tariful este de 3 EUR/zi).

Cam atat, dar asa cum spuneam mai sus - sunt destule diferente fata de anul anterior, asadar am scris toate astea spre a avea o imagine cat mai apropiata de realitate a serviciilor oferite in 2011.

Mai pe seara voi pune si cateva poze, insa doar de exterior; asa cum spuneam, tot ceea ce era legat de camere este fix la fel cu ceea ce am pozat si anul trecut.

Gradul de ocupare in zilele cat am fost noi acolo era destul de ridicat; majoritatea turismelor parcate erau din Romania. Dar mai erau si din Rusia si chiar Marea Britanie. Iar la piscina erau majoritatea rusi. Plus ceva bulgari. Nu au fost din fericire decat oameni binecrescuti, fara 'exemplare' de pus la "panoul de onoare" recent infiintat. :)

Inca il recomand, dar mai ponderat decat acum un an... si cu sfatul sa cereti anterior cazarii, toate detaliile necesare, ca sa nu aveti surprize, cum mi s-a intamplat mie!

PS e posibil ca diferentele sa se datoreze faptului ca acum administrarea complexului se face de catre alta firma decat cea de anul trecut... Sper doar ca nivelul sa nu scada si mai mult, pentru ca va deveni atunci un loc de evitat, mai ales pentru sejururi ceva mai lungi.

Trimis de Dragoș_MD in 15.06.11 13:21:45
Validat / Publicat: 15.06.11 14:25:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3834 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Harmony Hills Residence, Rogachevo - drumul de acces.

Rina70 [27.06.11 08:53:27] »

Tocmai intrasem sa caut impresii despre diverse zone din tara si m-am gandit sa scriu cateva impresii noi despre Rogachevo. Am vazut ca ai adaugat si tu un review nou si mi-ai cam luat vorbele din gura. Se pare ca am nimerit in aceeasi perioada acolo si, ca si tine, de data asta am constatat ca nivelul serviciilor a scazut. O sa adaug si eu un nou review cat de curand. In esenta, cam aceleasi "neajunsuri" le-am constatat si noi anul acesta... tocmai cand recomandasem locul mai multor familii...

Dragoș_MD [30.06.11 21:00:15] »

Io încă îl mai recomand, dar adaug şi ceea ce poate să fie mai neplăcut (de fapt, e neplăcut că te pun în situaţia să dai nişte bani despre care nu ţi s-a spus nimic în prealabil).

Am observat că şi pe pagina din booking.com au aceleaşi 'reclamaţii' (a fost refăcută în urma schimbării proprietarilor - şi vechile impresii şterse).

Rina70
Alte impresii din această RUBRICĂHarmony Hills Residence [Rogachevo]: