ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.06.2011
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 20.07.10
JUN-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 4 ani si 1 an

Perfect pentru familii cu copii (si nu numai)

Pentru ca anul trecut nu am apucat sa-mi scriu macar pe scurt impresiile o voi face acum, in speranta ca nu voi omite prea multe.

Am fost o familie de 4 dintre care 2 copii de 1 si respectiv 4 ani; cu early booking sejurul de 7 zile (6-13.06.2010) ne-a costat 525 eur (taxa statiune: 1 eur pe zi adulti, 0,5 eur pe zi copii, 45 eur/persoana/zi din care s-a scazut 20% EB).

Am plecat noaptea din Iasi din motive de copii mici si cred ca este cea mai buna varianta; ca repere de timp: 5.06.2010: Iasi (23:30) - Vaslui (0:45) - Tisita (2:30) - Urziceni (3:50) - Slobozia (5:00) - Calarasi (5:45) - bac (25 lei, vignieta 7 zile .bg 5 euro) - Silistra (6:40) - Dobrici (7:50) - Albena (8:30)

Am trecut deci cu bacul unde am asteptat destul de putin iar vigneta de .bg am luat-o din punctul de trecere a frontierei (partea bulgareasca) unde se poate plati atata in eur cat si in leva.

Drumul de la Silistra la Dobrici seamana cu orice drum romanesc de 2 benzi, intr-o stare decenta, cu multe zone in care se lucra la decapari si intindere strat nou de asfalt. Putinele sate (mare plus fata de noi) prin care trece drumul arata mai rau decat cele din Dobrogea noastra, cu multe case avand probabil aceeasi infatisare de acum 60 de ani si cu extrem de putini oameni vizibili (si nu cred ca se ascundeau ci probabil erau plecati de tot; ambele variante de “plecare”). Intre Dobrici si Albena sunt doua variante: una nordica care iese in apropiere de Balcic si una sudica care iese aproape de giratoriul de la intrarea in Albena; am mers pe cea de-a doua si mari deosebiri fata de bucata anterioara nu sunt.

Dupa cum au mentionat-o atatia, Albena (si alte statiuni de la nord de Varna) sunt pe un litoral unde dealurile se termina destul de brusc in mare asa ca peisajul fata de litoralul romanesc e total altul. De aici rezulta si terasarea destul de accentuata a Albenei, unde hotelurile din planurile 2 si 3 necesita coborarea de trepte pana la mare si parcurgerea unei oarecare distante. Cred ca nu am vazut nici un echipaj de politie si consider ca se poate merge lejer respectand vitezele legale.

Intrarea in Albena se face printr-un singur punct de acces, cu bariera si paza riguroasa (mereu e si politie), toate celelalte iesiri-intrari fiind blocate. La bariera se primeste un tichet de intrare pe care il prezinti la hotel. La prima vizita probabil e destul de dificila orientarea pe stradutele din interior (multe blocate sau cu sensuri unice) dar apoi te obisnuiesti. Poti parca absolut unde vrei in statiune atata timp cat nu te sui pe spatiile verzi, nu blochezi accesul altora sau cine stie ce le mai vine unor romani sa faca in virtutea obisnuintei. Laguna Beach are parcare chiar in fata (10-12-15 locuri) dar noi am parcat parcam uneori si la cea din spate (macar 30 de locuri sunt lejer), cam la 50 m de cea din fata. Absolut niciodata nu am gasit ceva suspect la masina. Am platit o taxa pentru tot sejurul (5 leva); se primeste un card la hotel (in schimbul tichetului de hartie de la bariera) si il poti folosi nelimitat pentru a intra/iesi; la final platesti cei 5 leva.

Ajungand in jur de 8:30 la hotel am mers la receptie si in maxim 15 minute urcam deja spre camera cu formalitatile de cazare terminate; poate a contribuit la asta si faptul ca aveam un copil de 10 luni in brate dar nu a trebuit sa insist la nimeni; mai mult, cei 10 euro strecurati (narav national, prezent in destule posturi de pe site) in acte pentru cazare mi-au fost returnati imediat impreuna cu un zambet; la fel de adevarat este ca nu prea exista posibilitatea de a alege camera dar noi fiind la prima vizita pricum nu am fi stiut ce sa cerem. Asa ca am primit o camera la etajul 1, cu vedere spre mare, din pacate obturata 90% de copaci. Din punctul nostru de vedere nu a fost nici o problema. Ca idee, daca e mai sus, se vede marea (teoretic toate camerele de la LB dau spre mare); tot ca idee, marea se vede mai frumos de pe plaja pana unde faci 1 minut. Receptionierele vorbesc decent engleza si mie mi s-au parut suficient de amabile tot sejurul. Lifturile sunt absolut suficiente pentru a nu sta la cozi.

Legat de bani, am avut euro si am schimbat la receptia hotelului (curs unic pe statiune); la inceputul lui iunie cursul era 1,85 leva pe euro. Ca idee am platit cam peste tot unde erau POS-uri cu cardul (Maestro, simplu, garantez ca merge orice card); iti trebuie leva doar prin statiune, la chestii marunte (jucarii, vederi, gogosi, etc); ca idee am cheltuit extrem de putin in statiune (AI este suficient); este bancomat SG (adica BRD) in centrul statiunii, ai curs cred ca 2-3% mai bun decat ala de la receptie, insa se merita numai daca schimbi mult; altfel comisionul de 10 RON tras de BRD indiferent de suma nu se amortizeaza :)

Camera: asa cum stiam, nu foarte mare, cu gresie pe jos, 2 paturi (unul matrimonial, unul putin mai ingust) si o canapea. Am unit paturile (intre ele si de un perete) din prima zi si am dormit 4 persoane lejer pe ele, canapeaua ramanad ca un fel de protectie la un capat. TV (LCD, probabil de 55 cm, ultimul lucru care ne interesa), aparat de aer conditionat, geamuri termopan, balcon (cu 2 scaune si o masuta de plastic), baie decenta (obiecte sanitare probabil de 2-3 ani sau de cand o fi fost renovat hotelul ultima data, oricum, destul de noi), fara cada (mereu m-am intrebat de ce isi doresc unii cada la mare...) ci doar cu dus. Daca ai grija sa semnalizezi, ti se face curat si zilnic dar nu cred ca e necesar chiar zilnic. La fel si in problema prosoapelor.

Mancarea pentru noi (cei doi adulti si copilul de 4 ani) a fost absolut suficienta in fiecare zi si destul de diversa ca sa ai ce alege pe gustul propriu; poate om fi noi mai putin pretentiosi dar n-am vazut nici alti turisti care sa protesteze sau sa se planga ca nu au ce manca. Avand in vedere multitudinea de poze din galeria foto cred ca cuvintele sunt de prisos. Din punctul meu de vedere un mare plus a fost excelentul suc natural de mere proaspat care se gasea din belsug la dozator din care am facut o cura intensiva de 7 zile. La fel fructe din belsug, dulciuri (dupa mine erau preparate de ei si nu cumparate), inghetata, bauturi (bere, vin, cafea).

Cel putin in perioada cand am fost noi barul de pe plaja nu era deschis ci doar cel din holul hotelului; nu stiu cum se prezinta situatia mai spre mijlocul sezonului. Pentru noi insa barul insemna 90% sucuri si destul de rar alcool (bere) asa ca poate nu suntem un etalon pentru toti. Barmanii isi fac treaba (probabil nu ca-n Turcia, dar decent).

Spre marea mea bucurie (dupa ce citisem pe net) am avut norocul sa nu dau peste conationali prost crescuti asa ca fazele penibile au lipsit. Tin totusi sa precizez ca atunci cand ajungi prima data la AI ai tendinta de a-ti umple farfuria mai mult decat poti manca (asta nu inseamna un mic turnulet de mancare) dar dupa 1-2 mese incepi sa iti dozezi mai bine farfuria :). Orice am spune, complexul lipsei de mancare mai exista la noi, alimentat din plin de experientele litoralului romanesc. Despre servire pot spune doar ca a fost in limitele oricarui bun simt iar daca aparea vreo problema aveai cui sa te adresezi. In multe seri se canta live intr-un colt al salii de mese (apropo, se poate manca si afara cu o priveliste frumoasa spre piscina si mare).

Avand copii mici mergeam intai la plaja (intinsa, curata, cu sezlonguri, cu locuri de joaca pentru copii, fara alge, de 10 +) iar la intoarcere (faci 1 minut de la mare la piscina) intram la piscina interioara (unul dintre punctele pentru care am ales LB), mica dar suficienta pentru ca mai mult de 5 oameni nu am vazut in ea niciodata; apa foarte calda, numai buna pentru un bebe de 10 luni (probabil intre 38 si 42 de grade...). Exista si posibilitatea de jacuzzi si de masaj. Desi hotelul cred ca era aproape plin (90% sigur avea) cand am avut nevoie de sezlong la piscina exterioara (mare, frumos desenata, cu forme rotunjite si cu o incercare de integrare in natura, plus o piscina mica cu o instalatie de tobogane cu apa numai buna pentru cei mici) am gasit; si nu, nu l-am ocupat de dimineata cu prosopul. Piscina arata superb noaptea, iluminatul fiind gandit bine si fara economii.

Prezente surprinzatoare la o prima vizita in Bulgaria, animatorii incercau sa antreneze copii in diverse activitati (desen, jocuri, dans, etc) dar al meu la 4 ani era inca destul de reticent la asa ceva; ca idee, pentru niste copii ceva mai mari, un mod placut de a trece timpul.

Ca iesire din Albena am facut doar o calatorie pe litoral pana la Capul Caliacra (cine vrea detalii, e plin netul) pe sosele inguste dar decente calitativ pentru cineva venit din Iasi; din pacate Bulgaria e mai prost cartografiata pentru GPS decat Romania asa ca de multe ori GPS-ul era in incurcatura (drumuri mici lipsa, pozitionare pe langa drum, etc). Cu ocazia asta am dat si eu spaga regulamentare politie din .bg, plecand la drum fara nici un act (identitate, permis, certificat de masina) lasate la hotel; controlul a fost unul de rutina si, desi situatia putea deveni nasoala pentru mine, dupa ceva insistente s-a rezolvat cu 15 euro. Deci parerea mea despre politistii bulgari e ca sunt de treaba, fara nici un misto. Macar cei cu care am avut eu de a face.

Revenirea acasa a fost in 13.06.2010 pe traseul: Albena (14:00) - Nisipurile de Aur – Varna (14:20) – Shumen (15:30) – Ruse (16:45). Ca si descriere a drumului (cvasi-inutila avand in vedere cate mai sunt pe site): Nisipurile - Varna: cativa km, drum cu 4 benzi (un fel de semiautostrada), excelent, apoi Varna - Shumen: cred ca are regim de autostrada (pe alocuri chiar arata a asa ceva), unele zone in care mai lipsesc ceva bucati de asfalt, etc; as zice ca e peste A1 a noastra. De la Shumen la Ruse: drum bun dpdv al asfaltului; destul de virajat, zone cu 2 benzi, zone si cu 4 si cu 3 (cam ca pe E85 la noi).

Ar mai fi multe de spus dar am incercat sa nu dublez ce au mai postat altii. Ca si concluzie, nota 10 pentru ce am primit (mereu a se raporta la banii platiti, probabil la 1.500 eur as fi primit nitel mai mult in Turcia). Un sejur ok din toate punctele de vedere si care a risipit orice prejudecati pe care le mai puteam avea fata de .bg. Despre comparatia turism .ro vs turism .bg verdictul e tragic pentru noi. Probabil am castiga doar la masini de fitze si cluburi de noapte.

Trimis de ursul-alb in 14.06.11 17:35:57
Validat / Publicat: 26.06.11 10:53:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1761 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ursul-alb); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [26.06.11 10:55:42] »

Articolul a fost initiat in urma cu mai multe zile, insa autorul/autoarea ne-a rugat sa nu-l publicam/validam pana nu este finalizat, dorind sa aduca unele completari si detalii supliemtare.

I-am respectat dorinta astfel ca suntem in stare sa-l publicam abia astazi, dupa ce am fost instiintati ca e gata.

ldogaru [27.06.11 14:26:27] »

Super review, f. detaliat.

M-a incantat faptul ca ati avut suc natural la discretie (chiar daca a fost numai de mere), e f. important sa te hidratezi si sa te vitaminizezi in acelasi timp (mai ales pentru copii).

Sezlong si umbrela la plaja (mare) erau incluse in sejur?

ursul-alb [27.06.11 15:25:31] »

Da, o padure de umbrele si sezlonguri doar pentru LB; nu cred ca ar putea vreodata cineva sa nu gaseasca loc la plaja. Singurul lucru cre poate ar conta ar fi daca esti la 5 m sau la 30 de m de mare. Pentru cei lenesi

criso [29.06.11 22:55:49] »

Excelent review! Multumim pentru atat de multe detalii si informatii folositoare!

criso, ldogaru, ursul-alb
Alte impresii din această RUBRICĂLaguna Beach Hotel: