ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.06.2011
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 31.08.09
MAY-2011

Un sejur foarte reusit la Sea Light Resort

Anul acesta am ales pentru petrecerea concediului de odihna Hotelul Sea Light Resort &Spa din Kusadasi. Era al 3 lea an in care ma intorceam in Kusadasi dupa experientele placute petrecute la Surmeli Efes si Carpe Diem Clarios. In acest sens am studiat din timp impresiile de pe acest site si am ales in cele din urma acest hotel mai ales ca review-urile aferente hotelului erau mai mult decat pozitive si incurajatoare.

Rezervarea am facut-o direct pe internet in luna ianuarie si am beneficiat de o reducere de 25 %. Nu ma voi mai referi la drumul parcurs pana la hotel cu auto personal cu un popas de o noapte la Canakkale. Singura mentiune este ca fata de anul trecut iesirea de pe autostrada dintre Izmir si Selciuk se face pe baza unei cartele magnetice ce se poate achizitiona la iesire contra sumei de 20 de lire turcesti sau 10 euro valabila pentru 5 iesiri de pe autostrada, cartela ce se poate folosi pentru mai multe masini cu conditia ca iesirea sa se faca pe culoare diferiteasa cum am procedat si noi, fiind doua masini.

Asadar, am ajuns in Kusadasi si am incercat sa folosim GPS-ul pentru localizarea hotelului. Nu am reusit intr-u totul, fiind directionati intr-o zona apropiata insa am intrebat mai multe persoane si in cele din urma am reusit. Pentru siguranta recomand sa urmati drumul principal prin Kusadasi si undeva la iesire, in zona Ladies Beach este un indicator mare pe partea dreapta ce arata drumul catre hotel. La sosire parcarea era relativ goala fiind parcate cateva masini cu nr. de Romania si cateva locale. La receptive am primit cartelele de acces in camera si un plic cu diverse material informative din partea agentiei partenere Peninsula Tour. Un angajat ne-a urcat bagajele in camera undeva la et. 7 din 8 plus mansarda. Asadar cazarea s-a facut in cca. 5 min. Inca de la intrare am fost placut impresionat de marimea zonei de receptive si ulterior de silentiozitatea si viteza lifturilor.

Camera standard era spatioasa curate dotata cu aer conditionat, LCD cu Pro TV international, minibar cu apa plata, pepsi si alte sucuri locale ce se aduceau zilnic in caz ca le consumai, seif, prosoape pentru plaja ce se puteau schimba la piscine interioara. Baia curata cu cada si dus, telefon, feon, produse cosmetice. Curatenia se facea zilnic iar asternutul se schimba la 3 zile.

La camera dubla standard, cu un pat suplimentar, in plus era dotata cu fierbator de apa, ceai si cafea in plicuri.

Punctul forte al resortului sunt serviciile de masa. Mancare foarte, foarte multa si diversificata, chiar carne de porc la gratar, pastrazi la gratar, etc. Ceea ce mi-a placut a fost un management eficient impotriva risipei. Astfel, pe langa aperitivele expuse, intr-un colt era un bucatar cu diverse tipuri de branzeturi, mezeluri, verdeturi si legume si care te servea cu ce doreai si cat doreai pentru a evita taierea acestora in cantitati prea mari si apoi aruncarea surplusului. Pe langa restaurantul principal Sunrise Restaurant mai existau doua fast food-uri Agaios Beach si Myrina Beach deschise intre 11.00 si 17.00 unde se serveau hamburgeri si cartofi prajiti. Berea servita este Tuborg. Existau de asemenea 4 restaurante a la carte respective Dragon –mancare chinezeasca, Dolce Vita- Italian, Agaios-fructe de mare si Kutuk Ocakbasi- turcesc.

In pachetul touristic erau incluse si cokteilurile preparate cu bauturi locale, acceptabile. Un alt aspect placut era faptul ca resortul dispune de o cofetarie deschisa intre 12.00 si 21.00 in care se servea inghetata si prajituri, torturi, o adevarata placer pentru copii.

Atentie la doamna care va intampina la intrare spre piscina si va solicitata mai mult fortat sa va faca poze. Chiar daca acestea sunt reusite, pretul lor este exorbitant: 10-12 lire bucata.

Hotelul dispune de o piscine mare compartimentata, de la adancimi de cativa centimetri la 1,40 m, traversata la jumate de o punte arcuita. Exista o piscina ce deserveste cele 3 topogane ale amplasamentului. Zona de sezlonguri este pozitionata in mai multe locuri de la inaltimea hotelului pana in zona stancilor lovite de mare in partea de jos langa plaja.

Pentru deplasarea in oras am folosit microbuzele-dolmus pe care le recomand din toata inima. Capatul traseului este chiar la hotel, costul calatoriei este 2 lire de persoana, frecventa este la 5 minute iar nr. folosite sunt 5 si 10, la intorcere putand fi luate chiar din Grand Bazar de pe faleza. Evitati astfel aglomeratia si costurile legate de parcare in caz ca gasiti loc.

Punctul slab al resortului este animatia. Pe timpul zilei e aproape inexistenta rezumandu-se la a se plimba printre sezlonguri cu un arc in mana sau o minge, obositi si plictisiti iar seara organizau niste spectacole daca pot spun e spectacole de pantomima de care doar copii mai radeau. Cu toate astea am trecut neobservat acest aspect deoarece nu sunt un infocat al frecvantrarii acestor spectacole.

In concluzie recomand cu caldura acest hotel si multumesc celor care au scris impresii frumoase ce m-au determinat sa-l aleg.

Trimis de aaaaa in 14.06.11 20:26:25
Validat / Publicat: 14.06.11 21:07:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Ozdere

VIZUALIZĂRI: 2310 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aaaaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bucatarul ce ne servea cu branzeturi verzeturi si mezeluri

• Alte impresii din această RUBRICĂSea Light Resort [Ladies Beach]: